vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

107 επισκέπτες, 2 χρήστες
Zdgatapsychs, manoslykos

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2700 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:32 »
Ειμαι κατοχος απο το πρωι του mini v2 και ενω δεν εχω υπερ/υπο τροφοδοσιες,εχω καλυψει καλα και τις 2 τρυπες με βαμβακι αμα ανεβασω λιγο τα w π.χ 18-19 μου δινει καμμενο.
Το istick διαβαζει 0.5ω με 0.40 kanthal.Το ιδιο εγινε και σε 1ω που εστριψα,
Δε ξερω τι αλλο να κανω.Εχω αναγκαστει να ατμιζω στα 14 w για να μη παιρνω καμμενο.
Και πηγα να βολευτω για σημερα γιατι με κουρασε αρκετα το θεμα με τις ετοιμες αλλα αυτες ειναι για πεταμα σε μενα ουτε γευση ουτε ατμος τιποτα.
Καποια γνωμη γιατι μου ερχεται να τον στειλω...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2701 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:39 »
Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις υποτροφοδοσια; Μηπως εχεις στριμωξει πολυ βαμβακι στις τρυπες; Στησε και με το βαμβακι να καλυπτει ισα ισα τις τρυπες, κανε τους πειραματισμους σου. Και για πανω απο 18 βατ τον αερα φανταζομαι θα τον εχεις ή στην μεσαια ή στην τερμα ανοιχτη ρυθμιση και οι τζουρες σου να ειναι δυνατες οχι ξεψυχισμενες.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2702 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:39 »
1) Το έχεις βάλει ΑΦΡΑΤΟ το βαμβάκι;
2) Το coil σου, στα πόσα χιλιοστά το έστριψες; To RBA του SubTank αποδίδει καλά αν το coil έχει πυρήνα 2,5 mm ή και 3 mm (ακόμα καλύτερα!)...
Το βαμβάκι πάντα ΑΦΡΑΤΟ και καθόλου στουμπωμένη η υφή του, καθώς και όχι σφικτά περασμένο μέσα από το coil. Για δοκίμασε πάλι και πες μας αν είναι...

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2703 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:43 »
Στο 1 ωμ με 0.40 συρμα ακομα και στα 20 βατ δεν πρεπει να περνησ γευση κανενου ειπεσ οχι υπερ και υπο αλλα σε αυτα τα βατ περνεισ καμενο μαλων εχεισ υποτροφοδοσια αν εβαλεσ το βαμβακι που ειχε στο κουτι αραιωσετο στη μεση και κοψε μια λουριδα ποιο φαρδια αν το βαλεισ οπωσ ειναι εκτοσ απο την κακη ποιοτητα του γινεται σαν στουπι θα σου πρωτεινα αν εχεισ να βαλεισ καποιο αλλο οργανικο βαμβακι

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2704 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 19:42 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Το βαμβάκι είναι japanese cotton σε φυλλα και κόβω με το ψαλίδι.
Το εκάνα αφρατο αλλά η αλήθεια είναι οτι
φοβούμενος υπερτροφοδοσια πιεσα να στουμπωσει λιγο τις τρύπες.
Το στριψημο έγινε στο κατσαβιδακι που είχε μέσα και η λωρίδα βαμβακιού που κόβω είναι 3cm περιπου.
Δε γνωρίζω ποσο άνετο πρεπει να είναι το βαμβάκι μέσα στις σπειρες αλλά λιγάκι πίεση του βάζω δε μπορω να πω.
Αυτό που δε ξέρω είναι σε πιο υψος να είναι οι σπείρες...στο ίδιο υψος με βιδουλες η πιο ψηλά,δε ξέρω βέβαια αν παιζει ρολο.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2705 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 19:56 »
Αν δεν εχεις τιποτα αλλο στριψε σε μπατονετα ειναι 2,5mm, το κατσαβιδακι που στριβεις ειναι 2 mm, μη στουμπωνεις και το βαμβακι και νομιζω θα δεις διαφορα. Την αντισταση οχι πιο πανω απο τις βιδες (φανταζομαι μιλας για το κατω ακρο της). Δες και σε προηγουμενες σελιδες του νηματος εχει φωτο απο στησιματα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2706 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 19:59 »
Και πάνω που ήμουν έτοιμος και εγώ να δώσω μια πιθανή αντιμετώπιση, το βρήκες μόνος σου   ;)
Εγώ τις σπείρες τις βάζω λίγο πιο κάτω απο τις βιδούλες, κοντά στην εισαγωγή αέρα δηλαδή και είμαι μια χαρά...
Έχε υπόψην σου οτι μέσα στις σπείρες πρέπει να μπαίνει σχετικά άνετα το βαμβάκι, αλλά όχι τόσο ώστε να μένουν κενά στον πυρήνα...επίσης καλό είναι να μην είναι στριμένο μέσα στον πυρήνα για να μην γίνεται σαν στουπί όπως είπε ο giorgos maniadakis.
Θα βρείς και 2-3 σελίδες πίσω στα μηνύματα φωτογραφίες απο πολλούς για να πάρεις μερικά δείγματα!   :)

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2707 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:24 »
Έγινε παιδιά να στε καλά, θα κανω προσεχτικα οσα μου ειπατε και θα γράψω σε λίγο.

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2708 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 21:42 »
καλησπέρα σας, μπορεί κάποιος να μου προτείνει 1-2 στησηματάκια για subtank με ss σύρμα? Σκέφτομαι να δοκιμάσω ss σε έλεγχο αλλά δεν έχω ιδέα τί σύρμα(316.304) τι διάμετρο σύρματος και τα σχετικά! Σε κανθαλ π.χ προτιμώ 30ρι η 32ρι σύρμα γύρω στα 1.4-1.5Ω

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2709 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 23:09 »
Καλησπέρα. Για να πάρεις απάντηση θα πρέπει να υπολογίσεις όλους τους παράγοντες με ένα online coil calculator όπως της steam engine και να καταλήξεις.
Για παράδειγμα, με σύρμα kanthal 30άρι για να σου βγουν τα 1,4Ω σε 3mm διατομής αντίσταση, θέλεις 4,01 σπείρες σύμφωνα με το calculator.
Για να υπολογίσεις με το ss τις αντίστοιχες τιμές, αλλάζεις το υλικό στο calculator σε ss316L ας πούμε και παίζεις με τo πάχος του σύρματος. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα με 32άρι είσαι κοντά, 5,12 σπείρες. Ιδανικά θέλεις 33άρι σύρμα αλλά θα το βρεις μόνο στο alibaba για 150$ το κιλό  :tongue_smilie:
Και τώρα έρχεται το ξενέρωμα. Δεν μπορείς να παίξεις με έλεγχο θερμοκρασίας με πάνω απο 1Ω. Ιδανικά όπως αναφέρεται σε κάποια forum, ίσως και εδώ αλλά δεν το έχω πετύχει πουθενά μέχρι τώρα, ο έλεγχος θερμοκρασίας παίζει καλύτερα μέχρι τα 0,5Ω. Τι κάνεις λοιπόν? Πας στο calculator, αλλάζεις τα Ohm σε 0,5 ας πούμε και ψάχνεις το πάχος του σύρματος σύμφωνα με τις σπείρες που σε ικανοποιούν. Φυσικά θα πρέπει να αλλάξεις και τα Watt μετά για να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα. Μικραίνοντας η αντίσταση μεγαλώνουν τα Watt. Αν ας πούμε στα 1,4Ω ήσουν ικανοποιημένος με 10W, στα 0,5Ω θέλεις περίπου 28W, σύμφωνα με το calculator πάντα! Άσε που ιδανικά πρέπει να μετράς και την αντίσταση πριν τη χρησιμοποιήσεις...και αφού είσαι σίγουρος και τη χρησιμοποιήσεις, να την κλειδώσεις κιόλας! Μεγάλη προσοχή όμως στα Watt!!! Διάβασε καλά τις προδιαγραφές του εξοπλισμού σου για να μην έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα. Το subohm θέλει προσοχη!
Έχε υπόψην σου οτι το ss παίζει και σε VW mode οπότε μπορείς να έχεις άλλο πάχος για VW και άλλο για TC. Να διευκρινίσω οτι δεν έχω εμπειρία με ss ακόμα (περιμένω νέο modάκι που έχω παραγγείλει για να δοκιμάσω) αλλά εγώ όταν αλλάζω σύρματα ή στησίματα χρησιμοποιώ πρώτα το calculator για να δω τι και πως!
ΥΓ1. Παρακαλώ ας με διορθώσει όποιος απο τους παλαιότερους θεωρεί οτι κάνω λάθος. Τα παραπάνω αφορούν διαπιστώσεις απο προσωπικές εμπειρίες (τουλάχιστον στο subohm) και απο πολλά βίντεο και forum που έχω παρακολουθήσει και κρίνω σωστά και όχι υποδείξεις παρά ίσως προειδοποιήσεις και χρήσιμες συμβουλές.
ΥΓ2. Μπορεί να γνωρίζεις ήδη απο έλεγχο θερμοκρασίας και να σε κούρασα με το μεγάλο μήνυμα, αλλά νομίζω ώφειλα να τα πω αφού δεν αναφέρεις αν έχεις προηγούμενη εμπειρία σε έλεγχο θερμοκρασίας.  :) 

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2710 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:19 »

Καλησπέρα σε όλους,


Πειραματιζόμουν με ένα στήσιμο με twisted kanthal, το οποίο μου βγήκε 0.39, ενώ είχα στόχο το 0,6. Τέλοσπαντων, δοκίμασα το coil στα 30w και παρατήρησα ότι "κάπνιζε" από την μεριά του insulator. Θέλω να μάθω, πως καταλαβαίνω αν έκαψα το insulator? Η γεύση δεν έχει αλλοιωθεί...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2711 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:42 »
Καλησπέρες!
Αν δε σου μύρισε καμμένο μάλλον δεν έγινε τίποτα, αλλά εγώ στη θέση σου αν είχα έστω την παραμικρή υπόνοια για κάτι τέτοιο, θα το έλυνα όλο να το επιθεωρήσω οπτικά για αποφυγή βραχυκυκλώματος στην καλύτερη...

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2712 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:53 »
Είχε υγρό φαντάζομαι το ντεκ. Ή το είχες πλύνει ή είχε μείνει από αυτό που άτμιζες. Πόσην ώρα έκανες dry burn;

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2713 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 00:56 »
Ευχαριστώ estrifan, θα το τσεκάρω το πρωί.


Mindtrapper, και εγώ αυτό φαντάζομαι ότι συνέβη, ελάχιστα έκανα dry burn για να δω πως ανάβει το mc, αλλά αντί να ανάψει αυτό καλά, κάπνιζε από την μεριά του ντεκ....Από την άλλη, 2 δευτερόλεπτα με 30w, είναι δυνατόν να κάψουν το insulator?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2714 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 01:18 »
Θα σου έλεγα διάφορα επιστημονικά που βρήκα στο internet για το υλικο του insulator (PEEK) και τη θερμοκρασία melt point αλλά ούτε εγώ τα πολυκατάλαβα...   :))
Αν παρόλα αυτά έχεις εικόνα στους πόσους βαθμούς μπορεί να έφτασε η αντίσταση ας πούμε, θα καταλάβεις αν μπορεί να έλιωσε ή όχι...
Με μια πρόχειρη αναζήτηση πάντως βρήκα αυτό : http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/research/research-2015/212-db
που κάπου λέει οτι στο dry burn το σύρμα ζεσταίνεται σε θερμοκρασία πάνω απο 700 C, ενώ το melt point του PEEK είναι στους 343 C...  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247374 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 51 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 28, 2024, 18:41
από zamploutos
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 66 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 28, 2024, 17:44
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572618 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2099 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8218 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 795 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298474 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140