vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, dallaskdp, Buliwyf

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #375 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 15:16 »
Φιλε ambient, αν εχω καταλαβει καλα κατα αρχας θελεις μοντακι με ελεγχο της θερμοκρασιας? Γιατι εγραψες οτι δεν σε ενδιαφερουν οι επισκευασιμοι ατμοποιητες & κατα συνεπεια ο ελεγχος της θερμοκρασιας σου ειναι περιττος πιστευω. Αρα μπορεις να πας σε ενα μοντακι μεχρι 30w το ανωτερο - χωρις να καταναλωνει ενεργεια του tc - απλο χωρις πολλα πολλα. Τετοια υπαρχουν αρκετα πια στην αγορα (εκτος αν αγορασεις απο εξωτερικο).

Τωρα για τον ατμοποιητη, μιας & εχεις τον K1 (τον εχω & εγω) αντιλαμβανομαι οτι εισαι της γευσης & οχι του ατμου (πνευμονικης). Αρα θα σου ελεγα να δεις 2 εργοστασιακους που μπορουν να σου δωσουν αυτο που θες με εργοστασιακες κεφαλες. Ο ενας σιγουρα ειναι ο Aspire Nautilus mini ο οποιος εχει πιο ακριβες κεφαλες - μεγαλυτερη καταναλωση σε υγρο - αλλα προσφερει πολυ καλη γευση & με τιμη στα 32 EUR.

Ο αλλος που θα σου προτεινα ειναι ο Genitank (μεσαιος) με χωρητικοτητα περιπου 2.5ml - φτηνες κεφαλες σε σχεση με τον Ναυτιλο, πολυ καλη γευση επισης & με τιμη στα 13 EUR συνολικο κοστος.

Υπαρχουν & αλλοι καλοι εργοστασιακοι οπως ειναι ο Joyetech Delta 16 Atomizer με τιμη κοντα στα 20 EUR.

* Ο Subtank ειναι ατμοποιητης για πνευμονικες τζουρες σε πολλα watt & δεν θα σου δωσει αυτο θες...
* Ως νεος ατμιστης μην βιαστεις να παρασυρθεις απο τις τασεις της "μοδας" σε ατμοποιητες & αλλα, πηγαινε σε ενα καταστημα... δοκιμασε τους ατμοποιητες - κανε τον ελεγχο σου & θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #376 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 15:41 »
Γιατί οι εργοστασικοί ατμοποιητές αναιρούν τον έλεγχο θερμοκρασίας? Τόσες εργοστασιακές κεφαλές για TC κυκλοφορούν.

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #377 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 15:49 »
Καλησπέρα, σκεφτόμουν πριν αγοράσω κάποιο ηλεκτρονικό τσιγάρο και πριν πάω σε ένα κατάστημα να ζητήσω την βοήθεια σας σχετικά με το τι e-τσιγάρο μου ταιριάζει. Λοιπόν συνοπτικά κάποια αντίσταση που να μην καίγεται εύκολα και από γεύση κάτι που να παραπέμπει σε κανονικό τσιγάρο. τα υπόλοιπα τα συζητάμε. άντε και καλή μας αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #378 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 16:03 »
Γιατί οι εργοστασικοί ατμοποιητές αναιρούν τον έλεγχο θερμοκρασίας? Τόσες εργοστασιακές κεφαλές για TC κυκλοφορούν.

Οχι βεβαια δεν αναιρουν τον ελεγχο θερμοκρασιας... απλα για να τους δουλεψει καποιος αυτου του ειδους τις κεφαλες θα πρεπει να ατμιζει σε πολλα watt

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #379 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 16:23 »
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς. Αυτή τη στιγμή ατμίζω Ti στα 0.3Ω με 20W.


Και εργοστασιακές κεφαλές δεν είναι μόνο του Triton ή του TFV4 που θέλουν πολλά Watt. Για όλους έχει ο Κινέζος πλέον.  :D




Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #380 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 16:47 »
Ο Κινεζος εχεις για ολους τα παντα, αρκει αν εισαι νεος να ξερεις τι ζητας (τουλαχιστον για την αρχη). Οι επιλογες ειναι παμπολες για οτιδηποτε, απλως το παλικαρι ατμιζε με K1 & μια μπαταρια απλη 1100. Το επομενο του βημα (αποψη μου παντα), ειναι να παει ενα βηματακι παραπανω & οχι ακομα σε ατμοποιητες & αντιστασεις 0.25 γιατι δεν ειναι ετοιμος πιστευω. Ενα μοντακι που να το δουλευει μεχρι τα 12-13w με εναν εργοστασιακο ατμοποιητη με κεφαλες 1-6/1.8ohm (για γευση οπως θελει), νομιζω οτι θα τον βαλει καλυτερα στο χωρο. Για αργοτερα εχει ο Θεος  :)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #381 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:13 »
Μάλλον έχεις μια σύγχυση μεταξύ Ohm σε Kanthal και Ohm σε Ni-Ti.


Το 0.25Ω του Ti/Ni δεν έχει σχέση με το 0.25Ω σε Kanthal.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #382 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 17:21 »
Τιτανιο/Νικελιο δεν εχω χρειαστει - δεν το εμπιστευομαι κιολας να σου πω, διοτι το Kanthal μου δινει αυτο που θελω μεχρι σημερα. Ειμαι της αποψης οτι το νηπιακο επιπεδο στον ελεγχο της θερμοκρασιας εχει πολλα επεισοδια ακομα μπροστα & ειμαι προθυμος να περιμενω την εξελιξη του modivin. Εξω κυκλοφορουν πολλα & θα κυκλοφορησουν περισσοτερα στο μελλον, δεν βιαζομαι... ενημερωνομαι  - τσεκαρω & απολαμβανω το η.τ με τον δικο μου τροπο  O0

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #383 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 18:05 »
Απλά κάποιες παρατηρήσεις για τον iClear 30s που προτάθηκε. Επειδή ειναι ατμο παλιάς τεχνολογίας, δεν έχει επιλογές σε coil, δεν έχει airflow και ειναι top coil και δυσκολεύεται σε μη αραιωμένα υγρά με υψηλή VG. Ο καθένας βέβαια με ό,τι βολεύεται αλλά εγώ προσωπικά θα πήγαινα σε κάτι πιο σύγχρονο και ευέλικτο

Δικος μου γνωμονας για επιλογη εξαρτηματων ηλεκτρονικου τσιγαρου (μετα τις 3 πρωτες αποτυχημενες προσπαθειες) ηταν κι ειναι να εχω ενα μηχανακι που να πλησιαζει στην αισθηση και στην τζουρα οσο πιο πολυ γινεται σε κανονικο τσιγαρο.

Καθε μηνα πηγαινω και τσεκαρω εαν εχει βγει κατι νεο και καλο σε ατμοποιητη. Μεχρι τωρα δεν εχω βρει τιποτα που να προσομοιωνει καλυτερα το κτ απο τον Iclear 30s .

πχ

Ο Nautilos που τοσο πολυ εκθειαζεται εδω μεσα ,εχει 4 τρυπες ρυθμισης αερα. Οσο και να προσπαθεις να το ρυθμισεις θα ειναι ειτε πολυ σφιχτη ειτε πολυ αερατη η τζουρα του.

Ο subtank καθε φορα που τραβας τζουρα νομιζεις οτι ακους τα ποπ κορν στην κατσαρολα να σκανε. Τσαφ τσαφ.

Ο GS air Απο την αλλη , τραβας τραβας τραβας και παιρνεις πιο πολυ αερα παρα ατμο.

Για να μην παρεξηγηθω , ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη....απλα με μια δοση σαρκασμου γιατι εχω κλαψει τα λεφτακια μου σε κακες αγορες ουκ ολιγες φορες.

Εχω δωρισει σε φιλους εως τωρα 2 GS (εναν 30αρη κι εναν 16αρη) , εναν Nautilo, ενα subtank nano, εναν vivi nova ......και τελικα σε μια παρεα 5 ατομων , ολοι κατεληξαν να αγορασουν iclear 30s.

Θα το τονισω και παλι , ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ , μεχρι σημερα και μιλωντας καθαρα για εργοστασιακους ατμοποιητες .....το πιο κοντινο πραγμα που εχω βρει να θυμιζει αληθινο τσιγαρο ειναι ο Iclear 30s με σκετη βαση VG/PG .  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #384 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 23:11 »
+1 όσο αφορά το θέμα ατμοποιητή για ego one mega.
Παίρνει έτοιμες κεφαλές αλλά και επισκευάσιμες οι οποίες φτιάχνονται στο πιτς φυτίλι!
Γεύση καλή, χωρίς προβλήματα, καλή τιμή!
Κάνει ωραίο σετάκι με το evic vtc mini!

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #385 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 19:51 »
Καλησπέρα σας! Είμαι νέος ατμιστής με ένα ego one με τα γράμματα της alterego. Σκέφτομαι να παραγγείλω Vtc mini ή Ipv d2 με subtank mini, αλλά από έξω γιατί εδώ έρχονται ακριβά. Βλέπω ναι μεν authentic στο fast tech αλλά είναι; Ή να προτιμήσω gearbest ή κάποιο άλλο; Ο συνδυασμός είναι καλός αυτός που θέλω;
Επίσης mod ποιο από τα δυο λέτε από αυτά που αναφέρω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #386 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 20:06 »
Και τα δύο mod είναι αξιόλογα. Απλά το vtc είναι και αναβαθμισιμο. Ό συνδυασμός είναι μια χαρά. Ανάμεσα στις δύο, fastteh για μένα.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #387 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 20:12 »
Προτείνω Evic vtc mini από fastteck.  Όταν λέει αυθεντικό, είναι. Όταν δεν είναι γράφει "style".

To evic υπερτερεί λόγω δυνατότητας αναβάθμισης, μεγάλης οθόνης, δείχνει και τα αμπέρ, διαβάζει και ss σύρματα, και παρέχει μιά επιπρόσθετη λειτουργία την bypass δίνοντας μια κατά κάποιο τρόπο αίσθηση μηχανικού.

Η gearbeast έχει αποδειχτεί ασυνεπής επιχείρηση και αρκετοί συμφορουμίτες έχουν παράπονα. Στην απέναντι όχθη η fastteck με συνέπεια, σωστή επικοινωνία και υποστήριξη πριν και μετά την αγορά.

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #388 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 20:13 »
Παίζει και προσφορά 10% τώρα είδα με κουπόνι. Θα προχωρήσω τότε από εβδομάδα μαζί με μια καλή μπαταρία ! Σε ευχαριστώ!


Sent from my Death Star !

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #389 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 21:12 »
Εγώ τα παράγγειλα από cvapor. Πλήρωσα 9 € παραπάνω απ ότι με την έκπτωση του fasttech αλλά μου φάνηκε πιο σοβαρό μαγαζί.Αν κάποιος έχει άλλη άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα ας με ενημερώσει να κινηθώ ανάλογα. Από fasttech πήρα ένα φορτιστή για Li ion μπαταρίες. Θα δω πως θα πάνε και τα δύο και την επόμενη θα δω τι θα κάνω. Από cvapor πήρα 1.Evic vct mini, 2. I clear 30s ,3. ανταλλακτικές κεφαλές για i clear στα 2.1 Ω (5) ,4. Μπαταρίες LG 2500 mAh (2) και τέλος 5. Θήκη σιλικόνης για το evic. Καλώς να έρθουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324487 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118881 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509790 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570275 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245107 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2166 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764174 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as