vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1020 στις: Αυγούστου 28, 2015, 09:10 »
Συγκρίνεις τον Ναυτίλο με Subtank, Atlantis & Delta II, για ποιόν ακριβώς λόγο; Όλοι αυτοί είναι για sub-ohm(όπως και ο Τρίτον, ασε τι λενε για τις τσιγαρισιες, δεν αποδιδει) ενώ ο Ναυτίλος έχει απο τις πιο ωραίες τσιγαρίσιες (εργοστασιακού) τζούρες. Μιλάμε για νέους ατμιστές που δεν πρόκειται ποτέ να καλυφθούν με sub-ohm και αυτό που θέλουν ειναι κάτι οσο το δυνατόν πιο κοντά στο κ.τ για να μην ξαναπάνε περίπτερο. Ναι υπάρχουν παρα πολλοί νέοι ατμο αλλα το θέμα ειναι η επιλογή να ειναι στοχευμένη και όχι να πάρω κάτι επειδή είναι καινούριο και να είσαι σίγουρος οτι ο Ναυτιλάκος μια χαρά σύγχρονος είναι με αποτελεσματικό airflow και αυτορυθμιζόμενο πόλο, με πολύ καλή γεύση επίσης και απροβλημάτιστες κεφαλες. Στην τιμή συμφωνούμε και εγώ θα τον ήθελα πιο φθηνό..


*ατμίζω με επισκευάσιμους πλέον αλλά τον Ναυτιλάκο ακόμα τον χρησιμοποιώ..

Αποσυνδεδεμένος RennOs

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1021 στις: Αυγούστου 28, 2015, 14:47 »
Φιλε έχω τον ναυτίλο και κάθετε πλέον γιατί? 3 από τις 5 αντιστάσεις ελαττωματικές , λίγο σφίξιμο παραπάνω θέλει πενσα να ξεβιδωση, τα σπειρωμάτα της καμιναδας που βιδωνει ή αντίσταση στραβά γιατί δεν είναι ανωξιδωτο ατσάλι με απότελεσμα να χρειαστεί να πάρει κάποιος και έξτρα καμινάδα με γυαλακι  γιατί τα δίνει πακέτο μόνο .  γιαυτό λέω θα ήταν καλή επιλογή για τώρα εάν είχε 12 ευρώ ο ατμό και 2 ή αντίσταση γιατί πέρα από τα παραδείγματα που έδωσα που μπορείς να κανείς τσιγαρισιες με πιο μικρή τρύπα υπάρχουν πόλοι καλύτεροι ατμό εκεί έξω για τους νέους !

Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1022 στις: Αυγούστου 28, 2015, 14:54 »
Φιλε Ρένο δεν νομίζω πως θα συμφωνήσουν πολλοί μαζι σου. Ο nautilus ειναι ίσως ο πιο αγαπημένος εργοστασιακός ατμοποιητης για ατμιστες που θέλουν μεγαλες αντιστάσεις.
Δεν νομίζω οτι υπαρχουν στην αγορά αντίστοιχοι πιο φτηνοί.
Αν ομως υπαρχουν, με χαρά να μας ενημερώσεις


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1023 στις: Αυγούστου 28, 2015, 15:38 »
πως και δεν εχουν ερθει ακομη Ελλαδα οι bvc organic cotton για nautilus?
απο οτι βλεπω εξω παιζουν εδω και αρκετο καιρο...εχει παραγγειλει κανεις να τις δοκιμασει τι λενε?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1024 στις: Αυγούστου 28, 2015, 15:43 »
Είμαι κάτοχος του ναυτίλου και ηταν ο πρώτος μου ατμοσ στο ξεκίνημα του ατμισματοσ όπως λέει  και ο φιλοσ ο Ρένος δεν ξέρω για πιο άλλο ατμό υπονόησε  αλλά μάλλον σε επισκευάσιμο θα αναφέρεται
Για τουσ ίδιους λόγους πήγα και εγώ στων επισκευάσιμο απο τοτε που ασχοληθείκα άλλαξαν όλα γεύσης ντουμάνι κάτι πρωτόγνωρο φυσικά απο τοτε ο ναυτιλοσ πλύθηκε και έκατσε στην άκρη και απο τοτε μονο με επισκευάσιμο ασχολούμαι      καλό λοιπών θα ηταν και όλη η φιλοι του ναυτίλου να κανουν και σε κάτι άλλο μια δοκιμή και ποτε να μην είναι κάθετη και απόλυτη με κάτι αν δεν έχουν δοκιμαση
Αυτά είναι απο πρωσοπικη μου εμπειρία στους 4 μήνες που ατμίζο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Sofiawinny

  • **
  • 121
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1025 στις: Αυγούστου 28, 2015, 15:43 »
Καλο θα ειναι να μην μπερδεύουμε τα πράγματα.
Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια αντικείμενα, μιλάμε για εργοστασιακούς ( όπως έγραψα παραπάνω ) με ωμικες αντιστάσεις πάνω απο 1,5.



Sent from my iPad using Tapatalk

Κυκλοφορούν εδώ και 2 μήνες στην Ελλαδα φιλε Anubis. Στα περισσότερα καταστήματα αυτους πουλάνε πια.
Θα τους αναγνωρίσεις απο τις μεγαλες τρύπες και απο τα διαφορετικά v που ζητάνε ( 4,2-5v ) για τις 1,8 αντιστάσεις.


Sent from my iPad using Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2015, 19:31 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1026 στις: Αυγούστου 28, 2015, 17:46 »
@Rennos
 αν σου εβγαιναν 3 στις 5 αντιστασεις σκαρτες τοτε εισαι πολυ ατυχος, τι να πω (εγω τις φτιαχνω μονος μου πλεον, κανε μια δοκιμη).. για το σφιξιμο το εχουμε πει πολλάκις οτι δεν χρειαζεται πολύ, ισα να πατησει το τζαμάκι στο λάστιχο, γιατι σφιγγει απο την υποπιεση. Για την καμιναδα, συγνωμη κιολας, αλλα προφανως φταις εσυ γιατι προφανως τον στραβοβιδωσες, δεν εχω ακουσει κανεναν με τετοιο προβλημα.. Η παραθεση και αντιρρηση μου ηταν ως προς τις λαθος εναλλακτικες που εγραψες εναντι του Ναυτιλου, αν εγραφες οτι υπαρχει και ο Δελτα16 π.χ που ειναι οντως εργοστασιακος για τσιγαρισιες τζουρες και προτεινεται για νεους ατμιστες γιατι ειναι ευκολος και απροβληματιστος (δεν κανω διαφημιση, το ιδιο ζητουμενο με τον Ναυτιλο εχει) θα σου ελεγα μπράβο! Δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου, χαιρομαι να βλεπω συνατμιστες που μοιραζονται τις εμπειριες τους και προσπαθουν να βοηθησουν αλλα να λεμε και σωστα πραγματα, ιδιως σε νεους συνατμιστες που ειναι στην αρχη και προσπαθουν να βρουν εναν μπουσουλα (δεν το παιζω παλιος, δεν ειμαι, τα εχω δοκιμασει ομως ολα αυτα που αναφερονται).
 Κανεις δεν ειπε ο Ναυτιλος ειναι ο τελειοτερος και τελος, ο καθένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις, ειναι ομως παρα πολυ καλος στην κατηγορια του και συνεχιζω να επιμενω σε αυτο, εχοντας οντως δοκιμασει και αρκετούς αλλους..


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1027 στις: Αυγούστου 28, 2015, 19:36 »
Προσωπικά, αν και δεν είμαι κάτοχος, θεωρώ τον Ναυτίλο (κανονικό και μίνι) ίσως τον καλύτερο overall εργοστασιακό ατμοποιητή αυτή τη στιγμή. Θεωρώ εντελώς άστοχο όμως τον τρόπο με τον οποίο ενώνεται η βάση με το τανκ και την καμπάνα. Αν αντί για εκείνη την αηδία από σιλικόνη είχε μεταλλικά σπειρώματα, σε συνδυασμό με σπείρωμα στη βάση του τανκ αντί για την καμπάνα, νομίζω ότι δύσκολα θα ακούγαμε κακές κουβέντες. Τώρα, όσον αφορά τις αντιστάσεις, είναι φαινόμενο το οποίο μπορεί μεν να έχει μετριαστεί (σε σχέση με κάτι παρτίδες Boge και κάτι blisters ανταλλακτικών ego-C του παρελθόντος), αλλά υπάρχει ακόμα: κάποιες παρτίδες θα έχουν μεγαλύτερο ποσοστό ελλατωματικών από άλλες.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1028 στις: Αυγούστου 28, 2015, 19:41 »
cruiser σκεψου ομως οτι ο τροπος που ειναι φτιαγμενο το τανκ,το καθιστα πολυ ευκολο και οικονομικο στην αντικατασταση του σε περιπτωση που σπασει!!!

Ενω αν ηταν σαν του calix πχ , και πιο δυσκολο ειναι και πιο ακριβο!(τωρα θα μπου πεις "τι συγκρινεις" αλλα δεν μου ερχεται αλλος ατμοποιητης που να βιδωνει οπως λες)

Για μενα μπορει να θεωρηθει και ατου

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1029 στις: Αυγούστου 28, 2015, 19:58 »
Για μενα ο mini nautilus συγκαταλεγεται στους καλυτερους εργοστασιακους. Καμια διαρροη, πολυ σταθερο δαχτυλιδι ρυθμισης αερα και πολυ καλη γευση με τις νεες bvc αντιστασεις. Η κατασκευη του ειναι μια χαρα. Το κυριο ελλατωμα που του βρισκω ειναι η ορειχαλκινη καμπανα που δεν ταιριαζει με τα υπολοιπα υλικα. Προσωπικα 7 μηνες δεν μου τυχε ποτε κακη αντισταση. Απο εκει και περα ειναι προσωπικο γουστο του καθενος αν του αρεσει η οχι αυτος ο ατμοποιητης.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1030 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:03 »
παιδιά εγω σε σχεδον 3 μήνες χρήση δεν έχω πέσει ακόμα σε ελαττωματική κεφαλή, και όλες τις αλλαζω το λιγότερο μετά από εβδομάδα με το που καταλάβω την παραμικρή διαφορα (και μερικές τις κραταω στην άκρη για πιθανή ώρα ανάγκης!). Πολλές μέχρι να έρθει αυτή η διάφορα κρατάνε και πάνω από 10 μέρες, και δεν το συζητω καν για αυτές που παίζουν μόνο με βάση! μοναδικό πρόβλημα οι σπάνιες μπουρμπουλιθρες που φεύγουν αφού βάλω την μυτουλα από μια γυρισμένη χαρτοπετσέτα και πάρει τα πολλά υγρά. Τέλος εδώ και πάνω από μια εβδομαδα τον έχω σταθερά τουλάχιστον στα 15 w , έχοντας φτάσει ακόμα και τα 20 με σκέτη βαση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκτός από το ότι ανεβαζει λίγο θερμοκρασία μετά από chain vaping. Το να μην σε παιδευει είναι πολύ σημαντικό, τώρα αν θέλουμε το ιδανικο εγω θα ήθελα μια v2 βαση με καλύτερο airflow και αντιστάσεις 1 και 1.2 ohm για λίγα ντουμανακια παραπάνω και δεν θα ήθελα τίποτα άλλο!

Υ.Γ. αυτές ( http://www.vaporshark.com/nautilus-tsc-5pack) τις έχει δοκιμάσει κανείς;;;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
προσθετω ότι 2-3 φορές σε αυτούς τους 3 μήνες έχω δει ένα μικρο leak από το airflow. Αυτααααα!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1031 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:05 »
cruiser σκεψου ομως οτι ο τροπος που ειναι φτιαγμενο το τανκ,το καθιστα πολυ ευκολο και οικονομικο στην αντικατασταση του σε περιπτωση που σπασει!!!

Ενω αν ηταν σαν του calix πχ , και πιο δυσκολο ειναι και πιο ακριβο!(τωρα θα μπου πεις "τι συγκρινεις" αλλα δεν μου ερχεται αλλος ατμοποιητης που να βιδωνει οπως λες)

Για μενα μπορει να θεωρηθει και ατου

Σκέψου τώρα σενάριο: μεταλλική βάση με σπείρωμα, clear tank από KFL, βιδωτό τοπ καπ με ενσωματωμένη καμπάνα που κουμπώνει χωρίς να βιδώνει στην κορυφή της κεφαλής. Και φθηνό είναι (fasttech τουλάχιστον, δεν μιλάω για τα αυθεντικά) και κανένα πρόβλημα δεν θα είχε. Γνωρίζω αρκετούς ατμιστές με ναυτίλο, και δύο είναι τα κυριότερα παράπονα:
α) το σιλικονάκι στη βάση του τανκ "ποτίζει" και αλλάζει χρώμα
β) πολλές φορές είναι δύσκολο να ξεβιδώσουν τη βάση για να γεμίσουν.

Αποσυνδεδεμένος labrador13

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1032 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:07 »
Φοβερές αυτές οι αντιστάσεις dkoure

Στάλθηκε από το SM-T310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1033 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:12 »
Σκέψου τώρα σενάριο: μεταλλική βάση με σπείρωμα, clear tank από KFL, βιδωτό τοπ καπ με ενσωματωμένη καμπάνα που κουμπώνει χωρίς να βιδώνει στην κορυφή της κεφαλής. Και φθηνό είναι (fasttech τουλάχιστον, δεν μιλάω για τα αυθεντικά) και κανένα πρόβλημα δεν θα είχε. Γνωρίζω αρκετούς ατμιστές με ναυτίλο, και δύο είναι τα κυριότερα παράπονα:
α) το σιλικονάκι στη βάση του τανκ "ποτίζει" και αλλάζει χρώμα
β) πολλές φορές είναι δύσκολο να ξεβιδώσουν τη βάση για να γεμίσουν.

Δεν αντιλεγω..αλλωστε kayfun εχω τωρα πια! και δεν συγκρινονται τα 3 του ναυτιλου με τα 10 του καυφουν (δεν αναφερω τον 4,δεν θα τελειωσω το μετρημα)

Προσωπικα δεν ειχα θεμα με το σιλικονακι που ποτιζε,το οτι δεν ξεβιδωνε ναι δεν θα το αρνηθω το ειχα παθει πολλες φορες!

Αυτο που λες ναι ακουγεται ωραιο απλα για μενα ο ναυτιλος ειναι ενας εκπληκτικος εργοστασιακος ο οποιος αποτελειται απο 4 μονο κομματια (αντισταση,βαση,καμπανα,τανκ).Χαλασε η αντισταση τον ξεβιδωνεις και βιδωνεις αλλη!Δεν τον κανεις χιλια κομματια.Τοσο απλος και με καλη αποδοση!

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1034 στις: Αυγούστου 28, 2015, 20:14 »
cruiser αυτό με το ξεβιδωμα παίζει πολύ, αλλά λύνεται πανευκολα με ένα λαστιχένιο γάντι, ίσως ακόμα και με ένα φαρδύ λαστιχακι ! στο ιδανικό setup που έλεγα πριν αν βάλουμε και top fill πετάω στα σύννεφα ! μακαρι οι steamtuners να βαζαν το χερακι τους!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 115 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500291 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12385 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110600 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki