vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

136 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #195 στις: Ιουνίου 02, 2015, 17:00 »
Θα χρειαστεις βαμβακι και συρμα. Συρμα θα σου προτεινα Kanthal A1 διαμετρου 0.28-0.32mm και βαμβακι γιαπωνεζικο σε pads (πχ Koh gen do).
Ολα αυτα μπορεις να τα βρεις τοσο στην Ελλαδα οσο και το εξωτερικο.

Για βαμβακια θα διαβασεις εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23992.0.html.
Για συρματα θα διαβασεις εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10681.0.html.
Οτι αποριες εχεις στα αντιστοιχα νηματα ομως γιατι εδω βγηκαμε offtopic. :)

Να σημειωσω οτι οι επισκευασιμοι για να δουλεψουν σωστα χρειαζονται ηλεκτρονικο mod, με την eGo που εχεις δε θα μπορεσεις να κανεις δουλεια.

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #196 στις: Ιουνίου 02, 2015, 17:09 »
Ναι θα πάρω την Eleaf iStick 50W που μου πρότεινες! Να φανταστώ οτι είναι καλη μπαταρία και δίνει σταθερή τάση συνέχεια έτσι;  :) Σε ευχαριστώ και πάλι, κατατοπιστικότατος!!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #197 στις: Ιουνίου 02, 2015, 17:18 »
Προσωπικα δεν την εχω, αλλα φιλοι που την εχουν παρει εχουν μεινει ευχαριστημενοι.
Για το ρευμα που ρωτησες:
Το ρεύμα που δίνει είναι συνεχές αν η τάση εξόδου είναι μεγαλύτερη από της εσωτερικής μπαταρίας. Αν η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη στα 4.2V τότε το ρεύμα είναι συνεχόμενο από 4.2V και πάνω αλλά παλμικό στα 4.1V ή παρακάτω. Εάν η μπαταρία είναι μισογεμάτη στα 3.7V τότε βγάζει συνεχές ρεύμα πάνω από 3.7V και παλμικό αν θέλουμε λιγότερα. Η συχνότητα του PWM είναι 48.94Hz. Είτε παλμικό είτε συνεχές, η τάση εξόδου υπολογίζεται σωστά σε RMS.

Περισσοτερες πληροφοριες για τη συγκεκριμενη μπαταρια, εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25473.0.html.
Σε εχω πεθανει στα λινκ, το ξερω (;D), αλλα στα επιμερους νηματα θα βρεις την καλυτερη πληροφορηση. ;)

Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #198 στις: Ιουνίου 02, 2015, 17:53 »
Ναι θα πάρω την Eleaf iStick 50W που μου πρότεινες! Να φανταστώ οτι είναι καλη μπαταρία και δίνει σταθερή τάση συνέχεια έτσι;  :) Σε ευχαριστώ και πάλι, κατατοπιστικότατος!!

Επειδή πολλά i-stick βγάλανε προβλήματα να δώσω 2 συμβουλές.
1. Πριν αγοράσεις να ρωτήσεις το μαγαζί για τους όρους εγγύησης.
(Δηλαδή χρονικό διάστημα εγγύησης, 6μηνες? 1 χρόνο?)
(επισκευή η αντικατάσταση?)
2. Να πάρεις κλειστή συσκευασια με ζελατίνα και μην τσιγκουνευτείς λίγα ευρω παραπάνω και παρτο απο καλό κατάστημα.
το σημαντικότερο! ΚΛΕΙΣΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ στο κουτι

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #199 στις: Ιουνίου 07, 2015, 16:13 »
Έχει και μία κεφαλή η οποία είναι επισκευάσιμη εάν θέλεις να ασχοληθείς κάποια στιγμή. Αλλιώς και με τις έτοιμες θα μείνεις ικανοποιημένος. Είναι σίγουρα το πιο value for money κιτ που κυκλοφορεί δεδομένου της ποιότητας και αυτών που προσφέρει.
Ο subtank mini κατ εμέ είναι ο καλύτερος ατμοποιητής με τανκ, και το KBOX το καινούριο (εγώ έχω το προηγούμενο κι είναι καταπληκτικό) φαντάζομαι επίσης.




Εεερμ ... Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον άγγελο σε αυτό. Είναι αυτό που λέμε best of both worlds... Μαμά κεφαλές μέχρι κ subohm με φοβερή απόδοση κ επισκευάσιμο κομμάτι. Υπ' όψη  εγώ και ο atsirtsis είμαστε αποκλειστικά dripers και όταν συναντηθήκαμε πρόσφατα και έφερα τον mini είμασταν κ οι δύο what the hell σε ντουμάνι γεύση με κεφαλή την οποία είχα λιώσει τουλάχιστον 2 βδομάδες με δύσκολα υγρά.


Δεν ξέρω αλλά ειδικά με τα νέα για για θέματα υγείας με dry burn κτλ χρησιμοποιώ όλο κ λιγότερο dripers ... και περισότερο τον subtank... με μαμά κεφαλές.... /runs away :-)


Αν λάβεις υπ'όψη και τις εξευτελιστικές τιμές στο subtank starter kit από διάφορα site (gearbest, cvapor κτλ) δεν ξέρω αν η επιλογή είναι πιο ξεκάθαρη απο ποτέ - imho πάντα  :thumpup:

Υγ. Μην παρεξηγηθώ δεν συγκρίνω επισκευάσιμους με τανκατο clearo αλλά τόσο καλο clearo  ΜΕ (legit-δλδ όχι πατέντα) επισκευάσιμο κομμάτι δεν ξέρω άλλο προς το παρόν. Και τόσο καλές ''μαμά'' κεφαλές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2015, 16:24 από Steve666 »

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #200 στις: Ιουνίου 20, 2015, 09:24 »
Επειδή μου φαίνεται ότι ο ναυτίλος αραιώνει αρκετά τις γεύσεις, πώς συγκρίνεται με τον aerotank mega-mini σε αυτό το θέμα και γενικά ποιός θεωρείτε είναι ο καλύτερος εργοστασιακός από θέμα γεύσης; Βλέπω αρκετοί λένε για τον ναυτίλο με τις bvc κεφαλές, αλλά όπως είπα οι γέυσεις άν και απλώνονται, εξαυλώνονται κιόλας αρκετά σε σχέση με πιό απλούς ατμοποιητές. Ίσως να είναι καλυτερα έτσι γιατί βγάζει πιό απαλή γέυση, αλλά βλέπω ότι ψάχνω υγρά με πιό έντονες γέυσεις γι'αυτό το λόγο. Έχω και τον subtank mini, ο οποίος φαίνεται να δίνει ίσως καλύτερη γεύση, αλλά ακόμη και με την 1.2 ζεσταίνει αρκετά τον ατμό και θέλει μικρές τζούρες αλλιώς αρκετό χαμήλωμα νικοτίνης. Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί με το επισκευάσιμο κομμάτι του ακόμη γι'αυτό τον κατατάσσω για την ώρα στους εργοστασιακούς.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #201 στις: Ιουνίου 20, 2015, 19:42 »
 Δεν συγκρίνεται ο Ναυτίλος με τον Aerotank, ούτε σε γεύση ούτε σε χτύπημα ούτε σε ντουμάνι.Τους έχω και τους δύο και ο Ναυτίλος είναι μακράν καλύτερος..


Μπορείς να δοκιμάσεις τον Delta16, εξίσου πολύ καλός. Σε σχέση με τον Ναυτίλο υποδεέστερος σε γεύση αλλά για εμένα υπερτερεί σε χτύπημα και ατμό βγάζει πιο πλούσιο και πιο "βελούδινο". Πολύ ανθεκτικές οι αντιστάσεις του.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #202 στις: Ιουνίου 20, 2015, 20:31 »
O Ναυτιλος και ο μινι και ο μεγαλος  πολύ καλοι ατμο.για οσους ατμιζουμε με εργοστασιακούς

Aυτος λει ότι είναι 2.5 μλ. Το ερωτημα είναι αν είναιι  κατά 0,5 μλ  μεγαλύτερης χωρητικοτας από τον μινι

https://www.fasttech.com/products/2555500

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #203 στις: Ιουνίου 20, 2015, 20:53 »
 Προφανώς είναι, αφου λέει 2.5ml. Το καλό είναι οτι μπορεί να πάρει κανονικά τις γνήσιες αντιστάσεις απο οτι γράφουν.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #204 στις: Ιουλίου 20, 2015, 16:11 »
Καλησπέρα,
παίδες για άλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας!
Έδωσα τον subtank και ψάχνω να βρω ατμοποιητή


1) Να έχει αεράτη τζούρα (αλά subtank) για πνευμονικές
2) Να παίρνει κεφαλές bvc
3)Να μην είναι sub ohm


Έχετε να προτείνετε κάτι?


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #205 στις: Ιουλίου 20, 2015, 16:39 »
Φιλε  ksp με αυτα που λεσ οτι θεσ μονο σε nautilo η των mini η των 5ml αν θεσ να βανη και πιο πολλυ υγρο

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #206 στις: Ιουλίου 20, 2015, 17:27 »
Τσέκαρε τον τρίτον της aspire παίρνει αντιστάσεις 0.3Ω και 1.8Ω αν δεν κανω μεγάλο λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #207 στις: Ιουλίου 20, 2015, 18:12 »
Ανάμεσα σε αυτούς τους δυο είμαι κι εγώ αλλά θεωρώ πως ο ναυτίλος έχει σφιχτή τσούρα και τον Τρίτον δεν ξέρω που να τον βρώ για δοκιμή...

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #208 στις: Ιουλίου 20, 2015, 18:22 »
Ο Triton έχει από πολύ σφιχτή τζούρα (τύπου Aspire CE5 και ακόμη πιο σφιχτή) έως τόσο αεράτη που νομιζεις ότι δεν έχεις ατμοποιητή στο στόμα  ;D ξεκίνησα εδώ και λίγη ώρα να τον δοκιμάζω και θα σας γράψω εντυπώσεις το βραδάκι η αύριο στο thread του Triton

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #209 στις: Ιουλίου 20, 2015, 18:33 »
και καμία φωτό να βάλεις! ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245981 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572020 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1852 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 395 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326703 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8598 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297653 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827588 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511641 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios