vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

100 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, manoslykos, camber, Tem

Twitter

Vamo V6 και νεότερα

Αποσυνδεδεμένος Mitsos175

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:23 »
Πάλι δεν έγινε τίποτα  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:37 »
1) Η μπαταρία σου είναι γεμάτη?
2) Δοκίμασες άλλον ατμοποιητή?




@ Γιαννης Κυριακου

Η μπαταρία που ρώτησες είναι πολύ καλή, αλλά αν πας κάποια στιγμή σε άλλο μοντ με μεγαλύτερες απαιτήσεις σε Α, πιθανότατα δεν θα παίξει... Θα πρέπει να κοιτάς τι Α ζητάει η πλακέτα και η μπαταρία να μπορεί να στα δώσει όχι στιγμιαία, αλλά συνεχόμενα. Αυτή που έβαλα στο παράδειγμα δίνει στιγμιαία 30Α και συνεχόμενα 22Α. Άρα πχ σε DNA30 πλακέτα θα δουλέψει άνετα, αφού η συγκεκριμένη το μέγιστο που θα ζητήσει είναι 10Α.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:44 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος Mitsos175

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:37 »
Ναι και στα 2.
Επίσης δοκίμασα και με 2η μπαταρία πάλι τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:48 »
Αν ξεβίδωσες πολύ την βίδα - πόλο ώστε να είσαι σίγουρος οτι έκανε επαφή με τον ατμοποιητή και δεν δουλεύει, τότε δεν νομίζω οτι μένει κάτι άλλο πέρα από την επικοινωνία σου με το κατάστημα απ' όπου το αγόρασες....

Αποσυνδεδεμένος vampirakos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 21:30 »
Γεια σε όλους,
Είχα το ίδιο πρόβλημα στο Vamo v6 με τον φίλο Mitsos175.
εντόπισα το πρόβλημα στο λαστιχάκι που συγκρατεί τον πόλο. (λόγο κακής ποιότητας είχε κοπεί και βραχυκύκλωνε το mod)


Βήματα που ακολούθησα για την λύση του:
1: έβγαλα μπαταρία και extension.
2: βίδωσα έναν παλιό ατμοποιητή στο σπείρωμα eGo και με πένσα τράβηξα σιγά σιγά το topcap.
3: ξεκόλλησα τον πόλο πέρασα ένα λαστιχάκι από παλιά αντίσταση aspire (με ένα τσιμπιδάκι στην τρύπα που περνάει ο πόλος)
4: πριν ξανά κολλήσω τον πόλο στο καλώδιο, πέρασα σε αυτό ένα "θερμοσυστελόμενο" κόλλησα τον πόλο και μόνωσα τον πόλο και την κόλληση με το θερμοσυστελόμενο.
5: στριφογύρισα το topcap για να μαζευτούν τα καλώδια με προσοχή πάντα και έκλεισα το topcap χτυπώντας το ελαφρά με την λαστιχένια λαβή μιας πένσας.


ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ: ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ!  :D


Υ.Γ. Το δικό μου Vamo v6 δεν έχει βιδωτό πόλο!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2014, 21:36 από vampirakos »

Αποσυνδεδεμένος Mitsos175

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 21:47 »
Επειδή από εργαλεία δεν έχω τίποτα από δευτέρα θα τον πάω στο μαγαζί και ότι γίνει.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 22:07 »
απλα δε χρειαζεται να βιδωνετε τερμα τους ατμοποιητες επανω ... το vamo και το svd εχουν αυτο το θεμα με το μωνοτικο , οσο το καρκαρονεις επανω κοβετε... ισα να βρει απλα τη πρωτη αντισταση και το αφηνετε εκει, αλλιως θα ειστε συνεχως με πενσες και ταναλιες στο χερι

Αποσυνδεδεμένος vampirakos

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 22:31 »
Το δοκίμασα να το βιδώνω τον άτμο ίσα ίσα να πατάει στον πόλο, αλλά είχε πολλά κενά και έπαιζε πολύ.
οπότε όλο και λίγο παραπάνω βίδωμα θα φάει κάποια στιγμή και μετά "η πένσα κλπ" είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 22:35 »
Βιδώνεις ελαφρά μέχρι εκεί που καταλαβαίνεις ότι πατάει στον πόλο και μετά ανεβάζεις το δαχτυλίδι του vamo, με αυτό τον τρόπο καλύπτεις τα κενά και σφίγγει ο ατμοποιητής, για αυτό υπάρχει και το δαχτυλίδι ;)

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 21:14 »
Καλησπέρα,


σήμερα παρέλαβα κι εγω το vamo 6 απο fasttech (και συγκεκριμένα αυτό http://www.fasttech.com/products/3032/10009229/1848801). Όταν ανοιξα το κουτί βρήκα μέσα χύμα την βίδα που βιδώνει στον πόλο. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει κάποιο μονωτικό υλικό στον πόλο (υποθέτω πως κανονικά θα έπρεπε να έχει κάτι κρίνοντας και απο άλλα μοντακια-μπαταρίες). Όταν βάζω την βίδα μου βγάζει μήνυμα low load ή short. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό; Επίσης κάποιος που έχει το ίδιο μοντέλο μπορεί να επιβεβαιώσει αν όντως υπάρχει καποιο πλαστικό μονωτικό ανάμεσα στην βίδα;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 21:27 »
Καλοάτμιστο!

Στις προηγούμενες απάντησεις είναι και η δική σου απάντηση....

1) Ξεβίδωσε πρώτα αρκετά τη βίδα ώστε να είσαι σίγουρος οτι κάνει επαφή με τον ατμοποιητή.
 
2) Εκεί που βιδώνει η βίδα, φυσικά είναι μέταλλο και γύρω του έχει λευκό ο-ρινγκ για μόνωση. Είναι αρκετά στο βάθος... Μήπως δεν το διακρίνεις?.... :dontknow: Δύσκολο μου φαίνεται να μην υπάρχει, αλλά δεν αποκλείεται τίποτε...

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 21:35 »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας το ελατηριο στο καπάκι που βιδώνει στην βάση της μπαταριοθήκης. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο δεν δούλευε με αυτό που είχε από την "μάνα" του, αλλά αφού το πρόβλημα λύθηκε δεν το πολυψάχνω:)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2014, 14:21 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 16:59 »
Τις τελευταιες μερες που περιμενω το vamo v6 με τον ναυτιλο. Εχω ορισμενες αμφιβολιες σχετικα με το αν αξιζουν τα λεφτα τους.πηρα τον ναυτιλο με 10 κεφαλες 41€ και τον v6(authentic isk) με τον nitcore i2 στα 48€. Λεω να παρω και δυο μπαταριες (μια Sony vtc5 και μια ή δυο keepplower.ολες 18650 imr) και ενα κρεμαστο λουρακι (αληθεια ποιο εχετε).
Περιμενω καποιο σχολιο σας.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 17:26 »
Όπως και άλλοι φίλοι, έτσι και εγώ είχα αλλάξει στο V6 μου το καπάκι με το ελατήριο επειδή ήταν πολύ σκληρό και είχα βάλει αυτό που είχε το παλιό μου vamo.
Παρατηρούσα όμως ότι στη διάρκεια του ατμίσματος μου έκανε κάτι περίεργα, όπως :

ανεβοκατέβασμα της ένδειξης στάθμης της μπαταρίας. Κάποιες φορές έδειχνε 4.5V (με μία μπαταρία μέσα), κάποιες έπεφτε στα 3.8, μετά ξαναανέβαινε στα 4.

ανεβοκατέβασμα της ένδειξης αντίστασης. Σε κάθε πάτημα έδειχνε και άλλα Ω, από 1.1Ω (σωστό) μέχρι και 2.2Ω


Αποτέλεσμα να μην ατμίζει σωστά, αφού δεν έδινε τα ρεύματα που έπρεπε.
Τα προβλήματα αυτά εμφανίζονταν κυρίως όταν η μπαταρία έπεφτε στα 3.8V.
Επιασα λοιπόν το παλιο μου vamo και άρχισα να παίζω.
Έβαλα την μπαταρία και τον magma μου από το νέο vamo στο παλιό και είδα οτι άτμιζε καλά. Απογοητεύτηκα γιατί νόμισα οτι το v6 μου ήταν βλαμμένο εκ κατασκευής.
Εκεί φλάσαρα και του ξαναέβαλα πάνω το δικό του καπάκι με το σκληρό ελατήριο .
Ως δια μαγείας με την ίδια μπαταρία και τον magma, έδειξε σωστές μετρήσεις και φυσικά άτμισε σαν φουγάρο.
Το έχω έτσι κανένα μισάωρο περίπου και πάει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα βέβαια, θα το δω τις επόμενες μέρες.
Μου κάνει εντύπωση όμως σαν λύση του προβλήματος. Κανένας άλλος φίλος παρατήρησε το ίδιο πρόβλημα με άλλο ελατήριο από το μαμίσιο?


Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vamo V6 20 watt
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 28, 2014, 12:36 »
Παιδια μολις παρελαβα το v6 απο isk.
Πολυ καλη αισθηση στα πληκτρα.πολυ στιβαρη κατασκευη.το ελατηριο ειναι νορμαλ(μαλλον το διορθωσαν).
Με τη spinner2 δεν εχει καμια σχεση στην αποδοση (ατμοποιητη ναυτιλο) στα ιδια βολτ.
Δεν ξερω τι αλλο να πω.οτι αποριες εχετε ευχαριστως να απαντησω απο τη στιγμη που γνωριζω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499318 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy