vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Barbapaidi, tapantari, goran, ipankas, th3ofilos, camber, tasos1976

Twitter

Eviva By Atmistique

Απ: Eviva
« Απάντηση #225 στις: Αυγούστου 02, 2014, 00:51 »
ή για γρήγορα σε ένα ηλ. δράπανο με έναν συνδετήρα και κρατάς τις άκρες με το άλλο χέρι  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2014, 01:33 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #226 στις: Αυγούστου 03, 2014, 15:50 »
Μετά την πολύ θετική εντύπωση από τον Eviva D πήρα και τον Eviva T (αγορά από τον συμφορουμίτη 30SmokingYears σε άψογη κατάσταση). Την πρώτη μέρα με απογοήτευσε. Υποτροφοδοσία σε 3 στησίματα που έκανα. Την επόμενη μέρα έκατσε επιτέλους και έκτοτε απολαμβάνω. Υπέροχη γεύση και πυκνός ατμός, σε χτύπημα νομίζω υστερεί λιγάκι, αλλά το χτύπημα δεν είναι ζητούμενο για μένα οπότε ίσως δεν μπορώ και να κρίνω.
Σε σύγκριση με τη Σοφία νομίζω τονίζει πιο πολύ τις γλυκές νότες του υγρού. Κατά τα άλλα τους θεωρώ ισάξιους ως προς το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #227 στις: Αυγούστου 03, 2014, 16:49 »
Και εγώ τον έχω περίπου μήνα (tank version) στην αρχή δεν τρελλάθηκα κιόλας, αλλά εδώ και 15 ημέρες είναι ο βασικός μου ατμοποιητής. Δοκίμασα διάφορα με κεραμικό και χωρίς και κατέληξα στο απλό και ταπεινό microcoil με το κεραμικό. Θέλω να παραθέσω ο εξής γενικό συμπέρασμα: Ένα υγρό που δεν μου αρέσει τόσο σε κάποιον ατμοποιητή είναι πολύ διαφορετικά σε κάποιον άλλο. Όταν περίπου άρχισα το άτμισμα, ξεκίνησα (όπως πολλοί φαντάζομαι) με cigarillos. Σε μια εβδομάδα το είχα βαρεθεί. Με τον eviva τυχαία δοκίμασα ξανά το συγκεκριμένο υγρό και από τότε κόλλησα άσχημα. Αντίθετα το αγαπημένο μου freedom είναι πολύ καλύτερο στην Σοφία, ενώ τον Kayfun τον έχω μόνιμα με το smoke της After-8!! Τα συγκεκριμένα υγρά τα έχω δοκιμάσει σε όλους τους προαναφερόμενους ατμο (και πολλους άλλους) και μου ταιριάζουν μόνο εκεί.


Για την Eviva νομίζω ότι αν και το κεραμικό σε περιορίζει λόγω χώρου και γεωμετρίας της δίνει το κάτι παραπάνω σε χτύπημα.


Όσο για την σύγκριση με την Σοφία, μου αρέσουν και οι δύο διαφορετικά οπότε θα συμφωνήσω ότι είναι ισοδύναμοι (όπως και ο Kayfun στο ίδιο επίπεδο).


Aλεξη με τι στήσιμο τον έχεις?

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #228 στις: Αυγούστου 03, 2014, 18:39 »
Μιλάω για απλό στήσιμο με 20αρι ΝiCr στα 1.8 Ωμ κεραμικό και βαμβάκι και τους δύο (γενικά προτιμώ αυτό το στήσιμο). Ο Eviva μου δίνει πιο γλυκιές νότες μέχρι στιγμής με αποτέλεσμα τον Bright tobacco της liqua να μου αρέσει πιο πολύ και το longhorn πιο λίγο σε σύγκριση με τη Σοφία πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2014, 18:44 από alexis36 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #229 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:46 »





2.4 mm τρυπανακι , 2 Χ 0.32 συρμα , 7 Χ 2 = 14 σπειρες   0.8 Ωμ.




Mπορει να μην  μπορω να βγαλω φωτ/φιες σαν του Αλεξανδρου και του Μιχαλη , μπορει να μην εχω καλη ανάλυση , μπορει να μη ξερω πως να τις κανω πιο καθαρες , μπορει....................πολλα μπορει , αλλα το αποτελεσμα ειναι ανέλπιστα καλο με αυτο το στήσιμο.


Σε ντουμανι και γευση ειναι πολυ καλο .
Σε σχεση ομως με το κεραμικο........με το κεραμικο ειναι πιο καλος ο ατμ/της σαν αποδωση σε ολους τους τομεις.


Και ετσι ομως , κανεις δεν θα εχει παραπονο απο αυτα που δινει.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #230 στις: Αυγούστου 04, 2014, 18:00 »
Mάλλον ψάχνουμε ένα κεραμικό σαν και αυτό:









Αχ και να υπήρχε τι θα έκανα εκεί μέσα........................

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #231 στις: Αυγούστου 04, 2014, 18:38 »
Μπορει σαν ιδεα να ειναι καλο κατι τετοιο , αλλα δεν ξερω αν θα ηταν καλη η αποδωση που θα ειχε.
Το κεραμικο , ετσι οπως ειναι στρογγυλο , εχει την ικανοτητα να μικραινει το χώρο ατμοποιησης , με αποτελεσμα να εχουμε πιο συγκεντρωμενο ατμο.
Σε οβαλ σχημα θα εχανε αυτη την ικανοτητα. 
Φυσικα χωρις να υπαρχει , πολλα μπορουμε να πουμε , τα οποια μπορει και να ειναι λαθος..........
Με το κεραμικο παντως , προσωπικα παντα , ειχα πιο καλο αποτελεσμα και μεγαλυτερη θερμοκρασια ατμου. Αυτο εμενα μου αρεσει.  Τα γουστα ομως διαφέρουν.
Με το SS cup εχεις ενα ατμ/τη που μπορει να στηθεί παρα πολυ ευκολα ακομα κι απο εναν αρχαριο και χωρις εξτριμ στησίματα να εχεις εναν ατμ/τη που να χαιρεσαι να τον ατμιζεις συνεχεια.
Αν θελει ομως καποιος να ασχοληθει / παιξει μαζι του , θα βρει πολλα και διαφορα στησιματα που μπορει να κανει με τον ατμ/τη αυτο.
Εχει πολυ χωρο ωστε να μπορεσει καποιος να δοκιμασει οτι και οπως θελει.
Ακομα και ο περιορισμός του κεραμικου που αναφερει πιο πανω ο φιλος  Spkok , αν τον ψαξει τον ατμ/τη καποιος λιγο παραπανω , θα ανακαλυψει οτι και με το κεραμικο , λογο του μεγαλου χωρου που εχει στο deck , μπορεις να κανεις διαφορα ''τρελα'' στησιματα / συρματοκατασκευες και η αποδωση του ατμ/τη να ανεβει σε πολυ υψηλα επιπεδα.








Μιλαω φυσικα για προσωπικες εμπειριες και για στησιματα . Αμα θελεις να παιξεις .......... κανεις πολλααααα........ :eyesplash: :idiot1: ;D
:))

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #232 στις: Αυγούστου 04, 2014, 20:10 »
Πιστεύω είμαστε ακόμα στην αρχή...Όσο οι ατμιστές αυξάνονται όλο και περισσότεροι θα ασχολούνται, όλο και νέες ιδέες θα υλοποιούνται, να μαστε καλά και έχουμε να δούμε πολλά (ίσως και το κεραμικό που φαντάστηκα :)) ).


Μπράβο και στο Ατμιστίκ για την Eviva (άσχετο, για να μην είμαι off topic).


ΕDIT: Για το "φανταστικό" κεραμικό φανταζόμουν πολύ πιο μεγάλη την αντίσταση σε μήκος, ο ελεύθερος χώρος μέσα στην "φωλιά" δεν θα ταν τόσο μεγάλος.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #233 στις: Αυγούστου 04, 2014, 20:56 »
Ναι βρε , καλο θα ηταν κατι τετοιο.
Αν θα εκανε τη δουλεια που κανει το γνωστο κεραμικο , κανεις δεν ξερει.
Σαν ιδεα ομως μου αρεσε.


Οσο παιζεις/ασχολησε , με κατι που σου αρεσει , τοσο πιο πολλα πραγματα θα βρησκεις να κανεις.  Και ο Eviva σου δινει αυτη την ευκαιρια , ωστε να παιξεις μαζι του , ειτε με κεραμικο , ειτε με το SS cup

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Eviva
« Απάντηση #234 στις: Αυγούστου 05, 2014, 16:24 »
Κ ενα ακομα tutorial απο το atmistique για dual barrel στησιμο!!


https://www.youtube.com/watch?v=Phi0IAD-Vl0&feature=youtu.be

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: Eviva
« Απάντηση #235 στις: Αυγούστου 10, 2014, 19:31 »
Σήμερα σεταρα την κούκλα με στριφτο 0,30kantal 9στροφες στα 1,1Ohm σε 2,5mm τρυπανακι,ατμισμα στα 13Watt ,σκέτη απόλαυση. :tongue_smilie:




(Image removed from quote.)




(Image removed from quote.)




(Image removed from quote.)






Έτοιμη η κούκλα  ;)




(Image removed from quote.)








Υ·Γ
Κωνσταντίνε με προκαλεσες  :))
  δοκιμασα και γω το στησιμο του φιλου me 0.28 kathal kai 7 σπειρες 1,3 Ω και πλεον ειναι οτι καλυτερο εχω ατμισει μεχρι τωρα.στο συγγεκριμενο υγρο βεβαια που το χω δοκιμασει σε πολους ατμο(ry69). :fight_shot_thickgun:

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #236 στις: Αυγούστου 11, 2014, 17:07 »
Μετα απο πολλες δοκιμες με microcoil - κεραμικο και χωρις κεραμικο ( bual mc, ribbon, twisted mc, κ.λπ.) κατέληξα ότι το καλυτερο αποτελεσμα για μενα το πέρνω με ένα ταπεινο mc συρμα 0.28 1.4 Ω, σε  vv by seb και ΣΤΑ 9 WATTS !!! Το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο ότι με πολλα watts.  Το ίδιο συμπερασμα περιπου (με αλλο στησιμο) και στην σοφια. Πιστευω ότι στο κεραμικο θελει σχετικα χαμηλα watts για να ειναι καλο το αποτελεσμα, ιδιαιτερα ως προς την γευση. Αυτο μαλλον λογω του οτι απο καποια   watt και πανω με το κεραμιξο ανεβαινει πολυ η θερμοκρασια

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: Eviva
« Απάντηση #237 στις: Αυγούστου 13, 2014, 22:13 »
  δοκιμασα και γω το στησιμο του φιλου me 0.28 kathal kai 7 σπειρες 1,3 Ω και πλεον ειναι οτι καλυτερο εχω ατμισει μεχρι τωρα.στο συγγεκριμενο υγρο βεβαια που το χω δοκιμασει σε πολους ατμο(ry69). :fight_shot_thickgun:


Χαίρομαι που το δοκίμασες και σου άρεσε,αν και όπως τη στησεις την κούκλα θα σου δώσει πολλά  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #238 στις: Αυγούστου 19, 2014, 13:39 »
Αν δεν το έχετε ήδη κάνει, προτείνω να δοκιμάσετε και ένα στήσιμο με αντίσταση στριμένη σε τρυπανάκι 1.4 - 1.5 mm (1.4 είναι το δικό μου κατσαβιδάκι και τον στήνω πάντα με αυτό).  10 σπείρες 0.28 θα σας δώσουν αντίσταση 1.5ωμ, καλύπτοντας σχεδόν όλο το μήκος από σχισμή σε σχισμή και, αν είναι φτιαγμένη και τοποθετημένη σωστά, το αποτέλεσμα είναι … μμμμμ !!!!!  ;D ;D 


Μη φοβηθείτε για πιθανότητα υποτροφοδοσίας. Αν δεν μπουκώσετε πολύ βαμβάκι μέσα στο coil δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Τροφοδοτεί απίστευτα το αργαλείο, συνεχόμενες τζούρες κλπ!













Κατά τα άλλα, εάν και εφ'όσον είστε της γεύσης και των χαμηλών βατ ..


.. τελευταία είχα την τύχη να δοκιμάσω κάποιους ακόμη επώνυμους drippers, με περγαμηνές και οπαδούς, προστιθέμενους σε αρκετούς άλλους drippers που πέρασαν από τα χέρια μου …
Αλλά, ό τι και να δοκίμασα, πάλι στον Eviva ξαναγυρνάω.


Eλάχιστοι drippers τον συναγωνίζονται (ορισμένοι είναι κοντά βέβαια) σε οικονομία ρεύματος.
Ελάχιστοι τον πλησιάζουν σε απόδοση πυκνότητας γεύσης.
Ελάχιστοι τον πλησιάζουν σε αυτονομία υγρού, τέτοια που να καταργεί την ανάγκη για τανκ (όπως επιθυμεί ο καθένας, δεν το αναφέρω ως δόγμα φυσικά).
Συν, ελάχιστοι επώνυμοι άτμο έχουν τέτοια τιμή … ΚΑΙ τέτοια after sales υποστήριξη!


Για μένα και προς το παρόν, ο Eviva D είναι ο Βασιλιάς της γεύσης, από αυτούς τους drippers που έχω δοκιμάσει εννοείται.


Το μόνο που θα έκανε κάποια ουσιαστική βελτίωση, κατά την ταπεινή μου άποψη δεδομένων των παραπάνω, αν και δεν είναι αισθητό θέμα σε όλους, θα ήταν λίγο πιο άνετη τζούρα, αλλά έτσι και αλλιώς η τελειότητα είναι ιδεολογική αξία. Νομίζω ότι, αγοράζοντας έναν άτμο, εμείς είμαστε που θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε αυτόν, εφ'όσον δεν τον απορρίπτουμε ως ακατάλληλο, εννοείται ...






... και μια φωτό με το Νεμεσάκι, με το υβριδικό κονέξιο (μέσα στη βρώμα τον έχω γμτ, ρεζίλι γίναμε πάλι :-[ ) ..
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2014, 19:25 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος its

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #239 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 19:55 »
Κάτοχος του EVIVA-D από εχθές.
Στημένος με microcoil στο 1.5
Είναι πραγματική απόλαυση ο ατμοποιητης
Να πω πως κάνω αποκλειστικά dripping και πως αυτός συγκαταλέγεται στους καλύτερους που έχω .
Εάν λοιπόν σκεφτεί κανείς την ρύθμιση αέρα /τζουρας και την μεγάλη αυτονομία σε υγρό τότε σίγουρα δεν θα κλάψει κάνεις τα λεφτά του. Εβιβα λοιπόν

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501623 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 326 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241226 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12735 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan