vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

139 επισκέπτες, 6 χρήστες
infernity, Pip, tasos1976, Blackwolf, manoslykos, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2160 στις: Νοεμβρίου 26, 2012, 01:10 »
Κραταει μεσα υγρο, συν οτι τα 1,6μλ δεν ειναι αληθινα, 1,2 παιρνει μετρημενα με συριγγα και αν ξεχειλισεις μεχρι το υψος των φυτιλιων. Οποτε πεφτουμε λιγο ακομα  :)

Συμφωνω με τους αποπανω να πας σε κεφαλή με χαμηλοτερη αντισταση, και δεν μας ειπες στα ποσα βολτ την ατμιζεις την 2,8?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2161 στις: Νοεμβρίου 26, 2012, 02:18 »
Αλέξη, έχεις δίκιο.
Μάλλον μέσα στη βιασύνη μας δεν το ξεκαθαρίσαμε αυτό. Οτι μιλούσαμε γενικότερα, όχι για τώρα
Θα μειώσει ο συνατμιστής τα μλ ή τη νικοτίνη, μόνο όταν σταθεροποιηθεί στο άτμισμα. Οχι πριν και όχι αν δε νιώσει συμπτώματα υπερβολικής δόσης.
Στην αρχή είμαστε γενναιόδωροι με τη νικοτίνη. Μετά τη ρίχνουμε.


γιάννη παπ, δεν ξέρω για τα 2.8 ομ, αλλά τα 1.8 του θορ δεν αντέχουν πάνω από 4 και κάτι βολτ, ανάλογα με τη μπαταρία. Με μοντάκι, αν είναι καλό, ίσως να μην αντέχουν ούτε πάνω από 4 βολτ. Το λογικό είναι πάντως, να αυξήσει λίγο λίγο μέχρι να πάρει καμμένο και μετά να κατεβάσει. Αυτό κάνω με την εγκο που έχει διαβαθμίσεις 0.1
Στο vv1 όμως μάλλον δε γίνεται, οπότε λογικά θα θέλει 1.8 ή 2.4 ομ στα 4 βολτ. Με επιφύλαξη αν μπορεί να ανεβάσει 5 στα 2.4


Μετά χάνεις από γεύση, δεν παίρνεις παραπάνω χτύπημα, αντίθετα αρχίζει το καμμένο.


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2162 στις: Νοεμβρίου 26, 2012, 02:28 »
Έχω το VV mod 1 και Crystal Thor 2.8R
Στα 5 volts με το συγκεκριμένο mod μια χαρά είναι δεν παίρνεις καμένο ( αν είναι πραγματικά 5 δεν το ξέρω). Δεν μας είπε όμως σε πόσα volts ατμίζει, παρά μόνο τα Ohms.
Συνεπώς αν είναι στα 4 volts (πράσινο) ρύθμισε 5 volts ( κίτρινο ) και βλέπεις αν μειώσεις την κατανάλωση.
Προσωπικά παρόλο που ατμίζω με 18αρα νικοτίνη σε vv και με αντίσταση 1,5-2,0 δεν πάω πάνω από 4 volts (πραγματικά) και καταναλώνω ημερησίως 3-4 ml. Παραπάνω και να θέλω δεν γίνεται  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2163 στις: Νοεμβρίου 28, 2012, 11:22 »
 [size=0pt]Τελικα παιδια ολα γινονται ακομα κ αυτα που σου φαινονται πολυ δυσκολα![/size]
[size=0pt]2 Μηνες χωρις Κ.Τ.[/size]
[size=0pt]Σας ευχαριστω ολους για την υποστηριξη![/size]
[size=0pt]Ηταν σειρα μου να κερδισω...[/size]

Αποσυνδεδεμένος ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

  • *
  • 1
  • Φύλο: Άντρας
  • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2164 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 12:33 »
Γεια σας Στράτος από Ηράκλειο κρήτης έχω κατάστημα ηλεκτρονικού τσιγάρου Nobacco στο Ηράκλειο Γιαμαλάκη 27 2811751377
Facebook:[size=78%]http://www.facebook.com/pages/Nobacco-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%A4%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF-%CE%97%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82/479751195400146[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 30, 2012, 12:39 από Nobacco irakleio »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2165 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 22:04 »
οτι μετα απο 7 μηνες ,ακομα  μου κανουν πλακα για το η.τ

Αποσυνδεδεμένος notos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2166 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 22:15 »
οι αλεξιπτωτιστές που μπήκαν στο χώρο και έδιωξαν πολλούς υποψήφιους ατμιστές....... :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2167 στις: Δεκεμβρίου 04, 2012, 16:10 »
Παίδες σας ξαναχαιρετώ.
Αφού γνωριστήκαμε ήρθε η ωρα για.... ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΟΡΙΕΣ :
Πριν απο μια εβδομάδα παρέλαβα το Ovale Elips C.
Μη μου αρχίσετε τα γιατί και τα πως. Το είδα , μου άρεσε και το πήρα. Τώρα, είναι καλό? Είναι κακό? Κανείς δεν ξέρει, όπως λέει και ένας καλός φίλος.
Η εμπειρία μου απο το Elips C
Καταρχήν απο τη στιγμή που παραλαμβάνεις το "τσιγάρο" έχεις θέμα με τα τανκάκια. Δεν υπάρχουν στην αγορά, βρήκα μονάχα στην Ιρλανδία.
Φαίνεται πως η Ovale κατασκεύασε αυτά τα "επαναστατικά " νέα τανκάκια... μόνο για τις συσκευασίες πώλησης των τσιγάρων της.
Διαρροές υπάρχουν , όσο κι αν θέλουν κάποιο να πουλάνε ανεβάζοντας βίντεο στο Youtube ουρλιάζοντας πως το τσιγάρο είναι τέλειο, δεν έχει υποψία διαρροής και το ατμίζει ακόμα και ο Θεός.
Πάμε τώρα στα σημαντικά.
Τα διαβάζετε έχοντας δεδομένο οτι είμαι άσχετος και άπειρος (νέος ατμιστής)
Η διάρκεια της μπαταρίας είναι "καλή" - "ικανοποιητική" για κάποιον που δεν έχει διάθεση να ψοφήσει στο άτμισμα. Με νορμάλ χρήση π.χ. 3 ml την ημέρα, η μπαταρία είναι ....ας πούμε σχεδόν με το ζόρι επαρκής.
Ο σχεδιασμός του είναι καλός μεν αλλά δεν είναι δα και κανα επίτευγμα της αεροναυπηγικής. Οκ , καλός, μεταλλικός, έχει μια φινέτσα.
Τα τανκάκια είναι επιεικώς καλά. Η συσκευασία έχει 5. Έχω ατμίσει σύνολο 20 ml περίπου και ήδη το ένα τανκάκι πήγε περίπατο, μιας και χωρίς να ξέρω τι ακριβώς παίζει, απο το πουθενά άρχισε να φτύνει τα υγρά έξω χωρίς να υπάρχει απο μέρους μου ιδιαίτερη χρήση ή ένταση στη χρήση. Το έπλυνα,  το καθάρισα, το στέγνωσα, έστρωσε για λίγο και ματαξανάπαλε τα ίδια.
Ο ατμοποιητής.
Είναι αρκετά καλός όσο λειτουργεί. Πόσο όμως? Ο ένας σε τρεις μέρες άρχισε τα καμμένα και με αηδίασε εντελώς. Δεν άλλαξα υγρό, δεν άλλαξε κάτι. Ξάφνου το καμμένο υπάρχει σε κάθε τζούρα. Τον άνοιξα, τον καθάρισα, τον έπλυνα, τον έκανα dry burning, τον έκανα βόλτα στο πάρκο, τον πήγα σινεμά, τον χάιδεψα, τον έβαλα σε οινόπνευμα, τον στέγνωσα, περιποιήθηκα το φυτίλι, ΤΙΠΟΤΑ. Πάλι καμμένο. Έσπρωξα το φυτίλι προς τα μέσα ΤΙΠΟΤΑ. Τράβηξα το φυτίλι προς τα έξω ΤΙΠΟΤΑ. Καθάρισα ξεχωριστά το φυτίλι, ΤΙΠΟΤΑ. Και πάνω που είπα να πάει να γ%%^$^%$ και χρησιμοποίησα τον δεύτερο ατμοποιητή με το δεύτερο τσιγάρο, τα ίδια. Παλι καμμένο. Ε, λέω είναι το υγρό ρε συ, δεν μπορεί. :Αλλάζω υγρό. Χρησιμοποιούσα της Natura το Dark Vapure και το γυρίζω σε  Havana Dry 28 (δεν ειμαι σιγουρος ποιας εταιριας ειναι). Πάλι τα ίδια. Εν τω μεταξύ το Havana Dry το είχα ατμίσει για μια μέρα και είχα πάθει πλάκα. Λάτρεψα το η.τ. με αυτό τον καπνό. Ε, σήμερα μπορώ να πω πως μου έσπασε τα α*^&$%# η όλη φάση διότι έχω δύο ατμοποιητές, έναν ολοκαίνουργιο κι έναν μιας εβδομάδας καθαρισμένο που μου παράγουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ γεύση καμμένου. Ξενέρωσα παντελώς με τη φάση αλλά οκ, θα αγοράσω νέους ατμό και πιστεύω πως όλα θα πάνω καλά.
Παρατήρηση στον "παλιό " ατμοποιητή: Το υγρό μέσα στο τανκάκι έχει γίνει απο ξανθό, σχεδόν καφέ. Κάτι παίζει, δεν ξέρω τι. Εκτός αυτού παρατηρώ μεγάλη διαφορά στη ροή αέρα στο ένα τσιγάρο και το άλο τσιγάρο. Αυτό με τον νέο ατμοποιητή έχει σαφώς καλύτερη ροή απο αυτό με τον "παλιό".
Ερώτηση: Το φυτίλι πρέπει να ακουμπάει την αντίσταση ή πρέπει να βρίσκεται πάνω απο αυτή? πρέπει να είναι "μαζεμένο" ή "απλωμένο"? για να καταλάβετε την ερώτηση μου, πρέπει να είναι κλειστό όπως ένα λουλούδι πριν ανοίξει το άνθος ή όπως είναι το λουλούδι όταν πλέον ανοίξουν τα πέταλα του?

Απο ατμό, δε μπορώ να πω, όταν είναι οκ ο ατμοποιητής παράγει άφθονο και μπορώ να πω πως σαν εμπειρία αγγίζει αρκετά το κ.τ. , με αποτέλεσμα να αρχίζει σιγά σιγά να με κερδίζει απόλυτα, μιας και δε νιώθω πλέον αυτό το μπαφιασμα που ένιωθα με το κ.τ.

Ερώτηση: μπορώ να αναμίξω υγρά διαφορετικών εταιριών?
Ξαναερώτηση: Με τι ενταση πρέπει να ρουφάω αέρα? Δυνατά? Μέτρια? Σιγά? έχω καταλάβει πως όσο πιο σιγά ρουφάω (μέχρι ενα σημείο εννοείται), τόσο περισσότερο έντονη είναι η γεύση και φυσικά τόσο πιο απολαυστικό. Αλλά απο τη στιγμή που άρχισε το "κάψιμο"effect, δεν απολαμβάνω ούτε ρουφιξιά. Τίποτα. Ατμίζω για να ατμίσω.
Ματαξαναερώτηση:
Μπορώ να τοποθετήσω κεφαλές egoC άλλης εταιρίας ? (που να μη γράφει πάνω Ovale  αλλά EgoC) θα έχω κάποιο πρόβλημα? είναι λανθασμένη η άποψή μου πως ΜΙΑ εταιρία παράγει ατμοποιητές , τις διαθέτει σε όλες τις υπόλοιπες και αλλάζει απλά το λογότυπο που τυπώνεται πάνω?
Ερώτηση:
Μπορώ να προσαρμόσω άλλη μπαταρία ? μπορώ να αλλάω την μπαταρία στο εσωτερικό του περιβλήματος του Elips με κάποια μεγαλύτερη (απο άποψη mA)?
Επερώτηση της διερωτήσεως:
έχει ακούσει κάποιος ή γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω στην ελλάδα τανκάκια για Elips C?
Τελευταία ερώτηση και πιο σημαντική: Τα αυγά τα αλωνίζουνε? :laugh1:

Συγνώμη που σας κουράζω παιδιά. Θα γράψω κι άλλες ερωτήσεις σύντομα. Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το τσιγάρο πάντως. Η Joytech είναι καλή ρε παιδιά? Υπάρχει αντιπρόσωπος στην πόλη μου και θα με βόλευε το επόμενο η.τ. μου να είναι κάτι τετοιο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2168 στις: Δεκεμβρίου 04, 2012, 18:13 »
πω πω..... :o δεν μπορεσα να το διαβασω ολο..... ::) αυτο δεν ειναι ερωτηση εξπρες  ;D

λοιπον.. οτι επιασε το ματι μου....
- ναι μπορεις να αναμειξεις υγρα διαφορετικων εταιριων.. Δες το σαν μαγειρικη το ολο ζητημα.. Κανεις δεν σου εγγυαται οτι αυτα που θα διαλεξεις να αναμειξεις και οι ποσοτητες που θα βαλεις θα βγαλουν κατι ωραιο και γευστικο...αλλα ειναι κατι που το εχουμε κανει οι περισσοτεροι απο εμας και σε καποιες περιπτωσεις βγηκαν αξιολογες μιξεις. Οποτε, αν εχεις εμπνευση και διαθεση καντο  ;)
- Για την αλλαγη του χρωματος του υγρου πολλα εχουν γραφτει... Συχνα το υγρο αλλαζει την επομενη μερα χρωμα (οποτε δεν το δινεις τοση σημασια) αλλοτε μετα απο 1-2 εβδομαδες αρα σκεφτεσαι οτι ισως ειναι ωρα για αλλαγη του ατμοποιητη σου
- Ο τροπος που ρουφαμε σαν ατμιστες διαφερει απο τον τροπο που ρουφουσαμε ως καπνιστες... Αυτο στην πορεια θα σου γινει συνηθειο. Δεν παιρνουμε παντως αποτομες/κοφτες τζουρες αλλα μακροσυρτες και πιο αργες/βαθιες..ειναι αυτο το οποιο ειδες ως "πιο απολαυστικό".
- αν μια κεφαλη ταιριαζει την χρησιμοποιεις..δεν θα σε ενδιαφερουν τα ονοματα των εταιριων στον χωρο αυτο.. μονο των μοντελων. Το ιδιο και για τις μπαταριες..κοιταμε τον τροπο συνδεσης (σπειρωμα) αν αυτο ταιριαζει μας κανει η μπαταρια/μπορει να χρησιμοποιηθει..

τα υπολοιπα δεν τα διαβασα... σορυ... καποιος αλλος θα βρεθει να συμπληρωσει τα κενα  ;)

Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2169 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 03:29 »
 Γεια σας!
 
 Μόλις χθες αποφάσισα να παραγγείλω Ηλεκτρονικό τσιγάρο μετά από προτροπή κάποιου φίλου μου. Μετά από μια διαδικτυακή έρευνα αγοράς κατέληξα στο να παραγγείλω ένα σετ Ego-w στα 1100 mah από site του εξωτερικού.
 http://www.chinabuye.com/double-stem-ego-w-1100mah-electronic-cigarette-high-content-general-flavor
 
 Μη έχοντας γνώσεις, πίστευα πως το μόνο που χρειάζεται από δω και πέρα είναι η αναπλήρωση της συσκευής με γεύση όταν τελειώνει και τίποτα άλλο. Έτσι σήμερα ανακάλυψα ότι ανά διάστημα 15-20 ημερών θα χρειάζεται αλλαγή ο ατμοποιητής :eyesplash: και μετά από μελέτη στο forum κατέληξα στο να παραγγείλω ένα σετ εφτά ατμοποιητών Ce4+.
 
 Το πρόβλημα μου είναι ότι υπάρχουν δύο σετ Ce4+ το ένα στα 1.8 ohm και το άλλο στα 3 ohm και δεν ξέρω ποιό να διαλέξω και ποιο είναι ποιο κατάλληλο για το Ego-w που παρήγγειλα. Διάβασα ότι στα 1.8ohm παίρνεις λιγότερο ατμό αλλά έχεις ποιο καλή γεύση, ενώ στα 3 ohm παράγεται ποιο πλούσιος και θερμός ατμός.  :hmmm: Ορίστε και τα λινκ για τα σετ των ατμοποιητών.
 
 http://www.chinabuye.com/7pcs-ego-ce4-1-6ml-1-8ohm-long-cotton-thread-detachable-electronic-cigarette-atomizer-random-color
 http://www.chinabuye.com/7pcs-ego-ce4-1-6ml-3ohm-multi-long-cotton-thread-detachable-electronic-cigarette-atomizer-random-color
 
 Παρεμπιπτόντως από τις φωτογραφίες του σάιτ νομίζω ότι πρόκειται για Ce4+ v3. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 
 Η όποια βοήθεια σας πολύτιμη.  :)
 

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2170 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 04:05 »
Οντως ειναι οι v3 ή κρυσταλ.

Τα ειδες αναποδα, πιο πλουσιος και θερμος ατμος παραγεται στα 1.8 Ωμ, και αυτο θα σου συνιστουσα (οπως και οι περισσοτεροι εδω) για τις συγκεκριμενες μπαταριες.

Εχεις κανει ηδη την παραγγελια?

Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2171 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 04:24 »
 
Ναι όντως το έγραψα κατά λάθος ανάποδα.

Έχω ήδη παραγγείλει ένα σετ Ego-w 1100 mah και 3-4 μπουκαλάκια υγρό από χθες. Mετά από την απάντησή σου lλέω να παραγγείλω και το σετ με τους 7 ατμοποιητές ce4+ των 1.8ohm.   :)

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2172 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 04:30 »
Καλημέρα φίλε μου και καλωσόρισες!  :bye:

Θα μπορούσα να μπω κατευθείαν στο ψητό και να σου προτείνω ποιόν να διαλέξεις αλλα ας αρχίσουμε καλύτερα απ' τα βασικά:


Το ηλεκτρονικό τσιγάρο αποτελείται από 3 βασικά πράγματα. Τη μπαταρία, τον ατμοποιητή και το υγρό.
Η καλή επιλογή και ο σωστός συνδυασμός αυτών των τριών θα έχει ως αποτέλεσμα ένα ευχάριστο άτμισμα χωρίς προβλήματα και δυσλειτουργίες.

Γενικά:
Ο ατμοποιητής εσωτερικά έχει μία αντίσταση (άλλες φορές και 2) που ατμοποιεί το υγρό και η κάθε αντίσταση 'απαιτεί' τα ανάλογα volt, ή αλλιώς δουλεύει καλύτερα σε κάποια volt.

Ο γενικός κανόνας λέει, όσα πιο λίγα τα ohm μίας αντίστασης, τόσο πιο λίγα volt πρέπει να της δώσουμε για να αποφύγουμε τη γεύση "καμένου" αλλα και να μην κάψουμε τον ατμοποιητή μας.
Αντίστροφα, όσο πιο πολλά είναι τα ohm μίας αντίστασης τόσο πιο πολλά volt πρέπει να της δώσουμε για να παραχθεί ικανοποιητική ποσότητα ατμού,
γεύσης και 'χτυπήματος'.


Υπάρχει δηλαδή ένα συγκεκριμένο minimum και maximum 'φάσμα' volt ανάλογα με τα ohm του ατμοποιητή και ο καθένας μας μέσα σε αυτό το φάσμα βρίσκει το λεγόμενο sweet spot του.

Οι ατμοποιητές χωρίζονται σε 3 κατηγορίες από άποψη αντιστάσεων και με βάση την πλειοψηφία των ατμοποιητών του εμπορίου έχουμε:
Low Resistance (1.5-2.0 ohm), Normal (2.0 - 2.8 ohm) και High (3.0 + ohm).

Να θυμάσαι επίσης ότι όσο περισσότερα είναι τα volt σε μία αντίσταση, τόσο πιο ζεστός είναι ο ατμός και το 'χτύπημα' στον λαιμό αυξάνεται. Αυτό βέβαια μέχρι ένα όριο όπως είπαμε πριν έτσι ώστε να αποφύγουμε τη γεύση καμένου αλλά και να μην κάψουμε τον ατμοποιητή.

Στην περίπτωσή σου τώρα:
Επέλεξες μία μπαταρία που δουλεύει στα 3,7 volt. Τα volt αυτού του τύπου μπαταριών όμως δεν παραμένουν σταθερά μέχρι την πλήρη αποφόρτιση της μπαταρίας. Έτσι, όσο ατμίζεις τόσο θα πέφτουν σιγά σιγά.


Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να επιλέξεις έναν Low ή Normal Resistance ατμοποιητή για να έχεις ικανοποιητική παραγωγή ατμού και γενικότερα ένα καλό
άτμισμα. Καλό θα ήταν να κινηθείς σε ατμοποιητές με αντιστάσεις απο 1.5 έως 2.8 το πολύ Ohm. Το που ακριβώς θα κινηθείς σε αυτή την κλίμακα εξαρτάται απο το προσωπικό σου γούστο. Αν θέλεις ζεστό ατμό και αυξημένο χτύπημα επιλέγεις έναν Low Resistance. Αν σου αρέσει ο λίγο πιο δροσερός ατμός επιλέγεις έναν Normal Resistance.


Καλύτερα λοιπόν να βγεί από τη μέση σαν επιλογή ο ατμοποιητής των 3.0 ohm γιατί ο συγκεκριμένος θα χρειαστεί περισσότερα από τα διαθέσιμα volt της μπαταρίας σου για να αποδώσει σωστά και η παραγωγή ατμού θα είναι πολύ λίγη.

Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά μπορεί να σου φαίνονται 'πολλά' ή δυσνόητα, αλλά μέσα σε λίγες μέρες θα εξοικειωθείς.

Αυτό που θα σου συμβούλευα να κάνεις όταν έρθει η μπαταρία σου είναι να την πάρεις και να επισκεφτείς κάποια καταστήματα ηλεκτρονικών τσιγάρων έτσι ώστε να δοκιμάσεις διάφορους ατμοποιητές, διαφορετικών αντιστάσεων αλλά και λειτουργίας.
Έτσι θα εξοικειωθείς γρηγορότερα και θα γλυτώσεις κάποια χρήματα από πιθανές 'λάθος΄επιλογές..

Για οποιαδήποτε απορία σου εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε όσο περισσότερο γίνεται  :)

Καλή αρχή!






Αποσυνδεδεμένος liovag

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2173 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 04:58 »
  Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
 
  Η απάντηση σου ήτανε κατατοπιστικότατη. Η απορία που μου δημιουργήθηκε τώρα αφορά ως προς τον ρόλο του υγρού και την σωστή επιλογή του, αν και έχω παραγγέιλει ήδη.
 Επίσης όντας άσχετος ακόμη, οι μπαταρίες όλων των τύπων ego δουλεύουν στα 3.7 volt. ? Επειδή ακόμη δεν τα έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου, τα μοντέλα ego-T, ego-C και ego-W  στην ουσία αυτό που τα διαφοροποιεί είναι ο ατμοποιητής ενώ η μπαταρία είναι η ίδια?
 

Αποσυνδεδεμένος s0undc10ud

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2174 στις: Δεκεμβρίου 06, 2012, 06:01 »
Καλημέρα!  :)

Υγρά:
Τα υγρά αποτελούνται από κάποια βασικά συστατικά όπως η προπυλενική γλυκόλη (ή αλλιώς PG), η γλυκερίνη (ή αλλιώς VG), τα αρώματα και τη νικοτίνη που είναι και προαιρετική.

Τι αποτέλεσμα έχει τώρα το καθένα από αυτά:

PG/VG: Η PG όπως και η VG αποτελούν το μεγαλύτερο μέρος του μείγματος των υγρών. Ανάλογα με τις προτιμήσεις ή την εταιρία oi PG/VG χρησιμοποιούνται είτε και οι δύο σε διάφορες αναλογίες μέσα στο υγρό, είτε μόνη η μία ή μόνο η άλλη. Υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά και πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα στην κάθε μία. Η PG είναι γενικότερα πιο ουδέτερη γευστικά απ' την VG και το χτύπημα της νικοτίνης είναι εντονότερο. Το μειονέκτημά της όμως είναι η μικρή παραγωγή ατμού. Η VG απ την άλλη είναι πιο παχύρευστη, έχει μία πιο γλυκιά γεύση από μόνη της, το χτύπημα της νικοτίνης είναι λιγότερο έντονο αλλά το μεγάλο της πλεονέκτημα όμως είναι η μεγάλη παραγωγή ατμού. Ο ατμός είναι περισσότερος και έχει μία πιο βελούδινη αίσθηση.

Από εκεί και πέρα όπως είπαμε και πιο πριν είναι θέμα προτίμησης του ατμιστή αν το υγρό του θα αποτελείται από μόνο PG, μόνο VG, ή στις περισσότερες περιπτώσεις μείγμα και των δύο σε διάφορες αναλογίες. Για παράδειγμα το ατμιστικό υγρό σου μπορεί να αποτελείται από  50% PG και 50% VG, ή 80% PG και 20% VG, ή 80% VG και 20% PG κλπ.



Αρώματα: Τα αρώματα είναι αυτά που δίνουν την γεύση στον ατμό.. Χωρίζονται σε καπνικά, γλυκά, φρουτώδη ή μείξη όλων αυτών. 'Οτι σκεφτείς από γεύση να είσαι σίγουρος οτι θα το βρεις..

Νικοτίνη: Η νικοτίνη είναι αυτή η οποία σου δίνει την αίσθηση του 'χτυπήματος' στο λαιμό και αν και εφόσον είσαι καπνιστής, θα σου καλύψει την ανάγκη σου για πρόσληψη νικοτίνης. Όσο μεγαλύτερη είναι η περιεκτικότητα σε νικοτίνη μέσα στο ατμιστικό σου υγρό, τόσο πιο έντονο θα είναι και το χτύπημα στον λαιμό. Όπως δηλαδή γίνεται και στα κανονικά τσιγάρα. Η νικοτίνη είναι προαιρετική βέβαια και απευθύνεται κυρίως σε καπνιστές για να τους βοηθήσει να απαλλαγούν απ το κάπνισμα. Τη περιεκτικότητα σε νικοτίνη θα τη συναντήσεις σε διάφορες αναλογίες στα ατμιστικά υγρά και συνήθως η διαβαθμίσεις της στα έτοιμα υγρά του εμπορίου είναι οι εξής:

*Σημείωση, τα mg της νικοτίνης παρακάτω δεν έχουν καμία αντιστοιχία με τα κανονικά τσιγάρα και τα mg τους αναφέρονται σε ποσότητα ανά ml.
Δεν μπορείς να πεις λοιπόν "ααα, τα τσιγάρα μου είναι 0.8 και 8, άρα θα επιλέξω υγρό των 8mg νικοτίνης." Στην προκειμένη περίπτωση θα πρότεινα προσωπικά ένα ατμιστικό υγρό απο 14 έως 18 mg ανα ml.


0 mg: Όταν δεν υπάρχει νικοτίνη απλά απολαμβάνεις γεύσεις και αρώματα χωρίς χτύπημα στο λαιμό και χωρίς την πρόσληψη αυτής φυσικά. Δεν προτείνεται σε καπνιστές που θέλουν να το αντικαταστήσουν με το άτμισμα γιατί δεν θα βρουν την ευχαρίστηση που βρίσκουν στο τσιγάρο.


6 mg: Πολύ χαμηλή νικοτίνη και πολύ μειωμένο 'χτύπημα'. ίσως για καπνιστές της τάξεως super lights (ας πούμε 0.1 και 1 σε αντιστοιχία τσιγάρων)

9-11 mg: Εδώ πλησιάζουμε το μέτριο για medium προς lights ας πούμε καπνιστές.


16-18 mg: Αυτή είναι η ποσότητα νικοτίνης ανα ml που θα πρότεινα για ατμιστικό υγρό σε έναν καπνιστή των όχι super lights τσιγάρων. Θα την βρείς τουλάχιστον ικανοποιητική κατά τη γνώμη μου.

24 mg:
Πολύ υψηλή νικοτίνη που προτείνεται για πολύ heavy καπνιστές.


Οι παραπάνω αναλογίες σε νικοτίνη είναι ενδεικτικές και απλά συναντώνται συχνότερα στα ατμιστικά υγρά του εμπορίου. Δε σημαίνει ότι δεν θα βρεις ένα υγρό με 13 mg ή 19 mg.

Θα έλεγα αν είσαι καπνιστής, αφού επιλέξεις ένα υγρό με βάση το άρωμα, να πάρεις 2 μπουκαλάκια απ το ίδιο, το ένα με περίπου 11 mg και το άλλο με 18. Έτσι δοκιμάζοντας θα καταλάβεις αμέσως που βρίσκεσαι από πλευράς νικοτίνης..



Τώρα όσον αφορά τις μπαταρίες είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο. Από μπαταρίες που κρατάνε μία τάση (πχ 3.7 volt) σταθερή, μπαταρίες με Variable Voltage-μεταβλητά volt (έχουν την δυνατότητα να σ' αφήνουν να επιλέγεις και να μεταβάλλεις εσύ τα volt όποτε το θελήσεις και ανάλογα με τον ατμοποιητή) και τις Ego μπαταρίες που στην πλειοψηφία τους λειτουργούν στα 3.7 volt (υπάρχουν βέβαια κai Εgo με μεταβλητά volt).

To θέμα μπαταριών μη σε απασχολεί προς το παρόν μιας που προχώρησες σε αγορά.. Φρόντισε να δοκιμάσεις όσα περισσότερα ατμιστικά υγρά γίνεται μέχρι να βρεις αυτο/ά που θα σου αρέσει και όλα τα άλλα όπως τύποι μπαταριών και ατμοποιητές θα έρθουν μόνα τους σιγά σιγά..

Ελπίζω να βοήθησα,

Και πάλι καλή αρχή!

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2012, 05:03 από s0undc10ud »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem