vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, zalaros, azografos, Xxristos

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #630 στις: Μαρτίου 13, 2015, 21:59 »
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω για το επισκευασιμο κομμάτι του subtank mini. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή συρματος,  σπειρων,  διάμετρου,  για αντιστασεις 1,2 και 1,5 και οι σπειρες ενωμενες η με απόσταση μετάξι τους; διευκρίνηση αρχάριος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #631 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:09 »
γεια σου! αυτο ειναι αναλογα στον καθενα,απλα να ξερεις οσο πιο χοντρο συρμα τοσο πιο πολυ ρευμα θελεις για να δουλευει σωστα η αντισταση σου,επισης οσο πιο χοντρο συρμα θελεις περισσοτερες σπειρες για να χεις "μεγαλη"ανισταση σε ωμ,καλο θα ηταν να δοκιμασεις εσυ και να καταληξεις,εγω θα σου λεγα να παρεις 28 συρμα,με 7-8 σπειρες θα εισαι κοντα στο 1.4 :yes:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #632 στις: Μαρτίου 13, 2015, 22:53 »
http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&product_id=791
Αν δεν βιαζεσαι....
https://www.fasttech.com/products/0/10012175/2066300-kuro-koiler-wire-coiling-tool-3-piece-set


Παράγγειλα από fasttech τελικά, με 5 ευρώ πήρα ακριβώς αυτά που ήθελα! (2 και 2.5mm δηλαδή)
Κάνουν καιρό να έρθουν από εκεί ε;

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #633 στις: Μαρτίου 13, 2015, 23:13 »
Περιπου 10 με 14 μερες να υπολογιζεις.

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #634 στις: Μαρτίου 13, 2015, 23:43 »
τα διπλα να υπολογιζεις.


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #635 στις: Μαρτίου 13, 2015, 23:47 »
Ωραία, σε τρεις μήνες από σήμερα αναμείνατε ενημέρωση.!

Αποσυνδεδεμένος ipankas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #636 στις: Μαρτίου 13, 2015, 23:54 »
γεια σου! αυτο ειναι αναλογα στον καθενα,απλα να ξερεις οσο πιο χοντρο συρμα τοσο πιο πολυ ρευμα θελεις για να δουλευει σωστα η αντισταση σου,επισης οσο πιο χοντρο συρμα θελεις περισσοτερες σπειρες για να χεις "μεγαλη"ανισταση σε ωμ,καλο θα ηταν να δοκιμασεις εσυ και να καταληξεις,εγω θα σου λεγα να παρεις 28 συρμα,με 7-8 σπειρες θα εισαι κοντα στο 1.4 :yes:
με κάλυψες ιδικά για το ρεύμα που είχα ξεχάσει. Για διάμετρο; οι σπειρες ενωμενες η με μικρή απόσταση γιατί απ ότι διάβασα παραπάνω παίζει μεγάλο ρόλο

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #637 στις: Μαρτίου 14, 2015, 01:06 »
Πάντως αρχίζω να πιστεύω ότι τα θεματάκια με τα σκασίματα συμβαίνουν μόνο στο συγκεκριμένο mini RBA. Μόλις επισκεύασα μια παλιά εργοστασιακή κεφαλή εξ'ολοκλήρου, νέο coil που έστριψα πάνω σε κατσαβίδι 2mm, αρκετά μεγάλα κενά θα έλεγα ανάμεσα στις 6 σπείρες του 0.28 kanthal που χρησιμοποίησα, όσο βαμβάκι μπορείς να βάλεις εκεί μέσα και όσο σωστά μπορείς να το βολέψεις όπως πρέπει εννοείται.. έφτιαξα λοιπόν μια κεφαλή 1.3ohm που δουλεύει υποδειγματικά, ούτε σκασίματα, ούτε αίσθηση υπέρ ή υπό-τροφοδοσίας, όλα καλά και το ντουμάνι περίσσιο!

Σκεφτείτε κάτι ακόμα που έχει σημασία, το coil φυσικά δεν έγινε τέλειο πάνω στο κατσαβίδι, "ταλαιπωρήθηκε" επίσης μέχρι να μπει και να στερεωθεί στην κεφαλή, βάλτε και το βαμβάκι που το κουνάει αρκετά μέχρι να μπει εντελώς.. κι όμως όλα τελικά δουλεύουν υποδειγματικά. Στο mini RBA αντίθετα όλα είναι πολύ πιο απλά, το coil δεν πιέζεται τόσο μέχρι να σταθεροποιηθεί, ούτε καν όταν τελειώσουμε και με το βαμβάκι.. κι όμως μια χρυσή τομή δεν κατάφερα ακόμα να βρω. Σκασίματα, σταγονίδια υγρού στη γλώσσα.
Ας ελπίσουμε με το kuro coiler να καλυτερέψουν τα πράγματα..


Edit: παραλίγο να το ξεχάσω, αισθάνομαι ότι το Koh Gen Do δίνει καλύτερη γεύση υγρού απ'ότι το ιαπωνικό βαμβάκι της kanger, ακόμα και με το δαχτυλίδι στη μεγάλη τρύπα εισαγωγής αέρα η γεύση του είναι ικανοποιητικότατα αισθητή! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2015, 01:16 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος nickma

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #638 στις: Μαρτίου 14, 2015, 11:10 »
Και στο RBA πρέπει το coil να μην είναι τέλειο, να ταλαιπωρηθεί μέχρι να στερεωθεί, να το κουνάει το βαμβάκι και τότε θα δείς ότι τελικά όλα θα δουλεύουν υποδειγματικά.  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #639 στις: Μαρτίου 14, 2015, 13:05 »
Πάντως αρχίζω να πιστεύω ότι τα θεματάκια με τα σκασίματα συμβαίνουν μόνο στο συγκεκριμένο mini RBA. Μόλις επισκεύασα μια παλιά εργοστασιακή κεφαλή εξ'ολοκλήρου, νέο coil που έστριψα πάνω σε κατσαβίδι 2mm, αρκετά μεγάλα κενά θα έλεγα ανάμεσα στις 6 σπείρες του 0.28 kanthal που χρησιμοποίησα, όσο βαμβάκι μπορείς να βάλεις εκεί μέσα και όσο σωστά μπορείς να το βολέψεις όπως πρέπει εννοείται.. έφτιαξα λοιπόν μια κεφαλή 1.3ohm που δουλεύει υποδειγματικά, ούτε σκασίματα, ούτε αίσθηση υπέρ ή υπό-τροφοδοσίας, όλα καλά και το ντουμάνι περίσσιο!

Σκεφτείτε κάτι ακόμα που έχει σημασία, το coil φυσικά δεν έγινε τέλειο πάνω στο κατσαβίδι, "ταλαιπωρήθηκε" επίσης μέχρι να μπει και να στερεωθεί στην κεφαλή, βάλτε και το βαμβάκι που το κουνάει αρκετά μέχρι να μπει εντελώς.. κι όμως όλα τελικά δουλεύουν υποδειγματικά. Στο mini RBA αντίθετα όλα είναι πολύ πιο απλά, το coil δεν πιέζεται τόσο μέχρι να σταθεροποιηθεί, ούτε καν όταν τελειώσουμε και με το βαμβάκι.. κι όμως μια χρυσή τομή δεν κατάφερα ακόμα να βρω. Σκασίματα, σταγονίδια υγρού στη γλώσσα.
Ας ελπίσουμε με το kuro coiler να καλυτερέψουν τα πράγματα..


Edit: παραλίγο να το ξεχάσω, αισθάνομαι ότι το Koh Gen Do δίνει καλύτερη γεύση υγρού απ'ότι το ιαπωνικό βαμβάκι της kanger, ακόμα και με το δαχτυλίδι στη μεγάλη τρύπα εισαγωγής αέρα η γεύση του είναι ικανοποιητικότατα αισθητή! :)
πάντως εγώ και τον μινι και τον μεγάλο τους στήνω σε 3αρι τρυπανακι με μπόλικο βαμβάκι στην αντίσταση και δεν έχω σκασίματα..


ενωμένες σπείρες και πολύ κοντά στην τρύπα του αέρα, 1.1 με 1.2Ω 


δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου.. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #640 στις: Μαρτίου 14, 2015, 13:13 »
Ξερει κανεις τι τυπου συρμα και τι διαμετρο εχει ο επισκευασιμος απο τη μαμα του ?
Το ρωταω γιατι δεν μου κανει για Kanthal  :hmmm:   (ισως οχι Α-1 τουλαχιστον)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2015, 13:39 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος AndreasL

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #641 στις: Μαρτίου 14, 2015, 14:25 »
Με συγχωρείτε για την ασχετίλα, είμαι νέο μέλος, είμαι εντελώς αρχάριος στο η.τ, έχω δύο εβδομάδες μόνο που ψάχνω στο φόρουμ για να λύσω απορίες, (και σας ευχαριστώ πολύ που υπάρχετε).
 Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον Kanger nano γιατι δεν μπορώ/θέλω/ έχω χρόνο να φτιάχνω μόνος μου αντιστάσεις κτλ.
Ερώτηση.... είναι ο συγκεκριμένος ατμο για καθημερινή, πολύωρη χρήση? ??? ? Έχουν οι εργοστασιακές κεφαλές διαρκεια ζωής ( σε ml) ???  Είναι οι κεφαλές του αξιόπιστες (για τις 1,2 Οhm μιλάω) ή μια στις δύο βγαίνουν σκάρτες πχ??? ( τελικά 3 ερωτήσεις έκανα  :D )
Ευχαριστώ.
 
ΥΓ. πάνω σε istick 50w  θα βιδωθεί

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #642 στις: Μαρτίου 14, 2015, 15:26 »
Με τις κεφαλες δε θα εχεις προβλημα (παντα και παντου υπαρχουν ελλατωματικες αλλα η αναλογια ειναι πολυ καλη). Τωρα αν ειναι για πολυωρη καθημερινη χρηση, δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις, αυτο εξαρταται απο εσενα, ο ατμο οσο τον δουλευεις, δουλευει. Αυτο με το οποιο ισως να εχεις προβλημα ειναι οτι ειναι αρκετα αερατος ακομη και στη χαμηλοτερη ρυθμιση αερα. Αν σε αρεσουν οι σφιχτες τσιγαρισιες τζουρες ισως να δεις κατι αλλο. Εγω προσωπικα ενω στην αρχη ειχα ενα θεμα με το ποσο αερατος ηταν ο mini, αλλα τωρα πλεον δεν ατμιζω τιποτα πιο σφιχτο ...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #643 στις: Μαρτίου 14, 2015, 16:04 »
πάντως εγώ και τον μινι και τον μεγάλο τους στήνω σε 3αρι τρυπανακι με μπόλικο βαμβάκι στην αντίσταση και δεν έχω σκασίματα..

Αυτό μου έμεινε μόνο, να δοκιμάσω να φτιάξω αντίσταση τριών χιλιοστών να δούμε πως πάει και με αυτήν, θα ενημερώσω! :)

Edit: ...και ενημερώνω.
Σαν να έχεις δίκιο, τα σκασίματα και ελαχιστοποιήθηκαν αλλά και όσα κάνει ακούγονται πολύ πιο χαμηλά απ'ότι πριν, θα το δουλέψω έτσι το πράγμα και θα δούμε. Πάντως το coil δεν μου βγήκε και πολύ καλό, ίσως την επόμενη φορά που θα το παλέψω περισσότερο να μην τα κάνει και καθόλου.
Εν'τω μεταξύ τόσο ντουμάνι δεν ξαναβγαλε ποτέ ο mini μου! Το μέγεθος του coil σε συνδυασμό με το περισσότερο βαμβάκι λογικά; Γιατί η αντίσταση μου βγήκε αρκετά ψηλά θα έλεγα, στα 1.7ohm με 30άρι kanthal και 6 σπείρες στα 0.3mm είναι κάτι που φτιάχνω πρώτη φορά. Αρέσει πάντως.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2015, 17:26 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #644 στις: Μαρτίου 14, 2015, 18:19 »

Με συγχωρείτε για την ασχετίλα, είμαι νέο μέλος, είμαι εντελώς αρχάριος στο η.τ, έχω δύο εβδομάδες μόνο που ψάχνω στο φόρουμ για να λύσω απορίες, (και σας ευχαριστώ πολύ που υπάρχετε).
 Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον Kanger nano γιατι δεν μπορώ/θέλω/ έχω χρόνο να φτιάχνω μόνος μου αντιστάσεις κτλ.
Ερώτηση.... είναι ο συγκεκριμένος ατμο για καθημερινή, πολύωρη χρήση? ??? ? Έχουν οι εργοστασιακές κεφαλές διαρκεια ζωής ( σε ml) ???  Είναι οι κεφαλές του αξιόπιστες (για τις 1,2 Οhm μιλάω) ή μια στις δύο βγαίνουν σκάρτες πχ??? ( τελικά 3 ερωτήσεις έκανα  :D )
Ευχαριστώ.
 
ΥΓ. πάνω σε istick 50w  θα βιδωθεί
Για τις αντιστάσεις (εργοστασιακές) στα είπαν και ετσι ειναι αλλα και για τον αέρα. Μολις κανεις δλδ 1-2 μερες με αυτον απλα δε θα σου αρεσει να κανεις τιποτα πιο σφιχτό και πιθανότατα να τον δουλεύεις σε φουλ αερα.
Εγω ομως θελω να σου προτείνω να παρεις το mini γιατι    καποια στιγμη θα θες να φτιαξεις και την αντισταση σου και αν παλι δε θες θα το δουλεύεις με τις εργοστασιακές αλλα θα εχεις την επιλογη.   Η διαφορα στην τιμή ειναι τοσο μικρή που νομιζω οτι αξιζει να εχεις την επιλογη του επισκευασιμου και αν το  δοκιμασεις νομιζω θα βρεις και καλυτερη γεύση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824226 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507263 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243769 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294118 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1732 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762680 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem