vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, mathimatikos1966, laniel, Jorge, treloneritis, tony1976, Milarepa

Twitter

Αναλογία νικοτίνης /ml σε σχέση με το κάπνισμα γίνεται κατάχρηση νικοτίνης?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
bazeha
Ο ρυθμός και η διαδικασία πρόσληψης νικοτίνης με το ΗΤ διαφέρει απο το τσιγάρο
Εχουν γραφτεί πολλά γι αυτό, έχουν γίνει και κάποιες έρευνες, ψάξτο
Πάντως το σίγουρο είναι οτι οι περιεκτικότητες αναφέρονται σε mg/ml
Δηλ  10ml  με 10mg/ml  = 100mg νικοτίνη
Επίσης σίγουρο είναι ότι μέχρι τώρα κανείς δεν έχασε που ελάττωσε τη νικοτίνη (εκτός αν ξανάρχισε το τσιγάρο)

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
bazeha
Ο ρυθμός και η διαδικασία πρόσληψης νικοτίνης με το ΗΤ διαφέρει απο το τσιγάρο
Εχουν γραφτεί πολλά γι αυτό, έχουν γίνει και κάποιες έρευνες, ψάξτο
Πάντως το σίγουρο είναι οτι οι περιεκτικότητες αναφέρονται σε mg/ml
Δηλ  10ml  με 10mg/ml  = 100mg νικοτίνη
Επίσης σίγουρο είναι ότι μέχρι τώρα κανείς δεν έχασε που ελάττωσε τη νικοτίνη (εκτός αν ξανάρχισε το τσιγάρο)

Ευχαριστώ....ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω....απώτερος σκοπός είναι η ΜΗΔΕΝΙΚΗ νικοτίνη...γιαυτό παράγγειλα ήδη 6mg . (το πρώτο ήταν 16αρι). 

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Έτσι είναι φίλε μου,στην αρχή οι περισσότεροι ξεκινάμε με υψηλές περιεκτικότητες και συνεχές άτμισμα.
Σιγά σιγά κατεβαίνουμε και στα 2. Αυτό θα το ορίσεις εσύ, κανείς δεν μπορεί να σου πει στα  πόσα mg να πας και πόσα ml να ατμίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2011, 00:28 από trap »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Έτσι είναι φίλε μου,στην αρχή οι περισσότεροι ξεκινάμε με υψηλές περιεκτικότητες και συνεχείς άτμισμα.
Σιγά σιγά κατεβαίνουμε και στα 2. Αυτό θα το ορίσεις εσύ, κανείς δεν μπορεί να σου πει στα  πόσα mg να πας και πόσα ml να ατμίσεις.

Αντίθετα, εγώ άρχισα με 0mg και άτμιζα low όποτε ζοριζόμουν, πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος διακοπής καπνίσματος με βοήθεια ΗΤ. Το πιστεύω γιατί όταν είσαι βαρύς και μακροχρόνιος καπνιστής όπως εγώ, κατά τη διακοπή αναπτύσεις καλές άμυνες για να αντιμετωπίσεις την έλλειψη ΚΤ. Ο κίνδυνος είναι μετά την επιτυχία , στη χαλάρωση.

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Δεν εχω αντίρρηση abet αλλά νομίζω οτι θα είσαι απο τους λίγους που ξεκίνησαν τη διακοπή έτσι, μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια αλλά αυτή την αίσθηση εχω.
Αυτό που τελικά μετράει περισσότερο απο ολα για μένα, είναι η απόφαση να θέλεις να το κόψεις, και μερικά άλλα που τα έχουμε ξανασυζητήσει.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Βγαινουμε offtopic παιδες!Κ για να ξανα επανελθουμε στο θεμα,μου φαινεται υπερβολικο κ μαλλον "θανασιμο" το να προσλαμβανει καποιος ημερισιως ατμιζοντας 80-120mg νικοτινης(θεωροντας πως καποιος ατμιζει 24ρι 3-5ml ημ/ιως)!!!!Κατι δε μου κολαει.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το θέμα "πρόσληψη και απορρόφηση/αφομοίωση" νικοτίνης μέσω ατμίσματος στον οργανισμό, αφορά αμέτρητες παραμέτρους, όπως:
-συσκευή ατμίσματος
-βολτάζ
-αντίσταση
-VG/PG σαν βάση, αλλά και αρώματα
-πόσο "κάτω" πάμε την τζούρα
-ανθρώπινος οργανισμός και διαφοροποιήσεις (κιλά, τρόπος ζωής κτλ)
Οπότε το καλύτερο κριτήριο είναι κατά πόσο καλυπτόμαστε με όσο το δυνατόν φτωχότερο σε νικοτίνη υγρό, ώστε να μείνουμε μακριά από το κ.τ.
Αν πάλι τα καταφέρνουμε με μηδενικά υγρά, τόσο το καλύτερο.
Π.χ. με ένα καλό καρτομάιζερ εγώ ήμουν οκ ακόμη και στα 6mg/ml, ενώ με τα "συνηθισμένα" μου κάθονται καλύτερα τα 12άρια.
Ο καθένας δοκιμάζει κι αποφασίζει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2011, 00:15 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Εγώ πάλι δεν φοβάμαι τη νικοτίνη
Είναι μια ουσία που έχει μελετηθεί πολύ
Είναι δηλητήριο και αυξάνει την αρτηριακή πίεση, είναι υπεύθυνη για πολλά αλλά όχι τόσο σημαντικά, όπως καρκίνοι κλπ.
Περισσότερο φοβάμαι τη μακροχρόνια χρήση PG που είναι σχετικώς άγνωστη, παρά τη νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι δεν φοβάμαι τη νικοτίνη
Είναι μια ουσία που έχει μελετηθεί πολύ
Είναι δηλητήριο και αυξάνει την αρτηριακή πίεση, είναι υπεύθυνη για πολλά αλλά όχι τόσο σημαντικά, όπως καρκίνοι κλπ.
Περισσότερο φοβάμαι τη μακροχρόνια χρήση PG που είναι σχετικώς άγνωστη, παρά τη νικοτίνη
Σταυρο συμφωνω. Και προτιμω 24mg-36mg με 1ml χρηση την ημερα, παρα πιπιλα. Αν δηλ κανεις 4-5 ml των 6mg αλλαζει κατι ; Κερδιζεις λιγο πχ σε νικοτινη και βαρας καργα pg και vg  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Ασχετο αλλα σαν την πιπιλα δεν εχει !!!
Πες μου να μειωσω νικοτινη,για τα αρωματα ακομα και αυτα που μου αρεσουν(εσπρεσσο) τα κοβω,
αλλα μη μου πεις ποτε και ποσο να ατμισω.
Μπορει να μην κανω πανω απο 2 ml αλλα ξερω οτι δεν εχω κανενα οριο να με δεσμευει.
Κανω οποτε θελω και αυτο με κραταει χαλαρο,πιστο στο ατμισμα,με ελαχιστα νευρα απο τη διακοπη καπνισματος και μακρια απο τσιγαρα  :angel: :angel:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Ποιος ειπε πως η νικοτινη σα ναρκοτικη ουσια δεν ειναι επιβλαβης κ δε προκαλει καρκινο φιλε Abet καθως επισης κ καρδιο-αναπνευστικα ή αγγειακα-αρτιριακα προβληματα?Mε το να προσλαμβανεις "σκετη" τη νικοτινη
κ οχι με τις υπολοιπες χημικες ουσιες του κ/τ απλως ελλατωνεις τις πιθανοτητες!Κ γι αυτο που λεω ειμαι γνωστης 1000% εκτος αν υπαρξει καποιος ιατρος αναμεσα μας ογκολογος,καρδιολογος
κλπ που να το αμφισβητησει!

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Ποιος ειπε πως η νικοτινη σα ναρκοτικη ουσια δεν ειναι επιβλαβης κ δε προκαλει καρκινο φιλε Abet καθως επισης κ καρδιο-αναπνευστικα ή αγγειακα-αρτιριακα προβληματα?Mε το να προσλαμβανεις "σκετη" τη νικοτινη
κ οχι με τις υπολοιπες χημικες ουσιες του κ/τ απλως ελλατωνεις τις πιθανοτητες!Κ γι αυτο που λεω ειμαι γνωστης 1000% εκτος αν υπαρξει καποιος ιατρος αναμεσα μας ογκολογος,καρδιολογος
κλπ που να το αμφισβητησει!

http://wikipedia.qwika.com/en2el/Nicotine

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Ρίξε μια ματιά σ'αυτό το λινκ Βαγγέλη λεει ενδιαφέροντα πράγματα για την νικοτίνη.
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_nicotine.htm
Αν δεν κάνω κάποιο μεγάλο λάθος το ποστάρησε ο seb πριν αρκετό καιρό.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
κ γραφει σε μια παραγραφο πως : 40-60 mg μπορούν να είναι μια θανατηφόρα δόση για τα ενήλικα ανθρώπινα οντα!!!!!!!Κ εμεις μιλαμε πως αυτα τα περνουμε ημερησιως?!Επισης,
εδω κ 20χρονια γνωριζω(δυστιχως) ιατρους απο αντικαρκινικο νοσοκομειο κ μαλλον ξερουν λιγα περισσοτερα πραγματα απο μια εγκυκλοπεδια που ουτε τη μεταφραση δε κανει σωστα!!!
Τελος,σιγα μην αρχισουμε να δινουμε νικοτινη σε ασθενεις γιατι μειωνει κ "διωχνει" απ τον οργανισμο το καρκινο,οπως αναφερει(θα τρελαθω εντελως τωρα εγω  :wall: :wall: :wall: :wall: )
καθως επισης αν το εκανε αυτο η νικοτινη με τη προσληψη της ενας μεσος καπνιστης δε θα παθαινε καρκινο πα ολο που οι λοιπες χημικες ουσιες προκαλουν,αφου χαρη στη νικοτινη
θα χε αναπτυξει αντισωματα...ο Spielberg λιγος ειναι...!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2011, 01:00 από VaggomizerGT »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Βάγγο δεν είπα ότι είναι αθώα
Αλλά για καρκίνο δεν έχει κατηγορηθεί ποτέ.
Εκτός γι αυτούς που ήδη έχουν καρκίνο οπότε επιβαρύνει την κατάσταση λόγω υπεραιμίας = ανάπτυξη νέων καρκινικών κυττάρων κλπ. Αλλά για καρκινογέννεση δεν έχει κατηγορηθεί.
------

40 - 60 mg είναι υπερβολή, αλλά σκέψου ότι κι αν ακόμη τα παίρνουμε , τα παίρνουμε κατα τη διάρκεια μιας μέρας , όχι μπαμ και κάτω. Μη ξεχνάς ότι έχει 2 ώρες ημιδιάρκεια  η νικοτίνη. Δηλ  1 μέρα στέρηση (ή κατα τη διάρκεια του ύπνου) σημαίνει ότι εξαφανίζεται απ τον οργανισμό σου εντελώς (αντίθετα απο την πίσσα που παραμένει για πολλά χρόνια).
Τα στερητικά οφείλονται στους υποδοχείς νικοτίνης που έχουμε αναπτύξει, και όχι στη νικοτίνη που κυκλοφορεί στο αίμα.

Τα 60ml που λες ότι είναι θανατηφόρα δόση ισχύει αν πιείς 1 μπουκαλάκι high, αλλά όταν ατμίζεις τώρα, η πρωινή νικοτίνη έχει εξαφανιστεί, οπότε ποτέ δεν φτάνεις αυτό το ποσό που λες, απλά ο οργανισμός μας θέλει να έχει ΠΑΝΤΑ μια σταθερή ποσότητα νικοτίνης που διαφέρει απο άτομο σε άτομο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2011, 01:08 από Abet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 39 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 44 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325005 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296499 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510146 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570556 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios