vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 4 χρήστες
aoratos, Ducati.Jimakos, camber, JohnDag

Twitter

Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 16:54 »
Διάβασες-είδες το στήσιμο που προτείνει mantos ?http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23850.msg803835.html#msg803835Kάνε αυτό, και ολα θα πάνε καλά  :thumpup:



Ναι, τα εχω δει και διαβασει ολα τα ποστ με τα στησιματα, τώρα αυτό το στήιμο έχω! πιο πολύ βαμβακι στους ώμους και λίγο στα λούκια μέχρι τα 3/4 μήκος προς τα κάτω...
Σκέφτομαι μηπως έπρεπε να στήσω σε 2.5 ή 3mm διάμετρο την αντίσταση και όχι σε 2mm όπως έκανα, για να υπάρχει πιο πολύ βαμβάκι στους ώμους και την αντίσταση....


Edit: Να σημειωσω ότι τουλαχιστον στον δικό μου κλωνο το air flow control που έχει στη βαση δεν με ικανοποιεί. Με το βίδωμα ξεβίδωμα στο μοντ είναι αδύνατον να μεινει στην ιδια θεση, με αποτέλεσμα να χάνεται η ρυθμιση του...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2015, 17:11 από antonisk »

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 19:58 »
Αντωνη και εγω κλωνο απο VapeSin εχω και δεν εχω τετοιο προβλημα με την ρυθμιση του αέρα αλλά ούτε και στον πρίγκηπα εχω αυτο το πρόβλημα.
Εχεις τον κλώνο με το πλαστικο ντριπ τιπ η με το ασημενιο;;

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 20:05 »
Με το ασημένιο drip tip...
Μάλιστα το afc κάποια στιγμή κολλάει και πρεπει να βγαλω τη βιδα για να το ξεβιδωσω....

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουαρίου 14, 2015, 20:28 »
Μαλλον έτυχες στην περίπτωση αν και αυτο που λες με το δαχτυλιδάκι του αέρα μπορεί να συμβει και σε εμένα άμα το ανοιξω πολυ, εχω πάντα αρκετά σφιχτη τζουρα και ίσως για αυτο να μην μου εχει τύχει.
Όσο για τις διαρροές μπορεί να φταίει η ποσότητα στο βαμβάκι, τώρα τον έχω με 2,5μμ και πριν τον είχα με 3,0μμ
και είναι πολύ πιο στεγανός απο τον πρίγκηπα, δοκίμασε με αυτες τις διαμέτρους καλύτερα θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Επειδή και εγώ φοβόμουν την ποσότητα βαμβακιού δεν εβαλα στους ερλ ποτε κατω απο 2,5μμ διαμετρο.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 01:13 »
Τον εστρωσα τον άτιμο  :yes:
Περισσότερο βαμβάκι στους ώμους και την αντίσταση και κόψιμο με καλό ψαλίδι ακριβως με τον τρόπο που έχει δείξει ο mantos.
Σχετικά με το afc διαπιστώνω ότι το πρόβλημα συμβαινει στο clouporακι που δεν εχει πόλο με ελατήριο αλλά με βίδα. Σφίγγοντας τον ατμοποιητή σφίγγει και το afc. Στο ipv mini δεν συμβαινει.
Απο γευση παντως εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι καλυτερος απο τον kayfun v4 κλώνο τουλάχιστον με τα δικά μου στησίματα.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αν έχω υγρό σε μπουκάλι που δεν έχει μύτη με την οποία να μπορώ να γεμίσω από τις τρύπες τι ακριβώς κάνω για να μην έχω διαρροές;
Κλείνω το afc ανοίγω το καπάκι από πάνω εντελώς, γεμίζω, ξανακλείνω το καπάκι και ανοίγω ξανά το afc;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2015, 12:58 από antonisk »

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 14:32 »
@antonisk
Δεν θα το τολμούσα εγώ αυτόν τον τρόπο γεμίσματος.
Πιστεύω πως κάποια διαρροή ή υπερπλήρωση ειδικά την ώρα που θα βάζεις την "τάπα"  και θα πατήσει τον αέρα, σίγουρα θα έχεις.

Είναι προτιμότερο να αγοράσεις ένα τέτοιο μπουκαλάκι με μύτη, 1 ?-  1,5 ευρώ το πολύ κοστίζει, και είναι και πολυ χρήσιμο και για να "βρέχεις" το βαμβάκι αλλά και να το "στρώνεις" με υγρό στα "κανάλια"  ;)

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 14:41 »
Μπορείς να χρησιμοποιησεις και μια συριγγα αμα το μπουκαλακι τ υγρου δεν εχει μυτουλα  :)

Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 15:11 »
Γεμίζω το ερλ με αυτό τον τρόπο άπλα χωρίς το κομμάτι που κλείνει τις τρυπες.Η βάζω το κεφάλι από ένα needle bottle και βάζω από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 16:17 »
Επιβεβαιώνω. Μέχρι και ανάποδο βίδωμα δοκίμασα με γέμισμα από πάνω.

Κλείσιμο AFC, ξεβίδωμα, γέμισμα, μισό βίδωμα, γύρισμα ανάποδα, άνοιγμα AFC, βίδωμα τέρμα, και πάλι είχα διαρροή...

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 16:52 »
Για την διαρροη cruiser φταιει η ποσοτητα του βαμβακιου ξεκαθαρα..Οταν δεν καλυπτεται επαρκως τα λουκια της βασης, γινεται αυτο...Τουλαχιστον μεχρι την μεση χρειαζεται να ειναι καλυμμενα..Εγω αυτο εχω παρατηρησει..

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 16:59 »
Παιδιά εγώ τα λουκια τα αφήνω ακάλυπτα μεχρι πάνω που είναι η στροφή κ δεν έχω τέτοιο θέμα εδώ και μήνες, τόσο νε τον κανονικό όσο και με κλώνο που δοκίμασα. Πιστεύω οτι είναι θέμα διαμέτρου βαμβακιου η/και διαμέτρου αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 17:00 »
Και όμως. Με το κλασσικό καθημερινό μου στήσιμο, όπως ακριβώς προβλέπεται. Η διαρροή οφειλόταν στην πίεση από το βίδωμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 17:29 »
Και εγω αυτο εννοω...Θελει να βαλεις βαμβακι τουλαχιστον μεχρι εκει που ξεκινουν τα σπειρωματα της βασης..Τι διαμετρο προτεινεται..;;;Κ cruiser τι ακριβως εννοεις;Δεν το καταλαβα..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 17:39 »
Εννοώ ότι διαρροή είχα μόνο όταν δοκίμασα να τον γεμίσω από πάνω με ξεβίδωμα του τοπ καπ και όχι από τις τρύπες πλήρωσης.

Δεν έφταιγε δηλαδή η ποσότητα του βαμβακιού μου.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Erlkonigin Atomizer (κλώνοι)
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 17:48 »
Εγω ειχα διαρροη παντως και οταν δεν εβαζα καθολου βαμβακι στα λουκια..Κ τον γεμιζα εννοειται απο πανω κανονικα....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1557 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120678 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 289 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827126 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156586 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi