vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 3 χρήστες
PsykieG, Milarepa, tsapi

Twitter

Κιτρινιζουν οι τοιχοι?

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:08 »
όχι δεν κιτρινίζουν

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:11 »
oxi σε καμια περιπτωση

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:21 »
Πώς ένα απλό ερώτημα γίνεται εμπειρία ατμιστών και - γιατί όχι; - κατευθύνει και κάποιες επιστημονικές έρευνες.
Δεδομένο: Οι τοίχοι δεν κιτρινίζουν με το ΗΤ.
Όμως, για χρόνια, ακούγαμε το: "δες πόση κιτρινίλα μαζεύτηκε στο άσπρο αλουμίνιο του παράθυρου από τη νικοτίνη..."
Γιατί δεν κιτρινίζουν αυτά με το ΗΤ;
Ο ατμιστής απορροφά όλη τη νικοτίνη που εισπνέει ή το κιτρίνισμα από το ΚΤ δεν ήταν εξαιτίας της νικοτίνης αλλά άλλων ουσιών;
Όσο για τα ίχνη που αφήνει η vg στο παράθυρο (φαίνεται ότι στα τζάμια είναι περισσότερο εμφανή) φεύγουν με απλό καθάρισμα, όπως και η κιτρινίλα λόγω ΚΤ, άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:23 »
Μιχάλη, θα συμφωνήσω με τον φιλτατο συνατμιστή που ανέφερε ότι η κιτρινίλα προκαλείται από την πίσσα και τα παράγωγα της καύσης που υπάρχουν στον καπνό, αλλά όχι στον ατμό

Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:30 »
Με τους υπολογιστές ξέρω οτι ο νούμερο ένα εχθρός είναι η σκόνη και παραμελούμε να τους καθαρίζουμε συχνά.


Οχι ενταξει απλα αν την συνδιασεις και με γλιτσα τη σκονη σωθηκες.  :)) :))


Αρα σε γενικες γραμμες παντως αν η γλυκερινη ευθυνεται κατα βαση για τη γλιτσα τοτε υγρα με περισσοτερη PG θα αφηνουν λιγοτερο σωστα ?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:41 »
γλυκερίνη είναι και η pg. Τώρα, πιθανόν να αφήνει λιγότερη, αλλά νεράκι ούτε αυτή είναι.
Και εννοείται ότι σκόνη και "γλίτσα" μαζί θα πνίξουν τον υπολογιστή, γι΄αυτό προτεινα πιο συχνό καθαρισμό του.


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:47 »
Εμενα το pc μου αρεσει να ΄΄βουιζει''  :)) :))

Εκτος την μπιχλα  :tongue_smilie:  στα τζαμια του αυτοκινητου δεν εχω εντοπισει προβλημα καπου αλλου στα τοσα χρονια με το ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:55 »
Προσωπικά δεν έτυχε να δω ουτε μαυριλες ούτε γλίτσα κάπου με τον ατμο.
Για κιτρινιλες πάσης φύσεως, ούτε λόγος εννοείται

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 27, 2014, 01:14 »
Μιας και χθες εκανα μετακινηση μεγαλου πινακα στο σαλονι, σε σπιτι που μπηκα πριν 2 χρονια και δεν εχει καπνισει ποτε κανενας μεσα (και λογω των παιδιων), επιβεβαιωνω με σιγουρια οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα στον τοιχο...

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 27, 2014, 14:19 »
Απο εμπειρια και μονο οταν καπνιζα στο γραφειο μου οι τοιχοι κιτρινιζαν.
Εδω και περιπου 2,5 χρονια που ατμιζω και μετα απο βαψιμο ολου του γραφειου οι τοιχοι ειναι πεντακαθαροι.


Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 27, 2014, 14:47 »
ΑΝ ΚΑΙ ΑΤΜΙΖΩ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΔΕΝ ΚΙΤΡΙΝΙΖΟΥΝ ..ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ (ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ) ΟΤΙ ΘΑΜΠΩΝΟΥΝ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ




Από το συντονισμό: Παρακαλούμε, γράφετε με πεζά γράμματα. Τα κεφαλαία δείχνουν σαν να φωνάζετε και είναι κουραστικά στην αναγνωση. Ευχαριστούμε
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2014, 15:03 από petra »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:09 »
Λοιπον, έσπαγα το κεφάλι μου να βρω γιατί η γλυκερίνη κάθεται περισσότερο στα τζάμια που αναφέρετε, παρά στους τοίχους. Και γιατί στο τζάμι που έχω στην επιφάνεια γραφείου μου δεν παρατηρώ αυτό το φαινόμενο.
Τείνω να πιστέψω ότι η διαφορά θερμοκρασίας ενός τζαμιού στην εσωτερική επιφάνεια σε σχέση με την εξωτερική του λειτουργεί σαν μαγνήτης για την υγρασία και για τους ατμούς της γλυκερίνης. Και αμέσως μετά για τη σκόνη, που κολλάει σε κάτι υγρό και μετά στεγνώνει μαζί του και γίνεται σαν φιλμ. Ακόμη κι αν δεν ατμίσουμε, η διαφορά θερμοκρασίας μέσα και έξω κάνει "αχνό" στο τζάμι του αυτοκινήτου (ενίοτε και του σπιτιού) με αποτέλεσμα αυτό να βρωμίζει γρηγορότερα. Ακόμη κι αν δεν ατμίζουμε, ούτε καπνίζουμε. Νομίζω ότι αν σαπουνίσουμε ένα κομμάτι τοίχου και μια μπαλκονόπορτα σήμερα, κάνουμε το ίδιο στο ταμπλό του αυτοκινήτου και στο παρμπριζ και ξανά το ίδιο σε μια βδομάδα, θα δούμε τα τζάμια να βγάζουν περισσότερη βρωμιά από τις άλλες επιφάνειες. Είτε καπνίσουμε στο χώρο, είτε ατμίσουμε, είτε δεν κάνουμε τίποτα από τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:17 »
Υγροποίηση είναι, όπως είπες, λόγω διαφοράς θερμοκρασίας, γι' αυτό το καλοκαίρι δεν είναι ιδιαίτερα αισθητό το φαινόμενο.
Αλλά εμένα μου φαίνεται ότι ο ατμός του η.τ. κολλάει περισσότερο σχηματίζοντας αυτό το φιλμ και μένει και περισσότερο από τους απλούς υδρατμούς πάνω στις επιφάνειες που υγροποιείται (τζάμια συνήθως), κι αφού μένει περισσότερο, μαζεύει και περισσότερη σκόνη κάνοντας πιο έντονη αυτή τη γλίτσα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:35 »
Aυτό ακριβώς που εννοούσα, αλλά το εξέφρασες καλύτερα εσύ.
Αν παρατηρήσουμε σημεία στο αυτοκίνητο, που υπάρχουν για μεγάλο χρονικό διάστημα σταξιές/λεκέδες από ουσίες που δε στεγνώνουν ποτέ, όπως λάδι ή γράσα, βλέπουμε το φαινόμενο πολύ μα πολύ πιο έντονο.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 27, 2014, 15:44 »
ο ατμός του η.τ. κολλάει περισσότερο σχηματίζοντας αυτό το φιλμ και μένει και περισσότερο από τους απλούς υδρατμούς πάνω στις επιφάνειες που υγροποιείται (τζάμια συνήθως)

Σωστά το λές. Η διαφορά με τους υδρατμούς είναι ότι το νερό από το οποίο αποτελούνται όταν υγροποιηθεί στα τζάμια, μετά από λίγο εξατμίζεται και αν δεν υπάρχουν άλλοι ρύποι, τα τζάμια μένουν καθαρά.
Σε αντίθεση με τους υδρατμούς, οι ατμοί της γλυκερίνης και της προπυλενογλυκόλης αφού υγροποιηθούν, παραμένουν στα τζάμια και δεν εξατμίζονται, μαζεύοντας επάνω τους άλλους ρύπους.
Εξ’ ού και η γλίτσα όπως προείπες
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4692 500991 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3185 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 00:39
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 0 204 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan