vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, Buliwyf, Tem

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1800 στις: Ιουλίου 30, 2015, 16:33 »
Μεγαλώνει η επιφάνεια επαφής με το βαμβάκι.
Εγώ που το δοκίμασα δεν είδα καμμιά σημαντική διαφορά. Περισσότερη ώρα (για το στρίψιμο)
Επίσης μειώνεται η αντίσταση στις ίδιες σπείρες και στην ίδια διάμετρο αν κάνεις διπλό το σύρμα σου και το στρίψεις (twisted).
Αλλιώς για να μην πέσεις πολύ σε Ohms μπορείς να στρίψεις 2 λεπτότερα σύρματα. ;)
Μια δοκιμή θα δείξει, γιατί αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. :))

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1801 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:08 »
Χμμ πρώτη φορά μετά από καμία δεκαριά κεφαλές έπεσα σε "προβληματική"... Τα εισαγωγικά με την έννοια ότι δουλεύει άριστα, απλά το iStick την διαβάζει στα 1.3 ή 1.4Ω. Όταν την κουμπωνω μάλιστα τη βλεπει 1.5-1.8 και με την πρώτη τζούρα πέφτει στα 1.3 ή 1.4.

Σε όσες προηγούμενες χρησιμοποίησα πολλές φορές τις διάβαζε πάλι 1.3 αλλά με δύο τρία βγάλε-βάλε έπεφτε. Αυτή με τίποτα. Επίσης τον caterpillar τον διαβάζει κανονικά οπότε δεν έχει θέμα το μοντάκι. Άρα μήπως είναι "θέμα" κεφαλής;

(θέμα OCD μου είναι σίγουρα πάντως)

Άσχετο, βρήκα και μια από τις καινούριες με κάθετη αντίσταση αλλά αυτή ήταν χειρότερη... 1.5 ή κεφαλή, 2.1-2.2 την διάβαζε! Δεν έμεινε για πολύ πάνω...

Sent from my ViperOne powered HTC One M7


Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1802 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:45 »
καιρός να αλλάξεις το στίκ μάλλον


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1803 στις: Ιουλίου 30, 2015, 23:47 »
Το σκέφτηκα μήπως τα έφτυσε αλλά όσους άλλους δοκίμασα τους έβλεπε κανονικά ;)

Sent from my ViperOne powered HTC One M7


Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1804 στις: Ιουλίου 31, 2015, 17:12 »
Καλησπέρα παιδιά..Μια ερωτησούλα..

Ο subtank με την καινούρια βάση και την καινούρια rba βγαίνει και σε χρώμα ασημί η μόνο άσπρο και μαύρο..;

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1805 στις: Ιουλίου 31, 2015, 17:17 »
Και ασημι. Κοιτα το post μου 1755

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1806 στις: Ιουλίου 31, 2015, 17:18 »
Εμένα μου ήρθε το ειδοποιητήριο επιτέλους και παραλαμβάνω το καινούργιο RBA τη Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος triastros

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1807 στις: Ιουλίου 31, 2015, 17:46 »

Καλησπέρα και από εμένα.
Μία ερώτηση.Δεν ξέρω γιατί,αλλά με τον subtank mini,και με τις δύο μαμά κεφαλές μέχρι τώρα,δεν παίρνω καλή γεύση (συγκριτικά με kfl+) και από χτύπημα μου φαίνεται πιο τραχύ,και με μικρή παραγωγή ατμού.Χρησιμοποίησα vaponaute και Halo Voodoo μέχρι τώρα αλλά και στα δύο το ίδιο παρατήρησα.Δηλαδή με το που κατεβάζω τον ατμό,στην εκπνοή έχω ελάχιστη παραγωγή ατμού,ενώ αν δεν τον κατεβάσω η παραγωγή είναι κανονική.Δεν είνα για mouth to lung (αν το λέω σωστά)?
Παράκληςη παιδιά τα φώτα σας,γιατί ψιλο απογοητεύτηκα !!

Αποσυνδεδεμένος alexS3

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1808 στις: Ιουλίου 31, 2015, 18:08 »
Καλησπέρα παιδιά..Μια ερωτησούλα..

Ο subtank με την καινούρια βάση και την καινούρια rba βγαίνει και σε χρώμα ασημί η μόνο άσπρο και μαύρο..;
Aσημι που πηρα ηταν με καινουργια βαση αλλα το παλιο RBA
Ο λευκος που πηρα τωρα τελευταια ειχε την καινουργια βαση και το νεο RBA με τις τρυπες

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1809 στις: Ιουλίου 31, 2015, 21:30 »
Καλησπέρα και από εμένα.
Μία ερώτηση.Δεν ξέρω γιατί,αλλά με τον subtank mini,και με τις δύο μαμά κεφαλές μέχρι τώρα,δεν παίρνω καλή γεύση (συγκριτικά με kfl+) και από χτύπημα μου φαίνεται πιο τραχύ,και με μικρή παραγωγή ατμού.Χρησιμοποίησα vaponaute και Halo Voodoo μέχρι τώρα αλλά και στα δύο το ίδιο παρατήρησα.Δηλαδή με το που κατεβάζω τον ατμό,στην εκπνοή έχω ελάχιστη παραγωγή ατμού,ενώ αν δεν τον κατεβάσω η παραγωγή είναι κανονική.Δεν είνα για mouth to lung (αν το λέω σωστά)?
Παράκληςη παιδιά τα φώτα σας,γιατί ψιλο απογοητεύτηκα !!

Φίλε μου Manosjw ο Subtank mini όπως λέει και το όνομά του είναι περισσότερο για στησίματα με χαμηλές αντιστάσεις κάτω του Ohm, αρκετά Watts και πνευμονικές τζούρες, σε αντίθεση με τον KL+ που είναι για αντιστάσεις μεγαλύτερες του Ohm, Watts γύρω στα 8 μέχρι 15 το πολύ και τσιγαρίσιες τζούρες (mouth to lung). Ο subtank mini όπως θα κατάλαβες είναι πολύ πιο αεράτος.
Tους έχω και τους δύο και έχω καταλήξει στα εξής στησίματα:
Τον subtank mini τον δουλεύω με ανίσταση γύρω στο Ohm στα 15 με 20 Watts για πνευμονικές και τον KL+ τον δουλεύω με αντιστάσεις από 1,6 μέχρι 1,8 Ohms στα 9 με 12 Watts το πολύ και τσιγαρίσιες τζούρες.
Τα σύρματα που χρησιμοποιώ είναι Kanthal A1 στον Subtank mini 0,40mm και στον KL+ 0,32mm.
Και στους δύο η διάμετρος σπείρας είναι 2,5mm. χρησιμοποιώ βαμβάκι Muji (Japan).
Για μένα αυτά είναι τα καλύτερα στησίματα μετά από πάμπολλες δοκιμές και στους δύο.
Ελπίζω να βοήθησα. :)

Αποσυνδεδεμένος triastros

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1810 στις: Ιουλίου 31, 2015, 21:34 »
Πράγματι σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντησή σου.Έπρεπε να το ψάξω πιο καλά πρίν την αγορά,όχι ότι δεν είναι καλός ,ίσως εμένα να μην με καλύπτει.Θα το δοκιμάσω το στήσιμό σου και θα ενημερώσω σχετικά.
Σε ευχαριστώ πολύ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1811 στις: Ιουλίου 31, 2015, 21:44 »
Καλησπέρα παιδιά. Μου έκαναν δώρο τον Subtank Mini πριν λίγες μέρες, τον v1 όχι τον v2. Είμαι νέος ατμιστής και ακομη περισσότερο μου αρέσουν οι mouth to lung τζούρες. Η μικρότερη όμως εισαγωγή του Subtank Mini είναι παααρα πολύ αεράτη για mouth to lung. Είδα ότι στο v2 έχει και μια μικρότερη τρύπα που πιστεύω θα με βολέψει καλύτερα. Ξέρετε αν κυκλοφορεί ως εξάρτημα η βάση με το airflow του v2 και αν μπορώ να την κουμπώσω στο δικό μου v1; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επίσης γνωρίζετε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω στο Subtank Mini V1 τα νέα OCC coils 1.5ohm;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2015, 22:38 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1812 στις: Ιουλίου 31, 2015, 21:53 »
Μάνο μην απογοητεύεσαι.
Ο Subtank mini είναι από τους καλύτερους κατ' εμέ ατμοποιητές για πνευμονικές. Φρόντισε τα υγρά σου να έχουν χαμηλότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη (εγώ είμαι στα 3mg). Έτσι θα τον ευχαριστηθείς περισσότερο ειδικά αν κάνεις φρουτένιες ή γλυκές γεύσεις.
Eνδεικτικά σου αναφέρω ότι για τσιγαρίσιες τζούρες στον KL+ ατμίζω υγρά (καπνικά) με 8 έως 10mg το πολύ νικοτίνη.
Στον Subtank mini πέφτω στο 1/3, γιατί αλλιώς  :happy_roll_01:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά. Μου έκαναν δώρο τον Subtank Mini πριν λίγες μέρες, τον v1 όχι τον v2. Είμαι νέος ατμιστής και ακομη περισσότερο μου αρέσουν οι mouth to lung τζούρες. Η μικρότερη όμως εισαγωγή του Subtank Mini είναι παααρα πολύ αεράτη για mouth to lung. Είδα ότι στο v2 έχει και μια μικρότερη τρύπα που πιστεύω θα με βολέψει καλύτερα. Ξέρετε αν κυκλοφορεί ως εξάρτημα η βάση με το airflow του v2 και αν μπορώ να την κουμπώσω στο δικό μου v1; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μία λύση που σου προτείνω είναι να γυρίσεις το δακτυλίδι του αέρα, έτσι ώστε να κλείσεις την μία τρύπα στο μισό και να ελλατώσεις την εισαγωγή του αέρα. Πάντως να ξέρεις ότι και με τη νέα βάση που έχω εγώ και έχει πιο μικρή τρύπα πάλι δεν θα ικανοποιηθείς για mouth to lung τζούρες. Δοκίμασε αυτό που σου είπα και μην δώσεις τζάμπα λεφτά. Καλύτερα αγόρασε έναν Kayfun Lite Plus για να ευχαριστηθείς εφόσον σου αρέσει το mouth to lung.
Διάβασε τα πιο πάνω ποστ μου, ίσως σε βοηθήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2015, 21:59 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1813 στις: Ιουλίου 31, 2015, 22:41 »
Μάκη ευχαριστώ. Γνωρίζεις μήπως αν τα 1.5ohm νέα coils παίζουν κανονικά στον V1? Όσο για τον Kayfun δεν έχω ακόμη τη διάθεση να ασχοληθώ με επισκευάσιμο. Εν ευθέτω χρόνο όμως πιστεύω θα έρθει και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1814 στις: Αυγούστου 01, 2015, 00:15 »
Δυστυχώς δεν γνωρίζω γιατί χρησιμοποιώ μόνο το επισκευάσιμο RBA, αλλά 99,9% ταιριάζει. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7761 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324501 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118891 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296161 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826323 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509795 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155949 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245113 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2167 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764174 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as