vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

222 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, nikpoth, Jorge, Ποντικός, ΨΗΛΟΣ, tibolaso, camber, Buliwyf

Twitter

Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #390 στις: Μαρτίου 12, 2015, 17:31 »
Αμερικανοι παιδι μου...
Μπορουν να σου βγαλουν μπιζνα απο οτιδηποτε !!!

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #391 στις: Μαρτίου 12, 2015, 20:53 »
έτσι...! σχεδόν.
Θεωρητικά ένας αμερικάνος 'εμπορος ή παραγωγός ή και τα δύο όπως με τον cottonman, εχουν άμεση ευθύνη απέναντι στη δεύτερη μεγαλύτερη αγορά του κόσμου, μετά απο την Κίνα....
 και μετά για τον υπόλοιπο. Τ ο πρώτο που πρέπει να κάνει κάποιος, ειναι να στηρίξει  το προϊόν του, ο φίλος μας το πέρασε αυτό το στάδιο στα προηγουμενα εξάμηνα. Πλέον βρίσκεται εκει που πρέπει να δώσει την μάχη του με το marketing, με αδυσώπητους επιχειρηματίες και με τα "μεγάλα κόλπα". Τα περίπτερά του σε δύο πρόσφατες εκθέσεις στην Αμερική, αν και φτωχά και μικρά προκάλεσαν αίσθηση και θόρυβο.
Στη σελίδα του λεει ενδιαφέροντα πράγματα για το βαμβάκι που χρησιμοποιούμε, όπως για την κυταρρίνη και τους σπορους
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2015, 20:58 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #392 στις: Μαρτίου 12, 2015, 21:43 »
λετε αν βαλω σπορους βαμβακιου σε μια γλαστρα στο σπιτι θα βγαλω τετοιο βαμβακι? χειροποιητης διεργασιας  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #393 στις: Μαρτίου 12, 2015, 22:13 »
Μπα...
Θα ξοδεψεις περισσοτερα απο 12€ για 80 παντς KGD...xaxaxa

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #394 στις: Μαρτίου 13, 2015, 03:01 »
Chillo αξίζει να ασχοληθούμε, έχουν αισθητή διαφορα από τα εδώ γνωστά μας?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #395 στις: Μαρτίου 14, 2015, 12:54 »
Ακόμα το carolina blend OB δοκιμαζω, αλλο ένα στήσιμο μου μένει, αυτά τα δύο τελευταία στησίματα θέλω να τα δω και σε διάρκεια. Στους ντρίπερς έδειξε πανάξιο στο άρωμα, αλλα μάλλον λεπτό, δεν αρκεί λίγο υγρό για να μην βγάλει καμένο. Ο κυρ-cottonman που ειναι πολύ "δοτικός" άνθρωπος , μου ειπε να μην δίνω σημασία στο χνούδι γιατί μας ειναι άχρηστο για την μεταφορά του υγρου..., αλλα να προσέχω τις ίνες , έτσι έφτιαξα φυτίλι με την μέθοδο "πλάθω κουλουράκια" που μας έδειξε ο φίλος Ασιάτης στο Αιγυπτιακό. Υπάρχουν όμως και καλύτερα είδη για subohming μας λέει ο cottonman.

Tο κακό ειναι πως το βράδυ ξέμεινα όμως απο "ώριμο" Smoke και ειμαι με παραγωγή δύο ημερών ώριμη.. οπότε έχω μειονέκτημα για ακριβή παρουσίαση και δεν θέλω να μπλεχτώ επίσης  :)) .
Αν το έβαζα "δίπλα" στο fiber freaks 1 θα δυσκολευόμουν να τα ξεχωρίσω,  δίνει αρκετά ισορροπημένη και ευρεία γεύση.
Κάτι μου θυμίζει απο οργανικό βαμβάκι, χωρίς κανένα απολύτως "πρόσθετο" άρωμα βέβαια, αλλα αυτό το είπα και στο ff1, επίσης δεν προσθέτει την "βαρύτητα"  που διακρίνω στα παντ, 8 ml τώρα και δεν μου "θόλωσε" καθόλου το άρωμα και έχει την "άνεση" γενικά στο delivery όπως το λεν οι αμερικέν και όπως την καταλαβαίνω του fiber freaks .
Το συγκεκριμένο το πρότεινε κάποιος που του δημιούργησε πρόβλημα στην αναπνοή το παλιό του βαμβάκι -απο τα γνωστά  καλλυντικά- ,και πραγματικά σου δείχνει κατευθείαν μια καθαρότητα και διαύγεια, αλλα και το Ff1 το ίδιο.

Εδώ έβαλα μια περίληψη απο τις περιγραφές του cottonman για τα διάφορα είδη του.


 1.       Carolina Blend Organic Bath
a) Medium fiber ohm +/-
Natural oils removed
b) Ένα όμορφο Πιστοποιημένο Οργανικό μείγμα (blend) που συνδυάζει τριχοειδή δράση και απορρόφηση. Μηχανικές διεργασίες μόνο. Δεν εφαρμόζεται κανένα χημικό ή χλώριο/λευκαντικό στο βαμβάκι στο αγρόκτημα, στο εκκοκκιστήριο ή στον μύλο. Έχω αφαιρέσει οργανικά τα φυσικά έλαια, κεριά και την πηκτίνη. Αυτό ενισχύει τη γεύση, την απορρόφηση και την ύγρανση. Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το καλύτερο που έχω αυτή τη στιγμή.
 
 
2.       Blondie
a)      Short fiber sub ohm
Natural oils attached
b)      Το Blondie είναι μια μικρή ίνα που μοιάζει πολύ με τις μπάλες από βαμβάκι και τα ιαπωνικά Pads. Απλά δεν υπέστει καμία επεξεργασία. Πολύ λίγο χνούδι. Πιστοποιημένα οργανικό. Έχει καθαριστεί με μηχανική διαδικασία. Υπάρχουν μερικά μικρά στίγματα ακόμα στο βαμβάκι, αλλά λίγα.
 
3.       Mavaton's Select Gold
a)      Thick fiber sub ohm
Natural oils attached
b) Απολύτως τίποτα δεν εφαρμόζεται στο βαμβάκι αυτό (ότι καταλαβαίνετε…). Πολύ καθαρό και ασφαλές.
 Φιλικό προς το χρήστη Cloud chasing και  Hot builds
 Φαίνεται να είναι πιο συμβατό με όλες τις γεύσεις
 O σπόρος έχει αφαιρεθεί
 Καθαρίζονται με μηχανικό τρόπο και έρχεται σε μορφή 200 χιλιοστών κορδόνι
 
 
4.       Angel Hair Organic Bath
a)      Tanks wicking ++++
Fine fiber ohm +
Natural oils removed
b)      Μηχανικές διεργασίες μόνο. Δεν εφαρμόζεται κανένα χημικό ή χλώριο/λευκαντικό ή οποιοδήποτε υγρό στο βαμβάκι στο αγρόκτημα, στο εκκοκκιστήριο ή στον μύλο. Τώρα με τα έλαια και τα κεριά να αφαιρούνται με Οργανικό Μπανιο (πάντα τραγουδάμε στο μπάνιο!)
 
5.       Just Red Organic Bath (δεν ειμαι ρατσιστής, αυτό είναι κόκκινο)
a)      Thick fiber sub ohm
Natural oils removed
b)      Με μηχανική διαλογή.  Εχει υποστεί μόνο Οργανικό μπάνιο.
 Φαίνεται πολύ συμβατό με όλες τις γεύσεις
 Περιορισμένη Προμήθεια.
 
6.       Mavaton's Select Gold Organic Bath
a) Thick fiber sub ohm
Natural oils removed
c)       Όπως το 3 συν οργανικό πλύσιμο
 
7.       Mavaton's Select
a)      Thick fiber sub ohm
b)      Είναι το παλιότερο 3 και 6, έχει κάποια ίχνη σπόρων όπως τα γιαπνέζικα παντς αλλα ελάχιστα.
 
 
8.       Carolina Blend
a)      Medium fiber ohm +/-
Natural oils attached
b)      Ένα όμορφο Πιστοποιημένο Οργανικό  κράμα/χαρμάνι  (blend ντε!) που συνδυάζει τριχοειδή δράση και απορρόφηση.
 
9.       Angel Hair
Νομίζω ήταν το πρώτο του αποκλειστικά για άτμισμα.
a)      Tanks wicking ++++
Fine fiber ohm +
Natural oils removed
b)      Μηχανικές διεργασίες μόνο. Δεν εφαρμόζεται κανένα χημικό ή χλώριο/λευκαντικό ή οποιοδήποτε υγρό στο βαμβάκι στο αγρόκτημα, στο εκκοκκιστήριο ή στον μύλο.
Μεγαλύτερα Σύννεφα (…)
 Ευκολο στη χρήση του σαν φυτίλι και πολύ αποτελεσματικό με τα υγρα.
 Οι Φρουτώδες, και οι Τροπικές γεύσεις είναι πιο τραγανές.
 Οι Κρεμώδης γεύσεις των υγρών και τα Επιδόρπια δίνουν λίγο αστεία γεύση (μπορεί να οφείλεται σε φυσικά έλαια του βαμβάκιού)
 Το Οργανικό Μπάνιο διορθώνει τα περισσότερα απο αυτό το θέμα
(Το Angel Hair Organic Bath δεν ήταν στα δειγματα, μόνο το απλό, έχασα το αστείο..  :-\ )
 

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #396 στις: Μαρτίου 14, 2015, 17:22 »
Χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό το Fiber Freaks No1. Πριν χρησιμοποιούσα nakamichi και KDG. Για μένα είναι ανώτερο το ff γιατί μου βγάζει καθαρή γεύση από την πρώτη τζούρα. Και τα άλλα βγάζουν καθαρή γεύση αλλά θέλουν λίγο στρώσιμο. Αν είναι έντονο σε άρωμα το υγρό τότε η διαφορά είναι πολύ πιο μικρή από ότι εάν είναι πιο ελαφρύ. Εκεί που έπαθα πλάκα όμως είναι όταν έβγαλα το ff από αντίσταση, μετά από χρήση 5 ημερών και το έπλυνα κάτω από την βρύση. Δείτε τις φωτογραφίες.





Ατμοποιητής phenomenon lite. Micro coil 6 σπείρες 0,28mm. 1,2 ωμ αντίσταση σε μηχανικό μοντ. Υγρό diy desert ship by fa με βάση holy juice 50/50 pg/vg.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #397 στις: Μαρτίου 14, 2015, 19:18 »
Όταν στεγνώσει άνετα το ξαναχρησιμοποιείς.. :)) :))

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #398 στις: Μαρτίου 14, 2015, 19:24 »
Απ'οτι βλέπω φίλε μεγάλο δρόμο θα διαβείς

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #399 στις: Μαρτίου 14, 2015, 19:50 »
Και μακροημέρευση, βλέπω. Καθαρή και μεγάλη γραμμή της ζωής!

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #400 στις: Μαρτίου 14, 2015, 21:55 »
Στα πόσα watt ατμίζεις και πόσο υγρό την ημέρα ;
Το να λέμε 5 ημέρες άτμισμα χωρίς άλλα στοιχεία δεν βοηθάει.
Τα FF φαίνονται σαν πανάκεια αλλά σε σχέση με το KGD πχ ίσως δεν συγκρίνονται.
Από την μια έχουμε οργανικό προϊόν γνωστής σύνθεσης και από την άλλη την απόλυτη άγνοια.
Όχι πως θα πάθουμε τίποτε από τις ίνες του FF (έχουμε καπνίσει τόνους χαρτιού με χιλιάδες χημικά χωρίς να ανησυχήσουμε), αλλά μην τρελαθούμε κιόλας  :)

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #401 στις: Μαρτίου 14, 2015, 22:14 »
Τα watt μπορείς να τα υπολογίσεις και μόνος ;) Είπα 1,2ωμ σε μηχανικό μοντ. :) Κατανάλωση γύρω στα 5 με 6 ml την ημέρα.

Ξέχασα να αναφέρω πως αυτό που έκανα (το πλύσιμο δηλαδή ) δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ στα οργανικά βαμβάκια. Μπορεί και εκεί το ίδιο να γίνεται, δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #402 στις: Μαρτίου 14, 2015, 22:26 »
Με μία καλή μπαταρία λοιπόν υπολογίζω κοντά στα 12 Watt και όχι συνεχώς.
Να κάνεις το τεστ και σε οργανικό και θα δεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα .
(πιστεύω πως το φιτίλι σου εφάπτεται στο σύρμα της αντίστασης)






Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #403 στις: Μαρτίου 14, 2015, 23:15 »
 Η βισκόζη δεν ήταν οργανική η lyocell κυτταρίνη που χρησιμοποιείται στα fiberfreaks είναι όμως και υπάρχει και η ανάλογη νομοθεσία. Αμφιβόλλου προελεύσεως υπάρχουν εκατομύρια προϊόντα βέβαια κι άλλα τόσα που παρακάμπτουν , αλλα δεν νομίζω να ειναι εύκολο ένα εργοστάσιο στη Γαλλία να παρακάμπτει νομοθεσίες

Αποσυνδεδεμένος pefkiotis

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Japanese Organic Cotton pads, Fiber Freaks και άλλα παρόμοια υλικά
« Απάντηση #404 στις: Μαρτίου 15, 2015, 13:09 »
αγόρασα και εγώ to fiber freaks 2 έτσι για να το δοκιμάσω και μάλιστα στο δρόμο για το σπίτι σκεφτόμουν ότι έδωσα 5€ για ένα κομμάτι ''βαμβάκι''.... Τελικά μάλλον αξίζει τα χρήματά του. Από γεύση μια από τα ίδια με το no name organic pads, δε θέλει καθόλου στρώσιμο, αλλά το δυνατό σημείο του είναι η αντοχή του. Μετά από 3-4 μέρες σε dripping δε θέλει να μαυρίσει ακόμα και από απόδοση σα τη πρώτη μέρα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οι ίνες του είναι σαφώς πιο χοντρές από το βαμβάκι και ίσως εκεί οφείλεται η εξαιρετική αντοχή του..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem