vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

185 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, treloneritis

Erlprinz

Αποσυνδεδεμένος ntelos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #315 στις: Ιουλίου 09, 2015, 06:36 »
Να ρωτησω ρε παιδιά με τόσο μικρές τρυπες στη καμπάνα ο ερλπρινζ εχει
 καθόλου dry hits?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2015, 06:56 από ntelos »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #316 στις: Ιουλίου 09, 2015, 08:29 »
Έχω τον Erlkonigin, που είναι όμοιος στην εισαγωγή υγρού με τον Erlprinz.


Αν στηθεί σωστά δεν υπάρχει dry hit. Αν όχι, τότε δεν φταίνε οι τρύπες.


Δεν έχει μικρές τρύπες εισαγωγής, κατά την άποψη μου, συγκριτικά με άλλους ατμοποιητές. Θα έλεγα ότι πρόκειται για σωστά μελετημένο σχεδιασμό ..  :thumpup:


Εdit: Εκτός φυσικά αν θέλεις να τον παίξεις σε πολλές δεκάδες Watts, που δεν γνωρίζω, + δεν νομίζω ότι αυτό αντιπροσωπεύει δείγμα μέσου χρήστη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2015, 08:42 από Zarathustra »

Απ: Erlprinz
« Απάντηση #317 στις: Ιουλίου 09, 2015, 11:53 »
Έχω τον erlprinz όχι αν στηθεί καλά δεν έχεις κανένα πρόβλημα 2 μήνες που τον χρησιμοποιώ δεν έχω κάποιο παράπονο.
Φίλε Zarathustra θα ήθελα την γνώμη σου αν έχεις δοκιμάσει και τους 2 να μας πεις την διαφορά τους γιατί πάντα είχα αυτήν την απορία..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #318 στις: Ιουλίου 09, 2015, 12:54 »
H διαφορά τους δεν είναι ατμιστική, αλλά έχει να κάνει με την ποιότητα των υλικών και του φινιρίσματος
ο konigin είναι φτιαγμένος από 316 ατσάλι, με ατσάλινο ντριπ
Ο prinz από 304 ατσάλι, με πλαστικό ντριπ


Το φινίρισμα του Κ είναι σατινέ, πιο όμορφο και με καλύτερα - ποιοτικά - σπειρώματα, που βιδώνουν "βούτυρο".
Το φινίρισμα του Ρ είναι ελαφρώς γυαλιστερό, αλλά με σημάδια από τον τόρνο. Στο βίδωμα τα σπειρώματα, ειδικά της καμινάδας "γρατζουνάνε" ελάχιστα.


Ασχετα με την αρχική ανακοίνωση της εταιρίας, τα ελάχιστα αξεσουάρ του Κ είναι πλήρως συμβατά με τον Ρ - τανκάκια, ντριπ, νάνο κιτ.


Αυτές είναι οι διαφορές, που δεν είναι τρομερές, αντίθετα η διαφορά τιμής είναι. Βέβαια κάποιοι φανατικοί του 316, θα προτιμήσουν τον Κ μόνο γι΄αυτό.
Οι κατασκευαστικές διαφορές στον τρόπο γεμίσματος, το δαχτυλίδι συγκράτησης του φυτιλιού και την περιστροφή του δαχτυλιδιού αέρα δεν έχουν πρακτική σημασία.


Στον Ρ παραλείφτηκαν το στοπ στις 45 μοίρες για το γέμισμα, το δαχτυλίδι στη βάση και έχει μια μικροδιαφορά προς το απλούστερο στο δαχτυλίδι αέρα, κάτι που κάνει πιο απλό τον ατμοποιητή, χωρίς να δυσκολεύει τη χρήση του ή να επηρρεάζει γεύση, χτύπημα, ατμό.
Αποδεικνύοντας έτσι ότι ο συγκεκριμένος ατμοποιητής είναι μια απλή αλλά έξυπνη κατασκευή. Δοκιμάζοντας έναν κλώνο δεν βρήκα ατμιστική διαφορά σε ολιγοήμερη χρήση. Αν και έχουν αναφερθεί σκουριασμένες καμινάδες σε κλώνους - διαφορετικό κλωνοεργοστάσιο, διαφορετική ποιότητα.


Τώρα που πιάνω στα χέρια μου και άλλους επισκευάσιμους με προδιαγραφές για διπλές αντιστάσεις και cloudchasing εκτιμώ ακόμη περισσότερο την απλότητα της κατασκευής του σε σχέση με το αποτέλεσμα που δίνει, και βέβαια το μικρό του μέγεθος στο νανο κιτ και το μικρό του βάρος και στις δυο εκδόσεις.


Μοντέρνος ατμοποιητής δεν είναι πλέον - δεν ρυθμίζεις τη ροή του υγρού, δεν έχει δυνατότητα για διπλά κόιλ ή τεράστιες εισόδους αέρα, δεν θα τον πάρεις για να ατμίζεις στα 40 βατ με 0.3 ομ. Αλλά - τεστάροντας αυτές τις μέρες έναν καλό νάνο ατμοποιητή με τα παραπάνω μοντέρνα χαρακτηριστικά, εξ ανατολής μεριά - δίνω κάθε μέρα τα εύσημα στον Αυστριακό για την κατασκευή του.




Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3449
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #319 στις: Ιουλίου 09, 2015, 13:05 »
Υπαρχει για τον συγκεκριμενο (elprinz) μεταλλικο (ατσαλινο) επιστομιο;

Ξερω,steam tuners και γινεται ομορφος (μολις το βρηκα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2015, 13:10 από pngtszs1976 »

Απ: Erlprinz
« Απάντηση #320 στις: Ιουλίου 09, 2015, 13:16 »
Ναι έχει βγει από steam tunners αν το λέω σωστά. Έχει βγει το τ3 και άλλο ένα πιο μακρύ νομίζω. Εγώ το τ3 έχω δεν έχω δει κάποια μεγάλη διαφορά να ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3449
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #321 στις: Ιουλίου 09, 2015, 13:19 »
Δεν μου αρεσει και τοσο η αισθηση πλαστικου..το ειδα υπαρχει και το τ4

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #322 στις: Ιουλίου 22, 2015, 10:18 »
Χτες το πρωί παρέλαβα από Fabvape (respect στα παιδιά  :respect: ) και ατμίζω μόνο αυτόν για να δω απόδοση και να βρω κουσούρια.

Εντυπώσεις θετικές έως πολύ θετικές.  Γεύση αρκετά καλή, όχι σε επίπεδα Calix ή Eviva αλλά δεν είχα τέτοιες προσδοκίες ούτως ή άλλως, ντουμάνι ωραίο και χτύπημα καλό.  Γενικά τον θεωρώ ένα σκαλί πάνω από KFL+ και για την τιμή του εξαιρετική αγορά.  Στο στήσιμο δεν με δυσκόλεψε καθόλου (είχα διαβάσει βέβαια εδώ κάποια πράγματα και ήμουν προετοιμασμένος) και το γέμισμα εύκολο αν και θα προτιμούσα μεγαλύτερες τρύπες για να μπορώ να γεμίζω πιο εύκολα με τα γυάλινα μπουκαλάκια που έχω.

Δύο πράγματα δεν έχω καταλάβει ακόμα, το πως δουλεύει η ρύθμιση αέρα  :dontknow: (θα το βρω όμως που θα πάει) και αν μπορείς να αλλάξεις αντίσταση χωρίς να αδειάσεις το υγρό.

Σήμερα, ξαναγέμισα και είχα μεγάλη διαρροή αλλά τελικά έφταιγα εγώ γιατί δεν είχα προσέξει ότι είχαν ανοίξει οι τρύπες από πάνω  :wall:

Συνολικά θα έλεγα ότι αν έχεις KFL+ είναι μία must αγορά που δεν θα σου στοιχίσει πολύ και θα είναι και αναβάθμιση.  Στα συν για μένα ότι είναι 21mm και στο DNA40 κάθεται πιο ωραία από τους 22mm.

Θετικά  :thumpup:
  • Τιμή
  • Καλύτερη γεύση από KFL+
  • Μέγεθος (λόγω DNA40)
Αρνητικά  :thumpdown:
  • Πολύ ακριβά accessories (το νάνο κιτ έχει σχεδόν όσο ο ατμοποιητής)
  • Μικρές τρύπες αναπλήρωσης υγρού.  Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να χρησιμοποιείς μπουκαλάκι με βελόνα
  • Μέγεθος (για όλα τα άλλα mod που έχω)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #323 στις: Ιουλίου 22, 2015, 10:54 »
Ποτέ δεν μου δούλεψε και μένα η ρύθμιση αέρα όπως την φανταζόμουν. Την άφησα έτσι και ησύχασα.
Το τανκ αν δεν αδειάσει δε βγαίνει. Αν χρειαστεί βέβαια, αναποδογύρισμα ο ατμοποιητής να στραγγίξει το υγρό κάπου ή πέταμα το υγρό.
Τελικά δεν είμαι η μόνη που γεμίζει, ξεχνά να κλείσει το καπάκι κι ατμίζει μετά, με συνέπεια να κάνει μπάνιο σε ατμοζούμια  :))
Μπουκαλάκια της λικουα και άλλων εταιριών, με λεπτή μύτη γεμίζουν κανονικά κι αυτά. Και τα σταγονόμετρα της χαλο επίσης
Κατά τα άλλα, τα βρήκες όλα από την πρώτη μέρα.


Αυτό το νάνο κιτ, χρυσάφι είναι...
Αλλά κάνει τον ερλ άλλο πράμα!!!


Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #324 στις: Ιουλίου 22, 2015, 11:10 »
Πιστεύω θα είναι το ίδιο και για τον Erlprinz
... αλλαγή αντίστασης χωρίς να αδειάσεις το υγρό.
στο 27:50
https://youtu.be/uYcg4vNeN3U?t=27m51s

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #325 στις: Ιουλίου 22, 2015, 11:26 »
Κοίτα τελικά ότι γίνεται, δύσκολα αλλά γίνεται!

Ευχαριστώ Μιχάλη!

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #326 στις: Ιουλίου 30, 2015, 10:10 »
Επανέρχομαι για να δείξω το κουστουμάκι του erlprinz, ευγενική χορηγία του Άρη ( :respect: :respect: :respect: ) και του KFL+.

Ήθελα να δοκιμάσω ένα υγρό το οποίο μου έμοιαζε ύποπτο για ράγισμα του τανκ.  Για να μην χαλάσω το δικό του λοιπόν, πήρα το τζαμάκι από ένα quartz kit full size που είχα για τον KFL+ και το δοκίμασα να δω αν κάνει.  Ιδού λοιπόν το αποτέλεσμα.

Σημειώστε ότι έχει ένα κενό ~1mm στο ύψος αλλά δεν έχει φόβο διαρροής και επειδή είναι 22mm φαίνεται πιο χοντρός (αλλά δεν με ενοχλεί στο μάτι).  Επίσης τον έβαλα δίπλα στον Apollo για να δείξω το μέγεθός με το nano kit.

Είναι μία πολύ καλή λύση για δοκιμή ύποπτων υγρών  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1945
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #327 στις: Ιουλίου 30, 2015, 10:40 »
αν μπορείς να αλλάξεις αντίσταση χωρίς να αδειάσεις το υγρό.




 

Έχω περιγράψει σε αυτό το νήμα έναν τρόπο που χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23322.msg841656.html#msg841656

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #328 στις: Ιουλίου 30, 2015, 12:12 »
Kαλοάτμιστος και χίλια συγχαρητήρια στον Αρη!
Πραγματικά, με το νάνο κοστουμάκι είναι άλλος ατμοποιητής. Εξαιρετικός, πανέμορφος, μικρός και πανάλαφρος. Αν έχεις istick 20 βάλε τον άφοβα πάνω, δεν ζορίζει την ευαίσθητη βάση του.
Είμαι σίγουρη ότι θα τον χαρείς και θα στείλεις πολλή θετική ενέργεια πίσω στον Άρη!

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #329 στις: Ιουλίου 30, 2015, 12:55 »
Καλοατμιστος και απο μενα!!

Παιδιά στις διαρροές παίζει πολύ ρόλο ένα απλό πραγμα: ή πυκνότητα του βαμβακιού εκτός αντίστασης. Αν παραείναι πυκνό, βάζοντας την καμπάνα και βιδώνοντας την, παρασέρνει το βαμβάκι και το βγάζει εκτός της ευθείας που σχηματίζεται από τα λούκια. Έτσι, όταν κάποιος χρησιμοποιείσει μεγάλης διαμέτρου τρυπανακι, καλό είναι να το κουρέψει ελαφρώς στο σημείο πάνω από το λούκι, εκεί που θα μπορούσε να ακουμπά ή καμινάδα όταν πάει κανείς να την βιδωσει.

Στάλθηκε από το Lenovo K50-t5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2015, 13:03 από Aris-ProVape »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151684 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11077 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345681 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147333 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8107 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545225 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32959 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52516 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600523 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360967 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13382 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos