vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

334 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Buliwyf, vsotos, Tem

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος free

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1455 στις: Απριλίου 12, 2016, 16:41 »


[justify]Κατόπιν συμβουλής του THED έστησα αργά εχθές το βράδυ (ni200 0.25 διάμετρο) σε 1,5mm αξονάκι, 6 σπείρες και βγήκε 0,10Ω. Πάλι τα ίδια δηλαδή από ποσότητα ατμού οκ αλλά από γεύση πολύ υποτονική. Λες και έχω αραιώση το υγρό σε αναλογία 1 υγρό 2 βάση(έτοιμα υγρά).[/justify]
[justify] Φίλε shadockan δεν υπάρχει λόγος να μην σε πιστεύω ούτε εσένα αλλά και ούτε άλλο παιδί στο φόρουμ. Αλίμονο. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες-watt  σε όλα τα στησίματα ξεκινάω από χαμηλά και αρχίζω να ανεβάζω λίγο-λίγο πότε το ένα πότε το άλλο μέχρι να αρχίσει να με χαλάει  και ο ατμός και η γεύση οπότε γυρίζω λίγο πίσω εκεί που μου άρεσε. Στο συγκεκριμένο στήσιμο ατμίζω 220-230c με 9-10W. Στα προηγούμενα δύο, το πρώτο( 2mm αξονάκι, 7 σπείρες, 0,12Ω) άτμισμα 230-240c 11-12W   και στο δεύτερο (2mm αξονάκι, 6 σπείρες, 0,11Ω) 220-230c 11-12W. Πάντως επαναλαμβάνω ότι έκανα αρκετούς συνδυασμούς σε θερμοκρασίες και watt, και οι συγκεκριμένοι που αναφέρω είναι αυτοί που μου άρεσαν.[/justify]
[justify]Τώρα όσον αφορά που σταματά η θερμοκρασία σε τζούρες τον 3-4 δευτερολέπτων που κάνω φτάνει περίπου 5-10C κάτω από εκεί που έχω ορίσει(αν κατάλαβα σωστά τι ρωτάς, γιατί είπαμε πρώτη φορά σε έλεγχο θερμοκρασίας).[/justify]
[justify]Υ.Γ. Πριν μία ωρίτσα περίπου έστησα με kanthal και ήρθα στα ίσα μου.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1456 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:16 »
Μου θύμισες εμένα τις πρώτες μέρες με τον εβιβα. Ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω και μάλιστα μου την βαρουσε άσχημα που ενώ όλοι έγραφαν για γεύση εγώ δεν την ένιωθα. Ο ατμοποιητής δεν είναι δυσκολοτερος στο στήσιμο από τους υπόλοιπους που φτιάχτηκαν για να αποδίδουν άριστη γεύση και θα το δεις αυτό στην πορεία. Απλά έχει και αυτός το "κουμπι" του όπως όλοι. Τέλος για να μην παρεξηγηθώ από ορισμένους να σημειώσω ότι έχω στην κατοχή μου τους : φαινόμενο, καλιξ 2 και απολλο , μαντνες  και δεν ξεχωρίζω κανέναν τους. Όταν αγοράζω ένα νέο υγρό το δοκιμάζω σε όλους και το ατμιζω με τον ατμοποιητή που μου έδωσε το καλύτερο για τα γούστα μου αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1457 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:19 »
@free
Πάντως, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα), νομίζω τα βατ που παίζεις είναι πολύ χαμηλά για Ni. Εγώ παίζω κάπου ανάμεσα στα 25-30 βατ, στους 230c περίπου. Νομίζω αυτός είναι ο λόγος που βρίσκεις υποτονική τη γεύση.

ΥΓ: Τι έπαθε το quote και δεν δουλεύει;

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1458 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:34 »
Αναλόγως το μοντάκι ή  το πόσο σφιχτά δένει ο πόλος του ατμοποιητή με αυτόν του μοντ. Π.χ. Στο Dani βάζω 14 w και 215 βαθμούς και στο tugboat 20w και 245 με αρκετό ξεβιδωμα στον πόλο του ατμοποιητή. 

Αποσυνδεδεμένος free

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1459 στις: Απριλίου 12, 2016, 19:04 »


[justify]Συνατμιστή hippie.killer είχα ανέβει και watt μέχρι 25(όχι 30W που αναφέρεις)  και δεν είδα καμία μεταβολή στην γεύση και στην παραγωγή ατμού. Αντίθετα ο ατμός μου φάνηκε λίγο  ποιο ζεστός πράγμα που δεν μου αρέσει γιατί τον προτιμώ όσο το δυνατόν ποιο δροσερό και γι’ αυτό κατέβηκα σε watt.[/justify]
Τέλος πάντων αύριο θα πάω να αγοράσω σύρμα από άλλο μαγαζί επειδή μου μπήκε η ιδέα ότι μάλλον φταίει αυτό (έπεσα σε κακής ποιότητας). Διότι το στήσιμο το θεωρώ  αποδεκτό(όχι τέλειο) γιατί τον στήνω με kanthal και τον ατμίζω εδώ και 4 μήνες χωρίς πρόβλημα, και κυρίως γιατί δεν μπορεί όλοι εσείς να παίρνετε τόση καλή γεύση και εγώ τίποτε.

Αποσυνδεδεμένος hippie.killer

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1460 στις: Απριλίου 12, 2016, 20:53 »
Πάντως κι εγώ το καλύτερο αποτέλεσμα με κάνθαλ το παίρνω. Όχι όμως ότι ήταν κακό το νίκελ, απλά προτιμώ το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1461 στις: Απριλίου 12, 2016, 21:52 »
Δεύτερο στήσιμο και εγώ, αυτή τη φορά με 0.20 kanthal στα 1.7Ω. Μια χαρά, μπορώ να πω μου αρέσει καλύτερα με το λεπτό συρματάκι.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva
« Απάντηση #1462 στις: Απριλίου 13, 2016, 00:11 »
Λέω να παίξω με 0.20 kanthal κάπου στο 1,5Ω σε αξονάκι 2 mm (περίπου α λα Driver).
Σε σχέση με το κλασικό σε 0.28 στήσιμο του Τάσσου τι λέει;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Eviva
« Απάντηση #1463 στις: Απριλίου 13, 2016, 00:21 »
Μια χαρά λέει, δοκίμασέ το. Εμένα μου αρέσει κι έτσι, χαμηλά ρεύματα 11-12w, χλιαρός προς δροσερός ο ατμός και πολύ καλή γεύση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1464 στις: Απριλίου 13, 2016, 00:25 »
Ακριβώς, παίζει σε πιο χαμηλά ρεύματα και δίνει πιο γρήγορα σε κοφτές τσιγαρίες τζούρες που μου αρέσουν. Για εμένα γύρω στα 9w είναι άψογα ενώ με το 0.28 ήθελε να ανέβω τουλάχιστον στα 12w γιατί αλλιώς στη μέση της τζούρας άρχιζε ένα γουργουρητό, μάλλον ελαφριά υπερτροφοδοσία.
Από γεύση στα ίδια υψηλά επίπεδα και για εμένα ιδανική θερμοκρασία ατμού.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva
« Απάντηση #1465 στις: Απριλίου 13, 2016, 00:35 »
[justify]Εγώ, αγαπητοί φίλοι, συμπτωματικά είμαι εδώ και λίγες ημέρες πάλι στο 0,2mm (6 σπείρες, πυρήνας 1,8 mm, 2Ω αντίσταση στα ελάχιστα και υπέροχα 7 βατ). Kanthal και πάλι kanthal, και ασφαλώς η γεύση είναι στα κόκκινα, (γι' αυτό δεν χρειάζεται καν να σκεφτώ το ni200). Το 0,28mm είναι το πιο φορεμένο (και) στον δικό μου Eviva. [/justify]

[justify]Παρεμπιπτόντως, (αν και έχει αναφερθεί πολλές φορές και πολύ πιο σωστά από εμένα, ας το επαναλάβω κι εγώ), σχεδιαστικά (και εργονομικά να πω;) είναι σπουδαίος, κορυφαίος ατμοποιητής. Αρκετό και αφράτο βαμβάκι που δεν πρέπει να πατικωθεί καθόλου (το μόνο μυστικό που βρήκα...). Καμία μα καμία διαρροή, ομαλότατη κυκλοφορία υγρού με τα γνωστά υπέροχα αποτελέσματα. Γεμίζω με κουβά όποτε κι αν θελήσω. Μάλιστα ένα ακόμα μοναδικό πλεονέκτημα: π.χ. χρησιμοποιώ μόνο το ss τανκ και με κλειστά μάτια φτάνω μέχρι και την τελευταία σταγόνα χωρίς υποψία καμένου τερματισμού.  [/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2016, 01:05 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1466 στις: Απριλίου 13, 2016, 01:18 »


[justify]Κατόπιν συμβουλής του THED έστησα αργά εχθές το βράδυ (ni200 0.25 διάμετρο) σε 1,5mm αξονάκι, 6 σπείρες και βγήκε 0,10Ω. Πάλι τα ίδια δηλαδή από ποσότητα ατμού οκ αλλά από γεύση πολύ υποτονική. Λες και έχω αραιώση το υγρό σε αναλογία 1 υγρό 2 βάση(έτοιμα υγρά).[/justify]

[justify]Φίλε shadockan δεν υπάρχει λόγος να μην σε πιστεύω ούτε εσένα αλλά και ούτε άλλο παιδί στο φόρουμ. Αλίμονο. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες-watt  σε όλα τα στησίματα ξεκινάω από χαμηλά και αρχίζω να ανεβάζω λίγο-λίγο πότε το ένα πότε το άλλο μέχρι να αρχίσει να με χαλάει  και ο ατμός και η γεύση οπότε γυρίζω λίγο πίσω εκεί που μου άρεσε. Στο συγκεκριμένο στήσιμο ατμίζω 220-230c με 9-10W. Στα προηγούμενα δύο, το πρώτο( 2mm αξονάκι, 7 σπείρες, 0,12Ω) άτμισμα 230-240c 11-12W   και στο δεύτερο (2mm αξονάκι, 6 σπείρες, 0,11Ω) 220-230c 11-12W. Πάντως επαναλαμβάνω ότι έκανα αρκετούς συνδυασμούς σε θερμοκρασίες και watt, και οι συγκεκριμένοι που αναφέρω είναι αυτοί που μου άρεσαν.[/justify]

[justify]Τώρα όσον αφορά που σταματά η θερμοκρασία σε τζούρες τον 3-4 δευτερολέπτων που κάνω φτάνει περίπου 5-10C κάτω από εκεί που έχω ορίσει(αν κατάλαβα σωστά τι ρωτάς, γιατί είπαμε πρώτη φορά σε έλεγχο θερμοκρασίας).[/justify]

[justify]Υ.Γ. Πριν μία ωρίτσα περίπου έστησα με kanthal και ήρθα στα ίσα μου.[/justify]



Δεν υπαρχει και λογος να μαλωνουμε για τιποτα φιλε μου......
Απλα οταν καποιος λεει τη γνωμη του , καλο ειναι να τον ακουμε , να δοκιμαζουμε και μετα να εχουμε γνωμη.
Δεν επιμενω ποτε σε κατι που δεν ξερω καλα και αν καπου επιμενω , ειναι γιατι πραγματικα το ξερω παρα πολυ καλα.
Αν δεν σου ειναι κοπος , κανε τα κεραμικα σου στα 2.5mm ή στα κεραμικα που εχεις προσπαθησε με μια φαλτσετα να τα ξύσεις εσωτερικα , ωστε να μπορει εστω και οριακα , να περασει το 2mm τρυπανακι.
Αν το καταφερεις αυτο , τοτε το μονο που θα πρεπει να κοιταξεις , ειναι η ποσοτητα βαμβακιου.
Αν καταφερεις (σιγα το πραμα δηλαδη) να βαλεις το σωστο βαμβακι σαν ποσοτητα , χωρις να χαλασεις την αντισταση , τοτε θα δεις πραγματικα οτι ειναι εντελως απεριγραπτος ατμ/της.

Ενα κολπακι ειναι να φτιαξεις την αντισταση σου , να τη βαλεις στο κεραμικο και μετα να βαλεις το 2mm αξονακι στο κατω μερος των οπων του κεραμικου.
Συνηθως τα κεραμικα απο το Atmistique , στο κατω μερος ειναι λιγο πιο φαρδια και χωρανε το 2mm αξονακι.

Τον τροπο που στρηβουμε την αντισταση στο αξονακι δεν μπορω να την περιγραψω και για το λογο αυτο θα προσπαθησω να ανεβασω ενα βιντεο.

Λιγο υπομονη λοιπον...


Αλλο θεμα τωρα......
Δεν μπορω να επιβαλω κατι σε καποιον και εκτος απο το οτι δεν ειναι σωστο , δεν ειμαι Θεος.........
Απλος ατμιστης ειμαι και 'γω και οτι βλεπω , οτι καταλαβαινω , οτι κανω ............. , βαση αυτων περιγραφω , βαση αυτων γραφω τη γνωμη μου........
Αν παραφερθηκα ζητω ολοψυχα συγνωμη , αλλα δεν εχω ειρωνευτει κανενα με σκοπο τη κοροϊδια.
Αν καποια φορα το κανω , θα το κανω μονο και μονο για πλακα και ποτε σε στυλ κοροϊδιας ή ακυρωσης του συνομιλητή μου.
Δεν θα ακυρωσω κανενα και ποτε.
Ποτε δεν το εκανα.....
Ποτε δεν κοροϊδευω και ποτε δεν εχω αρνηθει οποιαδηποτε βοηθεια ,σ τον οποιοδηποτε......

Αυτο το τελευταιο ειναι κατι που μου δινει μεγαλη χαρα και παρα πολλα ατομα απο εδω μεσα το ξερουν πολυ καλα.

Μονο να βοηθησω προσπαθω ΠΑΝΤΑ.....


Αποσυνδεδεμένος free

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1467 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:16 »


@shadockan
Δεν υπαρχει και λογος να μαλωνουμε για τιποτα φιλε μου......
Φίλε shadockan πότε μαλώσαμε και δεν το κατάλαβα?
 
@ shadockan
Απλα οταν καποιος λεει τη γνωμη του , καλο ειναι να τον ακουμε , να δοκιμαζουμε και μετα να εχουμε γνωμη.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Γιατί πιστεύω αυτός είναι και ο σκοπός του forum. Τα μέλη του να ανταλλάσσουν γνώμες. Να μοιράζονται ιδέες.  Να συμβουλεύουν και να συμβουλεύονται.  Αλλά πότε εξέφρασα γνώμη για κάτι που δεν δοκίμασα?
@shadockan
Δεν επιμενω ποτε σε κατι που δεν ξερω καλα και αν καπου επιμενω , ειναι γιατι πραγματικα το ξερω παρα πολυ καλα.
Και εδώ συμφωνώ μαζί σου. Αλλά πότε ή που το έπαιξα gourou και δεν δέχομαι τις γνώμες των άλλων? Είτε είναι νέοι ή παλιοί στο άτμισμα.
 
Απλώς θέλω να πω ότι ποτέ δεν είχα ή έχω σκοπό να μαλώσω με κάποιον. Εδώ δεν μαλώνω για άλλα ποιο σοβαρά θέματα που μας ταλανίζουν αυτή την εποχή. Όχι για αντιστάσεις, ατμοποιητές, σύρματα, υγρά κλπ. Ούτε ότι δεν δέχομαι τις προτάσεις ή τις συμβουλές των άλλων ή ότι εγώ είμαι ο ειδήμων και δεν δέχομαι τις γνώμες  σας. Ούτε έψεξα ή θα ψέξω ένα μέλος γιατί δεν συμφωνεί με τα λεγόμενα μου ή γιατί μου έδωσε κάποιες συμβουλές  σε πρόβλημα μου και αυτές δεν απέδωσαν(που στο κάτω-κάτω το πιθανότερο είναι να έχω εγώ λάθος γιατί δεν τις εφάρμοσα σωστά).
Ζητάω πραγματικά συγνώμη εάν ο γραπτός μου λόγος άφησε να εννοηθούν τέτοια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1468 στις: Απριλίου 13, 2016, 13:22 »
Δεν ηταν για 'σενα.......... :D













Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Οτι βλεπετε , ειναι αντιθετα.....
Ξεχασα να γυρισω την καμερα.
Οποτε ..... '' να βλεπετε το αριστερο χερι σαν δεξι ''   :eyesplash:


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2016, 16:12 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #1469 στις: Απριλίου 14, 2016, 01:18 »
 :bye:Βασιλη καλημερα,υπαρχει λογος που το κεραμικο ειναι στραμμενο αντιθετα απο την οπη αναπληρωσης υγρου;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7768 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324509 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118898 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296164 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509796 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9322 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155955 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570280 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245120 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764179 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as