vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

379 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, Tem, Milarepa, gfilip, mathimatikos1966

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3030 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 21:35 »
νομιζω οτι στον τοπφιλ πρεπει να γεμισεις γρηγορα γιατι μπορει να υπαρξει διαρροη απο την εισοδο του αερα.
ειδικα στα pg υγρα
νομιζω

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3031 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 21:52 »
Αν εχεις κανει ενα νορμαλ στησιμο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. Αλλωστε αφου τον γεμισεις τι θα κανεις; Δε θα τον κλεισεις; Θα καθεσαι και θα τον κοιτας; Αν με το "γρηγορα" εννοεις στα 2 δευτερολεπτα και οχι στα 4, δεν τιθεται θεμα διαρροων.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3032 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 22:12 »
Εχει δοκιμασει κανεις τις SSOCC στον Subtank Mini!?! Μιας και ειναι κυλινδρικες θα παιρνει και λιγο παραπανω  8)

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3033 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 22:14 »
Χωρις να θελω να παρω καποιον στον λαιμο μου απο οτι διαβασα αδερφε εχουν τα ιδια θεματα με της τετραγωνες σπιτ μπακ και τετοια, τωρα βεβαια δεν ετυχε να εχω καμια να τσεκαρω

Αποσυνδεδεμένος Chriskos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Enjoy the Silence ....
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3034 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 22:36 »
Για τον Toptank από οτι είδα δεν υπάρχει ανταλλακτικο γυαλάκι  :thumpdown:
Θα παω για τον subtank.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3035 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 22:45 »
Αν εχεις κανει ενα νορμαλ στησιμο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση. Αλλωστε αφου τον γεμισεις τι θα κανεις; Δε θα τον κλεισεις; Θα καθεσαι και θα τον κοιτας; Αν με το "γρηγορα" εννοεις στα 2 δευτερολεπτα και οχι στα 4, δεν τιθεται θεμα διαρροων.  ;)
ναι, οχι δεν το ειπα σαν μειονεκτημα, πιο πολυ σαν πληροφορια (μαλλον αχρηστη)
βασικα μολις "καλαθιασα" ενα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 22:51 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3036 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:54 »
Πάμε περιληπτικά, #δετιμπαλεύω να κάνω Toptank topic.

Φίλος ήθελε να πάρει το subox, μετά από προτροπή μου, τσίμπησε
το topbox, σήμερα το πρωϊ ήρθε και πέρασα μερικές ωρίτσες με τον
άτμο παρέα για χαλαρό τεστάρισμα. Δυστυχώς το απόγεμα έπρεπε
να του τον επιστρέψω οπότε ό,τι γράψω δεν είναι αποτελέσμα 100%
αξιόπιστο. Πρώτες εντυπώσεις λοιπόν:

Εδώ θα κάνω μια παρένθεση περί εργοστασιακών αντιστάσεων. Τις
αντιστάσεις τις Kanger Subtank ΤΙΣ ΜΙΣΩ. Οι "παλιές" οι 0.5 & 1.2 οι
οριζόντιες κάναν πολλά σκασίματα (όχι με όλα τα υγρα, αλλά με άπειρα).
Τουλάχιστον είχαν καλή γεύση αλλά χαλούσαν την απόλαυση. Τις επόμενες
τις vertical coil 0.5 / 1.2 / 1.5 τις βρήκα απαράδεκτες γιατί έπρεπε να τις
παίξεις σε πολλά W αλλιώς γινόταν κόλαση από μπουρμπουλήθρες, είχαν
εκπλήξεις ξεχιλισμάτων, είχαν θέματα με τη γεύση (έχω υπερευσθησία στη
γεύση από σύρμα/βαμβάκι και το καταλάβαινα πολύ εύκολα ενώ γνωστοί
μου που τους κάναν χρήση όχι). + Οι παλιότερες οι T.C. είχαν επίσης τα
ίδια θέματα, πολύ κακή η εμπειρία μου μαζί τους. Σήμερα, έχοντας το
κουτί από το TopBox και τις 3 ανιστάσεις μέσα, οι 2 είναι για T.C. και η
3η είναι Clapton 0,5 (ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που δεν έχουν μια normal 1.2-1.5 μέσα)
κ0λ0ψήθηκα να κάνω ένα τεστάκι στην Clapton. Δεν ξέρω αν έπεσα σε καλό
κομμάτι ή είμαι over-excited, αλλά είναι μακράν η καλύτερη και πιο καθαρή
γεύση που έχω πάρει από Kanger coil. Ούτε στρώσιμο ιδιέταιρο ήθελε ούτε
τίποτα. Δοκιμή με βάση για μην κρίβονται προβλήματα, όλα καλά, δοκιμή με
υγρά, ακόμη καλύτερα. Έχω κουμπώσει Boosted by Boosted και έχει απογειωθεί.
Τώρα τρώγομαι να δοκιμάσω και τις νέες 1.2-1.5 που είναι σε κύλινδρο, αλλά από
FastTech κάποτε, τα 4-4,5€ δε τα σκάω σε Ελλάδα. Τέλος, ΚΟΥΚΛΙΑ εμφανισιακά
οι αντιστάσεις. Καμία σχέση με τις παλιές τις τετραγωνοειδές που δεν δέναν με το σύνολο.

Ατμοποιητής: είμαι στη στάση του λεοφωρείου και τον έχω σχίσει από το σπίτι κι όλας
στις πνευμονικές στα 22-30W (δεν είμαι subohmάκιας, απλά έκατσε) και συνειδητοποιώ
πως το υγρό τελείωσε. ΠΠπππππφφφφφφφ ποιός κάθετε να το ξεβιδώσει από κάτω και
που να αφήσω το mod μέχρι να γεμίσω (η στάση δεν είχε παγκάκι), και το λεοφορείο
παίζει να περάσει από στιγμή σε στιγμή και και και... και εκείνη τη μαγική στιγμή συνειδητοποιώ
πως είναι ο toptank (και όχι ο δικός μου ο subtank). Κάνω 3-4 σβούρες το καπάκι, όπως είναι το
drip tip με το καπάκι συνδεμένο το βάζω στο στόμα σαν πιπίλα, βγάζω υγράκι, γεμίζω, βιδώνω,
τέλος. Τσακ μπαμ, ζατς ζουτς. Δεν αντιλέγω πως ο Subtank Mini είναι από τους πιο εύκολους
ατμοποιητές (και όχι μόνο στο γέμισμα, αλλά και σε λύσιμο, πλύσιμο, στήσιμο, επιλογή αέρα),
αλλά με το Top Fill πλέον παίζει σε άλλο επίπεδο. This is Madness! Στα 3-4 γεμίσματα που του
έκανα δεν είχα θέμα με διαρροές, άντε καμιά μπουρμπουλήθρα στην εργοστασιακή που έφυγε
γρήγορα (με επισκευάσιμη δεν έτυχε να γεμίσω για να δω πως θα συμπεριφερθεί). Η επισκευάσιμη
παρεπιπτόντως, δεν ξέρω άμα ήρθε defected ή όχι, πάντως οι τρύπες της ήταν πολύ πιο μικρές
από του προηγούμενου RBA Plus και κάτι είχε αλλαγμένο με τις βίδες και τους πόλλους. Το σύρμα
στις βίδες πάντα το περνάω χωρίς να το στρίψω (από 22άρι και πάνω πιάνει), ενώ στη νέα την RBA
δεν μου αναγνώριζε την αντίσταση έτσι. Δοκίμασα και με 32άρη, τίποτα... πιθανολογώ πως άμα το
στρίψω στις βίδες, ίσως να τη διαβάσει, αλλά και να τη διαβάσει, χ3στ1κ4, δε ξαναστρίβω σύρμα στις
βίδες, ψόφος στις περιττές κινήσεις και κόπο. Έδωσα στο φίλο μια δικιά μου RBA Plus, τη νέα την έριξα
στο συρτάρι και #τάπαμε. Κατά τ'άλλα μια χαρά o toptank, μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι πως άμα
χαλάσει το oring στο καπάκι δεν ξέρω αν θα βγει ποτέ ανταλλακτικό ή αν αλλάζει εύκολα. Θετικό όμως
που δεν φαίνεται το χρώμα του όταν είναι βιδωμένο, οπότε πχ εγώ που τον άτμο μου τον θέλω μαύρο
σα τη ψυχή του σκότους, εξακολουθώ να μπορώ να αλλάξω τα υπόλοιπα orings με μαύρα και το κόκκινο
...απλά να μην φαίνεται. Τέλος, εννοείτε πως το γυαλί του subtank δεν κάνει για τον toptank (άλλο ύψος).



On other news, μετά από πολλούς μήνες, είπα να ξαναπιαστώ με ένα kayfun, τον nano με το bellcap πως
τον λεν. Να μην τα πολυλογώ, μετά από 2 μέρες τον ξαναέβαλα στο συρτάρι αλλά αυτή τη φορά μόνο και
μόνο για να μην με αναγκάσει να βάλω τους 6 subtank που έχω στο συρτάρι. Άμα είσαι της τσιγαρίσιας
τζούρας συνειδητοποιείς πως του subtank, ακόμη και με το τελευταίο airflow control στην μικρότερη τρύπα,
οι τζούρες είναι αεράτες τσιγαρίσιες. Και επίσης συνειδητοποιείς γιατί οι kayfunάκηδες κράζουν τον subtank
πως δεν κάνει για τσιγαρίσιες και άμα δεν το βιώσεις ο ίδιος, απλά #youknownothingjohnsnow. Kayfun, σφιχτή
τζούρα σα λουλούδι παρθένας και υπέροχο χτύπημα με 18άρι υγρό... άει βάλε 18άρι στον subtank και enjoy
το υπερ-γδάρσιμο στο λαιμό. Άλλο που -τουλάχιστον ο μικρός- ο kayfun είναι super silent, ενώ ο subtank...
Anyway, αυτά ως κάποια additional σχόλια, γιατί πολλές φορές έχω γράψει θετικά για τον subtank και για το
πως κάνει και για τσιγαρίσιες, κάτι που συνεχίζω να πιστεύω #ναιμεναλλά...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3037 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 01:21 »
Οντως οι τρυπες στην RBA του toptank mini ειναι μικροτερες απο αυτες της RBA plus. Τωρα γιατι το κανανε δε ξερω  :dontknow: .

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3038 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 20:13 »
Το βάζεις και ξεχνάς να ξαναγεμίσεις  ;D ;D

https://www.fasttech.com/products/0/10014944/3535801-replacement-tank-set-for-subtank-mini-clearomizer

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3039 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 20:27 »
Και μέχρι να φτάσει η τζούρα στο στόμα έχει χαθεί η μισή γεύση...  :tongue_smilie:
Εμένα αυτό μου θυμίζει το τρολάρισμα του iPhone 6...  :))

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3040 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 20:27 »
Overkill και η πιο ηλιθια υλοποιηση. Καλυτερα να παρεις τον subtank plus που χωραει 7 ml παρα αυτη τη κουμουτσα. Δοκιμασε να γεμισεις 9 ολοκληρα ml απο πανω απο αυτη τη μικρη τρυπουλα και μετα ελα πες μου πως θα αισθανεσαι που δε γεμισες απο κατω.  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3041 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 20:30 »
Μια και λεει ο φιλος πανω για clapton αραγε παιδια και στο επισκευασιμο μερος του μπορουμε να βαλουμε twisted/clapton ε? και αν ναι με αυτες τι πεζει? ειδα οτι δεν πρεπει να εχουν κενα μεταξυ τους

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3042 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 20:35 »
Δες το βιντεακι στην απαντηση 2678 αυτου του νηματος.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3043 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 20:43 »
Σωστος φιλε το ιδιο βιντεο ειδα και εγω ψαχνωντας και για κατι αλλο σε συρμα μιας και ακομα δεν ψηνομαι για θερμοκρασια

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3044 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 23:21 »
Σημερα εκανα μια θεωρητικα "γυφτια" λογω και της απεργιας...
Η Ni200 coil που εβαλα τη Δευτερα ειχε γινει μαυρη και εβγαζε ελαχιστα αλλοιωμενη γευση. Οποτε την ανοιξα,εβγαλα το συρμα,το καθαρισα σε καυτο νερο,εστριξα μια 0.15Ohm(νομιζω 11 σπειρες ηταν) και την εβαλα στο rba.
Η γευση και ΤΟ ντουμανι απο τους 180C με 30Watt(TC)..!

Ξερει κανεις τι gauge ειναι το συρμα της "μαμας" coil να παω να παρω το ιδιο?!
Συμφωνα με το coil calculator μαλλον 28AWG..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2016, 23:29 από tonydeli7 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 45 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 47 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8129 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296532 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510162 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156175 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570567 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245352 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios