vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Buliwyf

Twitter

Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #60 στις: Μαρτίου 05, 2015, 22:22 »
Αν και έίχα μόνο κυλίνδρους μέχρι σήμερα έβαλα τη δουλεία του να΄κάνει γιατί ζαχαρώνω κάτι κουτάκια τελευταία ;D. Αλλωστε όλα θέμα γούστου είναι.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #61 στις: Μαρτίου 05, 2015, 23:18 »
Όταν ξεκίνησε το θέμα, περίμενα μια άνετη επικράτηση των κυλίνδρων.
Τις πρώτες μέρες όμως το ματς ήταν derby.
Τώρα, μετά τις αλλαγές στο χώρο του ΗΤ και τα επιχειρήματα ένθεν και ένθεν, διακρίνω κάποια βασικά χαρακτηριστικά:
1) την σωστή τάση του ρεαλιστή (τη δουλειά του να κάνει)
2) την επίδραση της μοδός και στα ατμιστικά καλούδια
3) το κόψιμο του (κυλινδρικού) ομφάλιου λώρου, όπου ο κύλινδρος θύμιζε την "μαμά" ΚΤ.
4) Την υποσυνείδητη τάση για ένα νέου τύπου mod που:
α: θα κάνει τη δουλειά του
β: θα είναι εργονομικό στο πιάσιμο και στο "άφησμα" (πολύ σημαντικό και αυτό: το επιστόμιο να μην γεμίζει μικρόβια και ο ατμοποιητής να μην στάζει στη μπαταρία, όπως και η ασφαλής μεταφορά)
γ: να ταιριάζει με το χέρι...

Άντε, και με mod με χειρολαβή εύχομαι... (αν και υπάρχουν από τώρα...)

Αποσυνδεδεμένος MoDuLah

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • «Twist, Fill, Vape, Repeat»
    • EcigBay.gr - Γρήγορα, Υπεύθυνα, Αξιόπιστα!
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #62 στις: Μαρτίου 05, 2015, 23:44 »
@yannis rasta ποια e-pipe έχεις; (εγώ έχω την prospect smok®)

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #63 στις: Μαρτίου 06, 2015, 00:43 »
εμφανισιακα προτιμω τα lightsabers


Στο χερι ομως προτιμω κουτι, ειναι πολυ πιο ανετο. Επισεις βρισκω την οθονη με τις ενδειξεις παρα πολυ χρησιμη. Η οθονη στο σωλινα μου χαλαει την ομοιοτητα με lightsabers, και ή θα το μεγαλωνει πολυ για να το ασχημυνει ή θα ειναι τοσο μικροσκοπικη που δεν ειναι πια ευχρηστη

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:09 »
Τον έρωτα με τη vision spinner (την rainbow, βεβαίως - βεβαίως), ακολούθησε ο έρωτας για το istick (το ροζάκι φυσικά που σε κάποιους φέρνει αλλεργία!!!). Τώρα αν καταλήξω σε ροζ ...  μπαούλο...τι να πω...  ::)
Τι είναι αυτό καλέ που κρατάει η Μαντάμ? :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 06, 2015, 10:46 »
Εμφανισιακά μου άρεσαν πάντα οι σωλήνες, από ego που ξεκίνησα μέχρι και Spinner 2 που κατέληξα μέχρι πριν μπλέξω για τα καλά με τα isticks. Δεν είχα ποτέ mod σε σχήμα σωλήνα, ένα με "ανθρώπινες" διαστάσεις όμως νομίζω ότι είναι το πιο όμορφο όλων, άσχετα από το πόσο βολεύει τελικά στο κράτημα η τη μεταφορά. Σίγουρα ζαχαρώνω αρκετά από αυτά..

Όσον αφορά τα κουτάκια τώρα και χωρίς να έχουν πέσει στα χέρια μου και πολλά, μόνο istick 20w, 30w και 50w έχω πιάσει για την ακρίβεια. Πραγματικά ότι πιο βολικό στην παλάμη, συν τα θετικά για τη στήριξή τους σε επίπεδες επιφάνειες, συν τις οθόνες που βολεύουν-πληροφορούν τον χρήστη, συν την δύναμη, την αυτονομία, το passthrough κλπ κλπ κλπ..
Ένα πράγμα δεν μπορώ να συνηθίσω όμως, τα βλέμματα όσων με κοιτούν την ώρα που ατμίζω. Σε καφετέρια θες, στον δρόμο θες, ρε αυτό το "εξωγήινο" συναίσθημα δεν αποβάλλεται με τίποτα όμως! Άλλες φορές το χαβαλεδιάζω, άλλες πάλι με κουράζει-ενοχλεί. Ίσως είναι που επέστρεψα στην επαρχία (Ηράκλειο Κρήτης) μετά από ένα μεγάλο διάστημα στην Αθήνα λόγω δουλειάς, δεν ξέρω. Κι όμως αυτό το πράγμα που συμβαίνει εδώ δεν μπορώ να το εξηγήσω, ειδικά τη στιγμή που βλέπω αρκετούς να κρατάνε μαζί με μένα istick στο χέρι, λες και κατέβηκε όμως απ'τον Άρη ολόκληρη φυλή κι εγώ μαζί τους λέμε.!

Μου αρέσουν και τα υλικά του istick, δεν ξέρω αν θα μου άρεσε το ίδιο ένα πλαστικό κουτί, υποθέτω όμως πως όχι. Όσο εργονομικό-διακριτικό και να ήταν..

Αν καλούμαι να ψηφίσω λοιπόν αυτή τη στιγμή πάω περισσότερο προς το κουτάκι με το μυαλό να κουβαλάει υποσυνείδητα το istick, και χωρίς βέβαια να έχω "παίξει" ποτέ με mod σε σχήμα σωλήνα. Αν τύχει και το δοκιμάσω στο μέλλον.. :)

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 06, 2015, 11:21 »
Θα έλεγα box , για λιγότερη καζούρα απο μη ατμιστές φίλους, αλλά πέρα απο την πλάκα, έχοντας δοκιμάσει, σε επίπεδο πειράματος και τα δύο, δεν μου έκαν κάποιο απο τα δύο περισσότερη αίσθηση. Το καλό με το box είναι οτι είναι κάπως πιο διακριτικό... Αν δεν είναι ντουλάπα ασφαλώς.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 11, 2015, 02:39 »
Οι κύλινδροι μου κάθονται καλύτερα στο χέρι αλλά και στο μάτι παρότι τα κουτάκια μπορεί και να προσφέρουν περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 11, 2015, 12:34 »
Νομιζω οτι τo box είναι πιο βολικό ...

Αποσυνδεδεμένος kosvou

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 11, 2015, 12:59 »
Νομίζω τα boxακια και έιναι πιο βολικά και ιδίως αν είναι και μικρά.

Αποσυνδεδεμένος elenigeop

  • *
  • 25
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 11, 2015, 13:33 »
Κουτί με μεγάλη διαφορά...Αν και δεν έχω πάρει ποτέ μοντάκι σωλήνα και ήμουν με vision απο τοτε που πήρα το mvp το αγάπησα.Πιο εύκολο να το κρατάς,πιο στιβαρό πιο εργονομικό.Αν κ άκουσα διάφορα σχόλια από φίλους με istick για το μέγεθός του,από τότε που το συνήθισα δεν αισθάνομαι ούτε κομπλεξ ούτε δικαιολογούμαι γιατί απλά με βολεύει!!Θα έπαιρνα και το 3 αν πέσει λίγο η τιμή.

Αποσυνδεδεμένος pmgpanos

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 11, 2015, 14:51 »
box πολύ βολικά και όμορφα με 18650

Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #72 στις: Απριλίου 11, 2015, 15:19 »
Αν και έχω το svd (γκουμουτσα) προτιμώ κυλίνδρους ακόμα δεν με έχει γοητεύσει το κουτί ☺

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #73 στις: Απριλίου 11, 2015, 16:24 »
Μισω τα κουτακια, ειχα 2 και ποτε δε τα συνηθησα και μαλιστα το τελευταιο δεν το κρατησα ουτε 3 μερες.


Αν και πλεον τα boxakia ειναι και μοδα αλλα και εχουν αρκετα υπερ με κυριοτερο την αυτονομια, ψηφιζω σωληνες και παλι σωληνες, γιατι εκτος του οτι μου καθονται καλυτερα στο χερι, ειναι πανεμορφοι σαν συνολο. Ασε που πιστευω αργα η γρηγορα και ειδικα οταν προχωρησει η τεχνολογια στις μπαταριες και οι μικρες εχουν μεγαλυτερη αυτονομια θα ξαναγινει της μοδας.


Με 18350 λοιπον κι ας θελω και 3 μπαταριες τη μερα, οπως και να το κανουμε, ενα συνολο οπως πχ K4+elevator V2 ή sevomar κλπ ειναι κομψοτεχνημα.

Αποσυνδεδεμένος zavalos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ορθογώνια παραλληλεπίπεδα ή κύλινδροι;
« Απάντηση #74 στις: Απριλίου 11, 2015, 22:08 »
Ξεκίνησα με απλές ego αλλα γρήγορα με κέρδισαν τα boxάκια,  κυρίως για την ευκολία στις ρυθμίσεις και την εργονομία, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους από την διαφοροποίηση από τον κύλινδρο των ego.
Παράλληλα, πίστευα ότι δεν θα ασχολειθώ ποτέ με μηχανικά...
Λάθος. Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος μηχανικού και καμαρώνω σαν τσοπάνης για την φλογέρα μου.
Συμπερασματικά, πιστεύω οτι για να επεκτείνεις τους ορίζοντες σου στο άτμισμα, εκτός από το λαμβάνω νικοτίνη με εναλλακτικό τρόπο, είναι αναγκαίο και ευχάριστο να γνωρίσεις και να αγαπήσεις και ορθογώνια παραλληλεπίπεδα και κυλίνδρους κάποια στιγμή.
Και να τα ξαναξεχάσεις και να τα ξαναθυμιθείς στο μέλλον...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114227 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154249 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1573 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762242 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3884 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios