vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, manoslykos, Ηρακλης, teo77, mathimatikos1966, lagoudakis, gfilip

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2955 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:50 »
Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...ή λίγο βαμβάκι και ψιλοπλημμυρίζει το deck, εκτός αν φταίει και η ποιότητα του βαμβακιού, άποψη δεν έχω για το συγκεκριμένο, ή συνδυασμός με αραιό υγρό, πολύ PG ίσως?

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2956 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 23:52 »
Estrifan περιγράφεις υπερτροφοδοσία ενώ νομίζω πως το θέμα είναι η υγροποίηση.

Εκτός και αν τελικά το πρόβλημα είναι η υπερτροφοδοσία.

Ας μας διαφωτίσει ο parafron...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος parafron

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2957 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:00 »
Δεν νομίζω επειδή αν στήσω μονή συνήθως φτιάχνω 2,5αρι πυρήνα ενώ διπλή 2αρι.Αν ήταν λιγότερο δεν θα το έκαιγε ή δεν θα είχα διαρροές;Μια φορά που έβαλα λιγότερο σε μονή μου άδειασε όλο το τανκάκι με το μοντ όρθιο μέσα σε τσέπη..Κ κάτι άλλο.Με το ss που δοκίμασα την πρώτη με έλεγχο θερμοκρασίας έβαλα βαμβάκι χωρίς να βάλω υγρό στους 100 βαθμούς κ νομίζω 10 βατ κ το έκαψε.Είναι φυσιολογικό αυτό;Ή έπρεπε να το βρέξω πρώτα κ μετά να δοκιμάσω αν το μαυρίζει;;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2958 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:08 »
Δεν έχω κάνει παρόμοια δοκιμή και δεν ξέρω, αλλά μου φαίνονται χαμηλές οι τιμές για να στο κάψει...
Σαν δοκιμή καλά την έκανες, για να δεις αν θα κάψει το βαμβάκι και να δεις αν δουλέυει σωστά ο έλεγχος θερμοκρασίας. Προφανώς δε δούλεψε σωστά οπότε μήπως το TCR σου δεν είναι σωστό?
Βέβαια με το VTC mini ο κάθε ένας έχει τελείως διαφορετικές εμπειρίες και εγώ τουλάχιστον δεν έχω βγάλει άκρη και μπορώ να μιλήσω μόνο για τις δικές μου...αν μπεις στο αντίστοιχο νήμα θα καταλάβεις τι εννοώ!

Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2959 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:13 »
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εχω τον saubtank kεχω κανει αντισταση με 4 σιρμα 6σπιρες κ μου βγαζει 0,7Ω μηπως ξερει κανεις μεχρει ποσα watt μπορει να φταση η αντισταση που εχω

Αποσυνδεδεμένος parafron

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2960 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:29 »
Έχω μπει κ ναι όντως παίζουν πολλά αλλά παίζουν κ πολλά λάθη από πλευράς χρηστών..Δεν μπορώ να ρυθμίσω tcr λόγο version 2 λογισμικό κ δεν σκοπεύω να πάω στην 3 επειδή δεν μου αρέσει το μενού καθόλου.Βέβαια είναι πιο ολοκληρωμένο.Η version 2 που έχω νομίζω είναι ρυθμισμένη με 304 σύρμα κ εγώ δουλεύω 316 ή 317 δεν θυμάμαι τι πήρα να παίζει αυτό που το καίει;Από την άλλη γιατί δεν το καίει βρεγμένο κ παίζει κανονικά με μονή ή διπλή;Στην μονή πιστεύω κι εγώ κάτι παίζει με το βαμβάκι.Αν είναι όμως όντως λίγο δεν θα το έκαιγε;Αλλά κ πάλι δεν άκουγα το τσιτσίρισμα που κάνει όταν ατμοποιεί κ για αυτό κ οι υγροποιήσεις πιστεύω..Ενώ στην διπλή τσιτσιρίζει κ πολλά ντουμάνια κ καλή γεύση κ κρατάω αντίσταση πάνω από 20 μλ με μόνη αλλαγή το βαμβάκι στα 10 με 15 μλ κ μηδαμηνές υγροποιήσεις.Υγρά liqua κ american stars.Υγροποιήσεις με το ίδιο υγρό της liqua με όλα τα διαφορετικά στησίματα..

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2961 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:42 »
@Δημητρης Μπαντης, μπορείς να μπείς http://www.steam-engine.org/coil.asp?r=0.7&hfnw=14&awg=26&id=2.5 και να λύσεις όλες τις απορίες βάσει διατομής σύρματος, διαμέτρου αντίστασης, ρεύματος κτλ.




Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2962 στις: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:51 »
Το liqua έχει όντως αρκετή PG, 70/30 παίζει. Δεν το ατμίζω οπότε δεν ξέρω παραπάνω να σου πω. Με το american stars (60/40 PG/VG) πάντως που κάνω δεν είχα παρόμοιο θέμα.
Το TCR του 304 είναι 105 ενώ του 316 92 και του 317 88. Οπότε λογικό να σου κάψει το βαμβάκι στη δοκιμή. 304 πάντως ατσάλι θα βρείς απο εξωτερικό να παραγγείλεις, δεν ξέρω αν έχει φέρει κάποιος εδώ. Καλό είναι αν πάρεις τελικά 304, να είσαι σίγουρος και το TCR του συγκεκριμένου σύρματος που θα παραγγείλεις γιατί παίζουν διαφορές απο μάρκα σε μάρκα.
Το γιατί δεν το καίει βρεγμένο, η ερώτηση νομίζω είναι αυταπάντητη   ;)   Πρέπει πρώτα να στεγνώσει και μετά να καεί! Εκτός αν εννοείς να πάρεις καμμένο, που για να γίνει αυτό θα πρέπει να ανεβάσεις πολύ τη θερμοκρασία απο μόνος σου και τα watt.
Για το τσιτσίρισμα που λες, εγώ για να το ακούσω σε αντίσταση 0.40Ohm έφτασα απο 25watt και πάνω...

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2963 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 15:43 »
Ημερα χειροτεχνίας σημερα... Αγορασα συρμα Kanthal A1 28αρι. Μετα απο πολλα πειραματα,κατεληξα στο συμπερισμα οτι η καλυτερη αντισταση κοντα στα 0.7Ohm,για μενα, ειναι 5σπειρες απο twisted συρμα πανω σε μια οδοντογλυφίδα.. Το wicking παλι με pancake ακριβως αλλα πιο λιγο βαμβακι(πηρα μπαλακια γτ δε βρηκα pads).

Στην αρχη εκανα απλη αντισταση αλλα για να βγαλω 0.7ohm ηθελα 3-4 σπειρες και μου πεταγε υγρα...(μαλλον φταιει και το βαμβακι)

Το υγρό που εχω ειναι το Cosmic Fog Milk&Honey ελαφρως αραιωμενο με βαση Abuelos Dolce 0(90%vg,10%νερο).



*update: εκανα rewick με koh gen doh της UD και ολα ειναι ωραια και ομορφα.. ουτε υγρα,ουτε τιποτα και γευση πολυ καλη

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2016, 17:36 από tonydeli7 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2964 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 16:14 »
Ατμομηχανή!!! :o

Αποσυνδεδεμένος tonydeli7

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • There are no problems, only solutions.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2965 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 16:44 »
Να προσθεσω και μια συμβουλη, αφου το ετοιμασα το ολο "πακετο" μετα γυρισα τον αερα στην μικρη τρυπα και αφου το εβαλα σε χαμηλα watt(πχ. 3),ρουφηξα 3-4 φορες δυνατα με το κουμπι πατημενο κανονικα. Ετσι ποτισε το βαμβακι παραπανω. Μετα απο αυτο,εβγαλα το dip tip και τυναξα το ολο συνολο 3-4 φορες για να φυγει το εξτρα υγρο και σκουπισα την καμιναδα και οτι βγει.

Υστερα του εδωσα και καταλαβε.. :P

Το εκανα αυτο,γιατι στο προηγουμενο στησιμο ρουφηξα μια πνευμονικη και στο μεσον καπου εφαγα dry hit. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Ruba

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2966 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 10:47 »
Καλημέρα σας,

προχώρησα στην αγορά του subtank mini, και παρατήρησα ότι οι εργοστασιακές αντιστάσεις (0.5 & 1.2) που είχε στην συσκευασία είχαν το coil  κάθετα ώς πρός την βάση του atmo,  με το βαμβάκι τοποθετημένο περιμετρικά του και όχι οριζόντια με το βαμβάκι μέσα στην σπείρα, όπως είχα δει σε διάφορα videos.  επίσης, το rba κιτ είναι αισθητά πιο ματ στο χρώμα απο ότι είδα σε photos απο το διαδύκτιο, όπου φαινόταν να πλησιάζει το γυαλιστερό των αντιστάσεων.  η αγορά έγινε απο φυσικό κατάστημα.

είμαι νιούφης και σκέφτομαι ώς τέτοιος οπότε να μήν δώσω σημασία, ή να ανυσηχώ για κάτι;

ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2967 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 11:48 »
Μέσα στο κουτί πρέπει να έχει μια καρτούλα scratch & check code. Ξύσε και βάλε τον κωδικό στη σελίδα της kangertech ώστε να ελέγξεις αν είναι γνήσιος.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Έβαλα χθες μια από τις καινούριες κεφαλές SSOCC 1.2Ω για δοκιμή. Τα μοντάκι αναγνώρισαν τη κεφαλή κοντά στο 1.4Ω.  Υγρό high VG, πάνω από 80%. Έκανε αρκετή ώρα να ποτίσει το βαμβάκι (έριξα και σταγόνες στην αντίσταση πριν γεμίσω το τανκ). Από γεύση είναι ανώτερη σε σχέση με τις προηγούμενες εργοστασιακές του subtank.
Τώρα απομένει να δω διάρκεια ζωής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2016, 11:53 από Kikas »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2968 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 08:55 »



Αναμενονται...  ;)


Αποσυνδεδεμένος Ruba

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2969 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:32 »
Μέσα στο κουτί πρέπει να έχει μια καρτούλα scratch & check code. Ξύσε και βάλε τον κωδικό στη σελίδα της kangertech ώστε να ελέγξεις αν είναι γνήσιος.

ολα καλα, σε ευχαριστω πολύ. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12025 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499577 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos