vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, Jorge, lounik

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1245 στις: Απριλίου 09, 2016, 17:44 »
Εγώ πάλι στον V2, ακούω φίου-φίου μόνο στις δυο μεγαλύτερες τρύπες αέρα. Κράκ-κράκ ακούω μόνο στα Kayfunια κάθε τύπου.
Τελικά, όσον αφορά το φιου φιου και γενικά γουργουρισματα κλπ , βλέπω ότι είναι όλα θέμα στησίματος. Ακολούθησα τις οδηγίες σου για το βαμβάκι(thanks again :) )  (το έκοβα λίγο περισσότερο πριν, σφάλμα μου), κατέβασα την παροχή υγρού στην δεύτερη μκρή τρύπα γιατί είχα υπερτροφοδοσία στην τρίτη και δουλεύει πλέον άψογα!! Εν το μεταξύ από εχθές το βράδυ που του πέρασα και το μεταλλικό τανκάκι, δε ξέρω τι και πώς, αλλά έγινε σχεδόν αθόρυβος και μου δίνει την εντύπωση ότι παίρνω ακόμη καλύτερη γεύση (τι στο καλό, τόσο πολύ να είναι η ιδέα μου? ). Περιττό να πω ότι απολαμβάνω πλέον το ατμισμα με χτύπημα και γεύση (και προπάντων στεγνά) και δε μετανιώνω ούτε στιγμή για τα χρήματα που έδωσα. Πραγματικά σκέφτομαι να πάρω και δεύτερο.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1246 στις: Απριλίου 10, 2016, 00:53 »
Το γράφω και πιο πάνω, τον αγόρασα , τον έστησα σε 5 λεπτά και είδα το φως μου.
 Για πολλές μέρες δεν άλλαξα ούτε το βαμβάκι, νομίζοντας ότι το πρώτο μου στήσιμο, ήταν τυχαία άψογο.
Το δεύτερο στήσιμο ήταν πάλι τέλειο και αμέσως έτρεξα κι αγόρασα άλλον ένα, που τον έστησα με τον ίδιο τρόπο και είναι επίσης άψογος.
Περιττό να αναφέρω ότι πούλησα 4 kayfunοειδή, να μη μου πιάνουν χώρο;

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1247 στις: Απριλίου 10, 2016, 19:01 »
Παιδιά καλησπέρα :)
Μου πιτσιλάει λίγο υγρό στη γλώσσα ενώ τον έλεγχο τροφοδοσίας τον έχω στην προτελευταία μικρή τρύπα.
Μήπως φταίει αυτό? Να δοκιμάσω να το βάλω στην πιο μικρή τρύπα?
Έχω μέσα βάση Umami PG/VG .

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1248 στις: Απριλίου 11, 2016, 03:24 »
Σε μια κίνηση απόγνωσης (μιας και πέρασαν πολλοί atmo από τα χέρια μου
τους τελευταίους μήνες και δεν τα βρήκαμε με τους περισσότερους) λέω να
τον χτυπήσω. Αναζητώ σφιχτή τζούρα, "ανθρώπινο" στήσιμο (πχ 6 σπείρες,
2άρι τρυπανάκι, 1.2ohm - άτμισμα 10-13W) και όπως και δήποτε όσο το
δυνατόν λιγότερο θόρυβο (γράφετε πως είναι "αθόρυβος", υπάρχει άραγε
πιο "αθόρυβος" από αυτόν;) Γεύση με -απλά- καλή είμαι ικανοποιημένος.

Τι λέτε, κάνει για μένα;



Χωρίς ιδιέταιρο ψάξιμο, αυτά σκέφτομαι να χτυπήσω. Πιστεύετε πως χρειάζεται να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1249 στις: Απριλίου 11, 2016, 08:27 »
Τα χρειάζεσαι όλα αυτά;
Νομίζω το δεύτερο το είδα στη μισή τιμή στο "υπ' ατμόν" στη Ν.Φιλαδέλφεια ;)

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1250 στις: Απριλίου 11, 2016, 08:50 »
Δε βρίσκω λόγο να τα πάρεις όλα αυτά. Αν και εφόσον κάτι χρειαστείς, το αγοράζεις. Ένα μεταλλικό τανκακι θα σου έλεγα εγώ να πάρεις (είναι και μούρη στο μάτι). Στα υπόλοιπα που ζητάς, πιστεύω θα σε καλύψει πλήρως.

@polygrafos
Άνοιξε τη καμπάνα και δες αν σου πλημμυρίζει μέσα. Αν ναι, το βάζεις στη μικρότερη. Σε τι watt το δουλεύεις? Την αντίσταση την έχεις με κλειστές σπείρες?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2016, 08:57 από truckman »

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1251 στις: Απριλίου 11, 2016, 09:15 »
δεν τα χρειαζεσαι ολα αυτα,ο ατμο μεσα στο κουτι του εχει και διαφορα ανταλλακτικα οποτε εισαι οκ.τωρα αν θελεις μπορεις να παρεις μονο το μεταλικο τανκακι

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1252 στις: Απριλίου 11, 2016, 10:13 »
Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες. Επίσης, επιβεβαιώνω, οτι είναι αρκετά αθόρυβος ατμοποιητής, και με βελούδινο ατμό, με κλίση προς τις τσιγαρίσιες ή ελαφρώς αεράτες τζούρες. Δεν είναι για πνευμονικές. Για τα στησίματα που επιθυμείς, είναι καλός.
Προσοχή μονο στο στήσιμο, και ρίξε μια ματιά σε αυτά που έχουν αναφέρει και τα υπόλοιπα παιδιά επι του θέματος, ωστε να μην απογοητευτείς απο λάθος βαμβάκι που ο συγκεκριμένος ατμο είναι κάπως δυσκολος.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1253 στις: Απριλίου 11, 2016, 22:26 »
Μήπως έχει πάρει το μάτι σας να πουλάνε σε κάποιο κατάστημα τα στρογγυλά λαστιχάκια που έχει ο 2.1 στις επάνω τρύπες για το γέμισμα υγρού; Είναι εύκολο να σφηνώσουν στο μπουκαλάκι και να βγούν και ακόμη πιο εύκολο να χαθούν και δυστυχώς δεν έχει ανταλακτικά για τα συγκεκριμένα στο σακουλάκι.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1254 στις: Απριλίου 14, 2016, 17:23 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα :)
Το βαμβάκι είναι καλό που το στήνω λοξά σε στυλ KFL+ και καλύπτει τις τρύπες από το deck?
Ρωτάω επειδή έχω κάποια χουρχουρίσματα και κάποια μικρά πιτσιλίγματα στη γλώσσα πότε πότε
και δεν διορθώνεται με τον έλεγχο τροφοδοσίας ούτε με περισσότερα Watt.
Έχω δει στα προτεινόμενα στησίματα στο ιντερνετ να αφήνουν τις τρύπες
εκεί που πατάει το βαμβάκι ακάλυπτες. Είναι σωστό αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1255 στις: Απριλίου 14, 2016, 17:39 »
Δεν καταλαβαίνω τι φταίει αλλά ποτέ, ποτέ όμως, δεν είχα πιτσίλισμα με Expro. Ούτε χουρχούρισμα.
Στήνω απλή kanthal αντίσταση 6-7 σπειρών, spaced και μέτριας ποιότητας επειδή είμαι τεμπέλαρος, περνάω βαμβάκι σφιχτούτσικο και το ακουμπάω στις τρύπες απλωτό.10-11W.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1256 στις: Απριλίου 15, 2016, 00:45 »
Έγινε "μάχη" χθες.



Πρώτες εντυπώσεις:
-Παίζει καλά μόνο στην 3η μικρή τρύπα. 1-2η μικρή, χάλια αίσθηση. 4η τρύπα από τους χειρότερους ήχους που έχω ακούσει να βγαίνουν από ατμοποιητή,
πραγματικά βασανιστικός. 5 χάλι επίσης, αλλά όχι τόσο χάλι σε σχέση με 4η. 6η μεγάλη, άντε -μπορείς να πεις πως- παίζει και εκεί άμα τη βρίσκεις με
αεράτες τζούρες. Το μόνο θετικό πως στη 3η μικρή αν τραβάς super χαλαρά, έχεις σωστή αίσθηση (αν τραβήξεις με δύναμη όμως, άστα...)
-Τις κάθετες τρύπες στο deck θα τις ήθελα αρκετά πιο προς τα μέσα. Δεν μου αρέσει που είναι πολύ προς τα έξω. Βαμβάκι όπως και να το πέρασα, ο ήχος
από τις τρύπες -όταν τις άλλαζα- δυστυχώς... δεν άλλαζε. Το βαμβάκι το βάζω βεντάλια απλά να πατάει. Δοκίμασα και με fluffy και λιγότερο fluffy, γενικά
με ό,τι παίζει απροβλημάτιστα σε Kayfun, και πρώτα πέρασμα του κυλίνδρου της καμπάνας και μετά κατέβασμα βαμβακιού, από ήχο καμία βελτίωση.
-Αν δεν φάει πούλημα, όπως και δήποτε θα χτηπήσω το part σίδερο-τζάμι-σίδερο. Όπως είναι τώρα δεν μου αρέσε, όπως δε μου αρέσει πως βιδώνει στο πλαστικό
τανκάκι. Καταννοώ/πιθανολογώ πως ο μανίσιος έχει αυτό το τανκ που έχει για να μην πολυμoιάζει σε Kayfun, αλλά.
-Με αναπλήρωση από πάνω (κλειστός αέρας και super γρήγορη διαδικασία) είχα διαρροή, αλλά δεν κάθισα να ψάξω πως και γιατί, άλλες φορές δεν είχα,
γενικά είναι το τελευταίο πράμα που απασχολεί το top-fill, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό.
-Ό,τι πιο κοντά στην έννοια "αθόρυβος" έχω εισπράξει ποτέ σε ατμοποιητή, μόνο στην 3η μικρή τρύπα όμως.
-Drip tip με ενθουσίασε, όπως και το ό,τι πέρα από το μεταλλικό, υπήρχε και μαύρο στα extra του κουτιού.
-Γεύση δεν κρίνω γιατί δεν έχω καλή γεύση το τελευταίο καιρό, από χτύπημα πάντως, σε καλά επίπεδα.

Θα τον είχα -είδη- βάλει για πούλημα, αλλά επειδή είμαι ΜΑΝΙΑΚΟΣ με πράγματα που κάνουν λίγο-ελάχιστο θόρυβο (το 'χω αυτό το θέμα και με τα φουρφούρια
του υπολογιστή μου, ψύχτρα, τροφοδοτικό, gpu, τρώω αθόρυβα, περπατάω αθόρυβα και άλλα πολλά, ΜΙΣΩ το θόρυβο) έχω προετοιμαστεί για λιώσιμο σε στησίματα
τις επόμενες εβδομάδες μήπως αποδόσει καλύτερα και πραγματικά δεν έχω βρει άλλη επιλογή (πέρα από Kayfunοειδή που είδη έχω) για μειωμένο θόρυβο.

Τα ξαναλέμε σε +/- 1 μήνα. :)

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1257 στις: Απριλίου 15, 2016, 01:17 »
@FML
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ , αρκετές φορές από εκείνες που τον γέμισα από πάνω, είχα διαρροές . Το τι φταίει δε ξέρω, το ψάχνω...

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1258 στις: Απριλίου 15, 2016, 06:53 »
Έγραψα πριν έναν μήνα για το top fill, ατμοποιητής που δε κλείνει τα υγρά είναι πολύ δύσκολο να μην έχει έστω και μικρή διαρροή. Αγνοώ τη δυνατότητα και τον γεμίζω όπως και τον 2.0 μου.
Απο την άλλη, φίλος που τον πήρε συγχρόνως με 'μένα τον γεμίζει μόνο απο επάνω και λέει πως δεν έχει θέμα.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1259 στις: Απριλίου 15, 2016, 09:17 »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα :)
Το βαμβάκι είναι καλό που το στήνω λοξά σε στυλ KFL+ και καλύπτει τις τρύπες από το deck?
Ρωτάω επειδή έχω κάποια χουρχουρίσματα και κάποια μικρά πιτσιλίγματα στη γλώσσα πότε πότε
και δεν διορθώνεται με τον έλεγχο τροφοδοσίας ούτε με περισσότερα Watt.
Έχω δει στα προτεινόμενα στησίματα στο ιντερνετ να αφήνουν τις τρύπες
εκεί που πατάει το βαμβάκι ακάλυπτες. Είναι σωστό αυτό?

Όχι, ο expro θέλει λιγότερο βαμβάκι, θέλει το πιο απλό απλό στήσιμο του κόσμου. Το βαμβάκι ευθεία και το κόβεις μόλις ΄καθίσει στο ντεκ. Αν θέλεις τσιγαρίσια τζούρα, διαλέγεις μια από τις μεσαίες τρύπες στα υγρά και στον αέρα και παίζεις γύρω στα 10W.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Θέλει λιγότερα βατ από τους Kayfun . (εγώ φτάνω ακόμα και στα 7)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571343 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1608 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7632 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120976 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 596 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8455 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297181 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827311 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511098 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios