vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech eVic Supreme

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Joyetech eVic Supreme
« στις: Μαΐου 16, 2014, 18:47 »
Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται!
Κάπως έτσι ένοιωσα όταν η courier μου παρέδωσε ένα δέμα της eCig Hellas γεμάτο με ακυκλοφόρητα (τότε) προϊόντα Joyetech. Ανάμεσα σ’ αυτά το νέο eCom (που θα παρουσιάσω όταν κυκλοφορήσει), το 510CC και το βαρύ πυροβολικό eVic Supreme.

O βασιλιάς απέθανε, ζήτω ο βασιλιάς...
Βέβαια δεν θα έλεγα ακριβώς βασιλιά το παλιό eVic. Πολλοί το αγάπησαν και άλλοι τόσοι το μίσησαν. Αιτία η κατασκευή του που δεν ήταν στα στάνταρτ άλλων mod της αγοράς αλλά και η ισχύς του που περιοριζόταν στα 11W και 2.5A. Παρόλα αυτά για το μέσο ατμιστή η δύναμή του ήταν επαρκής και το αλουμίνιο αρκετά γερό υπό κανονικές συνθήκες. Τα προβλήματα ξεκινούσαν στα πεσίματα ή στο στραβοβίδωμα ατσάλινων ατμοποιητών.

Η Joyetech άκουσε τα παράπονα και 1.5 χρόνο μετά παρουσιάζει το ολοκαίνουργιο Supreme που μόνο το όνομα έχει κοινό με τον προκάτοχό του.

Είναι κατασκευασμένο από ανοξείδωτο ατσάλι, η ισχύς ανέβηκε στα 30W, η οθόνη μεγάλωσε και μπορεί να απεικονίσει φωτογραφίες. Όπως είναι φυσιολογικό μεγάλωσε το μήκος και το βάρος του. Είναι 1.5cm ψηλότερο από το απλό eVic και 35gr βαρύτερο. Οι διαστάσεις του είναι σχεδόν ίδιες με του Vamo.



Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Ύψος: 139mm
Διάμετρος: 23mm
Βάρος: 149gr
Ισχύς: 30W, 3-6V
Υποστήριξη αντιστάσεων: 0.5-5.0Ω

Για όσους δεν έχουν ιδέα από το παλιό eVic να πω δυο λόγια. Ήταν κάτι επαναστατικό καθώς δεν ήταν μόνο ηλεκτρονικό mod αλλά πραγματικό gadget. H μεγάλη οθόνη του μπορούσε να εμφανίσει πληθώρα πληροφοριών, όπως τζούρες που κάναμε, χρόνο χρήσης, ημερομηνία, ώρα κλπ. Μπορούσε να συνδεθεί με PC για να φορτίσει αλλά και να συνδεθεί με αντίστοιχο software που μας έδειχνε συγκεντρωτικά στατιστικά στοιχεία και διάφορα άλλα καλούδια.
Το νέο eVic Supreme τα κάνει όλα αυτά αλλά και πολλά παραπάνω όπως θα δούμε στη συνέχεια.



Η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής είναι εμφανής. Το Supreme είναι κατασκευασμένο εξ' ολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι. Το επάνω καπάκι είναι πλέον αφαιρούμενο και στην ίδια διάμετρο με το mod. Ο κονέκτορας 510 είναι βιδωτός, οπότε απλά αντικαθίσταται σε περίπτωση προβλήματος. 4 βίδες συγκρατούν με ασφάλεια το εσωτερικό της κεφαλής σε περίπτωση πτώσης. Η όλη κατασκευή φωνάζει ποιότητα.



Στα ενδότερα αφού αφαιρέσουμε τις 4 βίδες. Η πλακέτα είναι στερεωμένη σε ένα κυλινδρικό μεταλλικό σωλήνα. Εξωτερικά του σωλήνα είναι το πλαστικό κάλυμμα της κεφαλής. Δεν μπορεί να ραγίσει ή να σπάσει από πτώση καθώς εφαρμόζει τέλεια επάνω στο μέταλλο. Τα μόνα απροστάτευτα τμήματα είναι το παράθυρο της οθόνης και η θύρα usb καθώς για ευνόητους λόγους δεν υπάρχει σωλήνας πίσω από το τζάμι. Πολύ γερή και ανθεκτική κατασκευή αλλά βέβαια πάντα υπάρχει τρόπος να σπάσεις κάτι άμα θέλεις! Δεν υπάρχει όμως πλέον κανένας λόγος ανησυχίας για τη στιβαρότητα της κατασκευής.



Η οθόνη έχει μεγαλώσει και μπορεί να εμφανίσει φωτογραφίες αλλά και κάθε χρήσιμη ή άχρηστη πληροφορία. Μπορούμε να εμφανίσουμε τα Volt, Watt, τζούρες που κάναμε, χρόνο που ατμίσαμε, Ωμ αντίστασης, ημερομηνία, ώρα, κατάσταση μπαταρίας και πιθανόν 1-2 ακόμα που μου διαφεύγουν. Και όλα αυτά μπορείτε να τα δείτε μαζί σε μια οθόνη! Μπορούμε επίσης να προσθέσουμε φωτογραφίες που θα βλέπουμε κατά το άνοιγμα ή όταν ενεργοποιείται ο screen saver.



Το ανανεωμένο myVapors έγινε πιο φιλικό στη χρήση και πιο εμφανίσιμο. Από εδώ μπορούμε να ρυθμίσουμε πολύ εύκολα το Supreme, να αναβαθμίσουμε το firmware και να δούμε στατιστικά στοιχεία για τη χρήση του (τζούρες, χρόνος, μέση/συνολική ενέργεια κλπ).
Φυσικά όταν συνδέσουμε το eVic Supreme με το PC ταυτόχρονα φορτίζει αλλά μπορούμε και να το χρησιμοποιήσουμε σαν passthrough.



Στη φωτό φαίνεται ότι ακόμα και με τελειωμένη μπαταρία το eVic Supreme δίνει με ακρίβεια το ρεύμα που ζητάμε. Με 20% μπαταρία και ρύθμιση 5.3V μας βγάζει 5.34V. Αυτή η έξοδος είναι απόλυτα σταθερή καθ' όλη τη διάρκεια της τζούρας.
Ο πίνακας δείχνει όλες τις μετρήσεις μου. Το mod μου ήρθε χωρίς μπαταρία οπότε χρησιμοποίησα τη νέα Efest Purple 18650 2500mAh 35A. Μέτρησα από 3.3V και πάνω γιατί το βολτόμετρό μου δεν έχει δυνατότητα να δείξει πιο κάτω.
Σε αντίσταση 0.6Ω και ρύθμιση 4.2V μου έδωσε 4.11 πραγματικά. Κάτι που δεν φαίνεται στον πίνακα είναι όταν το γύρισα σε watt και επέλεξα 30W μου έδωσε 4.17V αντί 4.24V που θα έπρεπε, δηλαδή 29W πραγματικά. Φαίνεται λοιπόν πως το όριο είναι σίγουρα τα 7Α (I=V/R, άρα I = 4.17/0.6 = 6.95A) και πιθανότατα τα 8Α αν πιάνει 30W με 0.5Ω αντίσταση. Από 3 έως 4V δεν έβαλα μέτρηση καθώς μου έδινε παντού έξοδο 3.3-3.4V. Ειλικρινά αυτό δεν μπόρεσα να το καταλάβω. Φαινόταν σαν να έχει τελειώσει η μπαταρία, κάτι που δεν ίσχυε γιατί μόλις ανέβαζα volt έδινε κανονικά. Μάλλον στα χαμηλά Ωμ δεν μπορεί να κατεβάσει την τάση κάτω από την τάση που δίνει η μπαταρία (αυτό όμως δεν ισχύει στις μεγαλύτερες αντιστάσεις).
Στα 1.1Ω δίνει 5.65V πραγματικά, δηλαδή 29W.

Η ακρίβεια λοιπόν είναι εντυπωσιακή. Κάτι που θα πρέπει να έχουμε υπόψη είναι ότι μπορεί να δώσει από 3 έως 6V. Αν λοιπόν θέλουμε 30W πρέπει να έχουμε αντίσταση 0.5 - 1.2Ω για να τα πιάσουμε (P=V2/R, δηλαδή P=62/1.2=30W). Κατά συνέπεια με αντίσταση 1.3 - 1.8Ω μπορούμε να έχουμε 28-20W, με αντίσταση 1.9 - 2.4 πέφτουμε 19-15W και ούτω καθεξής.


[youtube]ROn-VROQbEs[/youtube]
H κάμερα που διαθέτω δεν έχει δυστυχώς την δυνατότητα ζουμ και δεν μπορώ να εστιάσω στα μενού, οπότε δείχνω μόνο κάποια πράγματα που ανακάλυψα και δεν αναφέρονται στο manual.


[youtube]4SHyssR5Igs[/youtube]
Αυτό το video δείχνει όλες τις λειτουργίες του μενού.


Άφησα το καλύτερο για το τέλος. Την τιμή!
Ειλικρινά δεν το πίστευα ότι θα παρουσιαζόταν σ' αυτή την τιμή καθώς η Joyetech δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια. To eVic Supreme κοστίζει 136€ και με την έκπτωση 20% του φόρουμ πέφτει σε κάτι λιγότερο από 110€ με τα μεταφορικά πληρωμένα. Στην τιμή περιλαμβάνεται καλώδιο USB, φορτιστής USB και μπαταρία (η πολύ καλή Sony US18650VTC4). Σ' αυτή την τιμή έχω την εντύπωση (αν κάνω λάθος διορθώστε με) ότι είναι το φθηνότερο 30W mod σε σωλήνα. Αρκετοί ανταγωνιστές έχουν την διπλή τιμή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 16, 2014, 23:05 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Akis 21

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 16, 2014, 22:42 »
Ενδιαφέρον φαίνεται... Το bod του Leo ταιριάζει και σε αυτό?Αν ναι θα είναι καλή περίπτωση για όσους το έχουν...


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 16, 2014, 23:54 »
Ωραία παρουσίαση. :)
Ένα πράγμα που μου ειχε κανει αρνητική εντύπωση στο evic, ήταν η αίσθηση στην κινηση του δαχτυλιδιού αυξομειωσης των volt. Ήταν κάπως χαλαρό και είχε λίγο τζόγο... Κάποια βελτίωση υπάρχει σε αυτόν τον τομέα;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 16, 2014, 23:56 »
Ενταξει αντι να γινει καλυτερο, μικροτερο και ελαφρυτερο, εκανε καπως τα αντιθετα αλλα δε πειραζει.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 17, 2014, 02:49 »
Ενδιαφέρον φαίνεται... Το bod του Leo ταιριάζει και σε αυτό?Αν ναι θα είναι καλή περίπτωση για όσους το έχουν...
Είχα την ίδια απορία. Η απάντηση που μου έδωσε η eCig είναι ότι ταιριάζει όχι 100% αλλά ικανοποιητικά. Καλύτερα να το δοκιμάσεις από κοντά σε κάποιο κατάστημα.

Ένα πράγμα που μου ειχε κανει αρνητική εντύπωση στο evic, ήταν η αίσθηση στην κινηση του δαχτυλιδιού αυξομειωσης των volt. Ήταν κάπως χαλαρό και είχε λίγο τζόγο... Κάποια βελτίωση υπάρχει σε αυτόν τον τομέα;
Δεν είχα ποτέ μου eVic αλλά τώρα που το λες... Τζόγο δεξιά-αριστερά δεν έχει αν όμως πατήσεις μέσα-έξω από τις αντίθετες πλευρές έχει κάποιο παίξιμο μισού χιλιοστού. Δεν με απασχόλησε όμως, φαίνεται φτιαγμένο κι αυτό από ατσάλι, γυρνάει ελεύθερα 360ο (δεν έχει στοπ) και έχει πολύ θετική αίσθηση με κλικ στις θέσεις που κάθεται.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 17, 2014, 04:44 »
Eαν εχει ακριβεια και κρατα ολες αυτες τις ρυθμισεις εχει καλως γιατι η πρωτη εκδοση

μετα απο μια μερα εχανε και ημερομηνιες και ωρα .... δεν ξερω τωρα αυτη μπορει να ειναι καλλιτερη :) :) :) :)






Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 17, 2014, 05:19 »
Όντως σχεδόν μέρα με τη νύχτα οι δύο εκδόσεις.

Εμένα η απορία μου είναι αν το ύψος του θα μπορούσε να ήταν μικρότερο χωρίς τον αφιερωμένο χώρο για την προσαμοσμένη φωτογραφία*. Το πιο λογικό είναι να μπήκε απλά για να γεμίσει το κενό, αλλά αν τυχόν αύξησαν το ύψος της κεφαλής προκειμένου να χωρέσουν αυτή τη χαζομάρα ... τι να πω, έλεος.

*εννοώ τον χώρο χαμηλά που φαίνεται το λογότυπο της joyetech

υ.γ. ωραίος ατμοποιητής  :angel:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2014, 05:30 από zilberto »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 17, 2014, 09:21 »
Κακως εχουν κρατησει το παλιο ονομα που δεν εχει και τη καλυτερη φημη.
Φαινεται πως δεν εχει τιποτα κοινο με τη παλια εκδοση.
Το πρωτο φαινοταν καθαρα οτι ηταν ενα πειραμα και οι αγοραστες τα πειραματοζωα.
Τουτο εδω φαινεται να εχει λυσει τα δυο βασικα προβληματα: δυνατο ρευμα, αξιοπιστια (το δευτερο μενει να αποδειχθει και στη πραξη. Αχιλειο πτερνα θεωρω τον περιστροφικο διακοπτη).
Στα χαρτια μοναδικο του μειονεκτημα το μεγεθος!


Αν αποδειχθει αξιοπιστο, με αυτη τη τιμη θα σπασει ταμεια και θα αναγκασει κι αλλους να βγαλουν καινουγια ομορφα πραγματα.
Αντε γιατι την αγορα μονοπολουν σχεδον, για ξεχωριστους λογους, το προβατο και το vamo που κατα τη γνωμη μου καλα και αγια ειναι αλλα κακα τα ψεματα, εχουν παλιωσει. Στο χωρο των ηλεκτρονικων, ενας χρονος ειναι ενας αιωνας...



Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 17, 2014, 10:57 »
Δηλ. στην τιμη των 136 ευρω το θεωρειτε φθηνο? ??? ?

Προσωπικα να τα δωσω αποκλειεται για να πειραματιστω τι κανει και αν το κανει :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

την στιγμη που υπαρχουν πολυ καλλιτερα και δοκιμασμενα μοντ στην αγορα σε παραπλησια τιμη

αντε 10 15 ευρω ακριβοτερα και δεν ενοοω το Provari  ;) ;) ;) ;)








Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 17, 2014, 20:44 »
Δυνατό ρεύμα έχει(το λύσαμε αυτό!). Σταθερό ρεύμα έχει? Αυτός ήταν ο λόγος που έδωσα το προηγούμενο για το provari. Υπάρχουν μετρήσεις εξόδου σε διάφορα στάδια της μπαταρίας να δούμε πως τα πάει εκεί?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Akis 21

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 17, 2014, 23:13 »
Σταθερό ρεύμα αν δεν έχει  το εχασε  το παιχνιδι
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2014, 23:19 από Akis 21 »

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 17, 2014, 23:17 »
Μήπως σε μπέρδεψα? Εννοώ να σου δίνει τα volt που σου δείχνει καθ όλη την διάρκεια της μπαταρίας, όπως ακριβώς ΔΕΝ έκανε το κλασικό (ενώ κάνει το provari η το DNA20)

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Akis 21

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 17, 2014, 23:22 »
δεν με μπερδεψες καθολου δικο μου λαθος διορθωσα

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 18, 2014, 04:47 »
Δυνατό ρεύμα έχει(το λύσαμε αυτό!). Σταθερό ρεύμα έχει? Αυτός ήταν ο λόγος που έδωσα το προηγούμενο για το provari. Υπάρχουν μετρήσεις εξόδου σε διάφορα στάδια της μπαταρίας να δούμε πως τα πάει εκεί?
Αναφέρω στην παρουσίαση ότι με μπαταρία στα τελειώματα (δες και τη σχετική φωτό) το ρεύμα που δίνει είναι απόλυτα σωστό. Τουλάχιστον στα 12W που ατμίζω. Εξάλλου δεν έγιναν όλες οι μετρήσεις με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία. Μόνο οι μετρήσεις στα 0.6Ω. Με την Efest Purple που έγινε η δοκιμή, αισθάνεσαι ότι τελειώνει η μπαταρία στο 30% (εκεί η μπαταρία έχει 3.65V). ΔΕΝ δίνει λιγότερο ρεύμα, απλά αντιλαμβάνεσαι μια καθυστέρηση 0.5-1sec μέχρι να δώσει ρεύμα. Από τη στιγμή που θα δώσει όμως το ρεύμα είναι σωστό. Όσο πέφτει η μπαταρία, τόσο μεγαλύτερη γίνεται η καθυστέρηση. Στο 20% (3.55V) η καθυστέρηση φθάνει τα 4-5sec και ψάχνεις για πρίζα.

Eαν εχει ακριβεια και κρατα ολες αυτες τις ρυθμισεις εχει καλως γιατι η πρωτη εκδοση

μετα απο μια μερα εχανε και ημερομηνιες και ωρα ....
Δεν έχασε καμία ρύθμιση στις 15 ημέρες που το δουλεύω, παρόλο ότι φορτίζω σε εξωτερικό φορτιστή και το αφήνω χωρίς μπαταρία τη νύχτα. Το ρολόι του δεν έχει χάσει λεπτό.

Αποσυνδεδεμένος Akis 21

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic Supreme
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 18, 2014, 23:55 »
θα με ενδιεφερε η αγορα του κραταω ομως μια επιφυλαξη στο αν κανει ολα αυτα που υποσχεται... οποτε το αφηνω για αργοτερα που θα εχουμε τεκμηριωμενες αποψεις. αν εχει καποιος φιλος το εν λογω mod αλλα και το προηγουμενο αν θα μπορουσε να ανεβασει μια φωτογραφια διπλα διπλα θα βοηθουσε πολυ νομιζω, οπως και με το bod του leo.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2914 420434 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:42
από xristos99
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 817 158335 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:04
από treloneritis
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15741 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131272 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 165 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 277 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249578 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767652 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 260 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog