vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

429 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2280 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:27 »
Γι αυτό περνάμε σε δική μας παρασκευή υγρών, γιατί ρυθμίζουμε σύμφωνα με τα γούστα μας την αναλογία αυτή. Συν το πόσο άρωμα θέλουμε να βάλουμε ή δεν θέλουμε να βάλουμε καθόλου ή να ρυθμίσουμε και το πόση νικοτίνη θέλουμε να έχει.

Εγώ π.χ. στο 80% PG δεν το μπορώ, το υγρό μου το φτιάχνω συνήθως γύρω στο 65% PG και είναι πιο ευχάριστο.

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και Atmos που υπάρχουν έτοιμα σε 50%PG 50% VG

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2281 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:27 »
σωστα καταλαβες..
οσον αφορα την PG ειναι καποιοι ατμιστες που τους πειραζει στον λαιμο, οποτε την αποφευγουν.. Δοκιμασε με περισσοτερο VG και εσυ.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2282 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:41 »

Δε νομίζω ότι φταίει ο ατμοποιητής γιατί είναι σχετικά καινούριος (2 εβδομάδων) και το πρόβλημα παρουσιάστηκε εδώ και 2-3 μέρες. Επιπλέον η γεύση δεν έχει αλλοιωθεί καθόλου.

Eίναι καινούριος;;;;
Οχι βέβαια!
Το ακριβώς αντίθετο μάλιστα!
Αυτές οι κεφαλές μου κρατούν μάξιμουμ μια βδομάδα, ακόμη και 2 και 4 μέρες έχει τύχει.
Εχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες διάρκεια ζωής 1 εβδομάδας.
Σαφέστατα και κάποιοι τις χρησιμοποιούν περισσότερο λόγω τρόπου ατμίσματος, αλλά μην θεωρείς ότι είναι σχετικά καινούρια.
Δεν έχει προσδόκιμο ζωής 2 μηνών.
Θα σου συνιστούσα να την αλλάξεις πάραυτα - μην την πετάς αν δεν θέλεις - και να μας πεις εντυπώσεις με την καινούρια. 

Αποσυνδεδεμένος ntinos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2283 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:45 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας και για το χρόνο σας.
 
Θα δοκιμάσω με μικρότερη αναλογία PG για να δώ πως θα πάει.
 
Όταν λέω ότι ο ατμοποιητής είναι καινούριος εννοώ την κεφαλή ολόκληρη και όχι μόνο την αντίσταση. Η αντίσταση αλλάζει κάθε 2 εβδομάδες περίπου όταν η γεύση αρχίζει να βγάζει μια καμμένη αίσθηση στο λαιμόι - η συγκεκριμένη είναι μιας εβδομάδας.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2284 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:45 »
Στις χημικές αναλύσεις που έχουν στο site, λέει PG>70%. Αν όντως ισχύει, ορίστε μία αιτία ξηρότητας λαιμού...
Oι χημικές αναλύσεις τους αναφέρονται όμως σε συγκεκριμένα υγρά (το παλιό MLB-USA MIX & το Chocolate) άρα η αναλογία VG/PG μπορεί να διαφέρει από υγρό σε υγρό ανάλογα με το είδος του και με την περιεκτικότητα του σε νικοτίνη...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:31 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2285 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:04 »

Όσον αφορά αυτό που ζήτησες, χρησιμοποιώ τον ατμοποιητή epsilon και τα υγρά nobacco classic (κυρίως το tobacco 11mg).
 
Ευχαριστώ και για links, θα τα διαβάσω αναλυτικά

Το tobacco της nobacco (μάλιστα τυχαίνει να έχω το 11ρι) αναγράφει στη συσκευασιά pg>70%.
Το golden margy παρόλο που έχει 80% pg εμένα μου καθόταν καλύτερα στο λαιμό.
Η δικιά μου συμβουλή είναι αν γίνεται να δοκιμάσεις υγρό μόνο με vg.
 
Οσο για τα diy δεν είναι κατι δύσκολο θέλει μόνο λίγο διάβασμα και πολύ προσοχή.
 

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2286 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 19:46 »
Kαλησπερα και παλι, πριν καποιες μερες ειχα θεσει το εξης προβλημα:
"εδω και μια περιπου βδομαδα δεν νοιωθω καθολου το αρωμα στα υγρα που ατμιζω, εκτος και αν εχω πολυ ωρα να ατμισω, μου ερχεται παλι λιγο το αρωμα και χανεται ξανα μετα απο λιγο, δεν εχει να κανει η ποσοτητα του αρωματος(το εχω δοκιμασει) ουτε η εταιρεια του, αλλα ουτε και οι ατμοποιητες, μηπως φταιει που τελευταια κανω γυρω στα 5-6 ml την μερα? Φτιαχνω μονος μου τα υγρα αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα"
και ο φιλος Ιπποκρατης μου ειχε απαντησει:

"Αφου φτιαχνεις μονος σου τα υγρα, κανε ενα μπουκαλακι σκετη βαση με την νικοτινη που συνηθιζεις, χωρις αρωμα, και ατμισε δυο τρεις μερες μονο αυτο. Να συνελθουν λιγο οι γευστικοι καλυκες, γιατι το ποσοστο του αρωματος που συνηθιζουμε ειναι υπερβολικο.
Και μετα ξεκινα φτιαχνοντας υγρο με πιο μειωμενο ποσοστο αρωματος απο αυτο που συνηθιζες".
Ε λοιπον το δοκιμασα αλλα τιποτα. Μηπως υπαρχει καοια αλλη εξηγηση για το θεμα; Εχει συμβει σε κανεναν αλλον κατι παρομοιο η μονο σε μενα;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2287 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 19:53 »
Πολυκράτης, οχι Ιπποκράτης  :D

Ποσες μερες εκανες σκετη βαση? Και μετα ξεκινησες με το ιδιο ποσοστο αρωματος ή με πιο ελαφρυ?

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2288 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 22:36 »
Συγνωμη για το ονομα  :eyesplash: , εκανα σκετη βαση 6 μερες και εβαλα μετα αρωμα 6% ενω εβαζα 15% γιατι δεν το ενοιωθα.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2289 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 14:27 »
Φιλε Πολυκρατη, ανεβασα το αρωμα στο 10% και μεχρι στιγμης παμε καλα, ανησυχω μονο μην ξαναγυρισει η δουλεια, αν εχεις και καποιο αλλο κολπακι πες μου σε παρακαλω οταν μπορεσεις, τελος παντων, σ ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με το προβλημα μου.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2290 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 16:17 »
Η (γραμμενη πλεον αρκετες φορες εδω μεσα) γνωμη μου ειναι οτι το ποσοστο αρωματος που υπαρχει στα ετοιμα υγρα και προτεινεται στα DIY ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οτι αντεχει η γευση και η οσφρηση μας, με σκοπο βεβαια να χτυπησει ευχαριστα και "πλουσια" οποιον τα δοκιμαζει.
Δεν μπορεις να τρως γλυκο βυσσινο συνεχεια, θα λιγωθεις, δεν μπορεις να μυριζεις ενα λιτρο κολωνια συνεχως, θα ζαλιστεις.

Μεινε στο ποσοστο που λες οτι σε ικανοποιει τωρα, και οταν μπουκωσεις, ατμισε παλι σκετη βαση για μια δυο μερες να καθαρισεις.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2291 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 16:49 »
Να σαι καλα φιλε μου, καλο απογευμα

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2292 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 22:28 »
Γεια σας...δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο μερος αλλα θελω να κανω μια ερωτηση για το φορουμ ...αν γινετε εδω...ας μου δωσετε το οκ να συνεχισω... :)

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2293 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 22:30 »
Ριχτο και βλεπουμε ;)

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2294 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 22:35 »
βασικα έχω ενα προβλημα..., αν και πιστευω θα επρεπε να απευθυνθω σε καποιον μοντερατορ...αλλα δεν ξερω πως...ας μην μακρυλογο...το προβλημα μου ειναι οτι εχω γραψει για να παρω μερος στις κληρωσεις...αλλα προς εκπληξη μου ακομα και σημερα που ξαναεγραψα για μια κληρωση....τα σχολια μου διαγραφονται , δλδ ακυρωνεται η συμμετοχη μου ? Δεν θελω να αφησω κανενα υπονοουμενο, απλος αν ειναι και δεν πρεπει να συμμετεχω ας το ξερω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem