vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

377 επισκέπτες, 2 χρήστες
tsipi, JohnDag

Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #420 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 01:07 »
Κάπου διάβασα ότι αυτές οι VOCC θέλουν πολλά watt για να παίξουν σωστά. Κάποιος έλεγε πάνω από 15 κάποιος άλλος 16-18 . Μου φαίνονται πολλά για αντιστάσεις μονές . Τελικά τι ισχύει και ποιό είναι το εύρος των Watt που παίζουν χωρίς κίνδυνο να καούν;

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #421 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 15:26 »
Σε μένα οι Vocc με καλύπτουν από τα 10.5W-11W με Αεροτανκ Μεγκα. Δοκίμασε μόνος σου να δεις το σημείο που σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #422 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 15:17 »
Συνεχίζω με την εμπειρία μου με τις κεφαλές σε Aerotank Mega με το νέο airflow με τις 5 τρυπούλες.
1. Η πρώτη 1.8 Ω  DC που είχε προεγκατεστημένη κράτησε μόνο 4 ημέρες.
2. Η δεύτερη 1.5 Ω DC κράτησε γεμάτες 7 ημέρες και την άλλαξα προληπτικά χωρίς να μου δείξει κάποιο δείγμα ότι τελειώνει (θεωρώ ότι στην εβδομάδα πρέπει να αλλάζουν οι κεφαλές). Αντιμετώπισα μια μικρή υπερτροφοδοσία κάθε φορά που γέμιζα το tank και η οποία λυνόταν με άνοιγμα του airflow και μερικές μακρόσυρτες τζούρες χωρίς ιδιαίτερη πίεση. Επίσης διαπίστωσα ότι το πρόβλημα των υπερτροφοδοσιών λύνεται και με ξάπλωμα του ατμοποιητή.Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά διαπίστωσα ότι του αρέσει να ξαπλώνει  :laugh1: .
Γενικά η συμπεριφορά της κεφαλής ήταν πολύ καλή.
3. Η τρίτη 1.8 Ω VOCC (δεν βρήκα 1.5 Ω) την έβαλα σήμερα το πρωί αφού έβαλα 4 σταγόνες υγρού αναπλήρωσης σε κάθε μια από τις δυο τρύπες προτού την βιδώσω στον ατμοποιητή και την άφησα με το υγρό πριν ατμίσω κανένα δεκάλεπτο. Την ξεκίνησα από χαμηλά watt (10 watt) αν και στο μαγαζί που την πήρα μου είπαν να την βάλω στα 11 watt. Μετά από μερικές ώρες την ανέβασα στα 11 watt. Γεύση μια χαρά, ατμός μια χαρά και συνεχίζω να δω πως θα πάει και αυτή.
Να συμπληρώσω ότι ατμίζω 3,5 - 4,5 ml την ημέρα με καθαρά υγρά που φτιάχνω μόνος μου και εναλάσσω με βάση.
Η απορία μου είναι η εξής. Ποιο είναι το εύρος των Watt - Volt που αντέχουν οι Vocc; Διάβασα ότι θέλουν περισσότερα Watt από τις BDC αλλά πουθενά δεν είδα το εύρος που η εταιρεία θεωρεί ότι είναι το κατάλληλο ενω για τις BDC υπάρχει πινακάκι στο site της Kanger. Επίσης τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στην 1.5 και 1.8 Ω και γιατί μου προτείνατε την 1.5 Ω; Θα προσπαθήσω να βρω και την 1.5 αλλά μέχρι τότε θα ήθελα την άποψή σας.
Επίσης να σημειώσω ότι το Evic Vtc Mini μου δείχνει την 1.8Ω στα 1.93 - 1.94 Ω και την 1.5 μου την έδειχνε στα 1.59 - 1.60 Ω. Θεωρώ ότι είναι μια φυσιολογική απόκλιση σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο forum αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει θα ήθελα να με ενημερώσετε.
Αυτά προς το παρόν και συνεχίζουμε. :)
 

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #423 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 00:30 »
Ανεβάζεις και κατεβάζεις watt ανάλογα με την αίσθηση που παίρνεις. Αν ξεκινήσεις από πολύ χαμηλά και δεν έχεις χτύπημα & ατμό, ανεβάζεις watt. Αν νιώσεις την παραμικρή έννοια καμένου τότε ξεπέρασες το όριο.
Μια άλλη οπτική είναι να βλέπεις τα Volt. Ξεκίνα από 3.7V και μην ξεπεράσεις τα 4V.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #424 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 11:17 »
kikas
Αυτή τη στιγμή είναι στα 4.61 Volt γιατί εκεί πάει στα 11 Watt που μου είπαν από το κατάστημα.Το θέμα είναι μέχρι που πάει γιατί αν πάω ψάχνοντας και πάρω καμμένο χαιρετώ και την κεφαλή.Στα Volt που λές δεν αισθάνομαι ότι θα λειτουργήσει καν η συγκεκριμένη κεφαλή.Σε ξένα forum που διάβασα προτείνουν λειτουργία από 4.2 - 5.00 volt. Η ερώτηση που τίθεται είναι το εαν είναι γνωστή η πραγματική ευρύτητα λειτουργίας των κεφαλών ή από εμπειρία σε ποιο εύρος λειτουργούν σωστά.Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση :) .
Επίσης να προσθέσω ως συνέχεια του προηγούμενου post μου ότι στην Vocc δεν υπάρχουν φαινόμενα υπετροφοδοσίας τουλάχιστον στην 1 1/2 μέρα που την χρησιμοποιώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 11:22 από ambient »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #425 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 12:27 »
ambient δεν έγραψα να ανεβάζεις μέχρι να νιώσεις καμένο.
Αν νιώθεις καλή γεύση, χτύπημα και δεν έχεις υπερ-υπο τροφοδοσία άστο όπως είναι.
Το εύρος λειτουργίας μια αντίστασης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως διατομή σύρματος, υλικό κατασκευής κτλ κτλ. Γι αυτό σου έγραψα τον πιο εύκολο(μπακαλίσιμο ίσως) τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος ΓΑΠ

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #426 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 12:44 »
Επισκευάσιμη θα βγει για τον Mega;Γνωρίζει κάποιος κάτι επ'αυτού;Για τον Ναυτίλο βγήκε ήδη απ'ότι έμαθα.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #427 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 13:30 »
ΓΑΠ
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικά και δεν έχω διαβάσει κάτι. Αν κάποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει γιατί με ενδιαφέρει.


Για να μην γράφω άλλο μήνυμα έστειλα μήνυμα στην Kanger για να μου πει τα ασφαλή όρια χρήσης των VOCC κεφαλών. Ζήτησα ως επι το πλείστον τα όρια για τις 1,5 και 1,8 αλλά ζήτησα να μου στείλουν, αν υπάρχει, πινακάκι με την ασφαλή λειτουργία όλης της γκάμας των VOCC κεφαλών. Εν αναμονή λοιπόν  :) .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 20:33 από ambient »

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #428 στις: Ιανουαρίου 13, 2016, 23:12 »
Update
Δοκίμασα την VOCC 1.8ohm στα 11 watt. Για 3 και 1/2 μέρες όλα μια χαρά και γεύση και ατμός και χτύπημα. Από εκεί και μετά άρχισε να με ενοχλεί στο λαιμό χωρίς απαραίτητα να παίρνω καμμένο αλλά και η γεύση δεν ήταν πια η ίδια. Σήμερα το μεσημέρι που γύρισα από τη δουλειά έβγαλα την αντίσταση, την πέταξα και έβαλα μέσα την 1.5 VOCC που πήρα και αφού έριξα 3-4 σταγόνες σε κάθε τρύπα γέμισα το tank με καθαρή βάση 60/30/10 (PG/VG/WFI) το άφησα για κανένα δεκάλεπτο, το έβαλα στα 9 watt και ξεκίνησα να ατμίζω. Την αντίσταση το VTC Mini μου τη διαβάζει από 1.57-1.64. Θα το πάω μέχρι και αύριο έτσι και αύριο θα ανεβάσω στα 10 W. Αν και αυτή κρατήσει 4 ημέρες τότε θα επιστρέψω στις νέες BDC 1.5 και με τις οποίες είχα και τη μεγαλύτερη σταθερότητα. Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν να δίνω κάθε 4 ημέρες περίπου 3€, με κατανάλωση που δεν ξεπερνά τα 4,5 ml και συνήθως είναι στα 3,5 ml που με τα αντίστοιχα υγρά η BDC 1.5 μου έβγαλε 1 εβδομάδα και την άλλαξα χωρίς να παρουσιάσει κάποιο σύμπτωμα ότι θέλει αλλαγή.
Αυτά προς το παρόν και θα δούμε.
Περιμένω επίσης και την απάντηση της Kanger για το εύρος χρήσης των VOCC κεφαλών. Αν δεν μου απαντήσουν μέχρι αύριο θα τους ξαναστείλω μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος seilogeo

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #429 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:02 »
Εγω προσωπικα με την vocc στα 1.8 ειμαι ηδη στην πρωτη βδομαδα και μπορω να πω οτι παει πολυ καλα σε  aerotank mega.  Διαφορετικη γευση μεν αλλα δεν εχει αλλιωθει καθολου. Στα 10-11 watt περιπου. Μπορει κανεις να τις βρει στο fasttech με 5 - 6 δολλαρια η πενταδα αναλογα τα watt.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2016, 11:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #430 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 12:22 »

Βρήκα στο Forum αυτό το χρήσιμο λινκ. Μήπως μας βοηθήσει στην κατανόηση του ασφαλούς ορίου και στο πώς να χρησιμοποιούμε τις αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #431 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:28 »
e-Zatmisi

Έχω και εγώ αντίστοιχο πίνακα που τον βρήκα μέσα στο forum αλλά δεν θυμάμαι που και ο οποίος είναι πολύ γενικός και δεν εξειδικεύει το τι γίνεται με την κάθε αντίσταση. Υπάρχουν για παράδειγμα αντιστάσεις 1.5 ohm που για να παίξουν σωστά πρέπει να ανέβουν πάνω από 12 watt και μπορεί να φτάσουν ή να ξεπεράσουν τα 20 χωρίς πρόβλημα.
Επισυνάπτω και τον πίνακα που έχω για ενημέρωση-βοήθεια σε όποιον τον χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #432 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:35 »
 :) Όταν τον είχα φτιάξει αυτό τον πίνακα, το SubΩ δεν είχε γίνει ακόμα μόδα!!!

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #433 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:42 »
Χαρά στην υπομονή σου Cruiser79 :laugh1:
Αλλά πολύ κατατοπιστικό. :o θα μας βγουν τα μάτια. θέλω καινούρια γυαλιά και μεγεθυντικό φακό λέμε!
Ambient ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kangertech Aerotank Mega & Mini: Φωτορομάντζο - Παρουσίαση
« Απάντηση #434 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 13:54 »
:) Όταν τον είχα φτιάξει αυτό τον πίνακα, το SubΩ δεν είχε γίνει ακόμα μόδα!!!
Μήπως το έχεις σε μεγαλύτερη ανάλυση; Πονέσαν τα ματάκια μου.  8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342313 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597278 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357803 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios