vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, manoslykos, mfk, marauder800, Nosterdamus

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5130 στις: Ιουλίου 14, 2014, 00:47 »
Ευχαριστω για την απαντηση..διαρροες δν εχω καθολου..παρατηρησα το εξης..οταν δν τον βιδωνω τελειως πανω στο δαχτυλιδι του μοντ δν μοθ ερχεται καμμενο..μαλλον απο οσο καταλαβα φταει η θερμοτητα που ανεβαζει ο ατμοποιητης και μεταφερεται στο μοντ..επισης λιγο ασχετο βεβαια μολις καθαρισα με γυαλοχαρτο τον πολο ειδαι τεραστια βελτιωση σε γευση..εν τελει μαλλον ειμαι για καινουργιο μοντακι που να μ επιτρεπει να ρυθμιζω τα watt...

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5131 στις: Ιουλίου 14, 2014, 01:55 »
Μια ερώτηση παιδία ίσως κάπως κουλή.

Αυτός ο ήχος του βρασίματος που κάνουν τα περισσότερα τσιγάρα όταν ατμίζεις, μπορεί με κάποιο τρόπο να μην υπάρχει..; Είναι θέμα ποιότητας του τσιγάρου;;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5132 στις: Ιουλίου 14, 2014, 02:03 »
Όχι, δεν έχει σχέση με την ποιότητα του εκάστοτε ητ, αλλά με τον τρόπο λειτουργίας του.
Σε κάποιους ατμοποιητες το φαινόμενο είναι πιο έντονο σε κάποιους λιγότερο.
Δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις για να ακούγεται λιγότερο.
Στο κτ μπορούσες να μειώσεις το θόρυβο που έκανε το χαρτάκι που καιγόταν;

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5133 στις: Ιουλίου 14, 2014, 09:27 »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικό όπως το λές..!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2014, 10:51 από petra »

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5134 στις: Ιουλίου 15, 2014, 15:15 »
εχω δει 2 μικρα κουτακια....
ενα μετραει τα βολτ των μοντ.... η των απλων e-go.... που τα βρισκω? για να μην βγαζω πολυμετρα




το ιδιο με κατι για αντιστασεις μετρησης ατμοποιητων

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5135 στις: Ιουλίου 15, 2014, 15:27 »
Αν καταλαβα καλα, κατι τετοιο ψαχνεις..
http://www.atmokipos.gr/index.php/product/405-ohmmeter-amp-voltmeter-eleaf

Αποσυνδεδεμένος kinhtomania

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν οι γυναίκες ήταν καλες, θα ειχε και ο Θεος μια!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5136 στις: Ιουλίου 15, 2014, 18:12 »
ευχαριστω πολυυ πολυυυ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5137 στις: Ιουλίου 17, 2014, 01:57 »
To οτι εχω αγορασει ενα σωρο ατμοποιητες και δεν εχω βρει εναν να με ικανοποιει πληρως σε χτυπημα και γευση.

Αποσυνδεδεμένος karlos1971

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5138 στις: Ιουλίου 18, 2014, 21:54 »
καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας. πήρα το loki v2 και το έβαλα στην σοφία. με κλιστη την καμπάνα γεμίζω το τανκακι. μετά μολις ανοίξω την σοφια κατεφθιαν εχω διαρροή απο τον πολο. να προσθέσω οτι βάζοντας την σοφια στο dibase κανένα πρόβλημα. στο loki αδιαζει ολα τα υγρα απο τον πολο

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5139 στις: Ιουλίου 20, 2014, 12:08 »
Αγαπητοί συνατμιστες μια ερώτηση...4 μήνες στον ατμισμα και εχω καταφέρει 2 καπνιστές να το γυρίσουν και αυτοί εξ´ολοκλήρου στο ηλεκτρονικο και άλλους 2 που έχουν ελλατωσει πολύ το κ.τ.
Εκεί που εχω θέμα ειναι με μια συγγενή μου, η οποία καπνίζει μεν πολύ ελαφριά τσιγάρα αλλά κάνει 2 πακέτα...τις εχω δώσει να δοκιμάσει κυρίως 50/50 pg vg με 6mg nic.
Το πρόβλημα ειναι ότι με την παραμικρή τζουρα την πιάνει βήχας. Της έδωσα σκέτη βάση balanced μήπως την χάλαγε το άρωμα, τα ίδια...φυσικά της δίνω να δοκιμάσει σε ένα clearo με 1,8 αντίσταση...όχι κάτι το extreme δηλ.
Να της πάρω λέτε σκέτη vg, μήπως την χαλάει η προπυλενογλυκολη;
Να φταει κάτι άλλο; Δεν ξέρω....καμμιά πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5140 στις: Ιουλίου 20, 2014, 12:14 »
Η VG ειναι μια λυση για πιο "ηπιο" ατμισμα..
αλλα λαβε υποψην σου οτι οι περισσοτεροι θελαμε καποιες μερες προσαρμογης στον ατμο για να μην βηχουμε. Τις πρωτες μερες εγω το θεωρω φυσιολογικο και ενημερωνα τα ατομα οτι θα τους φανει πιο εντονο απο το τσιγαρο (στον λαιμο) στην αρχη. Και θα σου προτεινα Με αρωμα να της δωσεις.. θα τις αρεσει περισσοτερο με καποια γευση..θα εχει κατι παραπανω να την κρατησει για αρχη

Αποσυνδεδεμένος al6spap

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5141 στις: Ιουλίου 20, 2014, 12:26 »
Ναι έχεις δίκιο...για τις πρώτες μέρες, απλά με προβληματίζει η συγκεκριμένη που κάνει μια μικρούλα τζουρα και βηχει πολύ εύκολα.
Θα της πάρω καποιο έτοιμο υγρό με σκέτη vg να ξαναδοκιμασει...


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2014, 19:24 από al6spap »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5142 στις: Ιουλίου 20, 2014, 13:32 »
Καλημέρα κι από μένα. Σαν νέο μέλος έχω κι εγώ μια απορία. Εδώ και ένα μήνα ατμιζω και μόνο θετικά έχω δει ως τώρα όπως σταμάτημα βήχα και χουρχουρητου στα πνευμόνια. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι έχω μια αίσθηση φλεματος στο λαιμό σαν να ξεραίνεται και να μου κάθεται κάτι με συνέπεια να κάνω όλη την ωρα "χου χου" για να μου φύγει. Υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο και πως διορθώθηκε;;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5143 στις: Ιουλίου 20, 2014, 17:13 »
Η PG και η VG είναι υδρόφιλες ουσίες και ξεραίνουν κάπως λαιμό και μύτη. Επίσης, κόβοντας το τσιγάρο ο φάρυγγας υποφέρει για κάποιο καιρό -ακούγεται παράξενο αλλά συμβαίνει σε πολλούς που απλά το έκοψαν! Η αλλαγή από τσιγάρο σε ΗΤ συχνά ζορίζει τον λαιμό για κάποιες μέρες (στους τυχερούς καθόλου, σε πιο άτυχους έως και εβδομάδες). Αλλά και η αλλαγή μάρκας τσιγάρου αυτό δεν έκανε; Ο οργανισμός διαμαρτύρεται όταν του κόβεις κάτι που έχει συνηθίσει.

Να θυμάσαι να πίνεις αρκετό νερό, χυμούς ή άλλα υγρά, θα βοηθήσουν.

Ψάξε αν σου ταιριάζει περισσότερο η PG ή η VG. Η γλυκερίνη είναι πιο απαλή στον λαιμό, η προπυλενική γλυκόλη είναι πιο άγρια. Υπάρχουν ατμιστικά υγρά με διάφορα ποσοστά των δύο αυτών ουσιών και άλλα που βασίζονται μόνο σε μια. Πειραματίσου λίγο για το ποια σου αρέσουν και ποια ενοχλούν λιγότερο τον λαιμό σου.

Φρόντισε να αλλάζεις έγκαιρα την αντίσταση του ατμοποιητή σου: η μειωμένη γεύση και η αυξανόμενη δυσκολία στη τζούρα σε ειδοποιούν πως ήρθε η ώρα του. Ένας ατμοποιητής που έχει φάει τα ψωμιά του ή ένας που βγήκε ελλατωματικός μπορεί να επιβαρύνουν τον λαιμό. Ανάλογα τη συσκευή και τον ατμοποιητή που έχει κανείς αυτά αλλάζουν, αλλά θα έλεγα πως μετά τα 20ml υγρού ο ατμοποιητής παλιώνει. Ακόμα κι αν τον νιώθεις καλό μην περνάς τα 30ml με τον ίδιο. Ακόμα κι αν ατμίζεις μόνο 1-2 ml την ημέρα, μην τον κρατάς πάνω από 10 μέρες.

Ο οργανισμός θα συνηθίσει κι εσύ θα βρεις τα χούγια σου γρήγορα. Ξεκοκκάλισε το φόρουμ, ρώτα για ό,τι θες και εδώ είμαστε!
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5144 στις: Ιουλίου 23, 2014, 01:41 »
Ορισμένα μηνύματα που αφορούσαν βοήθεια για επιλογη πρώτου η.τ. σε νεο ατμιστη μεταφέρθηκαν στο κατάλληλο νήμα, εδω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem