vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

78 επισκέπτες, 4 χρήστες
grag, Doubt, manoslykos, john67

Twitter

Κιτρινιζουν οι τοιχοι?

Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« στις: Αυγούστου 26, 2014, 17:48 »
Απορια το εχω οποτε θελω την γνώμη παλαιοτερων η οσων ξερουν.

Κιτρινιζουν οι τοιχοι απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο οπως απο το κανονικο?

Η πρώτη μου σκέψη είναι πως μαλλον ναι ειδικα με υγρα νικοτίνης αλλα δεν το ξερω.

Τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 26, 2014, 18:24 »
Αν και δεν είμαι ειδικός, νομίζω ότι επειδή τη νικοτίνη την εισπναίεις και δεν την εκπναίεις, μάλον δεν υπάρχει περίπτωση κιτρινίσματος των τοίχων. Στο κ.τ. από την άλλη επειδή βγαίνει συνέχεια καπνός χωρίς να αποροφάται όλος από τον οργανισμό μας, ένα μέρος του πηγαίνει στα αντικείμενα που είναι γύρω μας και εναποτίθετε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 26, 2014, 18:30 »
Το κιτρίνισμα των τοίχων οφείλεται πιστεύω στην πίσσα που έχει το κανονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 26, 2014, 18:41 »
Ακριβως...και στα λοιπά παραπροϊόντα της καύσης ... Η μικρή μου εμπειρία πάντως έχει δειξει οτι και απο το ατμισμα δημιουργεί τε κάτι σαν γλίτσα που κολλάει στα τζαμιά

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 26, 2014, 18:46 »
Αυτό δεν το εχω προσέξει αν και ειμαι στο τιμόνι αρκετές ώρες την ημέρα λόγω δουλειάς ακόμη και το χειμώνα που είναι κλειστά τα παράθυρα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 26, 2014, 18:49 »
Είμαι της άποψης πως όχι, δεν θα κιτρινίσουν οι τοίχοι από το ητ. Επειδή ο ατμός είναι πολύ πιο βαρύς από τον καπνό, έχει την τάση να κάθεται κάτω. Ιδιαίτερα το χειμώνα όμως, με την αύξηση της εσωτερικής υγρασίας, κάθεται πάνω σε τζάμια και γενικά πιο υγρές επιφάνειες με αποτέλεσμα να να δημιουργείται λίγη γλίτσα. Από την άλλη, φεύγει πολύ εύκολα! Επιπλέον, ο ατμός, και ιδιαίτερα ο εκπνεόμενος δεν περιέχει τις χιλιάδες των χημικών ενώσεων ενός προϊόντος καύσης, οπότε η λογική μου λέει πως όχι.

Μένει να αποδειχτεί και στην πράξη φυσικά!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 26, 2014, 18:55 »
Oi τοίχοι δεν κιτρινίζουν.
Εξακριβωμένο.
Ασπρο σαλόνι, το έβαφα μόνη μου κάθε 2 χρονια όταν έβλεπα πλέον ότι ήταν γκριζοκίτρινο.
Φέτος το έβαψα στα 3 χρόνια - 3 χρόνια ατμίζω. Ειχε γκριζάρει, αλλά δεν είχε κιτρινίσει.




Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 26, 2014, 19:08 »
Παντως επειδη επανηλειμενα καθαριζω τους τοιχους στο δωματιο που ατμιζω


δηλ 2 φορες το εξαμηνο πρεπει να πω οτι βγαζουν μια μαυριλα οι τοιχοι που δεν βγαζανε

προτου αρχισω το ατμισμα  πιο παλια βγαζανε μια κιτρινιλα απο το τσιγαρο γιατι τοτε καπνιζα..... :) :) :) :)


τα δε τζαμια την ιδια μαυριλα  μαλλον λογω της γλυκερινης αλλοιως δεν εξηγειται ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 26, 2014, 19:11 »
Η μαυριλα πρέπει να είναι καυσαέριο και σκόνη

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 26, 2014, 19:12 »
Όπως τα λέει η Βούλα.
Ως παλαιό φουγάρο των 2.5 πακέτων τη μέρα, υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στο σπίτι. Κιτρίνιζαν όχι μόνο οι τοίχοι αλλά και οι ηλεκτρικοί διακόπτες, λάμπεες, κουφώματα κλπ. Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο παραμένουν όλα στο φυσικό τους χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 26, 2014, 19:48 »
Καντε απλα την δοκιμή με μια χαρτοπετσετα και θα σας λυθούν ολες οι αποριες σας !!!!!(εισπνοή εκπνοη με κανονικό τσιγαρό επάνω στην χαρτοπετσέτα και μετά σε ενα αλλο σημειό το ίδιο με το ηλεκτρονικό ..) :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 26, 2014, 20:44 »
Παντως επειδη επανηλειμενα καθαριζω τους τοιχους στο δωματιο που ατμιζω


δηλ 2 φορες το εξαμηνο πρεπει να πω οτι βγαζουν μια μαυριλα οι τοιχοι που δεν βγαζανε

προτου αρχισω το ατμισμα  πιο παλια βγαζανε μια κιτρινιλα απο το τσιγαρο γιατι τοτε καπνιζα..... :) :) :) :)


τα δε τζαμια την ιδια μαυριλα  μαλλον λογω της γλυκερινης αλλοιως δεν εξηγειται ::) ::) ::) ::)




Η γλυκερίνη σε μικρούς χώρους είναι λογικό να αφήσει μια "παχιά υγρασία" Οχι κάτι τρελό, να βγούνε μούχλες και μουσκλια δλδ. αλλά εκεί που κάθονται οι υδρατμοί τραβούν περισσότερη σκόνη από τα εντελώς ξηρά σημεία. Δεν είναι και νεράκι να εξαφανίζονται εντελώς όταν στεγνώνουν.  Στεγνώνουν λοιπον και τα δυο μαζί, στερεοποιούνται και να η μαυρίλα.
Εχει αναφερθεί πολλάκις για τα τζάμια αυτοκινήτων και καταστημάτων η.τ.
Τα καλό βέβαια είναι οτι βγαίνει. Διότι η κιτρινίλα του τσιγάρου βγαίνει μόνον επιφανειακά, ένα μέρος της. Το υπόλοιπο μόνο με βάψιμο ή ... γδάρσιμο!!!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 26, 2014, 20:53 »
Έχω παρατηρήσει να γλιστράνε πατώματα και ταβάνια από τη χρήση σκέτης γλυκερίνης αλλά για κιτρίνισμα όχι . και κάτι για τους καλλιτέχνες
 
Μακριά τα όργανα από το χώρο που ατμιζουμε στο σπίτι η τουλάχιστον να απομακρύνονται όταν δεν βρισκόμαστε εκεί και να γίνετε καλός καθαρισμός. Πήγα για ένα setup τις κιθάρες μου και είχανε απίστευτη γλυκερίνη επάνω από τους υδρατμούς . ειδικά αν τα όργανα είναι ακουστικά που περνάνε μέσα οι υδρατμοί υπάρχει θέμα σοβαρό

Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 26, 2014, 23:56 »
Χμμμμ αρα δεν εχουμε κιτρινιλα αλλα εχουμε κατι σαν γλιτσα. Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.


Αρα να σκεφτω τους υπολογιστες μου εκει που καθομαι μπας και γεμισουν με γλιτσα και αν ειναι ετσι να ελαττωσω το ατμισμα μεσα στο σπιτι καθοτι και 2 παιδια ε ?  :hmmm:


Και εχω αρχισει και του δινω και καταλαβαινει στο σπιτι μεσα μιας και τσιγαρο δεν εκανα με τα παιδια. Αλλα και αυτα που ατμιζω μεσα προτειμω να ειναι χωρις νικοτινη μην τυχον και επηρεασω τους αλλους γυρω μου.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Κιτρινιζουν οι τοιχοι?
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 27, 2014, 00:03 »
Η γλίτσα όπως λες, εξαρτάται και από το χώρο.
Οσο μεγαλύτερος, τόσο λιγότερη.


Με τους υπολογιστές ξέρω οτι ο νούμερο ένα εχθρός είναι η σκόνη και παραμελούμε να τους καθαρίζουμε συχνά. Οχι τόσο με σκούπα, όσο με φύσημα αμέσως μετά. Αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις συχνότερα, ίσως δε χρειάζεται να στερηθείς τη δημιουργικότητα  ;)  που σου χαρίζει το άτμισμα όσο δουλεύεις στο πισί σου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240829 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12486 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan