vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

265 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Blackwolf, BigRed, thanos1071, pngtszs1976, camber

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7935 στις: Απριλίου 17, 2016, 16:21 »
βαζοντας μεγαλυτερη αντισταση θα σφίξει η τζούρα?????
είναι πολυ αεράτος και μου φενεται πολυ ζεστος ο ατμος...

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7936 στις: Απριλίου 17, 2016, 16:24 »

Αν βάλεις μεγαλύτερη αντίσταση θα έχεις λιγότερο ντουμάνι και χτύπημα, ναι θα σφίξει λίγο η τζούρα μιας που η 1.8 έχει μικρότερο πιν.
Θα έχεις καλύτερη αυτονομία στην μπαταρία.
Θα είναι περισσότερο δροσερός μιας που δεν θα χρειάζεται πολλά βατ.

 
 
Απλά η 1.8 ίσως σου φανεί λίγο υποτονική στην αρχή μιας που έχεις συνηθίσει σε μικρότερες αντιστάσεις.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7937 στις: Απριλίου 17, 2016, 17:08 »
Της aspire για τον mello3 αντιστάσεις ποιες είναι???

oi BVC, nautilus , Triton, Atlantis οι όλες αυτές είναι ιδιες???

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7938 στις: Απριλίου 18, 2016, 10:35 »
Nautilus όχι  :nope:
Triton & Atlantis ναι :yes:

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7939 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:00 »
Μου τελείωσε σήμερα το πρωί το υγρό στον ατμοποιητή και προσέθεσα. Μόλις ξαναβίδωσα τον Cubis και άτμισα, μου ήρθε μια ελαφριά γεύση καμμένου. Η αντίσταση ήταν πέντε ημερών. 
Κάηκε ή απλά επειδή δεν έβαλα υγρό μέσα στην αντίσταση έγινε ξηρή καύση?

Κάθε φορά που λύνω τον ατμοποιητή θα πρέπει να προσθέτω και μερικές σταγόνες στην αντίσταση?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7940 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:05 »
αν η αντισταση ειναι καινουρια ναι χρειαζεται.αν οχι δεν ειναι αναγκαιο..μετα απο λιγες τζουρες επανηλθε η γευση η συνεχισε καμμενο?μηπως αφησες τελειως το υγρο να στραγγιξει απτο τανκ και εφτασες σε σημειο να ξεραθει κ τ βαμβακι?

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7941 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:11 »
Όχι, δεν την κούμπωσα σήμερα την αντίσταση, την είχα κουμπώσει από την Τετάρτη πάνω καινούργια και εκεί της έβαλα πέντε σταγόνες μέσα. Μόλις μου ήρθε η γεύση του καμμένου την άλλαξα, γιατί δεν την αντέχω καθόλου αυτή τη γεύση.
Η αλήθεια είναι ότι αφήνω το υγρό να τελειώσει, καθώς έχω 5-6 διαφορετικές γεύσεις και δεν θέλω να αναμειγνύεται με την παλιά η επόμενη γεύση.
Πιθανώς να ξεράθηκε το βαμβάκι. Αυτό χαλάει την αντίσταση ή αν επέμενα θα επανερχόταν η κανονική γεύση αφού πότιζε εκ νέου το βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7942 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:14 »
εξαρταται εκει απτο ποσο καηκε αλλα για 3 4 ευρω που κανει η κεφαλη και μετα απο 5 μερες χρησης ορθα εκανες και την αλλαξες χωρις να κανεις πειραματα.

Αποσυνδεδεμένος LeRoi

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7943 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:21 »
Ευχαριστώ. Τα 3 ευρώ της αντίστασης πάντως τα θεωρώ τσιμπημένα, όταν από fasstech με 6 ευρώ παίρνεις 5...

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7944 στις: Απριλίου 18, 2016, 21:22 »
επισκευασιμες κεφαλες και υσηχασες λοιπον!!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7945 στις: Απριλίου 19, 2016, 00:47 »
α) Τα 3 ευρώ στην Ελλάδα θεωρούνται "λίγα". Υπάρχουν άλλες κεφαλές που κάνουν 4, και 4,5 και 5€.

β) Από τη στιγμή που πήρες γεύση καμένου από μία κεφαλή καλό είναι να την αλλάξεις. Αν επιμείνεις, έστω και για δυο τρεις τζούρες, αυτή η γεύση θα μείνει στο υγρό σου και μετά θα πρέπει να το πετάξεις όλο.

γ) Ποτέ, μα ποτέ, μην αφήνεις να τελειώνει το υγρό στον ατμοποιητή. Καλύτερα να πετάξεις 0,5ml (όταν θέλεις να αλλάξεις γεύηση) και να έχεις μια κεφαλή που αντέχει ακόμα, παρά να σου συμβεί αυτό που συνέβη και να χρειαστεί να αλλάξεις κεφαλή. Υπολόγισε τη διαφορά κόστους και θα καταλάβεις. Άς μην συζητήσουμε καν την περίπτωση να ΜΗΝ έχεις πρόχειρη μια ανταλλακτική κεφαλή...

δ) Για να αλλάξει εντελώς η γεύση στον ατμοποιητή, πρέπει και να τον πλύνεις, δεν αρκεί να βάλεις απλώς το νέο υγρό. Η παλιά γεύση (και αναλόγως με το ποιά ακριβώς είναι αυτή) μπορεί να παραμείνει για λίγο ή για πάρα πολύ αν δεν τον πλύνεις. Αν κάνεις π.χ. φουντούκι ή μέντα, μπορεί και να μη σου φύγει ποτέ αν δεν πλύνεις καλά τον ατμοποιητή...  ;D

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7946 στις: Απριλίου 19, 2016, 09:01 »
Καλημερα,εχω χαθει με το φορουμ οποτε ελπιζω να ρωταω σε σωστο σημειο.Ατμιζω κανα 8μηνο περιπου παραλληλα με καπνισμα(χωρις να καιγομαι να το κοψω,απλα καποιες φορες γουσταρω τοσο το ατμισμα που ξεχναω να καπνισω!)Εχω ενα istick20 μαζι με gs tank κ ειμαι ευχαριστημενος χωρις βεβαια να εχω τρελη εμπειρια καθως τα προηγουμενα μου ηταν "φτηνιαρικα".Ψαχνομαι τωρα να παρω κ ενα δευτερο σετακι λιγο καλυτερο.Δοκιμασα απο εναν φιλο το melo2 με 0,3 αντισταση κ το υγρο που κανω.Επαθα πλακα απο την γευση πραγματικα αλλα με χαλασε πολυ το ρουφηγμα.Υποθετω ειναι αυτο που λετε πνευμονικη.Θελω να μου προτεινετε εναν ατμοποιητη που θα βγαζει αυτη την γευση κ ταυτοχρονα πιο σφιχτη τζουρα.Σκεφτομαι να παρω το Pico για να το σεταρω.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7947 στις: Απριλίου 19, 2016, 10:10 »
2,6€ (αν αγοράσεις 5αδα) έχουν του cubis τα ανταλλακτικά 
Teargas αν θέλεις γεύση όπως λες, ταίριαξε το pico (χρωματικά εννοώ) με έναν tron με κεφαλή clr.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7948 στις: Απριλίου 19, 2016, 20:33 »
Παιδιά καλησπέρα, συγγνώμη εάν έχει επαναληφθεί η ερώτηση, είμαι μια βδομάδα στο φόρουμ και ήδη εχω 18 ωρες συνδεσης :o αλλά δεν μπορώ να βρω εύκολα την απάντηση στο ερώτημα τι είναι dripper και dripping!!! Ολο πεφτω σε ατμοποιητες που κανουν dripping  λειτουργούν σαν dripper.... και στο google μου βγαζει προιοντα ντριπινγκ και όχι τι σημαίνει!
Έχω υποψιαστεί οτι είναι κάτι σαν εφεδρικό τανκακι προσαρμόσιμο στον ατμοποιητή για εναλλαγή γεύσεων; Τελείως λάθος;  :WhatHeMeans:
Ευχαριστώ προκαταβολικά! Το φόρουμ με έχει βοηθήσει πολύ!

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7949 στις: Απριλίου 19, 2016, 20:43 »
Αυτό που λες, στο περίπου, είναι ο λόγος που συνήθως χρησιμοποιεί κάποιος έναν dripper, χωρίς όμως να είναι και απαραίτητο! ;)
Δηλαδή, dripper χαρακτηρίζονται οι ατμοποιητές που δεν αποθηκεύουν υγρό, ή έστω έχουν πολύ μικρό χώρο αποθήκευσης, με αποτέλεσμα να χρειάζεται συνέχεια να στάζουμε υγρό, για αυτό και το dripping, για να ατμίζουμε! Όταν λέω συνέχεια, δεν εννοώ μετά απο κάθε τζούρα, αλλά φαντάζεσαι κάθε πόσο απο τη στιγμή που το μόνο υγρό που χωράει, είναι αυτό που αποθηκεύει το βαμβάκι στην ουσία.
Επειδή οι dripper (συνήθως) είναι πολύ μικροί σε μέγεθος, έχεις άμεση πρόσβαση στο επισκευάσιμο κομμάτι και μπορείς να αλλάζεις υγρά ή και βαμβάκι πολύ εύκολα για δοκιμές. Επίσης αυτό το κάνουμε γιατί θεωρητικά οι dripper δίνουν καλύτερη γεύση απο τανκάτους ατμοποιητές, παρόλο που εγώ έχω συναντήσει dripper που δε μου έδωσαν και την καλύτερη γεύση, με τη μικρή εμπειρία που έχω!
Εφεδρικό τανκάκι πάντως δεν είναι...είναι καθαρά ατμοποιητής, διαφορετικής φιλοσοφίας όμως απο ατμοποιητές με τανκ και γέμισμα υγρού. ;)
Αυτά πολύ περιεκτικά και απλά για να σε βοηθήσουν να πάρεις τη γενική εικόνα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10361 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 713 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797200 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7252 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312725 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6690 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11977 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13224 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711