vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, th3ofilos, jtheogr, Milarepa, lagoudakis

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #930 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 22:19 »
Εκανα 400 χιλιομετρα αλλα οχι αδικα.Συνδυαζοντας τις διακοπες των Χριστουγεννων με μια μικρη ατμοσυναντηση επισκεφτηκα τον γκουρου του στησιματος (buliwyf) και του εμπιστευθηκα το στησιμο του eviva μου με συρμα ni για να παιξει με το προσφατως απεκτημενο vtc mini.
Αφου λοιπον του εδωσα το ελευθερο, λιγα λεπτα αργοτερα ειχα ξανα τον εβιβα στα χερια μου για δοκιμη.
Μετα απο αρκετες δοκιμες σε θερμοκρασιες και βατ κατεληξα στους 180°C και 13 watt.



Κατ' αρχήν, είσαι υπερβολικός..... Ε, όχι και γκουρού!!! Ένας απλός σαολίν....  ;D ;D ;D ;D ;D
Κατά δεύτερο (παρά τα αντιθέτως θρυλούμενα) τα ράσα κάνουν τον παπά..... Είναι καλό το εργαλείο ρε Κώστα..... Εγώ απλά μια μικρή πινελιά έβαλα....
Επίσης να πω ότι το στήσιμο έγινε με 0.20 σύρμα, 8-9 στροφές σε 2-  άξονα και αποτέλεσμα κάπου κοντά στα 0.2Ω. Εξαιτίας του λεπτού σύρματος παρατήρησα ότι δεν χρειάζονται πολλά W για να έχεις καλή απόδοση. Πιθανόν να γίνεται και καλύτερο, αλλά τον EVIVA δεν τον έχω και έχω στήσει μόνο του Κώστα 2 φορές, τη μία με κάνθαλ και την άλλη προχτές, οπότε....

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #931 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 22:51 »
Και σκεψου να γυρισω Αθηνα,να θελησω να το στησω ξανά με ni200 και να μην μου πετυχαίνει το στήσιμο...Θα στο στελνω με κουριερ...

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #932 στις: Δεκεμβρίου 27, 2015, 14:59 »
Εγώ δεν ξέρω γιατί, τον εβίβα μου τον στήνω πολύ μα πολύ πιο εύκολα με νικέλιο από οτι με κανθαλ, μιας και το νικέλιο και ειναι πολύ πιο εύκαμπτο - μαλακό, και δεν δημιουργεί hot spot γιατί απλά αν δεν ειναι σωστή η αντίσταση και υπάρχει "καβάλημα" στις σπίρες ουσιαστικά πιάνει θερμοκρασία χωρίς να ατμοποιεί...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος akis88

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #933 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 00:10 »
Καλησπερα και χρονια πολλα. Εχω ενα θεμα με τον εβιβα. Ατμιζα αποκλειστικα με εβιβα για 4 μηνες και μετα τους εδωσα και πηγα σε φαινομενο. Ειχα 3 και ολοι δουλευαν τελεια. Πριν 3 μερες πηρα παλι εβιβα και τον εστησα με κεραμικο και δουλευε μια χαρα. Σημερα αλλαξα αντισταση και η γευση του ειναι χαλια καμια σχεση με πριν αλλαξω. Το υγρο που κανω ειναι το streak απο lost fog και το κανω 3 μηνες οπότε το ξερω καλα. Το μονο που βγαζει ειναι μια πικριλα και δεν καταλαβαινω καθολου γευση. Τον εχω στεισει 7 φορες σημερα και συνεχεια τα ιδια. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #934 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 14:41 »
Το κεραμικό το άλλαξες καθόλου σε αυτά τα στησίματα???? Δοκίμασε και χωρίς....

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #935 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 16:44 »
Δεν μπορώ να ξέρω τι και γιατί στα στησίματα που δεν κάνω εγώ, αλλά, λέμε τώρα, ο Εβίβα-Τ προτιμάει πιο πολύ υγρά 50/50 και, ένεκα που δεν διαθέτει ρύθμιση ροής, επιβάλλεται πολύ προσεκτικό στήσιμο … προσωπικά, με 70VG/30PG δεν έχω καταφέρει (ακόμη) να τον κάνω να παίξει σωστά στα 10-11 W που ατμίζω τελευταία και σε συνάρτηση με την συγκριτικά χαμηλή θερμοκρασία δωματίου που διαθέτω. Βέβαια αυτός είμαι εγώ, μπορεί άλλοι συνατμιστές να στήνουν καλύτερα … (μιλάμε πάντα για τον tank version/κεραμικό. Ο dripper δεν έχει τέτοια θέματα υποτροφό) ..


Τις τελευταίες μέρες, πέραν του coil που παρουσίασα λίγο πιο πίσω στο νήμα, το οποίο κατά την άποψη μου βελτιώνει την τροφοδοσία στο max συγκριτικά με τα στρογγυλά coils, άρχισα να του τοποθετώ το βαμβάκι με έναν ακόμη καλύτερο τρόπο απο αυτόν που μεχρι τώρα συνήθιζα, με τις ουρές κάθετες ως προς το deck, το οποίο και αυτό βελτιώνει τη ροή .. έχω εξαιρετικά αποτελέσματα μέχρι στιγμής αλλά θα είμαι βέβαιος μετά απο λίγα ακόμη στησίματα ..


Όπως πρότεινα και πιο πάνω, όσοι αντιμετωπίζετε υποτροφό, εκτός των άλλων παραμέτρων που εχείς ξέρετε καλύτερα, προσπαθήστε να μην εκθέτετε σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τον ατμο, αφού αυτό πήζει τα υγρά, ακόμα και τα 50/50 ως προς κάποια βαθμίδα. Είναι πολύ δαφορετικά τα πράγματα το Καλοκαίρι στους πχ 30+ βαθμούς, απο οτι τον Χειμώνα στους 10- … δοκιμάστε να τεστάρετε τον άτμο βάζοντας τον στην τσέπη σας να είναι πιο ζεστός. Ο Εβιβάκος θέλει αγάπη και προδέρμ ..  :yes: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Eviva
« Απάντηση #936 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 16:56 »
... και ένα screen shot γιορτινό  :)

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #937 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 17:26 »
Μιχάλη, ποιός είναι αυτός ο άσχετος που κρατάει τους Εβίβες; Πως του το επιτρέπεις;  ;D

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Eviva
« Απάντηση #938 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 17:53 »
χαχαχαχα, το μόνο σίγουρο είναι ... ότι δεν είναι ... αυτός που δεν υπάρχει  :))

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #939 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 18:56 »
παιδια καλησπερα και χρονια πολλα
εγω εχω βρει  το εξης κολπο
στο σημειο που ειναι η τρυπα της τροφοδοσιας απο τη μεσα  μερια βαζω ενα μικρο
κομματακι mesh (περιπου 1cm *0,5cm) και μετα το υλικο αποροφησης (βαμβακι η οτι αλλο βαζουμε)
αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μπορει να μπει το υλικο μεσα  στην τρυπα για να την φραξει
ουτε στο ελαχιστο
η τροφοδοσια ετσι ειναι συνεχεις και στο μεγιστο
αυτη τη στιγμη ατμιζω με ss 316 0.32mm  σε δυαρι τρυπανακι 0,61 ohm στα 16 watt
ας το δοκιμασει και καποιος αλλος

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #940 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 21:59 »
 :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:


Συρμα Kanthal A1
0.25mm


Εσωτερικη διάμετρος αντ/σης
2.5mm


Τιμη αντ/σης
2.16 Ωμ eVic VTC Mini 
2.2   Ωμ Zero SX 300


Watts
7...10..17...25.............36.5


Στα 40 μου εδωσε καμενο ...... ;D


 :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:


Koιταξτε καλυτερα το στησιμο σας παιδες.
Ειτε καθετα στην τρυπα τροφοδοσιας , ειτε λοξά προς την τρυπα τροφοδοσιας , τροφοδοσια εχω χωρις κανενα προβλημα.
Δεν χρειαζεται ουτε mesh , ουτε τιποτε αλλο.
Αν το βαμβακι ειναι σωστα τοποθετημένο και σωστο σαν ποσοτητα , η τροφοδοσια θα ειναι κανονικη.


[youtube]piK7Pa12qPk[/youtube][/font][/color]

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #941 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 22:44 »
 :bye:


Ευχαριστούμε για το βίντεο!Είσαι και παλιός/έμπειρος και έχει άλλη αξία το τι λες!  :thumpup:

Αδημονώ να δω το στήσιμο σου ..  ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2015, 23:59 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #942 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 23:55 »
 :laugh1:


Τωρα παίζει.......... ;D

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #943 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 20:32 »
Όταν η καμπάνα έχει κάνει συμφωνία με το διάολο να μην ανοίξει με τίποτα τί κάνουμε;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #944 στις: Ιανουαρίου 01, 2016, 20:37 »
το ξερεις αλλα θυμιζω οτι το πασο της καμιναδας ειναι αναποδο,διαφορετικα βαζεις ενα πανι εκει που θα βαλεις την πενσα για να μην κανεις ζημια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 148 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12420 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110702 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan