vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

454 επισκέπτες, 7 χρήστες
Mimhsdr, Milarepa, Tazz, Tem, Ribot, camber, Kouros17

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7095 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 18:34 »
Ο K1 είναι πράγματι πολύ καλός. Τον πήρα για φίλη μου, που μου ανέθεσε να της διαλέξω ατμοποιητη, στο ξεκίνημα της και είναι ότι πρέπει.
Άμα πέσει από ψηλά και με δύναμη, πιθανό να σπάσει, αλλα είναι πιο υγιεινο να ατμιζεις σε γυάλινο ατμο από ότι σε πλαστικό και είναι και φθηνος.
Απλά δεν θα δένει όμορφα με την μπαταρία σου γιατί είναι λεπτός.
Ένα istick 30 watt έπρεπε να πάρεις tiamat.

Στάλθηκε από το IdeaTabA1000-F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7096 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 18:58 »
@tiamat
Ναι αυτό ενδιάμεσα είναι ο αντάπτορας.
Για αρχή πάρε την μπαταρία και δες αν μπορείς να βρεις κάποιο άλλο κατάστημα κοντά σου γτ σε αυτό που πήγες επεσες σε στοκο.

Πες μας πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις να δούμε αν μπορείς να πάρεις κάτι πολύ καλο και στιβαρό, μιας που είσαι ατσουμπαλη.
Ενας καλός ατμο που κάθεται γάντι στη μπαταρία σου είναι αυτος στα 20 ευρώ με την έκπτωση και δεν παθαίνει τίποτα, παίρνει και Clr οπότε κάνεις τρελή οικονομία με αντιστάσεις, και απο γεύση; Θα πάθεις πλάκα!

Η ακόμα καλύτερα το tron-s με το ίδιο κόστος της ίδιας εταιρίας, αλλα δε ξέρω αν σου αρέσει κάποιο αππ τα χρώματα του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2016, 19:13 από Alxhmisths »

Αποσυνδεδεμένος tiamat

  • *
  • 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα είναι ατμός.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7097 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 22:18 »
Μήπως θα ήταν καλύτερα να πω τι θεωρώ απαραίτητο και δευτερευόντως να πούμε για τα οικονομικά?
Ας το πιάσω έτσι:
1) είμαι φουγάρο
2) είμαι πολλές ώρες εκτός σπιτιού
3) δεν υπάρχει ευκολία να γεμίζω όλη την ώρα
4) θα ήθελα να "αισθάνομαι" τη τζούρα καλά καλά
5) δεν θέλω επ' ουδενί να γυρίσω στο τσιγάρο αλλά και χωρίς νικοτίνη δεν την παλεύω (πάντως ένα μήνα τώρα με η.τ. δεν έχω καπνίσει ούτε ένα κ.τ. - ποιός εγώ, ο λύχνος)
6) όλα αυτά να μη στοιχίσουν ο κούκος αηδόνι (κατά το δυνατόν κι επίγνωσιν έχομε).


Να μην ξεχνάω να ευχαριστήσω κι όλους που ασχολούνται με το θεματάκι μου....είστε πολύ καλοί!!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος darkjohny92

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7098 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 22:18 »
Καλησπερα παιδια , εχω ξεκινησει εδω και 1μηνα περιπου το η.τ στην αρχη πηρα απο εναν φιλο μου ενα η.τ με μπαταρια vision spinner 2 και vision vapros ατμοποιητης δεν με ικανοποιυσε πολυ γιατι αρκετες φορες το ντριπ γεμιζε κατι σαν υγρασια και ενιωθα οτι πινω υγρο και ετσι αποφασισα να αγορασω καποιο καλυτερο ατμοποιητη . Αγορασα λοιπον τον nautilus bdc στην αρχη μια χαρα ολα κομπλε εριξα και στην αντισταση υγρο για να μην εχω καποιο θεμα κτλπ μετα απο λιγο ομως (διαστημα ωρων ) αρχισε και αυτος να κανει τα δικα του , καθως παταω για να ατμισω πεταει καμενο υγρο , εχω διαβασει καποια πραγματα αλλα δεν καταλαβαινω ακριβως αν ειναι θεμα υπερτροφοδοσιας , αν και πιστευω οτι ειναι θεμα μπαταριας μηπως χρειαζεται κατι πιο δυνατο απο την vision ? Να πω οτι χρησιμοποιω υγρο liqua το οποιο νομιζω ειναι 70/30 αν παιζει καποιο ρολο αυτο , δοκιμασα να αλλαξω την ταση στην μπαταρια και οταν την βαζω στο ελαχιστο μειωνεται το φαινομενο εως καθολου βασικα απλως δεν μου αρεσει καθολου ,,, Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7099 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:21 »
 @tiamat
O ατμοποιητής που σου έδειξε ο Alxhmisths δέν είναι κακός, και για φουγάρο κάνει, και οι ανταλακτικές αντιστάσεις-coils-κεφαλές του αξιοπρεπείς είναι και μεγάλη επιφάνεια δέν έχει το τζάμι για να σπάσει εύκολα, δέν γεμίζει πολύ εύκολα στον δρόμο αλλά παίρνει 4ml, εάν είσαι λίγο προσεκτική στο timing δέν θα βρεθείς σε φάση να ξεμείνεις κάπου που δέν θα μπορείς να γεμίσεις, αλλά το πιο σημαντικό είναι οτι επειδή είναι της ίδιας εταιρίας με την μπαταρίας σου θα έχουν και το ίδιο φινίρισμα  ;D (απλά δέν γράφει nobacco πάνω για να κάνει +10 ευρώ)
μην ανυσηχείς και εμείς τα ίδια λάθοι κάναμε, όταν θές να κόψεις το κολοτσίγαρο δέν το ψάχνεις και πολύ... απλά μπαίνεις σε ένα μαγαζί και αγοράζεις ότι σου προτίνουνε ανάλογα τα αποθέματα στις αποθήκες τους.... μερικοί.... μερικοί.... αλλά πάνω απο όλα το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να μήν μασας και οτι δήποτε πρόβλημα έχεις στον εξοπλισμό σου να μπαίνεις στο κατάστημα και να μην βγαίνεις εάν δεν σου έχουν λυθεί όλες οι απορίες!

@darkjohny92
Οι αντιστάσεις-coils-κεφαλές είναι η γνήσιες η τρώνε μπανάνες? checkare εάν στο πάνω μέρος απο το βαμβάκι έχουν "διχτάκι" ή ένα κομμάτι σιλικόνης ώπος στην φωτογραφία ή βλεπεις απευθείας το βαμβάκι απο πάνω? αυτό το βάζουνε καθαρά για να μήν σε φτύνει με καυτό υγρό ο ατμοποιητής.
Εάν δέν έχει η τρώνε μπανάνες (που δέν νομίζω) ή ήτανε καμιά πρώτη παρτίδα που δέν τα βάζανε ακόμα, δέν είναι ειδικότητα μου οι Aspire οπότε δεν πάιρνω όρκο.
Αλλά ώπος και να έχει δοκίμασε μια άλλη κεφαλή μήπως έχει θέμα η συγκεκριμένη.
Το να υστερεί σε δύναμη ο vision spinner 2 δέν το γνωρίζω αλλά για να παίρνεις καυτό υγρό μάλλον δίνει πόνο (με την καλή έννοια)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7100 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:25 »
@Tiamat

Μη το ψάχνεις τότε, πάρε τη μπαταρία και πάρε το One Mega.
Θα σου πω γιατί πρέπει να τον πάρεις και μετά αποφασίζεις:
1) Είναι φθηνός με μεταφορικά και την έκπτωση θα σου βγει στα 20 ευρώ (από eCig γράφοντας ekap20 για το κουπόνι έκπτωσης)
2) Θα απολαμβάνεις γεύση, χτύπημα, ντουμάνια, σε σημείο που θα πεις κάποια στιγμή να χαμηλώσεις την νικοτίνη.
3) Ταιριάζει κουτί στην μπαταρία σου... είναι 22mm όσο και η μπαταρία σου, είναι ίδιο χρώμα κοινός θα είσαι και μοδάτη.
4) Παίρνει 4ml που τα 4ml καλύπτουν και τους πιο απαιτητικούς ατμιστές.
5) Παίρνει τις CLR που είναι επισκευάσιμη αντίσταση, όταν δεις  το κόστος συντήρησης που θα χεις θα πάθεις πλάκα, με απλά λόγια μόνο τα υγρά σου θα πληρώνεις και μια φορά στη βδομάδα θα αλλάζεις σύρμα και βαμβάκι.
6) Και πολλά ακόμα που άμα δε βαριέσαι διάβασε τα εδώ μέσα.


@darkjohny92

Η μπαταρία σου με τον ναυτίλο παίζει μια χαρά, ψάξε μήπως δεν κάνεις γεμάτες τζούρες, μήπως πέφτει πολύ υγρό και έχεις υπερ-τροφοδοσίες.
Σε γενικές γραμμές αν δεν σου αρέσει τόσο η γεύση μπες σε mod που θα σου δώσει πολλές επιλογές.
 

Edit: Μιας που με πρόλαβε ο γορίλας667 να συμφωνήσω μαζί του, και ναι ψάξε και τις αντιστάσεις μπας και έπεσες σε σάπια.

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7101 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:50 »
@Alxhmisths μην λές στον νέο κόσμο για βαμβάκια και συρματα, θα τους τρομάξεις! :o
@Tiamat δέν ξέρω πόσο δίνουν εδώ τις έτοιμες αντιστάσεις στην Ελλάδα και δέν θέλω να μάθω αλλά απο το τσιγάρο πολύ πιο φθηνά θα την βγάλεις, no worries  ;)

Αποσυνδεδεμένος tiamat

  • *
  • 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα είναι ατμός.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7102 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:54 »
Αλχημιστήηηη... έχω άγνωστες λέξεις!!!! :o

Αποσυνδεδεμένος darkjohny92

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7103 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:54 »
Ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις :) , λογικα ισως να εχει να κανει με τις τζουρες ή οτι μερικες φορες ξεχνιεμαι και παταω το κουμπι καταλαθος , οσο για την αντισταση εχει κανονικα το διχτακι αλλα σε περιπτωση που συνεχισει θα δοκιμασω και την αλλη .

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7104 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:55 »
Για μελο εγώ τις έπαιρνα 3.5 μπορεί και 4.5 :ρ ebay όμως 11 ευρώ η 5αδα από έναν Έλληνα πωλητή

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7105 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:57 »
@667

Μπήκε σε φόρουμ με παπάκια, οπότε σε μια βδομάδα θα στήνει πυρηνική κεφαλή.
Όσο για το σύρμα αναφορικά ήταν.
Όπως και να χει ακόμα και να μη τις επισκευάζει ίδια τιμή έχει με τις CL, η διαφορά είναι ότι οι CLR έχουν καλύτερες γεύσεις και καλύτερα ντουμάνια, ασε που δεν έχουν πρόβλημα ποτέ.

@tiamat πες τες ::)

Αποσυνδεδεμένος tiamat

  • *
  • 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα είναι ατμός.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7106 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 00:04 »
Αλχημιστή μου, όλο το 5!  :dontknow:
Χρειάζομαι σεμινάρια....!!!


Ατμοποιητής one mega,  παναπεί αυτός;
http://www.ecig.gr/joyetech-ego-one-mega-atomizer.html


Και πάει πάνω στη νυν μπαταρία/τορπίλη μου, ήτοι την itube cv μου?


Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7107 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 00:10 »
Λοιπόν, σε έτρεξα λίγο έχεις δίκιο.
CLR = η αντίσταση που παίρνει ο ατμοποιητής με όνομα eGo One Mega, παράλληλα η CLR είναι και επισκευάσιμη, που εστί ότι μπορείς με μια μόνο αντίσταση λίγο σύρμα και βαμβάκι να τη φτιάχνεις ξανά και ξανά, χωρίς να δίνεις κάθε 20ml ή 1 εβδομάδα τα 4 ευρώ, αυτά τα 4 ευρώ μεταφράζονται σε ελάχιστα λεπτά του ευρώ.
Ναι αυτός πάει να πει, στο έγραψα και παραπάνω, ενημερωτικά αν δεις μια λέξη με μπλε και υπογραμμισμένη σημαίνει ότι είναι εξωτερικό link.
Και ναι πάει λουκούμι στη μπαταρία σου, φυσικά χωρίς τον αντάπτορα.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7108 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 00:30 »
Καλησπέρα και από εμένα παίδες, μόλις έφτιαξα λογαριασμό στο φόρουμ. Έχω αρχίσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και 2 εβδομάδες (ενημερωτικά). Ήθελα να κάνω νέο topic αλλά δεν κατάφερα να βρω πως, οπότε είπα να γράψω εδώ την απορία μου. Προς το παρόν χρησιμοποιώ το eVic VTC mini σαν μηχάνημα (εργοστασιακός ατμοποιητής) και το Tribeca της Halo σαν υγρό. Σκεφτόμουνα να δοκιμάσω κάτι με πιο high VG (πχ tribeca high vg) ή ακόμα και κάτι με 100% VG (ενδεικτικά είδα σαν μια καλή εταιρεία την Johnson's Creek, χωρίς να ξέρω και πολλά πράγματα). Ψάχνοντας όμως από δω κι από κει διάβασα από διάφορα reviews ότι κάποιοι είχαν προβλήματα στους ατμοποιητές τους (φαντάζομαι λόγω του ότι είναι πιο παχύρευστα τα υγρά με υψηλή vg). Αυτό είναι κάτι που θα πρεπε να με απασχολεί και μένα ή ισχύει μόνο για μικρούς και πιθανόν κακά μοντέλα ατμοποιητών?

Αν βάλεις τις CLR κεφαλές στον ατμοποιητή θα είσαι μια χαρά. Έχω δοκιμάσει μέχρι υγρά μέχρι 70% VG και παίζει μια χαρά με τις εν λόγω κεφαλές.

Αποσυνδεδεμένος tiamat

  • *
  • 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα είναι ατμός.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7109 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 00:38 »
Ναι η γκαβόνα δεν το καλοπρόσεξα, έμεινα στον aero mega που είχες πει νωρίτερα...
Για σύρματα, βαμβάκια και λοιπά, θα χρειαστώ επιπλέον μαθήματα, είμαι και οπτικός τύπος, να έρθεις ένα ΣουΚου στην Εύβοια με όλα τα απαραίτητα, άλλως πως όταν κατηφορίσω εγώ στην Αθήνα (δεν ξέρω κιόλας πού είναι το Χάρτινο Τσίρκο, χαχα) να μου μεταλαμπαδεύσεις τη γνώση. Στο μεταξύ, για να ξέρω, τούτος ο ουάν μέγκα παίρνει μόνο αυτή την αντίσταση? Δηλαδή πρέπει απαραιτήτως να την επισκευάζω? (εννοώ μέχρι να μάθω πώς γίνεται, τι κάνω?).
Υ.Γ. δεν με έτρεξες απλώς, σβάρνα με πήρες!  :D  (ευχαριστώ όμως!!!).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10332 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588958 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7245 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312704 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6679 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11956 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13210 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711