vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

431 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, manoslykos

Twitter

Δουλεύει; Σας καλύπτει;

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 16:24 »
η δική μου αλήθεια είναι ότι πέρασα και εγώ απο το στάδιο της απογοήτευσης αρκετές φορές. Το παρόν φόρουμ όμως, και σας ευχαριστώ πολύ όλους γιαυτό, καθώς και μερικά χρήματα παραπάνω με βοήθησαν να καταλάβω τις ιδιαιτερότητες και να καλύψω τα μειονεκτήματα του Η.Τ.
Η απάντησή μου λοιπόν θα ήταν.. δουλεύει και με καλύπτει απόλυτα αρκεί να μάθεις τα χούγια του, να έχεις λίγο υπομονή να το "χομπίζεις" και μερικά χρηματα περισσότερα στην αρχή

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 12, 2009, 19:51 »
Η απάντησή μου λοιπόν θα ήταν.. δουλεύει και με καλύπτει απόλυτα αρκεί να μάθεις τα χούγια του, να έχεις λίγο υπομονή να το "χομπίζεις" και μερικά χρηματα περισσότερα στην αρχή

Αυτό είναι πράγματι το μεγάλο μυστικό Gfiore7, να το κάνεις χόμπυ το ηλεκτρονικό.
Έτσι θα αγαπήσεις και όλα του τα χούγια...

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 00:41 »
καλησπέρα φίλοι ατμιστές. Νέος στο forum , έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα που αναπτύσσονται εδώ. Γνώριζα εδώ και αρκετό καιρό για το Η.Τ. Δεν σκέφτηκα ωστόσο να το δοκιμάσω. Τυχαία βρέθηκα κάποια μέρα στο e-kapnisma.gr. Μου κίνησε το ενδιαφέρον.
Αρχισα να αντιλαμβάνομαι το Η.Τ. ως μέσο περιορισμού του Κ.Τ. αλλά και σαν ένα ενδιαφέρον ηλεκτρονικό gadget.
Μετα απο αρκετές μέρες μελέτης αποφασισα να αγοράσω το πρώτο μου Η.Τ. Με ενδιέφερε ένα ικανοποιητικό throat heat σε κάθε περίπτωση. Ηρθε λοιπόν η στιγμή της πρώτης επαφής. Throat heat σωστό , ίσως καλύτερο του αναμενομένου. Η επιλογή μου ήταν φίλτρα με high και medium περιεκτικότητα νικοτίνης και παραδοσιακή γεύση καπνού. Μετα απο μερικές ώρες ατμίσματος αισθάνθηκα την πλήρη απογοήτευση. Καλό το throat heat αλλά δεν ήταν μάλλον το μοναδικό ζητούμενο. Η γλυκιά σε γενικές γραμμές γεύση δεν άργησε να μου φέρει ένα έντονο αίσθημα αηδίας. Δεν πιστεύω ότι μπορώ να συμβιβαστώ με τη γεύση αυτή. Επίσης δεν πιστεύω ότι αυτό εχει να κάνει με την επιλογή του τσιγάρου που αγόρασα. Το παραδοσιακό τσιγάρο υπερέχει σίγουρα στη γεύση. Είμαι χρόνια καπνιστής, Δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να το σταματήσω ή να το περιορίσω ,  αλλά πλέον αντιλαμβάνομαι ότι το Η.Τ. δεν είναι για μένα η εναλλακτική λύση. Κρίμα. Περίμενα πραγματικά κάτι καλύτερο. 

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 00:52 »
Πιστεψε με οτι ολοι μας εδω μεσα και ισως εγω 1ος και καλυτερος εχουμε νοιωσει αυτη την 'αιδια' που λες. επειδη ο ενθουσιασμος και η απογοητευση στο η.τ. ειναι 2 πραγματα που ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο, καλο θα τανε να μας πεις ποιο η.τ. πηρες και τι φιλτρα δοκιμασες. Ποτε ενοιωσες την 'αιδια'? Μηπως ειχε τελειωσει το φιλτρακι; Δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες και θα δεις οτι θα συνεχισεις την προσπαθεια. Και στο λεω εγω που ημουνα μανιωδης καπνιστης για 17 ολοκληρα χρονια και τωρα κανω 1 κ.τ. στις 2 βδομαδες :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 00:58 »
To ζητουμενο ειναι αν κανεις νοιω8ει την αναγκη να κοψει το ΚΤ
Αν δεν το νοιω8ει οτι και να πουμε ειναι λογια
Αν πραγματι το ζητουμενο ειναι το σταματημα του πισσοτσιγαρου , τοτε παντα υπαρχει λυση !

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 01:03 »
Οταν ειχα πρωτοδοκιμασει το η.τ., το θυμαμαι ακομα, ειχα κενι πριν 2-3 κ.τ. και μετα δοκιμασα το η.τ. Τα φιλτρακια ηταν non (δεν το ξερα). Εκει να δεις απογοητευση! Με ενθουσιασε μονο ο ατμος που εβγαινε. Η 1η μου σκεψη ητανε οκ... παει για τα σκουπιδια... Θελει υπομονη μεγαλη το η.τ., θεληση απο μερους μας και ο,τι απορια εχουμε, εδω ειμαστε να την λυνουμε :)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 01:03 »
Φίλε tem, το κτ στην αρχή σε αηδίασε?
Το πρώτο πακέτο πού αγόρασες, ήταν καί η τελική επιλογή σου?
Δεν αγόρασες ποτέ πακέτο πού το πέταξες γεμάτο?
 :)
Καί εγώ έχω αηδιάσει με αρκετά υγρά. τα πέταξα.
καί τελικά, βρήκα την γεύση πού με κάλυψε. είναι τόσες πολλές εκει έξω καί περιμένουν να τις βρείς
 :D :D

Φίλε Abet, εγώ δεν νοιώθω καί δεν ένοιωσα ποτέ την ανάγκη να κόψω το κτ.
Το ζητούμενο γιά μένα δεν είναι αυτό. Κι όμως είμαι αποκλειστικά με ητ.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 01:07 »
φιλε alfisti
εσυ εισαι περιπτωση και στατιστικως αν το παρουμε δεν πεζεσαι και δεν συγκαταλεγεσαι στους μεσους ορους
γανικα εισαι ειδικη κατηγορια , οποτε η γνωμη σου δε μετραει  :angel:   :eyesplash:   :thumpup:   :hmmm:   :))  :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 01:11 »
χαίρομαι γιά αυτό.
ποτέ δεν ήθελα να είμαι μέσος όρος   :)

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 03:16 »
Πιστεψε με οτι ολοι μας εδω μεσα και ισως εγω 1ος και καλυτερος εχουμε νοιωσει αυτη την 'αιδια' που λες. επειδη ο ενθουσιασμος και η απογοητευση στο η.τ. ειναι 2 πραγματα που ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο, καλο θα τανε να μας πεις ποιο η.τ. πηρες και τι φιλτρα δοκιμασες. Ποτε ενοιωσες την 'αιδια'? Μηπως ειχε τελειωσει το φιλτρακι; Δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες και θα δεις οτι θα συνεχισεις την προσπαθεια. Και στο λεω εγω που ημουνα μανιωδης καπνιστης για 17 ολοκληρα χρονια και τωρα κανω 1 κ.τ. στις 2 βδομαδες :)
η επιλογή μου ήταν το Njoy Npro . Φιλτράκια δοκίμασα τα medium και high γεύση regular με cartomizer. Επίσης δοκίμασα και ένα medium  regular χωρίς cartomizer. Αυτό το τελευταίο δεν μου φάνηκε τόσο κακό όσο παρουσιάζοταν σε κάποιες κριτικές. Το πρόβλημα και με τα τρία διαφορετικά φιλτράκια που δοκίμασα ήταν στη γεύση. Η γλυκιά γεύση και η αίσθηση μυρωδιάς καμένης ζάχαρης με τσάκισαν στην κυριολεξία, Οι απαντήσεις σας με παρακινούν να προσπαθήσω ξανά. Το ερώτημά είναι λοιπόν αν υπάρχει κάποιο φίλτρο ή κάποιο υγρό με την χρήση του οποίου να περιορίζεται η αηδιαστική γεύση.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 04:49 »
Η 'μεταβαση' απο το κ.τ. στο η.τ. μονο ευκολη υποθεση δεν ειναι. Αυτο που εκανα εγω ηταν να κανω κ.τ. στην αρχη, μειωμενα ομως, και με λιγοτερη νικοτινη, δηλ εκει που εκανα 1,5 πακετο την ημερα το μειωσα στην αρχη στα 14 τσιγαρα την μερα για μια βδομαδα, μετα στα 12 ετην επομενη, μεχρι που εφτασα να κανω 2 κ.τ. την μερα και μετα...στοπ! Το χειροτερο βεβαια, και ελπιζω να μην το κανεις, ειναι ξερω γω να ξυπνας το πρωι, να κανεις 1-2 κ.τ. και μετα να βαζεις στο στομα σου το η.τ. Δεν θα καταλαβεις τπτ. Παραλληλα δοκιμαζα το η.τ. Και λεω δοκιμαζα γιατι δεν ειχα ακομα κατασταλαξει ποιο η.τ. μου κανει καλυτερα και ποια γευση μου αρεσει. Βλεπεις εχουν βγει αρκετα ΄μοντελα΄ η.τ., καθενα με τα μειονεκτηματα του και τα πλεονεκτηματα του. Το npro δεν το ξερω αλλα νομιζω εκτος απο regular εχει ακομα 1-2 γευσεις που μπορεις να δοκιμασεις και απο οτι λενε και τα αλλα παιδια εδω, ειναι προτιμοτερο το cartomizer. Μπορεις ομως να στραφεις και σε αλλο η.τ. που θα μπορεις να δοκιαζεις οτι γευση θελεις, μιας και θα επιλεγεις εσυ το υγρο που θελεις. Πιστεχε με εχω δοκιμασει πανω απο 30 διαφορετικα υγρα, και εχω καταληξει μονο σε 3-4 που με καλυπτουν απολυτα. Σου τονιζω ξανα να προσπαθησεις οσο γινεται να μην 'ανακατευεις' κ.τ με η.τ. Αν θελεις να κανεις κ.τ. κανε, αλλα ασε λιγη ωρα και μετα δοκιμασε το η.τ., οχι στο καπακι. Και ελλατωσε την νικοτινη. Αυτο το 'κολπο' εφαρμοσα και πλεον κανω μονο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 04:52 »
Έχεις δίκιο, Tem. Το NJoy με τα καρτομάιζερ έχει μεν το τέλειο throat hit αλλά γλυκίζει αρκετά. Σε μερικούς αρέσουν οι γλυκιές γεύσεις αλλά από ό,τι φαίνεται δεν ανήκεις σ' αυτούς. Πάντως πρεπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλα τα υγρά γλυκά. Υπάρχουν τόσες διαφορετικές γεύσεις που μπορείς να δοκιμάζεις για μέρες.

Το άσχημο είναι ότι οι δυο γεύσεις που έχουν τα καρτομάιζερ της NJoy αυτή τη στιγμή είναι και οι δυο σχετικά γλυκιές αλλά μιας και έχεις και το κανονικό ατομάιζερ θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κανένα άλλο υγρό. Πλύνε το σφουγγαράκι του φίλτρου, στέγνωσέ το και δοκίμασε άλλα υγρά. Δεν ξέρω τι να σου συστήσω αλλά το Ry3 για παράδειγμα θυμάμαι ότι δεν είναι γλυκό. Υπάρχουν και άλλα πιο τσιγαρίσια ακόμα ή που θυμίζουν πούρο κτλ. Μην περιμένεις γεύση τσιγάρου βέβαια αλλά πιστεύω με λίγο ψάξιμο θα καταφέρεις να βρεις μια γεύση που μαζί της θα μπορούσες να συνεχίσεις την προσπάθεια.
Αν δεις ότι σε κάποιο υγρό σου άρεσε η γεύση αλλά δε σε ικονοποιεί το throat hit, δοκίμασέ το σε πιο ψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης (για αρχή) ή σε διαφορετικό τσιγάρο.

Από τα μη γλυκά υγρά εμένα μου ήρθε στο μυαλό το RY3, τα παιδιά εδώ μέσα όμως μπορεί να σου συστήσουν και άλλα καλύτερα ή και να διαφωνούν με την πρότασή μου.

Α! Επίσης το ECO Pure regular είναι άγευστο με φοβερό ντουμάνι αλλά για να νιώσεις καλό throat hit μάλλον θα πρέπει να πας σε high νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 04:52 »
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 05:18 »
Έγω προτείνω το camel φίλε μου.Εχει τη λιγότερο γλυκιά γευση απο όσα έχω δοκιμασει και προσωπικα ειναι απο τα αγαπημενα μου.Το RY3 που σου είπε ο Λευτέρης ήταν και είναι το αγαπημένο μου.Ωστοσο πιστευω πως εχει τεραστια σημασια η συχνοτητα ατμισματος-καπνίσματος.Δοκιμασε μια μέρα να μην καπνίσεις καθόλου και μονο να ατμίσεις.
 

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Δουλεύει; Σας καλύπτει;
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 13, 2009, 09:06 »
Hθελα πάρα πολύ να κόψω το τσιγάρο.
Αυτή η ιδέα δούλευε στο μυαλό μου για 2-3 χρόνια.
Και με βοήθησε πολύ όταν πήρα το ηλεκ. γιατί είχα βρει έναν πολύ καλό εναλλακτικό τρόπο καπνίσματος.
Οτι άλλο είχα δοκιμάσει απέτυχε παταγωδώς.

Πέρα από την εξάρτηση στο κανονικό παίζει ρόλο και ο συναισθηματικός τομέας.
Το ξέρουμε καλά ότι το τσιγάρο είναι ο μοναδικός φίλος που μας ακολουθεί παντού.
Και αυτό το συναισθηματικό κενό  καλύπτει απόλυτα το ηλεκ.

Μη το αφήνεις τόσο εύκολα.
Εχει πάρα πολλές γεύσεις για να δεις ποια σου ταιριάζει.
Οσους γνωρίζω που το παράτησαν έλεγαν ότι δεν τους καλύπτει η γεύση αλλά δεν είχαν και την διάθεση να δοκιμάσουν κάτι άλλο και έτσι είναι κρίμα.
Θέλει χρόνο,ακόμη και τώρα πολλές φορές αηδιάζω με μια γεύση  ή αγανακτώ με τα ατομ. ή αναζητώ κάτι πολύ πιο δυνατό.Ολα μέσα στο παιχνίδι είναι και φυσικά μέσα στο μυαλό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem