vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 5 χρήστες
athmichalop, gianniskouk, JohnDag, danys620, camber

Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #735 στις: Φεβρουαρίου 14, 2012, 22:49 »
Ακολουθώ μια διαδικασία για να προσδιορίσω την ποσότητα που μου κάνει κάθε αρωμα, που ίσως φανεί χρήσιμη.

Κατ' αρχήν χρησιμοποιώ μπουκαλάκια των 10ml. Με μια σύριγγα και με σχετική ακρίβεια βαζω στο μπουκαλάκι 5ml. Τα 5ml είναι μια μικρή ποσότητα, αρκετή όμως για μερικές ημέρες ατμίσματος με δεδομένο ότι δεν χρησιμοποιούμε όλη μέρα το ίδιο άρωμα, επίσης αφήνει ελεύθερο χώρο στο μπουκαλάκι για γερό ανακάτεμα.
Βάζω την ποσότητα του αρώματος που θέλω σε σταγόνες (δεχομαι ότι το ίδιο άρωμα, στο ίδιο μπουκάλι έχει πρακτικά το ίδιο μέγεθος σταγόνας) και σημειώνω την διαδικασία (άρωμα, σταγόνες). Δεν αξιολογώ τη γεύση εκείνη τη στιγμή, δίνω στο υγρό 2-3 ημέρες δοκιμάζοντας το σε διάφορες ώρες της ημέρες. Στην επόμενη παρασκευή αυξομειώνω αν χρειάζεται τον αριθμό σταγόνων και σημειώνω τις αλλαγές.
Έχω παρατηρήσει ότι μια βιαστική αξιολογηση, αμέσως μετά την παρασκευή, οδηγεί σε πολύ μεγάλες συγκεντρώσεις αρώματος. Ισως η ενταση του αρώματος που μυρίζουμε κατα την διαδικασία της ενασχόλησης με την μίξη να δημιουργεί κορεσμό στην όσφρηση.
Από εκεί και πέρα κάθε ένας έχει διαφορετική αίσθηση στις γεύσεις, για παράδειγμα στο πράσινο μήλο, ενω το δοκίμασα αρχικά με 4 σταγόνες/5ml, που είναι σχετικά πολύ, δεν με ικανοποίησε, δοκίμασα με 8 και ήταν δυνατό αλλά πολύ όξινο, τελικά αυτό που μου κάνει είναι το 6σταγ./5ml ή 12/10ml ή 4%
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2012, 11:20 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #736 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 11:13 »
Συμφωνω, και εγω 5αρια φτιαχνω σε 10αρια μπουκαλακια, με συριγγα βεβαια αλλα δεν εχει σημασια, τα αφηνω μια μερα να "ξεκουραστουν" και μετα τα δοκιμαζω σε διαφορες στιγμες ;)

Οσο για τις γευσεις, ειναι σαν τη γνωστη κολοκυθοπιτα... περι ορεξεως. Αυτο που μπορει να κανει κανεις βεβαια ειναι να δοκιμασει προτεινομενες συνταγες και να δει αν "ταιριαζει" γευστικα με αυτον που την προτεινει. Αν ναι, ολα καλα, αν παλι οχι, δεν ξαναφτιαχνεις συνταγη του... :))

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #737 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 11:29 »
Η πιο βολική μέθοδος για μένα είναι το πλαστικό βαθμονομημένο κουβαδάκι των 30ml και ένας ατμοποιητής bridgeless. Βάζω 5μλ βάση και μέσα άρωμα, αναδεύω με ένα καλαμάκι για ένα λεπτό και μετά στάζω μία σταγόνα στον άτμο. Αναλόγως αποτελέσματος συμπληρώνω ή αφαιρώ. Η αφαίρεση στο άρωμα γίνεται πολύ εύκολα προσθέτοντας βάση. Εν κατακλείδι η πιο σωστή μέθοδος είναι η ανάδευση και όχι η ανακίνηση (φραπέ) και το κουβαδάκι ότι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #738 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 13:16 »
πηρα σημερα τη μαστιχα και αντιμετωπισα ενα προβλημα με τις σταγονες ,αντι να πεφτουν αργα και στα8ερα οπως στα αλλα αρωματα ,πεφτανε μικρες και γρηγορα δεν προλαβα καν να μετρησω τελοσπαντων μια χαρα βγηκε η μαστιχα τωρα την ατμιζω .
μηπως να το αντικαταστησω η να χρησιμοποιησω συριγγα ινσουλινης?
το αρωμα ειναι μια χαρα απλως το πλαστικο που περνει αερα και βγαζει τις σταγονες εχει προβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #739 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 13:17 »
Καλό κούνημα (ανακίνηση) πριν βάλεις σταγόνες και είσαι ΟΚ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #740 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 13:53 »
πριν λιγο μιλησα με την atmos lab και συγκεκριμενα επεσα στη ευγενεστατη γυναικα του πανου και απλα χωρις 2η λε3η μου στελνει με κουριερ καινουριο χωρις καμια επιβαρυνση!
απλα δεν εχω λογια να πω για τη συγκεκριμενη εταιρια ειναι κα8αροι επαγγελματιες πραγμα σπανιο στη χωρα μας πλεον!!

*το κουνησα πριν ρι3ω σταγονες,εχει προβλημα το πλαστικο.

Αποσυνδεδεμένος cthulhu

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #741 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 19:24 »
πηρα σημερα τη μαστιχα και αντιμετωπισα ενα προβλημα με τις σταγονες ,αντι να πεφτουν αργα και στα8ερα οπως στα αλλα αρωματα ,πεφτανε μικρες και γρηγορα δεν προλαβα καν να μετρησω
Το ίδιο έπαθα και εγώ αλλά με το πορτοκάλι. Είναι προφανές ότι φταίει το καναλάκι εισαγωγής αέρα.
Λύνεται εύκολα όμως το πρόβλημα αν το κρατάς με μικρή κλίση, σχεδόν οριζόντιο, οπότε μπουκώνει και δεν πέρνει τόσο πολύ αέρα και μπορείς να κάνεις πιο εύκολα κουμάντο με τις σταγόνες.
 

Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #742 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 21:08 »
Πήγα και εγώ σήμερα για ψώνια στην Κάνιγγος και πήρα Mastic, Cinnamon cookies, Kapnos, Agrinio, Barbara.
Αυτή τη στιγμή ατμίζω τη Μαστίχα ειναι Εξαιρετική  και δεν κουράζει καθόλου. 
Μπράβο στον Καλλιτέχνη για ακόμα μια φορά και στον Αντρέα για την εξυπηρέτηση.  :thumpup:
Αν βρεθείτε στο κέντρο ο Μπακάκος το γνωστό  φαρμακείο έχει αρκετή ποικιλία σε ογκομετρικούς κύλινδρους και όχι μόνο. ;)

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #743 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 15:32 »
Ρε παιδες, μου ηρθαν σημερα τα αρωματα απο ζερομπακο, αλλα δεν μπορω να σταξω σταγονες με τιποτα απο αυτα τα μπουκαλακια  :eyesplash: πως στο καλο λειτουργουν?  :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος eliot

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #744 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 15:35 »
Ρε παιδες, μου ηρθαν σημερα τα αρωματα απο ζερομπακο, αλλα δεν μπορω να σταξω σταγονες με τιποτα απο αυτα τα μπουκαλακια  :eyesplash: πως στο καλο λειτουργουν?  :wall: :wall:
Ανακατεβεις , το γυρνας στις 45 μοιρες  και περιμενεις μεχρι να πεσει η πρωτη σταγονα .... μετα σταζει . Αν το κοιταξεις στο φως , υπαρχει στην μια μερια ενα καλαμακι μεσα στο μουκαλι ... φροντισε να ειναι στην πανω μερια ...

Αποσυνδεδεμένος snapy13

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #745 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 15:36 »
Ρε παιδες, μου ηρθαν σημερα τα αρωματα απο ζερομπακο, αλλα δεν μπορω να σταξω σταγονες με τιποτα απο αυτα τα μπουκαλακια  :eyesplash: πως στο καλο λειτουργουν?  :wall: :wall:

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω με 2 μπουκαλακια αρωμα που αγορασα προχτες.
Παιδευομουν 15 λεπτα χτες για να ριξω 5 σταγονες , υπαρχει κανενα κολπο που δεν ξερουμε η απλως ειναι ελλατωματικα τα καπακια ?
Το κραταγα με μικρη κλιση ,με μεγαλη κλιση , ευθεια ,  το κουναγα .... τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #746 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 15:36 »
45 μοίρες κλίση και περίμενε

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #747 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 03:09 »
για μαστιχα και πορτοκαλι προσε3τε λιγο τις σταγονες διοτι το ιξώδες είναι μικρότερο από τα λοιπά και για αυτό "τρέχει" τόσο γρήγορα πιστευω εκει χρειαζεται συριγγα για ακριβης δοσολογεια αρωματος η με κλιση 45 μοιρων στο μπουκαλακι ετσι ωστε να πεφτουν οι σταγονες πιο αργα δεν γνωριζω ομως λογω απειριας κατα ποσο με αυτο το τροπο επιτυγχανετε η ακριβης δοσολογεια.
*η απαντηση δο8ηκε σημερα απο το καλλιτεχνη μετα απο αντικατασταση του αρωματος και αντιμετωπισης του ιδιου προβληματος,
καλο ειναι να ενημερω8ει το καταστημα πωλησης των αρωματων διοτι ενας απειρος χρηστης 8ολωνει οταν δεν γνωριζει τι να κανει σε μια τετοια περιπτωση που εχει τον εχουν ενημερωσει μονο με σταγονες για προσ8ηκη αρωματος σε βασεις.



ρε παιδια στο καστανο σε μηδενικη vg μου εδινε γαιδουρισιο χτυπημα ,ισχυει κατι τετοιο η πανω στη βιασυνη μου εβαλα κατα λα8ος μιστ 20αρα  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #748 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 11:40 »
Αλήθεια είναι κανείς άλλος που να έχει δοκιμάσει κάστανο
για να μας πεί εντυπώσεις ?

Αποσυνδεδεμένος DjLouiS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #749 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 18:49 »
λοιπον εβαλα 7 σταγονες στα 5 μλ με 70vgkai 30 pg kai einai απιστευτο κανπνικο προτεινω στο αρωμα αυτο να βαλετε λιγεσ σταγονες περισσοτερο απο τις προτεινομενες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343694 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207479 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542857 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31860 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51040 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598418 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359104 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12212 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1783 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595421 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios