vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 4 χρήστες
Blackwolf, trabaman, John K, bloodlessz

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2295 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 11:14 »
Μετά απο 3-4 μερες ούτως ή άλλως θέλεις αλλαγή στο βαμβάκι γιατί χάνει τις αρχικές του ιδιοτητες

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2296 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 11:26 »
Ναι οκ, αλλα αν αλλαξω μονο βαμβακι και ξανακλεισω, να αφησω δηλαδη οπως εχει την αντισταση να της κανω ενα dry burn κ χωρις τα λυσε πλυνε δεσε εχω ξανα διαρροες αμεσως και με το καινουριο βαμβακι...
Με εχει κουρασει καθε 2-3-4 μερες να ξαναστηνω απο την αρχη.
Κριμα γιατι μου αρεσει αυτος ο ατμοποιητης πολυ.
Εχω και εναν kfl+ για τα καπνικα υγρα μου, με εκνευριζουν διαφορα σε αυτον αλλα θεματα με διαρροες ποτε.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2297 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 11:37 »
Να παρω αλλα και ο πωλητης πως να ξερει ποια εκδοση ειναι αφου δεν αναγραφει κατι στο κουτι, εκτος αν ειναι νεες παρτιδες και το γνωριζουν απο την ημερομηνια παραγωγης τι να πω.....
Επισης διαβασα οτι αλλαξαν και το airflow στις εκδοσεις...........τωρα τι να πω , για να ειμαι ειλικρινης με ενδιαφερει να παρω την τελευταια εκδοση , πως θα το καταλαβω τωρα ΚΑΙ με το airflow.
Παιζουν πουθενα φωτος των 3 εκδοσεων;; γιατι καμια φορα η εικονα εχει περισσοτερη πληροφορια απο την περιγραφη, οποτε οταν τον δω να ξερω ποια εκδοση πηρα :)
Ευχαριστω!

Για να έχεις την τελευταία έκδοση, δυο πράγματα χρειάζεται μόνο να προσέξεις.
1. Η βάση / airflow του ατμοποιητή να έχει δύο (και όχι μια) αντικρυστές-αντιδιαμετρικές σχισμές για τον αέρα. Αυτό βέβαια δεν αποτυπώνεται εύκολα σε μια φωτογραφία, παρά μόνο σε video.
2. To rba (επισκευάσιμο κομμάτι) του ατμοποιητή, να έχει επίσης δύο αντικρυστές-αντιδιαμετρικές τρύπες για την εισαγωγή υγρού (το παλιό δεν είχε καθόλου τρύπες). Για παράδειγμα δες το εδώ σαν ξεχωριστό κομμάτι:
http://www.dotshop.gr/category-1/subtank-mini-rba-v2/

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2298 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 12:16 »
Οκ εγινε κατανοητο , η τελευταια εκδοση (υποθετω v3) εχει και απο τις δυο μεριες του airflow ανοιγματα οπως επισης και τρυπες και απο τις δυο μεριες στο επισκευασιμο .
Σε ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2299 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 12:37 »
Ναι οκ, αλλα αν αλλαξω μονο βαμβακι και ξανακλεισω, να αφησω δηλαδη οπως εχει την αντισταση να της κανω ενα dry burn κ χωρις τα λυσε πλυνε δεσε εχω ξανα διαρροες αμεσως και με το καινουριο βαμβακι...
Με εχει κουρασει καθε 2-3-4 μερες να ξαναστηνω απο την αρχη.
Κριμα γιατι μου αρεσει αυτος ο ατμοποιητης πολυ.
Εχω και εναν kfl+ για τα καπνικα υγρα μου, με εκνευριζουν διαφορα σε αυτον αλλα θεματα με διαρροες ποτε.
Αν πάντως στο κάνει και με τις εργοστασιακές κεφαλές, όπως ήδη ανέφερες, τότε δεν φταίει το στήσιμό σου ούτε το βαμβάκι. Κάπου δεν στεγανοποιεί καλά. Γενικά, ο subtank δεν κάνει διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2300 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 13:02 »
Εχω σταματησει τις εργοστασιακες οποτε δεν ειναι και στανταρ αυτο. Αλλα θυμαμαι οπως ειπα εβαλα ξανα καποτε μια, δεν την κρατησα πολυ  και πρεπει να ξεκινησαν και με αυτη. Αρκετα πιο λιγο ομως σε σχεση με τον κακο χαμο με την rba.
Τι να πω, θα δοκιμασω να αλλαξω και το γυαλακι με το δευτερο που ειχε η συσκευασια μεσα ή με ενα bell cap που εχω παρει μπας και την εχει ακουσει αυτο, αν και δειχει οκ.

Edit: ξεχασα να πω πως οταν ειπα οτι αλλαξα τα o rings εννοουσα τα 3 εξωτερικα οχι αυτα που ειναι επανω στην rba, μηπως να εχουν αυτα ταλαιπωρηθει?
1) Αλλαζουν αυτα, υπαρχουν?
2) Πανε μαζι με την κεφαλη οποτε παιρνω αλλη κεφαλη? (Φανταζομαι θα υπαρχει σαν ανταλλακτικο)
3) Παιρνω old horborn ασπρο?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2015, 13:30 από Ntinlanden »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2301 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:41 »
@Ntinlanden από ποιο σημείο έχει διαρροή? Από τις τρύπες της ρύθμισης αέρα ή από το σημείο που ενώνεται το γυαλί με τη βάση ρύθμισης αέρα?

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2302 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:51 »
Οχι απο το γυαλι δε χανει ποτε και τιποτα.
Απο το air flow,  απο τις τρυπες του air flow

Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2303 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:55 »
Οχι απο το γυαλι δε χανει ποτε και τιποτα.
Απο το air flow,  απο τις τρυπες του air flow
απο εκει χανει και εμενα...καθε ημερα τον καθαριζω, αλλα τα ιδια και τα ιδια... :-( σημερα αλλαξα τις τσιμουχες γιατι νομοζω χανει και απο το γυαλι κατω...ειδωμεν...

Sent from my SM-G928F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2304 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:32 »
Χαρτοπετσετες?? Δε φτανει, εχουμε ανεβει επιπεδα, μιλαμε για λιμνουλες πια! ;D
Αν χανει απο το γυαλακι που λες  λογικα με νεα o rings και ενα καινουριο γυαλακι θελω να πιστευω οκ θα ειναι..
Απο το air flow τι γινετε...

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 368
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2305 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:56 »
Καλησπερα.
Τον ειχα 4 μηνες και τον δουλευα με το επισκευασιμο και ποτε δεν ειχε βγαλει σταγονα...Τον χαρισα σε φιλο (πριν 2 μηνες) του εβαλε μπελ - καπ τον εχει λιωσει και ποτε δεν δακρυσε....Τι τους κανετε ρε παιδια και εχουν διαρροες?Αφηστε λιγο κενο στο γεμισμα (οπως σε καθε ατμ/τη) και θα ειναι μια χαρα.Δεν μπορω να πιστεψω πως οι νεες φουρνιες εχουν τοσες διαρροες... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2306 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 18:36 »
Φίλε Ntinlanden τον έχω 8 μήνες και διαρροή δεν είχα ποτέ ούτε μία σταγόνα. Με την καινούργια RBA θέλει μεγάλη προσοχή στο στήσιμο του βαμβακιού επειδή αν δεν κλείσουν καλά με το βαμβάκι οι 2 τρύπες παιρνάει το υγρό μέσα στο ντεκ και από κεί κάτω από την αντίσταση στην εισαγωγή του αέρα. Ένας φίλος μου είχε το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε ως εξής:
περνάς το βαμβάκι με περισσότερη προσοχή και κόβοντάς το έξω από την RBA 1 χιλιοστό.
Μετά με ένα λεπτό ίσιο κατσαβιδάκι φούντωσε τις άκρες να αγκαλιάσουν εξωτερικά τις δύο τρύπες. Το βαμβάκι πρέπει να είναι αφράτο και να το αλλάζεις συχνά γιατί χάνει την απορροφητικότητά του.
Την αντίσταση να την έχεις 2 με 3 χιλιοστά πάνω από την εισαγωγή αέρα.
Αν τα κάνεις όλα με μεράκι και όχι σαν αγγαρεία δεν θα έχεις διαρροές ποτέ. :D

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2307 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 18:54 »
Σ'ευχαριστω! Αποψε θα καθησω να ξαναστησω και θα δοκιμασω ετσι.
Αν και καπως ετσι το κανω αλλα οχι τοση εμφαση στο να κλεισω καλα τις τρυπες.
Κολητα επανω στις τρυπες το βαζω αλλα οχι να προσπαθω να τις κλεισω.
Μεχρι και εξω απο τις τρυπες εχω δοκιμασει να βγαζω το βαμβακι.

Θα κανω και μια αποπειρα να αλλαξω το κατω oringaki της κεφαλης αν βρω κ υπαρχουν.

Καπου εκει ριχνω κ εγω τις ευθηνες γιατι οπως ειπα κ ξαναλεω δεν μπορει στην αρχη, τις πρωτες ημερες μετα απο στησιμο να με βλεπω ουτε σταγονα κυριολεκτικα και μετα κακος χαμος.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2308 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 19:32 »
To βαμβάκι το τραβάς έξω από τις τρύπες, το κόβεις 1mm σχεδόν σύριζα και μετά το φουντώνεις να καλύψει εξωτερικά όλη την τρύπα για να μην περνάει το υγρό μόνο του αλλά μόνο από το βαμβάκι. ;)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2309 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:51 »
Δεν ειναι απαραιτητο να βγαζεις το βαμβακι εξω απο τις τρυπες και επιπλεον κινδυνευεις απο υποτροφοδοσια αν δεν το χειριστεις πολυ καλα. Εγω παντα αφηνω το βαμβακι να ακουμπα εσωτερικα των τρυπων, να τις καλυπτει μεν αλλα οχι και τοσο ευλαβικα, δεν πλημμυριζει και τοσο ευκολα ο θαλαμος. Το προβλημα του φιλου για να μιλαει για μεγαλες διαρροες, νομιζω οτι δεν οφειλεται στο βαμβακι.

Μια ερωτηση, την RBA κεφαλη την βιδωνεις πανω στη βαση, αφου εχεις βιδωσει τη βαση στο μοντ ή απο πριν; Διοτι αν την βιδωνεις πανω σε μια ηδη βιδωμενη βαση πανω στο μοντ, τοτε δεν βιδωνει τελειως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4697 503824 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 22:54
από treloneritis
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8314 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567263 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242480 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292522 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761468 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 701 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3619 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13363 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis