vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #915 στις: Ιουλίου 21, 2015, 03:30 »
Άλλα ντ'άλλα της Παρασκευής το γάλα αυτές οι κεφαλές του ναυτίλου μου φαίνεται εμένα τελικά, στη δική μου περίπτωση όσες κι αν δοκίμασα μέχρι στιγμής δουλεύουν σωστά πάνω απ'τα 9.2w και κάτω από τα 10w. Στα 10κάτι έρχεται η πρώτη υποψία καμένου μετά από δεύτερη συνεχόμενη τζούρα. Κάτω απ'τα 9 δε, σαν να μην υπάρχει καν ατμοποίηση ένα πράγμα, υποτονικές καταστάσεις..
Όλα αυτά με κεφαλές 1.6 και 1.8 σε istick30 που υπενθυμίζω, για κάποιο λόγο τις αναγνωρίζει κατά 0.2ohms παραπάνω. Όποιο mod κι αν δοκίμασα και όποια κεφαλή κι αν έβαλα μέχρι σήμερα στον mini.. ακόμα και το ohmόμετρο της eleaf τα ίδια βγάζει, 2.0 τις 1.8 δηλαδή και 1.8 τις 1.6.
Άβυσσος η ψυχή της Aspire..

Να τονίσω ότι στους kfl+ μου οι αντιστάσεις δείχνουν στα mods μου όπως ακριβώς τις στήνω αλλά και στον subtank mini οι ενδείξεις τους βγαίνουν πάντα ίδιες με τις αναγραφόμενες τιμές της εκάστοτε κεφαλής. Τα παραπάνω ισχύουν μόνο στον Aspire mini ναυτίλο που έχω στα χέρια μου.

Φυσικά έχω τσεκάρει γνησιότητα ατμοποιητή και κεφαλών αλλά..
Το iStick 20 ολοκαινουργιες κεφαλες 1.8 τις διαβαζει 1.9 στην δικη μου περιπτωση..Δεν θυμαμαι ποτε και αν διαβασε καποτε αχρησιμοποιητη κεφαλη ακριβως 1.8..Παντα 1.9 την διαβαζει και καποιες φορες μετα απο καποια χρηση,τις διαβαζει και 2.0 η ακομα και 2.1  :) Σε καθε περιπτωση δεν εχω παρει ποτε καμενο απο τα 8 -12 watt η 3-4 Volt στο iStick 20 με τις 1.8  BVC κεφαλες και με οτι υγρο και αν εχω χρησιμοποιησει..Καμενο πηρα καποιες φορες που ανεβηκα στα 13-15 watt η πανω απο 4 Volt και παντα χρησιμοποιωντας τα ιδια υγρα

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #916 στις: Ιουλίου 21, 2015, 04:14 »
Sorry,δεν το είχα διευκρινίσει έχω το istick30 και την ipow2(η οποία έχει μείνει πάγκο μετά την αγορά του istick30), μια διαφορά στα βατ υπάρχει μεταξύ των 2 μπαταριών , δλδ τώρα δουλεύω το istick κοντά στα 9.5 βατ ενώ στην ipow2 για ίδια απόδοση μάλλον θέλει κοντά στα 11-12,δεν είμαι βέβαια σίγουρος αλλά νομίζω κάτι τέτοιο παίζει.(αυτά για τον φίλο με την ipow)


Πάμε πάλι στα υγρά,τα παχύρευστα υγρά απ ότι διάβασα μέσα στο φόρουμ και το διαπίστωσα και γω στο σύντομο καιρό που είμαι ατμιστής σκοτώνουν τις αντιστάσεις,ε τις αντιστάσεις του ναυτίλου τις παίρνουν το κεφάλι μιλάμε για εν ψυχρό εκτέλεση.Κάνω κάτι εγώ λάθος?Δεν ξέρω, διαβρέχω πάντα την καινούρια αντίσταση με 4-5 σταγόνες και διαβρέχω και εξωτερικά τις 4 τρυπούλες  :hmmm: :confused1:  και αφήνω πριν ατμίσω και κάνα 5λεπτό το λιγότερο.Είμαι ακριβώς στην 22η μέρα με τον ναυτίλο mini κ τώρα βρίσκομαι στην 6η αντίσταση (1.8Ω) με μέσο όρο ατμίσματος 4-5 ml την μέρα.Βέβαια είμαι κ λίγο περίεργος να πώ, με το που νιώσω οτι υπάρχει αλλοίωση λόγο κεφαλής με την μία αλλαγή,δεν κάθομαι να της πετάξω τα μάτια και να την ξεζουμίσω για οικονομία, με χαλάει πως να το κάνω.


Οι περισσότερες αντιστάσεις καταστράφηκαν με υγρά της ligua(ry4,cuban) και ελάχιστα με το west virginia της wanted και θα εξηγήσω παρακάτω, λοιπόν με τα υγρά της ligua ανά 3-4 μέρες το πολύ ήθελα αλλαγή αντίστασης που για μένα 3-4 μέρες μεταφράζεται σε 12-18 ml υγρό.Με το δε west virginia τα πράγματα ήταν πιο πολύπλοκα, το υγρό απλά δεν ατμίζεται ,ενώ σαν υγρό είναι κορυφή και μάρεσε πάρα πάρα πολύ ε δυσκολευόμουνα τόσο να το ατμίσω που τελικά το έβαλα συρτάρι.Μαρέσει να ατμίζω στην μεγάλη τρύπα αέρα (την αεράτη που λέμε),το βιρτζίνια με τον ναυτίλο νομίζω στην μεγάλη τρύπα δεν ατμίζεται με τπτ,(εγώ δεν μπόρεσα,αν κάποιος το κάνει ας μου πεί κ μένα πως για να το δοκιμάσω) υγρό στο στόμα,αέρας σκέτος και απλά μία αποτυχία,όσο πηγαίνεις σε μικρότερη τρύπα βελτιώνονται τα πράγματα κ στην τελείως μικρή μπορείς να ατμίσεις αλλα θέλει πνευμόνια αλλά και εδώ που και που θα έχεις κάποιες στιγμές υγρό στο στομά.Εντάξει είπαμε να ευχαριστηθούμε το η.τ όχι να παιδευόμαστε κιόλας, και κάπου εκεί το wanted πήγε συρτάρι και απλά περιμένει.


Τα περισσότερα τα ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μου και απλά ήθελα να γίνω όσο μπορώ αναλυτικότερος.Η τελική μου ανησυχία είναι η εξής,δηλαδή πάω σε ένα μαγαζί να αγοράσω ένα υγρό,δοκιμάζω και τελικά καταλήγω,και θα έχω την έγνοια αν μπορεί ο ναυτιλάκος μου να ατμίσει το συγκεκριμένο υγρό?Αν θα μπορούν οι κεφαλές του ναυτίλου να τα βγάλουν πέρα όσο το δυνατόν καλύτερα με το υγρό?Και τελικά αν δω οτι όλο αυτό δεν είναι οικονομικά συμφέρων για μένα να διαλέγω απλά ανοιχτόχρωμα και όχι τόσο παχύρευστα υγρά ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο άρα και το ''κεφάλι'' του ναυτίλου???


υ.γ συγνώμη για το σεντόνι απλά είναι κάποιες ανησυχίες και θέλω την βοηθειά σας


edit: και μένα τις 1.8 τις διαβάζει πάντα 1.9, αυτό συμβαίνει κ στο istick30 και στην kanger ipow2
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2015, 04:21 από neo777 »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #917 στις: Ιουλίου 21, 2015, 08:44 »
Δουλεύω τον Nautilus mini bvc στα 11-13W με το Eleaf istick 30W χωρίς κανένα πρόβλημα με τις καινούριες αντιστάσεις του. Αν φτάνεις με μια αντίσταση τα 20ml με δύσκολα υγρά, νομίζω πως είσαι μέσα στα όρια του "φυσιολογικού". Κάπου εκεί φτάνω με το Primo Verde της T Juice και λίγο περισσότερο με τα Virginia, 7 Foglie και RY4 FlavourArt.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #918 στις: Ιουλίου 21, 2015, 13:04 »
εμένα η ipow μου τις διαβάζει 1.8
Όσον αφορά τις αντιστάσεις 9 Ιουνίου ήρθε ο ναυτιλος με ένα κουτάκι αντιστάσεις από  FT (5+2 του πακέτου =7) και αυτή την στιγμή ατμιζω με την 5η αντίσταση που πάει προς τα τελειώματα σιγά σιγά. Μου βγάζει άνετα εβδομαδα ή κάθε μια με τα υγρά που είπα πριν από ατμός Diy βαση και αρωματα FA Virginia, Latakia και soho

edit:κάνω 3-4 ml την μερα

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #919 στις: Ιουλίου 21, 2015, 14:27 »
Και το 30 ρη και το 50 ρη τα istick τησ  bvc  του nautilou μου τησ εδειχνε παντα ενα Ω παραπανω
Ενω οταν φτιαχνω δικεσ μου και το ωμομετρο και τα 2 istick  μου δειχνου το ιδιο και αυτα τα 3 ευρω ρε παιδια καθε 3 μερεσ για μενα ηταν κοστοσ

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #920 στις: Ιουλίου 21, 2015, 14:54 »
giorgo αν είναι να δίνεις 3€ κάθε 3 μέρες μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι για επισκευάσιμο :)
Εγώ τον έχω πλέον με απλό υγρό για backup στην άκρη, το ίδιο και τον mini της γυναίκας μου, και ησυχάσαμε.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #921 στις: Ιουλίου 21, 2015, 15:00 »
Συγνωμη φιλε μου που δεν το εγραψα αλα απο τησ πρωτεσ του Ιουλιου ειμαι και εγω στο επισκευασιμο κοματη 2 μηνεσ  τησ αντιστασησ που ειχα αλαξη θα ειχα αγωραση των επισκευασιμο
Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #922 στις: Ιουλίου 21, 2015, 15:00 »
Να πω ότι πριν λίγο επέστρεψα σπίτι με το black label της innovation (αγαπημένο κι ολοήμερο πριν κάμποσο καιρό ) κι αφού γέμισα τον mini ναυτίλο με δαύτο διαπίστωσα ότι όντως μπορώ πλέον να ανεβάσω και πάνω από τα 10 watts χωρίς να πάρω καμένο στις νέες 1.8 bvc με το οργανικό βαμβάκι (αυτό τουλάχιστον μαρτυρούν οι μεγάλες τους τρύπες ). Άρα το diy υγρό μου με βάσεις της nobacco (atmoslab ) δεν είναι και τόσο λεπτόρευστες όσο δείχνουν με γυμνό το μάτι κι ας επέλεξα τις "balanced" (50/50 ) αυτή τη φορά που έφτιαξα νέο υγρό. Φυσικά το υγρό μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε άλλους ατμοποιητές, για τον Ναυτίλο μόνο έτοιμα στο εξής.. ;)

Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #923 στις: Ιουλίου 23, 2015, 00:16 »
Αγόρασα 2 αντιστάσεις για το ναυτίλο από τις καινούργιες, η μία ελαττωματική, η δεύτερη οκ. Αγόρασα και έναν gs air m τον καινούργιο και δούλεψα λίγο με αυτόν. Έβαλα το ίδιο υγρό και στους 2 και στον ναυτίλο παίρνω μία βαμβακίλα που δεν την καταλάβαινα ακριβώς πρίν. Πάντα έλεγα ότι ο ναυτίλος εξαυλώνει τις γεύσεις, που μπορεί να είναι και θετικό για τα έντονα αρώματα, αλλά τώρα με αυτή τη βαμβακίλα τον έχω αφήσει στην άκρη και χρησιμοποιώ τον gs air. Θα δοκιμάσω να στήσω σωστά και τον subtank mini στα 1.8 να δώ άν έχω και εκεί βαμβακίλα ή όχι. Έτσι όπως είναι τώρα δεν μου αρέσει ο ναυτίλος σε γέυση. Μπορεί απλά να μην μου αρέσει το οργανικό βαμβάκι, αλλά αυτό θα το δώ με τον subtank, που με τις μαμίσιες κεφαλές δεν θυμάμαι να παίρνω τέτοια γεύση.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #924 στις: Ιουλίου 23, 2015, 01:10 »
Τη λέξη "βαμβακίλα" την ακούω συχνά τελευταία για τις κεφαλές του Ναυτίλου, είτε εδώ είτε από μαρτυρίες φίλων, ακόμα κι από προσωπική εμπειρία όταν ανεβάσω λίγο τα watts (άνω των 9.5 ) αισθάνομαι αυτό το πράγμα έντονα θα έλεγα. Κάτι παίζει, δεν νομίζω ότι είναι τυχαία όλα αυτά.. νωρίτερα είχαμε άλυτες απορίες από την Aspire για το απορροφητικό υλικό της, τώρα με το οργανικό βαμβάκι κάτι πάλι δεν μας κάθεται καλά.. Στον subtank δεν πήρα ποτέ τέτοια άσχημη γεύση από κάποια κεφαλή της kanger πάντως..

Αποσυνδεδεμένος neo777

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #925 στις: Ιουλίου 23, 2015, 01:46 »
Εγώ βαμβακιλα δεν έχω νοιώσει, βέβαια μπορεί να υπάρχει και να μην το καταλαβαίνω και αυτό γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης.Πάντως εγώ ελαττωματική κεφαλή δεν συνάντησα μέχρι τώρα, μπορεί να μην αντέχουν σε κάποια υγρά όσο θα ήθελα αλλά ακόμα ελαττωματική όχι στις 6-7 που έχω χρησιμοποιήσει.Η τελευταία που έχω τώρα είναι πλέον στην 5η μέρα(4-5ml ανα μέρα) και προχωράμε,αλλά όπως έχω πει οι αντιστάσεις είναι επιλεκτικές στα υγρά.Αλλά παίδες να λέμε και την σκάφη σκάφη,εκτός των κεφαλών που έχουν τα προβληματάκια τους απ οτι βλέπουμε σε όλα τα άλλα ο ατμοποιητής παίρνει άριστα.Ούτε διαρροές,ούτε υγρό στο στόμα(αν συμβεί ρυθμίζεις τον αέρα κ τέλος),ρύθμιση αέρα τέλεια,εύκολος στήν αναπλήρωση του υγρού,λύσιμο απο πάνω μέχρι κάτω για το πλυσιματάκι του. πιπίλα να τον έχεις όλη μέρα νομίζω δεν θα αγχωθεί καθόλου, ξέχασα κάτι άλλο?


Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #926 στις: Ιουλίου 23, 2015, 02:01 »
Σαν ατμοποιητής είναι όντως πολύ καλός και χρηστικός. Τώρα για τις κεφαλές και τη γεύση δεν ξέρω τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #927 στις: Ιουλίου 23, 2015, 08:59 »
 Απο τότε που άρχισα να τις φτιάχνω μόνος μου βρήκα την υγειά μου! Αλλάζω βαμβάκι κάθε 3 μέρες πανεύκολα και σύρμα σε κάθε 3η αλλαγή. Απροβλημάτιστη τροφοδοσία και απο γεύση καλύτερη! Αξίζει να δοκιμάσετε, είναι εύκολο.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #928 στις: Ιουλίου 23, 2015, 23:43 »
Κάποια μηνύματα μεταφερθηκαν στο σωστό νήμα.

Αποσυνδεδεμένος Torque56

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #929 στις: Αυγούστου 02, 2015, 17:07 »
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με το άνοιγμα του ατμο;
O δικός μου θέλει πολύ ζόρι για να τον ανοίξω και αναπληρώσω υγρό, σε σημείο που χρησιμοποιώ πανάκι και πένσα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 813 152188 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:57
από Barbapaidi
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2334 241353 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:54
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291412 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 801 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 566057 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760544 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501899 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 403 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12827 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis