vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #210 στις: Ιουνίου 10, 2011, 16:57 »
Χρησιμοποιώντας μια μεταλλική λίμα, δημιούργησα συμμετρικά με τις δύο προϋπάρχουσες "οπές αναπνοής" του άτμο, άλλες δύο καινούργιες, όσο το δυνατόν γίνεται όμοιες σε μέγεθος. Αναφέρομαι στο σημείο που έρχεται εξωτερικά σε επαφή ο ατμο με την μπαταρία, στο δαχτυλίδι με το μπουτόν της.
"Ανασαίνει" καλύτερα στις τζούρες ο άτμο και βοηθιέται προφανώς να μην κρατάει "πλούσιο" μίγμα στο συγκρότημα πυρίμαχο-αντίσταση-φιτίλι του, ακόμα κι όταν το υγρό στο τανκ "σπρώχνεται" λόγω πίεσης από τον παγιδευμένο αέρα.
Πολύ καλή ιδέα φαίνεται....και γω χθες που διάβαζα τα reviews του Hybrid (που ανέφεραν τα παιδιά ότι έχει 3 εγκοπες) αναρωτήθηκα πως θα απέδιδε αυτό σε έναν ego-T. Μπράβο, θα το δοκιμάσω!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #211 στις: Ιουνίου 10, 2011, 17:07 »
Πολύ καλή ιδέα φαίνεται....και γω χθες που διάβαζα τα reviews του Hybrid (που ανέφεραν τα παιδιά ότι έχει 3 εγκοπες) αναρωτήθηκα πως θα απέδιδε αυτό σε έναν ego-T. Μπράβο, θα το δοκιμάσω!  :thumpup:

...ναι, και επιπλέον μπορείς να ρυθμίσεις το σφύξιμο της τζούρας και την κατανάλωση του υγρού σου (αλλά και τον παραγόμενο ατμό) , κλείνοντας με το δάχτυλο/α τη μία ή τις δύο από τις τέσσερις τρύπες.
Εγώ συνήθως το κάνω με το δάχτυλο που πατάω το μπουτόν.
Σκέτος Σαλέας έχω γίνει... :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2011, 20:30 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #212 στις: Ιουνίου 10, 2011, 21:04 »
Τα μηνύματα περί κλαρίνου διαγράφηκαν.
Please on topic.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #213 στις: Ιουνίου 12, 2011, 02:36 »
Κατά την προσφιλή μου συνήθεια έβγαλα και από την αμπούλα - επιστόμιο του τύπου Β LR T, το εξωτερικό πλαστικό εξαρτηματάκι (αυτό όπου βρίσκεται η τρυπούλα)...
Το κάνω για δύο λόγους:
α) Έχω παρατηρήσει οτι αυξάνεται το χτύπημα και γενικότερα η αίσθηση απόλαυσης του ατμού που εισέρχεται στο στόμα...
β) Πολλές φορές στο μεσοδιάστημα των δύο μερών μέσα στο επιστόμιο εγκλωβίζεται υγρό (αυτό που στην συνέχεια μας έρχεται στο στόμα) και πλέον αφαιρώντας το ένα ή και τα δύο πλαστικά διαχωριστικά μειώνεται η πιθανότητα αυτή (χωρίς να αποκλείεται σε απότομη ή παρατεταμένη υπερβολικά τζούρα) και αν συμβεί μπορώ ευκολα με μία μπατονέτα να καθαρίσω το υγρό που έχει βγει εκτός αμπούλας προς το επιστόμιο...

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #214 στις: Ιουνίου 12, 2011, 03:22 »
β) Πολλές φορές στο μεσοδιάστημα των δύο μερών μέσα στο επιστόμιο εγκλωβίζεται υγρό (αυτό που στην συνέχεια μας έρχεται στο στόμα) και πλέον αφαιρώντας το ένα ή και τα δύο πλαστικά διαχωριστικά μειώνεται η πιθανότητα αυτή
Έχω την εντύπωση οτι έτσι δε μειώνεται το υγρό. Το υγρό που ανεβαίνει (αν δεν πειράξεις κάτι άλλο) είναι το ίδιο. Εκείνα τα πλαστικά είναι για να σταματάνε το υγρό που ανεβαίνει και να μην το καταπίνεις. Με το που το έβγαλες, είναι φυσικό να μην μένει καθόλου υγρό αφού όλο πηγαίνει στο στόμα σου, σε τόσο μικρές βέβαια δόσεις που δεν το καταλαβαίνεις

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #215 στις: Ιουνίου 12, 2011, 03:55 »
Έχω την εντύπωση οτι έτσι δε μειώνεται το υγρό. Το υγρό που ανεβαίνει (αν δεν πειράξεις κάτι άλλο) είναι το ίδιο. Εκείνα τα πλαστικά είναι για να σταματάνε το υγρό που ανεβαίνει και να μην το καταπίνεις. Με το που το έβγαλες, είναι φυσικό να μην μένει καθόλου υγρό αφού όλο πηγαίνει στο στόμα σου, σε τόσο μικρές βέβαια δόσεις που δεν το καταλαβαίνεις

Arxos σε μένα λειτουργεί εντελώς αντίθετα...
Το υγρό το έπινα ενώ υπήρχαν τα διαχωριστικά...
Τώρα ισχύει οτι προανέφερα...
Εγκλωβιζόταν αρκετή ποσότητα ανάμεσα στα διαχωριστικά, πριν την τελική ωπή δηλαδή  και παρέμενε εκεί μέχρι να πάει στο στόμα μου μεγάλη ποσότητα και να αναγκάζομαι να το φτύνω...
Πλέον κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
Ακόμη κι ετσι όπως το λες να είναι ομως...
Αν το υγρό όπως λες πλέον έρχεται σε τόσο μικρές δόσεις στο στόμα μου που δεν μπορώ να τις καταλάβω, άρα είναι ιδιαιτέρως ελάχιστες σε σχέση με την ποσότητα που ΄΄έπινα΄΄ πριν ολόκληρη...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #216 στις: Ιουνίου 12, 2011, 04:57 »
πάντως σε σχέση με τον τύπου Α ανεβαίνει περισσότερο υγρό

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #217 στις: Ιουνίου 12, 2011, 19:48 »
πάντως σε σχέση με τον τύπου Α ανεβαίνει περισσότερο υγρό

Αυτό είναι γεγονός...

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #218 στις: Ιουνίου 12, 2011, 19:57 »
πάντως σε σχέση με τον τύπου Α ανεβαίνει περισσότερο υγρό
Για δοκιμάστε βρε παιδιά (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τον typeB) μπας και οφείλεται στον κακό συγχρονισμό τσούρας-κουμπιού. Αν ξεκινάει η τζούρα πριν το πάτημα ή τζούρα παρατείνεται και μετά το πάτημα του κουμπιού, τότε είναι λογικό να ανεβάζει, χωρίς να οφείλεται σε κατασκευαστική ατέλεια


Θυμάμαι παλιά που εμφανίστηκε ο Τ, λέγαμε η τσούρα να υπερκαλύπτει το πάτημα για να μην μένει ατμός μέσα στον atmo, μπας και ζήσει το atmo παραπάνω από ότι πιστεύαμε τότε. Μπορεί απλά να θέλει άλλο χειρισμό από τον typeA

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #219 στις: Ιουνίου 12, 2011, 20:03 »
Πάντως εμένα μέσα σ' αυτές τις 5 μέρες περίπου που τον χρησιμοποιώ ούτε υγρό μου έχει έρθει στο στόμα, ούτε βλέπω συσσωρευμένο υγρό στην αμπούλα. Ίσως να φταίει ότι αρκετά συχνά φυσάω προς τα μέσα (κανα δυο απότομες) στην αμπούλα και υποθέτω πως θα κατεβάζει ό,τι υγρό υπάρχει στο εσωτερικό, χωρίς όμως να μου κάνει και διαρροή στην ένωση της με την μπαταρία.  :angel:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #220 στις: Ιουνίου 12, 2011, 20:17 »
Πάντως εμένα μέσα σ' αυτές τις 5 μέρες περίπου που τον χρησιμοποιώ ούτε υγρό μου έχει έρθει στο στόμα, ούτε βλέπω συσσωρευμένο υγρό στην αμπούλα. Ίσως να φταίει ότι αρκετά συχνά φυσάω προς τα μέσα (κανα δυο απότομες) στην αμπούλα και υποθέτω πως θα κατεβάζει ό,τι υγρό υπάρχει στο εσωτερικό, χωρίς όμως να μου κάνει και διαρροή στην ένωση της με την μπαταρία.  :angel:

Χωρίς να είμαι απολύτως βέβαιος, νομίζω ότι άπαξ και το υγρό βγει από την αμπούλα προς το επιστόμιο με το φύσημα δεν μπορεί να ξαναμπεί μέσα...
Εγώ ατμίζοντας χωρίς τα διαχωριστικά διαφράγματα, αν εντοπίσω έξοδο υγρού είτε με το μάτι είτε στην γεύση μπορώ με ένα απότομο τίναγμα προς την πλευρά του επιστομίου να το διώξω...
Έχοντας πριν τα διαφράγματα απλά η ποσότητα του υγρού παρέμενε εγκλωβισμένη εκεί...μέχρι να έρθει με την τζούρα στο στόμα...



Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #221 στις: Ιουνίου 12, 2011, 22:18 »
Καλησπέρα φίλοι...

Πρώτη μέρα δοκιμής και για εμένα με τον Κυλινδρικό Ατμοποιητή Joye eGo-T LR (Type B)

Μέχρι στιγμή δοκιμάζω 2.

1) Με Halo Tribeca 12mg

2) Με Ecopure Rich 15mg

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές... Πολύ καλό χτύπημα και γεύση... Δείχνει ποιο στιβαρό σε σχέση με το απλό. ! :)

Θα γράψω περισσότερα όταν ατμίσω κάνα 2 tank από το καθένα.

Καλή Συνέχεια :)

Καλησπέρα Φίλοι...

Μετά από 6-7 μέρες ατμίσματος με τον Τype B LR, τα σχόλια μου είναι πολύ καλά και έχω βγάλει πολλά συμπεράσματα.

Περιληπτικά γράφω για την χρήση που κάνω :

1) 2 - 3 ml την ημέρα.

2) Υγρά : Halo Tribeca 12mg, Halo Torgue 18mg, flavourart Καρπούζι medium.

3) Σύνολο 3 ατμο με τον 1 σε full χρήση όλη μέρα (με το Tribeca 12mg)
Ο συγκεκριμένος καίει τουλάχιστον 2 ml, oι άλλοι 2 το βράδυ με ποτό.

4) Το ecopure που δοκίμασα την πρώτη μέρα το σταμάτησα γιατί μου αρέσει η γεύση του τελικά περισσότερο στο Cartmizer.

5) Όλες αυτές τις μέρες ( από τις  06/06/2011 ) χρησιμοποιώ μόνο τον Type B LR, καθόλου Cartomizer ή τον Type A.


Τα συμπεράσματα μου...

Εξαιρετικός Atmo... Εξαιρετικό χτύπημα και παραγωγή ατμού όπως και γεύση!

Δεν είχα διαρροές κλπ, αλλά δεν είχα και στους Type A. Πιστεύω πως οι διαρροές έχουν να κάνουν καθαρά με τον τρόπο που τραβάμε τις τζούρες.

Είμαι σχεδόν σίγουρος για αυτό, γιατί Ατμοποιητές που σε άλλους έχουν διαρροές όταν τους παίρνω εγώ και τους δουλεύω δεν χάνουν... Τυχαίο?

Δεν ρουφάω ποτέ κοφτές - αγχομένες τζούρες... Χαλαρά και άς είναι και μεγάλες.

Τέσπα, όλα καλά με τον Άτμο, πολύ καλός, τέρμα οι Type Α LR και τα LR Cartomizer για εμένα.

Καλή Συνέχεια   :thumpup: :D

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #222 στις: Ιουνίου 12, 2011, 22:57 »
Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να αφήσετε για μερικές ώρες γεμάτη την αμπούλα πάνω στον εγο-τ με μία χαρτοπετσέτα από κάτω .
Άμα βγάλει υγρό τότε φταίει το φιτίλι άμα δεν βγάλει υγρό φταίει ο τρόπος ατμίζματοσ ή τροφοδοσία αέρα
Στην πρώτη περίπτωση βγάζεις και ξανά τοποθετείς το φιτίλι 
Στην δεύτερη περίπτωση. Ποιο αργές τζούρεσ συγχρόνως προσπαθείς με κάποιο τέχνασμα να αυξήσεις την τροφοδοσία αέρα πχ ξεβίδωμα λίγο ή μεγαλώνοντας τις τρύπες από το εγο-τ
Άμα σου βγάλει καμένο τότε σφίγγεις σιγά σιγά τον έγο-τ η κλείνεις την μία τρύπα . Άλλος τρόπος είναι να κατεβάσεις λίγα χιλιοστά το φίλτρο 

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #223 στις: Ιουνίου 12, 2011, 23:06 »
Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να αφήσετε για μερικές ώρες γεμάτη την αμπούλα πάνω στον εγο-τ με μία χαρτοπετσέτα από κάτω .
Άμα βγάλει υγρό τότε φταίει το φιτίλι άμα δεν βγάλει υγρό φταίει ο τρόπος ατμίζματοσ ή τροφοδοσία αέρα
Στην πρώτη περίπτωση βγάζεις και ξανά τοποθετείς το φιτίλι 
Στην δεύτερη περίπτωση. Ποιο αργές τζούρεσ συγχρόνως προσπαθείς με κάποιο τέχνασμα να αυξήσεις την τροφοδοσία αέρα πχ ξεβίδωμα λίγο ή μεγαλώνοντας τις τρύπες από το εγο-τ
Άμα σου βγάλει καμένο τότε σφίγγεις σιγά σιγά τον έγο-τ η κλείνεις την μία τρύπα . Άλλος τρόπος είναι να κατεβάσεις λίγα χιλιοστά το φίλτρο 
Σωστός! :thumpup: Διαρροή απ' τον τρόπο που τραβάω τζούρα ποτέ δεν είχα, γιατί τραβάω πολύ μακρόσυρτες και χαλαρές τζούρες, σε σημείο να πιάνονται τα σαγόνια μου. Διαρροές όμως λόγω φιτλιού είχα πολλάκις! Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με αυτό που λες σχετικά με το πόσο σφιχτα είναι βιδωμένος ο ατμο στην μπαταρία, πάντως εγώ δεν τον σφίγγω...4μιση περιστροφές για την ακριβια απ τη στιγμη που θα τον ακουμπήσω στην μπαταρία και αρχίσω να βιδώνω. Έτσι έχω την αίσθηση ότι αποδίδει καλύτερα κι έχει και πιο χαλαρή τζούρα....

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #224 στις: Ιουνίου 12, 2011, 23:16 »
Σωστός! :thumpup: Διαρροή απ' τον τρόπο που τραβάω τζούρα ποτέ δεν είχα, γιατί τραβάω πολύ μακρόσυρτες και χαλαρές τζούρες, σε σημείο να πιάνονται τα σαγόνια μου. Διαρροές όμως λόγω φιτλιού είχα πολλάκις! Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με αυτό που λες σχετικά με το πόσο σφιχτα είναι βιδωμένος ο ατμο στην μπαταρία, πάντως εγώ δεν τον σφίγγω...4μιση περιστροφές για την ακριβια απ τη στιγμη που θα τον ακουμπήσω στην μπαταρία και αρχίσω να βιδώνω. Έτσι έχω την αίσθηση ότι αποδίδει καλύτερα κι έχει και πιο χαλαρή τζούρα....
όταν τον σφίγγεις  είναι σφιχτή η τζούρα και συγχρόνως τροφοδοτείς περισσότερο υγρό στην αντίσταση
Σκέψου μόνο ότι για να τροφοδοτήσεις με το μέγιστο την αντίσταση με υγρό  κλίνει τις τρύπες και ρουφάς ( τροφοδοσία = 100% )

Άρα όταν είναι μισό κλειστές τότε έχεις  80%

PS :  το 80 είναι τυχαίως αριθμός

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500357 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 120 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki