vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, Doubt, antre, ΛΥΚ, maprix, bloodlessz, lounik, manoslykos, pelegrin07

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι κάθετα αντίθετος με τους κλώνους, ειδικά αν το πρωτότυπο ενσωματώνει κάποια καινοτομία που τον κάνει διαφορετικό απ' τον ανταγωνισμό. Τώρα με παραγωγή 100 - 100 κομμάτια (κι αν) και κόστος στον Θεό (η κοστολόγηση του μηχανουργείου πάει με βάση το πόσα παράγει και τα επιμέρους εξαρτημάτα που οι μικρές παραγγελίες του κατασκευαστή αυξάνουν και το κόστος αλλά και την προτεραιότητα προμήθειας - κύρια ή καθ' ολοκληρία εισαγώμενα, συν ένα λογικό κέρδος), είναι κάτι που δεν με πολυαπασχολεί αν δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα μου "κάτσει" στα γούστα. Για τα ανταλλακτικά είναι άλλη πονεμένη ιστορία αφού δεν τα έχει διαθέσιμα ούτε για την συναρμολόγηση των ολοκληρωμένων ατμοποιητών. Σε τελική θα περιμένω τον κλώνο, θα τον αγοράσω και αν μου αρέσει και ο eSG αποφασίσει ή μπορέσει να διαθέσει το προΙόν του χωρίς λίστα αναμονής, θα αγοράσω και τον γνήσιο. Να ήταν προΙόν συλλεκτικής αξίας με συγκεκριμένο αριθμό κομματιών και αρίθμηση Χ/Υ να έμπαινα σε λίστα. Το να μπω σε λίστα για ένα προϊόν μαζικής παραγωγής που με αδυναμία του κατασκευαστή δεν πωλείται μαζικά δεν το θεωρώ αξιοπρεπές για τον εαυτό μου. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν αποτελεί αιχμή για κανέναν. Σε τελική έχω ξοδέψει πάνω από 2000€ τους τελευταίους 18 μήνες για να κάνω το κέφι μου και δεν έχω καμία διάθεση να "παίζω" ως πελάτης με τους όρους κάθε κατασκευαστή, ειδικά αν δεν πληροί τις παραπάνω προϋποθέσεις που είπα.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Αν και πράγματι... βαρετή η λίστα, τελικά προστατεύει και την μεταπολητική του αξία με τον τρόπο του, δεν ειναι κακό αυτό, ίσα ισα θα έλεγε κανεις με τα συγκεκριμένα δεδομένα
Εχει καλους προωθητές στην κατηγορία των 22mm δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς πάντως το δικο μου ζήτημα :)) :))

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω έχω ανάμικτα συναισθήματα.

Έχει συζητηθεί άπειρες φορές και έχω γράψει την άποψη μου πολλές φορές επίσης αλλά θα την ξαναπώ.

Οι κλώνοι στερούν ελάχιστες πωλήσεις από τους κατασκευαστές.

Όσοι μπορούν και θέλουν να δώσουν 2000 σε 18 μήνες για το κέφι τους, δεν θα πάρουν κλώνο επειδή είναι φθηνότερος. Γουστάρουν και θα τα σκάσουν για γνήσιο.

Όσοι δεν μπορούν να δώσουν τέτοια ποσά, δεν θα έδιναν ποτέ 180 ευρώ για ένα ατμοποιητή. Υπάρχουν ένα σωρό  ατμοποιητές για όλα τα βαλάντια. Αν δεν υπήρχαν κλώνοι, δεν θα έκανα το τέτοιο μου παξιμάδι για να μαζέψω για γνήσιο. Θα έπαιρνα έναν άλλο γνήσιο (Κινέζικο πάλι πιθανότατα) με 15-30 ευρώ (βλέπε Fodi).

Τα χρήματα που έχω δώσει για κλώνους, δεν είναι χρήματα που πήρε ο Κινέζος αντί για τον Έλληνα. Είναι χρήματα που δεν θα έβλεπε ποτέ από εμένα ο Έλληνας γιατί πολύ απλά δεν μπορώ/θέλω να δώσω τόσα χρήματα για έναν ατμοποιητή, όσο καλός και να είναι.

Το δίλημμα στην ουσία δεν υφίσταται.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Θα συμφωνήσω όσο μπορώ και με όλες μου τις δυνάμεις με τον προλαλήσαντα.
Με τον skyline όμως, ίσως η λίστα να του αφαιρέσει κάποιους ελάχιστους που δεν θα μπουν στην διαδικασία της επαιτείας ή της αναμονής και θα προτιμήσουν τον κλώνο αν ειναι διαθέσιμος και της προκοπής. Κατόπιν με τον κλώνο στα χερια δεν ξερω πόσο ευκολο ειναι να δώσει κάποιος τα 180 αντι να κάνει ενα δωρο στην σύζυγο.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
...Οι κλώνοι στερούν ελάχιστες πωλήσεις από τους κατασκευαστές...
...Όσοι μπορούν και θέλουν να δώσουν 2000 σε 18 μήνες για το κέφι τους, δεν θα πάρουν κλώνο επειδή είναι φθηνότερος. Γουστάρουν και θα τα σκάσουν για γνήσιο...
...Όσοι δεν μπορούν να δώσουν τέτοια ποσά, δεν θα έδιναν ποτέ 180 ευρώ για ένα ατμοποιητή...
...βαρετή η λίστα, τελικά προστατεύει και την μεταπολητική του αξία...

Γράφω κάποια σχόλια που έγιναν (χωρίς παράθεση γιατί έφαγα κίτρινη :-[). Νομίζω δεν έγινε κατανοητό το νόημα του post. Το διευκρινίζω: 1) Δεν στερώ πωλήσεις γιατί ούτως ή άλλως δεν θα τον αγόραζα αλλά ηθικά είμαι φάουλ (βλέπε και torrents για άπειρα μουσικά και κινηματογραφικά ή τηλεοπτικά έργα) 2) Αν δεν έχω λεφτά να πάρω γνήσιο Mont Blank δεν παίρνω μαϊμού (που φαίνεται κιόλας), παίρνω ένα ακριβό (όσο με παίρνει) γνήσιο Parker. 3) Αν δεν έχω πειστεί για τις καινοτομίες του ατμοποιητή η μόνη προσωρινή λύση (αφού και να ήθελα δεν υπάρχει) είναι να δοκιμάσω την μαϊμού μήπως και διαπιστώσω κάτι (ευκολία στησίματος, αποσυναρμολόγηση - συναρμολόγηση, κλπ αλλά με την καμία γεύση, ποιότητα, διαρροές, κλπ 4) Δεν θεωρώ την λίστα βαρετή αλλά εμπορικά λανθασμένη για ένα μη συλλεκτικό αντικείμενο και δεν πιστεύω ότι τον παίρνει κανείς για να τον μεταπωλήσει αλλά για να τον κρατήσει.
Το γενικό μου νόημα είναι ότι δεν είναι σωστό να "θεοποιώ" κάποιον κατασκευαστή επειδή ηθελημένα ή άθελα μου δημιουργεί ανάγκες (βλέπε σκόπιμες λίστες αναμονής από SONY, Microsoft ή Apple), ούτε ν' ακούω φίλους ότι έβαλαν μέσον για να "πηδήξουν" την λίστα και να τον προμηθευτούν :thumpdown: Το ξαναλέω και δεν θέλω να επανέλθω, ότι αυτές είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και ίσως για κάποιους αιρετικές αλλά τυχόν συνέχεια για να μην δημιουργούνται χωρίς λόγο αντιπαραθέσεις και αποπροσανατολίζεται το νήμα καλό είναι να γίνει με ΠΜ :bye:
ΥΓ (προς mimis) http://vaping.gr/index.php?action=profile;u=14215 Πείθεις την γυναίκα σου ν'αρχίσει το άτμισμα, της παίρνεις δώρο τον γνήσιο, της λες ότι για να μάθει και για να μπορεί να τον χαλάσει χωρίς τύψεις να δουλέψει τον μαϊμού και κρατάς τον γνήσιο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
lmao για το "ηθικά είμαι φάουλ"



Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Θα συμφωνησω και με τον modivin και με τον redortho.

ειμαστε στο 2017 και θα μπω στην ουρα για να αγορασω χαβιαρι, οταν μπορω να χαρω με οικονομικοτερα πραγματα? ( και εν μεσω κρισης) 

Ως αρχαριος δεν θα παω στον ΘΕΟ των ατμοποιητων, αφου δεν μπορω, θα παιξω ομως με τα αγγελακια!!!!!!!!!!

Εξ αλλου ειμαι σιγουρος 100% οτι σε ενα χρονο το πολυ θα τον παρω απ τις αγγελιες το πολυ 100€!!!!!!


ΥΓ λιγωτερα θα τον παρω,.......αλλα λεμε.....

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
 Η Serena μου απάντησε !!!

Dear mitsos.
Thanks for the interest.
I can inform you that it is impossible for us to produce an exact (1:1 clone)
of Skyline RTA.
As Ribot says we have not the machinery needed.
(We exported them) :)) 


p.s. you are very handsome 

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
χωρις να ξερω την Serena :dontknow:

νομιζω οτι σου εχει παρει τα μυαλα :yes:

σε αποκαλη ως DEAR MITSO??

Ε.....οχι και......DEAR........σκετο ΜΙΤΣΟ. :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Προς στιγμή διάβασα Sirina :laugh1: :laugh1: :laugh1:



Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
ΠΑΙΔΕΣ ΤΟ TOPIC ΛΕΓΕΤΑΙ: Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες 
Σας παρακαλώ πολύ, γλίτωσα τον καρκίνο απ'το τσιγάρο... μην μου τον προκαλείτε με τα post σας. Ευχαριστώ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Μπορείτε να συνεχίσετε τη "συζήτηση" εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,27689.0.html

& 2. Για να ένα διάστημα το topic αυτό rollαρε πολύ ομαλά. Postάρονταν νέες κυκλοφορίες και
συζητήσεις γι' αυτές. Έμπαινα και ήξερα πως -κατά μεγάλη πιθανότητα- θα διαβάσω κάτι πολύ
ενδιαφέρον + ενθουσιάζομαι γενικά με τις ανακοινώσεις για νέες κυκλοφορίες. Ξαφνικά από
ένα σημείο και μετά πήρε την κάτω βόλτα. Προσωπικά, κακώς το topic έχει διπλό χαρακτήρα,
θα προτιμούσα να διαχωριστεί το "Νέες κυκλοφορίες" από το "Ερωτήσεις express"... από 'κει
και πέρα, το να ρωτήσει κάποιος (για χιλιοστή φορά) πιο κλώνο να πάρει για MTL, άντε ας το
καταπιώ, αλλά όχι να ρωτάτε εδώ πως στήνεται ο "x" κλώνος ή γιατί έχετε πρόβλημα με τον
"y" κλώνο ...υπάρχουν και τα αντίστοιχα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ας μπει μια τελεια εδω και ας επιστρεψουμε στο θεμα του νηματος.

Καποια μηνυματα διαγραφηκαν.


:offtopictelos:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 07, 2017, 09:22 από caros »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem