vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, camber, domaze

Twitter

GG Tilemahos

Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #165 στις: Απριλίου 21, 2015, 16:34 »


Αν κρίνω από την v1 μιας και η v2 είναι ο ίδιος ατμοποιητής με μικροδιαφορές, η τζούρα του είναι πέρα του δεόντως αεράτη.  :D
Έχω την εντύπωση ότι τα ανοίγματα , οπές, εισαγωγής αέρα είναι λίγο πιο μεγάλες στον v2

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2015, 17:54 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #166 στις: Απριλίου 21, 2015, 23:37 »
Πλεον σε τελεια συσκευασια.μπραβο Βασιλη για την ιδεα.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #167 στις: Απριλίου 22, 2015, 00:40 »
Παρήγγειλα σήμερα τον Τηλέμαχο. Ας δούμε τι ψάρια πιάνει κι αν μείνω ικανοποιημένος. Προς το παρόν κρατάω επιφυλάξεις... έχω ήδη τον EVIVA και τον παππού Kayfun V3.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #168 στις: Απριλίου 23, 2015, 20:47 »
Τώρα βέβαια θα μου πείτε ότι είμαι γκρινιάρης αλλά στη συσκευασία δεν υπήρχε τίποτα σε ανταλλακτικό. Κάποια o-rings ή έστω μια ανταλλακτική βίδα. Πόσο ποια επιβάρυνση έχουν αυτά για το κατάστημα; Για drip tip ούτε λόγος, σιγά τώρα, άλλωστε έχουμε. Έρχεται σε πολύ όμορφη δερμάτινη συσκευασία, που εμένα προσωπικά με βολεύει για τις μετακινήσεις μου. Σαν ατμοποιητής τώρα είναι αρκετά ελαφρύς, και σε ξεγελάνε οι φωτογραφίες που φαίνεται να  τον δείχνουν με μεγαλύτερο βάρος. Δεν θα πω τίποτα σχετικά με την απόδοση του γιατί είναι μόλις κάποιες ώρες που παρέλαβα. Απλά κάποιες πρώτες εντυπώσεις γράφω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2015, 20:59 από testament »

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #169 στις: Απριλίου 25, 2015, 08:58 »
Για να μην αρχίσω τους πειραματισμούς, οι κάτοχοι του Τηλέμαχου ας δώσουν λίγο τα φώτα τους:

α) Έχουν την ίδια μεγάλη κατανάλωση σε υγρό όπως κι εγώ; Ή μήπως οφείλεται στο ότι παίζω με την καμπάνα, που μερικές φορές την ανοίγω τέρμα; Πόσες στροφές ανοίγετε εσείς τη καμπάνα; Εντάξει καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με την ρευστότητα του υγρού.

β) Μέχρι στιγμής γεύση δεν κατάφερα να πάρω. Η αντίσταση πόσο κοντά ή πόσο μακριά πρέπει να βρίσκεται από την εισαγωγή του αέρα; Έχω δει τα βίντεο αλλά δεν έβγαλα άκρη.

γ) Οι πόλοι που συγκρατούν το σύρμα παίζουν ρόλο σε ποια θέση βρίσκονται; Πρέπει να είναι κάθετοι ή διαγώνια με τα λούκια;

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #170 στις: Απριλίου 25, 2015, 09:17 »
Καλημέρα,
α) Η κατανάλωση είναι μεγάλη. Οχι πιο μεγάλη απ'τον καϋφούν 4 όμως στο ίδιο σεταπ. Τώρα ατμίζω bebeca mist και έχω ανοίξει την καμπάνα 1 ολόκληρη στροφή.
β) Την αντίσταση την φέρνω στην ευθεία των βιδών, δηλαδή όσο πιο τεντωμένα γίνετε τα σύρματα, με την αντίσταση να κοιτάζει κάτω.
γ) Τους πόλους τους μετακινώ ανάλογα με το μήκος και φάρδος της αντίστασης που κάνω έτσι ώστε να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο εκτεθημένο σύρμα.
Ελπίζω να βοήθησα.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό μέσα στη μέρα, αν με αφήσουν τα παιδιά να στήσω τον νέο μου γυαλιστερό Τηλέμαχο.

Αποσυνδεδεμένος ablahadanabla

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #171 στις: Απριλίου 25, 2015, 10:44 »
Ο Τηλεμάχος είναι πάρα πολύ εύκολος στο στήσιμο. Πιο ευκολός από Kayfun. Η γεύση είναι άριστη και ίσως χρειαστεί άμεσα να κατεβάσεις νικοτίνη. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα.


Στον τηλέμαχο τρία πράγματα πάνε μαζί:
Γεύση - Ντουμάνι - Κατανάλωση υγρού


άν δεν έχεις γεύση σημαίνει οτι δεν βγάζει πολυ ατμό σε σχέση με όσο μπορεί (πάντα θα είναι όμως περισσότερος με πχ KFL+) και δεν θα έχεις μεγάλη κατανάλωση υγρού.


Αν όμως όντως δεν έχεις γεύση και έχεις υψηλή κατανάλωση υγρού σημαίνει οτι floodαρει το chamber, και αντι το υγρό να πηγαίνει στο coil, παει στο collector tank. Ανοιξε τη βιδα του 510 για να στραγγιξεις το υγρο. Το "αποχετευτικο σύστημα" του τηλέμαχου δουλεύει άψογα, και μπορεί να έχεις floodαρει και να μην πάρεις χαμπάρι στο άτμισμα.


Όσον αφορά την θεση των περιστρεφόμενων posts, είναι καθαρά θέμα μεγέθους coil. Μπορέις να τοποθετήσεις μεχρι και coil εσωτερικής διαμέτρου 5mm. Επίσης μπορείς να φτιάξεις coil πολύ μεγάλου μηκους (ιδανικό για Ni200 builds), και να έχεις πολύ μικρα coil leads περιστρέφωντας τα posts. Πάντα είναι ζητούμενο τα μικρά coil leads, για καλύτερη γεύση και χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας.


Πιστεύω οτι έιναι θέμα build το πρόβλημα σου. Δοκίμασε το εξής.


φτιάξε το coil σου σε 3mm drillbit. Και τοποθέτησε το drillbit πάνω στα λούκια. Δεστο στις βιδες και αυτόματα θα κεντραριστει με την τρυπα του airflow και άστο σε αυτό το υψος. Κόψε μιά λωριδα cotton pad φαρδους 7 χιλιοστών. Πέρασε την μέσα στο coil και στα λούκια. Κόφτο συριζα στα λουκια με το που κατσει. Δηλάδη να μην κατεβαινει βαμβακι στα λουκια, απλά να κάθεται. Βάλε μπόλικο υγρό στο βαμβάκι. Και στις δύο άκρες του χωρισε το στη μεση (πανω κατω). Το πανω αστο μέσα στα λούκια οπώς το τοποθετησες αρχικα. Και το κατω βάλτο να ακουμπαει στο εσωτερικο τοιχωμα του chamber. Ακριβως κατω απο την εγκοπη στα λουκια.


Άνοιξε - Κλέισε liquid control 3-4 φορες να πατησουν τα βαμβακια πριν γεμίσεις με υγρο. Κλέισε liquid control, γεμισε το tank με υγρο.. Άνοιξε liquid control αρκετα.
Τυπου 10 μισες στροφες. Να βγαίνει το mouthpiece πχ 3.5 χιλιοστα πάνω απο το top cap άν εισαι με μεταλλικο tank και δεν βλεπεις. Αν είσαι με clear tank, ισα ισα λιγο πριν αρχίσεις να βλέπεις το βαμβακι στις εγκοπες.


Αυτό είναι ένα δοκιμασμένο build. Γιατι, και φοβος να μην floodαρεις to chamber δεν εχεις γιατι εβαλες βαμβακι μέσα στο τοιχωμα, και στο λουκι δεν εβαλες πολυ για να μπλοκαρει το υγρο. Και wickαρει αψογα.


Σχετικα με τηλεμαχο :
Είναι ενα πληρως παραμετροποιησιμος ατμοποιητης. Αν δεν εχει γίνει εγκλημα στη χρηση βαμβακιου (υπερβολικα πολυ λιγο ή το αντιθετο), θα ατμίσει σωστα. Αρκει μοναχα να βρείς το καταλλήλο σημειο στο liquid control (ευκολο).


Τα features του τηλέμαχου ειναι παρα πολλα.
Το μεγεθος του για την χωρητικοτητα του ειναι καλο. Αλλα αν συνυπολογισεις ότι, εχει airflow ρυθμιση με δαχτυλιδι, έχει collector tank, εχει ρυθμιζομενο 510 που ανοίγει για να κανεις drain το collector tank, εχει liquid control που δουλευει ακαριαια, έχει κινουμενα post, γεμιζει απο πάνω, μπορεις να ανοιξεις και να δεις το build σου χωρις να αδειασεις το tank τότε ειναι εντυπωσιακο το μεγεθος.


Στα αρνητικά νομίζω του τηλέμαχου είναι οτι δεν ερχεται με spare parts. Το φινιρισμα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο (υπάρχουν sharp edges), αλλα σπειρες βιδωματα κλπ δουλευουν ολα υποδειγματικα και δειχνουν μια πολυ ποιοτικη κατασκευη. Η χωρητικότητα του tank είναι μικρη, αλλα νόμιζω για να είναι σωστη η συγκριση με αλλο ατμοποιητη πρεπει να συγκριθει και το μεγεθος και τα features. Κοντα σε features ειναι ο Kayfun 4 και δεν τα εχει ολα. Αλλά ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερος. Επίσης έχω διαβάσει οτι σύντομα θα βγουν longer tanks, με extra χωρητικοτητα. Υπαρχουν θέματα με τη χρηση καποιων driptips που ειναι χαλαρα και του liquid control. Χρειαζεσαι χοντρα driptips ή driptips με χοντρα o rings. Η το μονοκόμματο mouthpiece που θα βγει αργοτερα (οπως είχε ο τηλεμαχος 1). Αλλα και με πιο χαλαρα driptips κανεις δουλεια, ξεσφιγγοντας λιγο το top cap.


Δεν ξερω ποσο καλος ειναι γενικότερα ο τηλεμαχος σε σχεση με αλλα RTA. Εγω είμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος πάντως αλλα πήγα απο KFL+ σε τηλεμαχο v2. Γενικώς είναι θέμα και προσωπικών προτιμήσεων κλπ το θεμα RTA. Αλλά νομίζω άπαξ και στηθεί σωστα, και μαθει κάποιος την χρήση του, δεν μπορώ να σκεφτω κάποιο σοβαρό παραπονο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2015, 10:59 από ablahadanabla »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #172 στις: Απριλίου 25, 2015, 11:35 »
Αδελφέ, εξαιρετική παρουσίαση και, συγχρόνως, εξαιρετικός οδηγός γρήγορης εκκίνησης!

Μόνο για το χτύπημα δεν έκανες λόγο, αλλά μπορεί να χρησιμοποιείς μηδενικά υγρά.

Αποσυνδεδεμένος ablahadanabla

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #173 στις: Απριλίου 25, 2015, 12:13 »

ατμιζα μιξη umami suave και fresco 11mg (το υγρο είναι γυρω στο 80% vg, τα υπολοιπα pg και νερο).στο KFL+ και συνεχισα ετσι
στον τηλέμαχο V2.


Αν πριν κοιμηθω πλακωνα τον τηλεμάχο, είχα αυπνιες. Το εψαξα και είναι θέμα υπερβολικής νικοτίνης μάλλον. Δοκίμασα σκετη VG βαση 85 vg 15νερο, στα 6mg και βρηκα την υγεια μου. Επίσης οι πρωτες πρωινές τζουρες στον τηλέμαχο ηταν πολυ πιο "βαριες" από οτι στον KFL+ με το 11αρι υγρο.


Δεν ισχυρίζομαι ότι κάνει μαγικά ο Τηλέμαχος και θέλει λιγότερη νικοτίνη. Αλλά είναι νομίζω θέμα airflow. Το έχω τέρμα ανοιχτό. Είναι τόσο αεράτη η τζουρα, που γεμίζεις με ατμο αλλά οχι μέχρι τα πνευμόνια, λιγο πιο πριν στο λαιμο. Δέν κάνω lung hits δηλαδη, αλλα σίγουρα όχι τα mouth to lungs που εκανα με KFL+ που είχε περιορισμενο airflow.


Το χτύπημα με άλλα λόγια είναι εξαιρετικό. Η όλη εμπειρία Τηλέμαχου είναι ξεκάθαρο upgrade απο KFL+, δεν υπάρχει γυρισμός.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #174 στις: Απριλίου 25, 2015, 23:32 »
Την αντίσταση την φέρνω στην ευθεία των βιδών, δηλαδή όσο πιο τεντωμένα γίνετε τα σύρματα, με την αντίσταση να κοιτάζει κάτω.

Ναι, είναι αυτό που έγραψες. Το δοκίμασα και δούλεψε. Για γεύση, η αντίσταση να είναι ψηλά στο ύψος των βιδών. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.


Αν όμως όντως δεν έχεις γεύση και έχεις υψηλή κατανάλωση υγρού σημαίνει οτι floodαρει το chamber, και αντι το υγρό να πηγαίνει στο coil, παει στο collector tank.

Ναι, υπήρχε υγρό στο collector tank, 3-4 σταγόνες.


Πιστεύω οτι έιναι θέμα build το πρόβλημα σου.

Ναι, θέμα setup ήταν. Είχα το βαμβάκι σφηνωμένο στα λούκια. Μάλλον δεν έκοψα καλά το βαμβάκι και έτσι όπως έσφιξα την καμπάνα, φράκαραν τα λούκια.

μπορεις να ανοιξεις και να δεις το build σου χωρις να αδειασεις το tank

Αυτό δεν το ήξερα. Πως γίνεται να επιδιορθώσω το setup χωρίς να αδειάσω το υγρό από το tank; Υπάρχει κάποιο σχετικό βίντεο στο youtube;

ablahadanabla εξήγησες τις περισσότερες απορίες μου με λεπτομέρειες. Σ' ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ablahadanabla

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #175 στις: Απριλίου 26, 2015, 01:16 »
Αυτό δεν το ήξερα. Πως γίνεται να επιδιορθώσω το setup χωρίς να αδειάσω το υγρό από το tank; Υπάρχει κάποιο σχετικό βίντεο στο youtube;


Γυρνάς ανάποδα τον Τηλέμαχο. Ξεβιδωνεις την καμπάνα όσο σε αφήνει (θα τερματίσει κάπου λόγω του tank). Έπειτα ξεβιδώνεις το tank από τη βάση, και θα δείς οτι ταυτόχρονα ξεβιδώνει και η καμπάνα. Εξαιρετικός σχεδιασμός, και δουλευεί τέλεια και πανευκολα γιατί απλά είναι άψογα τα σπειρώματα.


Οταν θα πάς να βιδωσεις πάλι το τανκ με το υγρο, θα βιδωνει και ταυτόχρονα η καμπάνα! Αφού τον έδεσες και πριν γυρισεις κανόνικα τον Τηλέμαχο κλείσε εντελώς την καμπάνα.


Ο Βασίλης μου ζήτησε να ανεβάσω ένα βίντεο μπας και βοηθήσει. Το ανέβασα αλλά αμφιβάλλω οτι θα βοήθησει γιατι είναι τραβηγμένο από κινητό (κάνει κολληματα), έιναι ανάποδα , δεν κάνει focus, δεν είχα εικόνα τι εγραφε το κινητό και ο σχολιασμός μου για γέλια ! :p


[youtube]OijIGBp2830[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #176 στις: Μαΐου 01, 2015, 00:46 »
Έχω τον ατμοποιητή περίπου 8 μέρες. Μικρό χρονικό διάστημα σίγουρα, δεν θα μπω στον πειρασμό να τον συγκρίνω με άλλους ατμοποιητές, αλλά έχω μια πρώτη εικόνα.

Όταν παρέλαβα τον Τηλέμαχο, το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν το ελάχιστο βάρος του, σχεδόν ψεύτικος.
Όταν τον πρωτοέστησα, δεύτερη έκπληξη ήταν η αεράτη τζούρα του, πολύ αεράτη για τα γούστα μου ή με ότι μέχρι στιγμής είχα συνηθίσει, για να το πω καλύτερα.
Την 3-4 μέρα έμαθα να κάνω καλύτερο στήσιμο, γιατί είτε λόγω βιασύνης είτε επειδή δεν ήξερα τον Τηλέμαχο, οφείλω να πω ότι είχα απογοητευτεί.
Από την 4η μέρα και μέχρι τώρα, θέλετε ότι συνήθισα τον Τηλέμαχο, θέλετε ότι προσαρμόστηκα στην αεράτη τζούρα του, θέλετε ότι μου έβγαλε γεύση, με τον ατμοποιητή τα έχουμε βρει μια χαρά.

Αν ψάχνετε για καλές κριτικές ανατρέξτε το νήμα πίσω για να βρείτε απαντήσεις. Μέχρι τώρα δεν βρήκα κάτι που να με ενοχλεί με τον Τηλέμαχο ή που να μη μου άρεσε.

Ένα μεγάλο μπράβο στον κατασκευαστή, στο e-smokeguru και ιδιαίτερα στο Βασίλη.

Παιδιά, 3 πράγματα δεν πρόκειται να αγοράσω από Κίνα ξανά, μπαταρίες, mods και ατμοποιητές...

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #177 στις: Ιουλίου 04, 2015, 20:27 »
Παιδιά τι νέα ο τηλέμαχος,είστε ευχαριστημένοι
όσοι τον έχετε?

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #178 στις: Ιουλίου 04, 2015, 21:46 »
Πολύ ευχαριστημένος με 2 Τηλέμαχους v2. Θες να μάθεις κάτι συγκεκριμένα;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Tilemahos
« Απάντηση #179 στις: Ιουλίου 04, 2015, 22:29 »
Μαλλον δεν τα βρηκε ο φιλος με τον Τηλεμαχο....... 8)


Αν θελεις μπορω να σε απαλαξω........ ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824358 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507359 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294175 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1122 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem