vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Zioa, patz, πολυς, manoslykos, amdnikos, SEB, maprix

Twitter

eGrip By Joyetech

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #150 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 19:00 »
Αργοτερα το βραδυ θα ανεβασω φωτογραφιες με το oring και θα εξηγησω ακριβως τι εννοω. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτο γινεται στις κεφαλες του φιλου που εχει διαρροες... 

Στάλθηκε από το HTC Desire X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #151 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 20:21 »
Capable oring είναι το πλαστικό στο πάνω μέρος της κεφαλής; Αν ναι πως γίνεται να το βάλουμε λάθος αφού έρχεται έτοιμο με την αντίσταση. Αλλάζεις κεφαλή, τη βιδωνεις στη βάση και μετά τη βιδωνεις στο μοντάκι. Έτσι δεν πάει; Όταν πάω σπίτι θα προσπαθήσω να ανοίξω την κεφαλή να δω άμα έχει καεί. Υπάρχει κάνας οδηγός γι αυτό;
Σαφώς και η κεφαλή έρχεται κομπλε. Εννοουσα αν κάποιος την έχει σκαλίσει ίσως να έβαλε ανάποδα την σιλικονουχα τάπα και γι αυτό έχει όσα προβλήματα αναφέρει. Στο βιντεακι που ανέβασε ο φίλος δείχνει αναλυτικά τι πρέπει να κάνετε για να φτιάξετε μια αντίσταση στην υπάρχουσα κεφαλή.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #152 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 20:26 »
Κατατοπιστικό το βίντεο. Αντικατέστησα το υπάρχον απορροφητικό υλικό με οργανικό βαμβάκι και γλύτωσα από τη γεύση καμένου.
Το φυτίλι το άφησα προς το παρόν ως έχει.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #153 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 22:33 »


Λοιπόν στις παραπάνω φώτο η αντίσταση που δεν άντεξε καν 5ml.

 Στις παρακάτω φωτογραφίες καινούρια κεφαλή. Έσταξα μια σταγόνα στη πάνω τρύπα της αντίστασης, γέμισα και μετά από κάνα δεκάλεπτο είπα να δοκιμάσω. Αμ δε, πάλι προς καμένο πάει. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά; Μήπως βιδώνω πολύ σφιχτά τη βάση στο μοντάκι;




Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #154 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 22:49 »
Υπαρχει περιπτωση αν βιδωνεις πολυ σφιχτα την βιδα-βάση της κεφαλής να μην κάθεται σωστα το oring το επαθα και εγω...σε καμια ώρα θα ανεβάσω φωτο παιδια...

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #155 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 22:51 »
Άντε τώρα να προσδιορίσουμε το σφιχτά. :(

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #156 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 23:31 »
Λοιπον, οταν βιδώνουμε το καπάκι-βαση κεφαλης καλο θα ειναι να σταματάμε εκει που βρίσκει. Δεν είναι βίδα μεταλλουργικής κατασκευης ούτε μπουλόνι σε τροχό αυτοκινήτου που θα σηκώσει βάρος για να πρέπει να την τερμάρουμε όσο δεν παίρνει. Βιδωνεις βάση,μόλις τερματίσει δεν χρειάζεται άλλο σφίξιμο είναι οκ.  :dontknow:


Παμε τωρα να δουμε τι εννοώ.
Η κεφαλή του eGrip έχει στην κορυφή της ένα άσπρο oring, ένα λαστιχένιο δαχτυλίδι δηλαδης. Αυτο το πραγματάκι απαξ και βιδώσουμε την κεφαλη στην θέση της χρησιμεύει για να στεγανοποιεί την ένωση της κεφαλής με τον μεταλικό σωλήνα-αεραγωγό που βρίσκεται μέσα στο τανκάκι. Αν αυτο το μεταλλικο σωληνάκι δεν έχει στεγανοποιηθεί σωστά τότε πιθανότατα απο αεραγωγός θα μετατραπεί σε καλαμάκι του φραπέ που θα ρουφαει το υγρο απο το τανκ και θα το στελνει στο στομα σου.
Το oring ειναι αυτο το άσπρο πραγματάκι που φαινεται στην φωτο.

Στην απο πάνω φωτογραφία το oring είναι σωστά στην θέση του.
Στην απο κάτω φωτογραφία το oring δεν ειναι σωστά στην θέση του αλλά το έχω βάλει τούμπα! προσεξτε την διαφορά!



Τωρα στην επόμενη φωτογραφία φαίνεται το oring το οποιο έχει βγεί απο την κεφαλή και έχει μείνει πάνω στο κεντρικο σωλήνακι μέσα στο τάνκ. Αυτο γίνεται αν σφίξουμε πάρα πολυ την κεφαλή.
Επίσης αν σφιξουμε πάρα πολυ την κεφαλή υπάρχει περίπτωση αυτο το oring να καβαλήσει στραβά το κεντρικο σωληνάκι και τότε έχουμε και πάλι υπερτροφοδοσία υγρου στην κεφαλή.



Στην τελευταια φωτο απο κάτω είναι η υποδοχή του drip tip στο επάνω μέρος του eGrip. Εκει έχει την τάση να μαζεύει υγρό, δεν ειναι τιποτα, σκουπισμα με χαρτοπετσέτα. Ειναι το γνωστό φαινόμενο της επαναυγροποίησης ατμού που δεν εισπνεύσαμε και εμεινε παγιδευμένος στο drip tip και στο κεντρικο σωληνάκι-αεραγωγό.



Κάτι πολύ σημαντικο που πρεπει να ξερετε οσοι ατμίζετε 100% VG είναι οτι οι κεφαλες του eGrip δεν ειναι ιδιαιτερα φιλικές και γιάυτο ισως να σας βγαζει καμμένο. Σε αυτη την περίπτωση ρυθμίστε την ροή αέρα σε πιό σφιχτή θέση ωστε με καθε τζουρα να δημιουργείται υποπίεση ικανή να στείλει το 100% VG υγρός σας στην αντίσταση της κεφαλής. 

Εμενα δουλευει ρολόι παιδι, ειλικρινα μονο κατι απο τα παραπανω μπορω να εικασω οτι συμβαινει... :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2014, 00:15 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #157 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 23:58 »
Να ρωτησω κάτι. Πως αποδίδει το ρευμα το eGrip? Δίνει παραπανω απο τη ρύθμιση που βαζετε όπως το istick? Γιατί αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει οτι έχει την ίδια πλακέτα με το istick..

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου


Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #158 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 00:19 »
Χλωμο το κοβω, αν ειχαν το ιδιο τσιπακι ακριβως το eGrip θα διέθετε οθόνη  :dontknow:
Επισης αν ειχε το ιδιο τσιπακι δεν θα μπορουσε να ανεβει στα 20watt με 1.5οhm κεφαλη... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #159 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 01:35 »
Pastafarai ευτυχώς δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που ανέφερες παρά μόνο καμένες τζούρες με balanced υγρά.
Ίσως να βίδωνα πολύ σφικτά την βάση.
Για να είμαι σίγουρος τώρα έκανα το εξής: Βίδωσα τη βάση μέχρι το σημείο που παίρνει μπροστά ο ατμοποιητής. Δηλαδή, όταν κουμπώσει στο πρώτο σημείο η βάση δεν δίνει μπρος ο ατμοποιητής, ακούγεται ένας πολύ ελαφρύς ήχος. Όταν βιδώσεις ελάχιστα ακόμα, τότε παίρνει μπρος. Εκεί το άφησα τώρα.

Και για να ανακεφαλαιώσω: τρίτη κεφαλή, υγρό joyetech RY4 (αν δεν κάνω λάθος είναι 50PG/50VG), ροή αέρα στη μέση περίπου.

Ερωτήσεις
1)Η πιο μικρή τελεία στο δακτύλιο ρύθμισης των watt αντιστοιχεί σε 8 watt?
2)Οι υπόλοιπες τελείες σε τι Watt αντιστοιχούν?

Υ.Γ Ας ήτανε το λάθος μου το σφικτό βίδωμα και χαλάλι οι χαμένες καφελές!  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #160 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 01:41 »
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι οταν το αφηνω για μερικες ωρες και το ξαναπιανω οταν ρουφαω ειναι σαν να ρουφας τη τελευταια γουλια απο το φραπε που εμεινε και μου ερχοντε υγρα στο στομα?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #161 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 01:52 »
giorgosmc τι υγρο φουμαρεις? Εννοώ τι αναλογίας VG/PG?
Και στα ποσα watt το εχεις ρυθμισμενο?
Και εισαι απολυτως σιγουρος οτι οι κεφαλες που χρησιμοποιεις ειναι αυτες για το eGrip και οχι για καποιον αλλο ατμοποιητη της joyetech οπως πχ του Delta?


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #162 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 07:51 »
Χρισιμοποιω τις κεφαλές που είχε μέσα η συσκευασία του e-Grip, αυτή που έχω μέσα τώρα ειναι καινούρια χθες την άνοιξα, συνήθως 100% vg κάνω στα 8 watt με στενή τη τρυπουλα ροης αέρα.

Εχω κουραστεί παρα πολυ δε ξανά ασχολουμε δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την ορεξη, θα πάρω τον ωραίο μου oldhorborn σήμερα και θα φουμάρω ανελέητα χωρίς φόβο διαρροής ή γεύση καμενου :D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2014, 08:36 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #163 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 09:13 »
Σίγουρα φταίει που βάζεις vg. Δοκίμασε αν θες 50-50 και τον αέρα άνοιξε τόν. Δεν χρειάζεται να την έχεις τόσο κλειστή γιατί απο μόνο του έχει σφικτή τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #164 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 11:21 »
Χρισιμοποιω τις κεφαλές που είχε μέσα η συσκευασία του e-Grip, αυτή που έχω μέσα τώρα ειναι καινούρια χθες την άνοιξα, συνήθως 100% vg κάνω στα 8 watt με στενή τη τρυπουλα ροης αέρα.

Εχω κουραστεί παρα πολυ δε ξανά ασχολουμε δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε την ορεξη, θα πάρω τον ωραίο μου oldhorborn σήμερα και θα φουμάρω ανελέητα χωρίς φόβο διαρροής ή γεύση καμενου :D


Κρίμα, μεγάλο κρίμα και αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν ήσουν και τόσο έτοιμος να αφήσει πίσω σου το τσιγάρο.
Πολλοί από εμάς εδώ μέσα ξεκινήσαμε με κάτι EGO-T EGO-C EGO-W (δύσχρηστα αρχαιολογικά εργαλεία) και δεν το βάλαμε κάτω.
Προς το παρόν θα πρότεινα να αγοράσεις έναν DELTA 16 της Joytech (15€ με την έκπτωση) και μία απλή μπαταρία 12€ περίπου, - εάν βέβαια σου περισσεύουν αγόρασε μια και καλή το iStick - MAS - eBox - 50 € με την έκπτωση και θα είσαι οκ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1877 247954 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:28
από supad
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181192 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 250 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 226 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2185 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122986 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 833 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 532 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327641 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis