vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 2 χρήστες
kyrgiannis, babis1993

Twitter

Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #135 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 00:46 »
ποιο ειναι το δύσκολο(-τερο) με το νικέλιο δεν ακουσαμε και πήγαμε στα ντουμάνια  :tongue_smilie:
είναι σκληρό(-τερο) και δύσκαμπτο ίσως;
 κάτι άλλο και τί;
(βάλτε Χ στην ακριβή απάντηση)

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #136 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 01:10 »
επειδη εχω πιασει nickel (0.20) μπορω να σου πω οτι ειναι πανευκολο συρμα , ουτε σκληρο ουτε δυσκαμπτο και πραγματικα απορω γιατι βρισκουν δυσκολιες στο στησιμο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #137 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 01:10 »
Μα με τέτοιες αντιστάσεις υπάρχει ατμός και γεύση??


Τι σχέση έχει η αντίσταση? Βάζεις τα watt που θες και ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος L.G.

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+IATTY+RAM + ΟΔΥΣΣΕΑΣ + KILLER 705 = <3
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #138 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 01:46 »
Γιατρέ ατμιζω 3 χρόνια με επισκευασιμους ατμό ποιητές και δεν μπορώ να καταλάβω εάν μια τόση μικρή αντίσταση  πραγματικά μπορεί να ικανοποιήσει τον μέσο χρήστη εγώ για παράδειγμα είμαι σχεδόν πάντα κοντά στο 1,5 ωμ στα 3,2 βόλτα δηλαδή αρκετά χαμηλά επίπεδα αλλά καλή γεύση και ατμό με τόσο μικρές αντιστάσεως μπορείς να έχεις παρόμοια αποτελέσματα?  Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω μου αρέσει η ιδέα να ελέγξω την θερμοκρασία.. Φτάνει

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #139 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 01:55 »
απο αντιγραφη,πως αξιολογειται στα οσα λεει;
http://www.consumersunion.org.cy/conunion/page.php?pageID=3&instance_ID=12&newsid=148 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #140 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 02:01 »
Γιατρέ ατμιζω 3 χρόνια με επισκευασιμους ατμό ποιητές και δεν μπορώ να καταλάβω εάν μια τόση μικρή αντίσταση  πραγματικά μπορεί να ικανοποιήσει τον μέσο χρήστη εγώ για παράδειγμα είμαι σχεδόν πάντα κοντά στο 1,5 ωμ στα 3,2 βόλτα δηλαδή αρκετά χαμηλά επίπεδα αλλά καλή γεύση και ατμό με τόσο μικρές αντιστάσεως μπορείς να έχεις παρόμοια αποτελέσματα?  Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω μου αρέσει η ιδέα να ελέγξω την θερμοκρασία.. Φτάνει

με 3.2 v και 1.5 ohm εισαι στα 7 watt περιπου , με το dna 40 οσο χαμηλα και να στριψεις μπορεις να ατμισεις στα 7 watt ή και πιο κατω αμα θες ή πιο πανω , οτι γουσταρεις να ουμε  :D

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #141 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 03:43 »
απο αντιγραφη,πως αξιολογειται στα οσα λεει;
http://www.consumersunion.org.cy/conunion/page.php?pageID=3&instance_ID=12&newsid=148 :dontknow:
πάντως εδώ  http://www.xstratanikkelverk.no/NO/Publikasjoner/Nickel%20SDS/ELECTROLYTIC%20NICKEL-SDS_GREECE-Greek.pdf μας λέει μια Νορβηγική ναυτιλιακή και στα Ελληνικά ...  :hmmm: πως ενώ αρχικά ειχε κατανεμηθεί στη κατηγορία 3 όπως λέει και το άρθρο, πλέον θεωρείται μονο ύποπτο.
edit: ειδα και το φεκ που ανέφερε το αρθρο σου και έλεγε πως επιτρέπεται απελευθέρωση μέχρι των 0,2 μg (μικρογραμμάρια) ανα τετραγωνικό εκατοστό, για δερματική επαφή μονο
Σε παλαιότερη τριβή που ειχα με κάτι παρόμοιο , νομίζω με τον αμίαντο που ειχε γίνει μεγάλο θεμα, ειχα βρει πως για να φτάσει ενα προϊόν/υλικό να χαρακτηρισθεί εξ ορισμου κακό πρέπει τα ποσοστά να ειναι συντριπτικά, δεν θυμαμαι τα ακριβή νουμερα αλλα σίγουρα πάνω απο 65 ή και 70%, καθώς το 50-60% θεωρείται "τζόγος" και δεν θέτει  θεμα "καταδίκης" ενος υλικου, αυτο είναι κάτι ενδιαφέρον να το γνωρίζει κανεις, και βεβαια ειμαι ανακριβής στο συγκεκριμένο και προτρέπω να το κοιτάξει οποιος θελει ο ίδιος, ουτως ή άλλλως αυτά τα τοποθετώ σαν google ερευνητής και μονο  :tongue_smilie: , σαν τον χαρχαρδαβέλλα  :laugh1: ένα πράμα,   απλά περίμενα κι εγώ τον γιατρό αλλα επειδή  ειδα πως κοιμήθηκε  εριξα ενα γουγλισμα

 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2014, 10:38 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #142 στις: Δεκεμβρίου 07, 2014, 08:28 »
Προς διερεύνηση σεταρισμάτων και πειραματισμών, σήμερα κατάφερα αυτό:



και ποτισμένο:




στα:





Παρατηρήσεις:

     Γίνεται διαφορετικό το άτμισμα; Ναι, χωρίς καμία αμφιβολία. Ακόμα και σε υψηλά Watt,  η θερμοκρασία
 του ατμού που ατμίζουμε και καταλαβαίνουμε είναι σε άμεση συνάρτηση με αυτήν που έχουμε θέσει στο DNA40.
 Ξεχνάμε π.χ. τις πολύ ζεστές τζούρες όσο ανεβαίνουμε σε Watt. Όλα εξαρτώνται από τη θερμοκρασία.

     Η οποία θερμοκρασία ΔΕΝ εξαρτάται από τα Watt. Εξαρτάται από τη ροή του αέρα γύρω από τα coils
(ρυθμός-ένταση με την οποία ρουφάμε, καθώς και δυνατότητες του εκάστοτε ατμοποιητή για παροχή αέρα) και
από τον ρυθμό φυσικά με τον οποίο μπορεί να ατμοποιεί υγρό το coil (σημαντικό ρόλο εδώ η διάμετρος του coil).

     Ειδικά αν ανεβούμε σε Watt και ζητήσουμε χαμηλές θερμοκρασίες....αν έχουμε χαμηλή ροή αέρα π.χ., η συσκευή
αυτόματα ρίχνει τα Watt, καθώς επιτυγχάνεται πολύ γρήγορα η θερμοκρασία που ζητήθηκε.

     Συνεπώς η όλη εμπειρία αρχίζει να διαφέρει αρκετά. π.χ. στα 23 Watt που βλέπετε και με ρύθμιση θερμοκρασίας
στους 430F (220C) , με όση δύναμη και να ρουφούσα o ατμός ήταν σχετικά δροσερός. Και σίγουρα πιο δροσερός
σε σχέση με το αν άτμιζα με παραδοσιακή συσκευή. Μπορούσα στα 23Watt να αλλάξω τη θερμοκρασία και να
ατμίζω με πιο ζεστό ατμό φυσικά....αυτά είναι όλα προς δοκιμή και διερεύνηση.



Συνοπτικά αυτά, λόγω αϋπνίας μετά από νυχτερινή έξοδο! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #143 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 01:33 »
To θέμα του νικελίου εξαρτάται από την ποσότητα που μπορεί να φεύγει από το σύρμα και να πηγαίνει στον ατμό. Αυτό θέλουμε να το μετρήσουμε, και νομίζω θα γίνει σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #144 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 10:57 »
Δεν ξερω αν εχει αναρτηθει αλλου

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #145 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 11:09 »
1:16 λεπτά :o  χαράς την υπομονή σου Βαγγέλη που το είδες, δεν μας λες με λίγα λόγια σε τι αναφέρεται το βιντεάκι;

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #146 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 11:42 »
Χρηστο υπαρχουν καλυτεροι μεταφραστες απο μενα και δεν θελω για μια λεξη λαθους μεταφρασης να αλλαξει ολο το νοημα  :)) :yes:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #147 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 18:12 »
Από διάλογο που είχα σήμερα με έμπειρο ατμιστή, είχε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η διαπίστωσή του ότι μετά από καμιά δεκαριά μέρες χρήσης η αντίσταση ήταν πεντακάθαρη, καθαρό μέταλλο ακόμα! Και το βαμβάκι επίσης σε πολύ καλή κατάσταση. Εκτός του ότι καμένο δεν τρως με τίποτα. Αν το έχεις στον έλεγχο θερμοκρασίας και βάλεις σκέτη αντίσταση χωρίς βαμβάκι για δοκιμή, δεν ανάβει καν! Μόλις βάλεις βαμβάκι και υγρό, τότε λειτουργεί! Και ικανοποίηση στο φουλ.
Όταν απενεργοποιείς τον έλεγχο θερμοκρασίας δουλεύει με ό,τι σύρμα θέλεις σαν συμβατικό μοντάκι.
Τα παραπάνω, όπως είπα, είναι εμπειρίες άλλου, όχι δικές μου, απλά τις γράφω για σχολιασμό και διασταύρωση. Δεν το παρακολούθησα στενά το θέμα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #148 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 19:11 »
αν και δε το δα ολο , εκτος απο τις περιτεχνες απαντησεις (γιατι δε χρησιμοποιησες αλλο συρμα κλπ) και ποσο λυπομαστε για τα προβληματα (στειλτε μας τα mod σας θα τα φτιαξουμε δωρεαν) , κραταω το οτι πλεον στο 3 η 4ο firmware (που βρισκονται τωρα) δουλευει καλα και θα υπαρχει επιλογη απ τον χρηστη για Fahrenheit η Celsius..

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Evolv DNA 40 Πλακέτα 40watt με ρύθμιση θερμοκρασίας.
« Απάντηση #149 στις: Δεκεμβρίου 08, 2014, 19:42 »
1)για τα προβλήματα είπαν ότι δεν το είδαν στη δοκιμαστική περίοδο και λυπούνται όπου ο καθένας μπορεί να αντικαταστήσει τη πλακέτα κατευθείαν απο evolv εαν θέλει.Γενικά για τη εξυπηρέτηση όλοι είπαν τα καλύτερα και το πρόβλημα παρουσιάστηκε στο 5%


2)Για το σύρμα είπε ότι δε διάλεξαν ατσάλι γιατί είναι μείγμα - κράμα μετάλλων και δε θα μπορούσε εύκολα να διαλέξει ο καταναλωτής.Για το τιτάνιο είπε ότι είναι άγνωστες παντελώς οι επιδράσεις και ότι δε μπορούσαν να πάρουν ακριβή ρύθμιση με το τιτάνιο.Αντίθετα με το νικέλιο στην προκαθορισμένη θερμοκρασία χωρίς να έχει γίνει κάποια μελέτη θεωρείται το πιο ασφαλές ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ!Ανέφερε ότι το kanthal είναι μείγμα νικελίου ~80% με χρώμιο.


3)H 3η αναβάθμιση ελπίζουν ότι θα λύσει το πρόβλημα και ότι επιπλέον θα έχει και την επιλογή για βαθμούς Κελσίου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326682 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827582 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511634 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios