vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

154 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, gstamatos, I.P, Buliwyf, sakissalonika

Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO

Αποσυνδεδεμένος Theofilos

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Manaria Radio
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #600 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:08 »
Να κάνω και μία χαζή ερώτηση? Στα αρώματα από atmos lab όταν τα πάρω για πρώτη φορά πρέπει να τραβήξω προς τα έξω το πλαστικό από το οποίο στάζουν οι σταγόνες ή να κάνω κάτι άλλο το ιδιέταιρο? Γιατί αργούνε πολύ να πέσουνε οι σταγόνες, γυρνώντας απλά ανάποδα το μπουκαλάκι, πρέπει να το χτυπήσω για να στάξει.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #601 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:16 »
Είναι προφανές ότι διαφορετικά υγρά βγάζουν τελείως διαφορετικό αριθμό σταγόνων στο ml.
Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι στα αρώματα της Atmos τα οποία βρίσκονται στον ίδιο τύπο μπουκαλιού και έχουν πανομοιότυπη ρευστότητα (αυτό είναι παραδοχή, αλλα γενικώς ισχύει απ' όσο δοκίμασα σε 3-4 αρώματα). Η αναλογία δεν ισχύει ούτε για διαφορετικά υγρά ούτε για διαφορετικά μπουκαλάκια.......

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #602 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:20 »

Βλεπω καποιους φίλους να αναφερουν κατι για μυρωδια φετας (!?) στα αρωματα  :o
Μπορειτε να το κανετε λιγο πιο λιανα αυτο γιατι καπου το χανω ? :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #603 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:37 »
Απλα υπαρχει μια μυρωδιά οταν πρωτοανοίγεις τα φιαλίδια λόγω "κλεισουρας" γιατι εμφιαλώνονται αμέσως μετα το τερμα της αναδευσης!. κανα δεκαλεπτο στον αερα και εχει φύγει! Το ίδιο είχα πρωτοσυναντησει και με βασεις προ διμήνου, που είχα πρωτοπαρει! πεντε η δεκα λεπτα το πολυ και εφυγε!

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #604 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:44 »
Ρε παιδιά να κάνω μια σημείωση..Σας βλέπω που γράφετε όλοι για σταγόνες και αναλογίες και μου φαίνεται ότι τα κάνετε πιο πολύπλοκα απότι είναι..ή τουλάχιστον για κάποιον που μπαίνει στο νήμα και δεν έχει ασχοληθεί με diy ???..Όπως ανέφεραν και κάποιοι συνατμιστές πρωτύτερα..δεν μετράνε όλα τα μπουκαλάκια-σταγονόμετρα με τον ίδιο τρόπο και αν συνδυάσουμε αυτό το γεγονός με το ότι κάθε υλικό που βάζουμε στο υγρό από μόνο του μετριέται με διαφορετικό τρόπο δλδ δίνει διαφορετικό αριθμό σταγόνων στο 1ml τότε καταλαβαίνουμε ότι είναι πιο δύσκολος τρόπος και λιγότερο ασφαλής από άποψη αναλογιών..

Δηλαδή γράφουν κάποιοι με λίγα λόγια ότι αφού 1μλ άρωμα ας πούμε είναι 20 σταγόνες(που αν δεν το μετρήσετε είναι πολύ εύκολο να έχετε μεγάλη απόκλιση) τότε αυτό σημαίνει ότι στα 5μλ υγρό δλδ 100σταγόνες άν συμπεριλάβουμε 5 σταγόνες γεύση τότε έχουμε βάλει 5% γεύση??....Ε ΟΧΙ ρε παιδιά αυτό είναι λάθος γιατί αλλίως μετράτε την VG αλλιώς την PG αλλιώς το wfi ..είναι τόσο απλό !! Αμα θέλει κάποιος να φτιάχνει σωστό υγρό πρέπει να μετράει η με πιπέτα του 1μλ με διαγράμμιση του 0,1μλ η αντίστοιχα μια ένεση ινσουλίνης ή κάτι τέτοιο...Δεν απαγορεύεται να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει..κι εγώ φτιάχνω καμιά φορά 5ml και ρίχνω μερικές σταγόνες άρωμα εμπειρικά...είναι ακριβές αυτό??μην τρελαθούμε :wall: απλά το κάνεις και έτσι άμα βιάζεσαι..

Βάζω στοίχημα ότι από τις αναλογίες που έχει δώσει o Kallitexnis για τα καπνικά ο κάθένας έχει βγάλει άλλο συμπέρασμα  :wall: :wall:και αυτό είναι το θέμα ..ότι αν μετράγατε όλοι με μιά πιπέτα στο 0,1μλ θα καταλαβαινόμασταν χωρίς απορίες περί σταγόνων..Διαφωνεί κανείς??

Φιλικά το λέω ελπίζω να μην παρεξήσετε το λίγο απότομο ύφος μου.. :)

Επειδή παίρνω σαν βάση τα λεγόμενα του slamer κι επειδή εδώ μιλάμε για τα αρώματα του καλλιτέχνη, οι σταγόνες μπορεί να μην είναι επιστημονική μέτρηση δεν παύει όμως να είναι πρακτική και επιλογή πολλών.

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #605 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:51 »
Επειδή παίρνω σαν βάση τα λεγόμενα του slamer κι επειδή εδώ μιλάμε για τα αρώματα του καλλιτέχνη, οι σταγόνες μπορεί να μην είναι επιστημονική μέτρηση δεν παύει όμως να είναι πρακτική και επιλογή πολλών.
Συμφωνω απολυτα,και μιας και συμφωνω,θα ηθελα πολλυ καποιος να μου πει ποσες σταγονες να βαζω οταν γεμιζω τον α2τμ 2,5μλ απο φωτια,βαρβαρα,αγρινιο για να εχω ενα λογικο αποτελεσμα,με βαση μπαλανς 2%
δεν εχω μετρητες και τετοια χρησιμα πραγματα,και εκτος αυτου ειναι ευκολια να γεμιζεις το τανκακι να  βαζεις και ποσες σταγονες θες και τελος,και χωρις να χρειαζετε να φτιαξεις ποσοτητα.
Βοηθατε καρντασια!

Αποσυνδεδεμένος hardmacarton

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #606 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 19:10 »
καλες τιμες γεύσεις κανόνι απο ποιοτητα παιδια τι παιζει?ρωτω γιατι οποιος εχει καποιες γνωσεις το κανει....αλλα εγκριση απο καπου κατι νομιμο!γνωριζουμε...

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #607 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 19:12 »
για 10ml                                                 για 2,5ml
fotia   0,50%   1 εως 2                          δεν μπορείς να το φτιάξεις
barbara   1%   2 εως 3                          δεν μπορείς να το φτιάξεις
camila   3%   6 εώς 8 σταγόνες          1,5 εώς 2 σταγόνες
apache   3%   6 εώς 8 σταγόνες          1,5 εώς 2 σταγόνες
kapnos   4%   7 εως 10 σταγόνες        1,75 εως 2,5 σταγόνες
agrinio   4%   7 εως 10 σταγόνες        1,75 εώς 2,5 σταγόνες

υπολογισμένα με τις αναλογίες που είχε δώσει ο Καλλιτέχνης τα ποσοστά..
η μετάφραση σε σταγόνες έχει γίνει στο περιπου πάλι με τη λογική που είχε δώσει ο Καλλιτέχνης και με τη λογική ότι τα μπουκαλάκια του βγάζουν 32 σταγόνες=1ml

Αλλά πραγματικά είναι δύσκολο να τα πετύχεις σε τόσο μικρές ποσότητες.. αν ήταν έστω  5ml κάτι θα γινόταν.. τώρα όμως... :-\

Υγ: Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι αυτά είναι ακριβή νούμερα... είναι στο περίπου...

Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #608 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 19:14 »
Μπράβο Μούκο! :respect:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #609 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 21:30 »
Είναι αδύνατο να πετύχετε σωστή αναλογία όταν υπολογίζετε όγκο υγρού 2ml.
Το 1% στα 2 ml είναι 0.02 ml. Τετοια ακρίβεια ούτε φυσικά οι σταγόνες ούτε η συριγγα ινσουλίνης μπορεί να δώσει. Ακόμα και στη σύριγγα ινσουλίνης που έχει κλίμακα 0-1ml, έχει 5 γραμμές ανά 0.1 ml. Όμως είναι αδύνατο να πετύχεις το 0.02 και λόγω της επιφανειακής τάσης του υγρού.
Νομιζω ότι τα 5ml είναι η ελάχιστη ποσότητα για να πετύχει κανείς μια στοιχειώδη ακρίβεια (στη περίπτωση αυτή, κάθε σταγόνα είναι περίπου 0.62%)

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #610 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 21:55 »
slammer και sirkonsta εκτός από το πόσες σταγόνες ανά ml βγάζουν τα αρωματομπουκαλάκια της atmoslab πρέπει να υπολογίσεις και τα υπόλοιπα υλικά πόσες βγάζουν από τα μπουκαλάκια τους για 1ml (αν είσαι οπαδός αποκλειστικά της "σταγόνας'')αλλιώς τα μετράς με ακρίβεια με τους τρόπους που γνωρίζουμε όλοι και καθάρισες..ούτε δύσκολο είναι ούτε και ακριβά είναι αυτά τα "χρήσιμα" εργαλεία μέτρησης 2ευρώ είναι μια σύριγγα και μια πιπέτα..Αγαπητέ μου συνατμιστή danys620 δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι πιο εύκολο κάθε φορά που γεμίζεις τον ατμο σου 2,5ml να πρέπει να φτιάχνεις υγρό..επίσης απότι κατάλαβες είναι μερικά υγρά που δεν γίνεται να αποδωθούν σωστά σε τόσο μικρή ποσότητα γιατί δεν μπορείς να τηρήσεις την προτεινώμενη αναλογία..Τώρα θα μου πείς εγώ είμαι τόσο κολλημένος που κάθομαι με μια συριγγούλα στο χέρι όλη μέρα σαν το δρ.Ζιβάγκο??όχι βέβαια  :laugh1: και γώ παίζω με σταγόνες ουκ ολίγες φορές και έχω κάνει πειράματα αμφιβόλου λογικής :idiot1:χεχε..άλλωστε από τα πειράματα καταλήγεις σε αυτό που θέλεις.. παραδέξου όμως ότι είναι λίγο εκνευριστικό να γράφει ας πούμε κάποιος ότι έβαλε 4% από ένα άρωμα που είναι γνωστό ότι είναι πολύ δυνατό και να λέει πώς δεν το αισθάνεται αρκετά ενώ ουσιαστικά το υπολογίζει λάθος και στην πραγματικότητα έχει βάλει αρκετά λιγότερο..Καταλαβαίνεις ότι κάτι τέτοιο δημιουργεί μια σύγχυση σε αυτούς που παρακολουθούν την κουβέντα καθώς δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν οτι ο άλλος είναι λάθος....και πάει λέγοντας..γενικά μπλέξιμο :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #611 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 22:11 »
Τις βάσεις τις μετράω σε κύλινδρο ή σύριγγα. Μόνο τα αρώματα με τη... σταγόνα.
Για τις βάσεις ΔΕΝ ισχύει η μέθοδος της σταγόνας για δύο λόγους:
1. Οι σταγόνες είναι πολλές και το λάθος πολλαπλασιάζεται από το πλήθος. Εξάλλου ποιός κάθεται να μετρήσει 300 σταγόνες βάσεις.... :wall:
2. Οι βάσεις διαφέρουν σε πυκνότητα και έτσι ο αριθμός σταγόνων ανα ml μεταβάλλεται σημαντικά.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #612 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 22:36 »
Θα τρελαθώ!!! Μου έδωσε ένας φίλος camilla zerobacco και έπρεπε να κοιτάζω κάθε τρεις και λίγο τον I-mist αν έχει καμένο φιτίλι γιατί μου ερχόταν γεύση καπνού (από τσιγάρο - καπνός από καύση). Τι καπνική γεύση είναι αυτή βρε παιδιά.... σας συμβαίνει και εσας; (Σημείωση, δεν εννοώ ότι με χαλάει... το αντίθετο μάλιστα, είναι το πιο κοντινό καπνικό που έχω δοκιμάσει....) Και η φωτιά δεν πάει πίσω! Εκεί απλά έχει και γεύση ψημένου καπνού.... Λέω να διαπράξω ιεροσυλία και να αναμίξω και τα δύο να δω τι θα βγει....

Αποσυνδεδεμένος achilleas

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
  • Honesty is the best policy.
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #613 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 22:44 »
απο το πρωι και γω camila
ειναι τελικα για all day καπνικο.
εγινα Βεδουινος
Τωρα ξεκουραση με λιγη Μαστιχουλα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #614 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 00:40 »
Λοιπον μια βοηθεια ρε παιδακια??Εχω Balanced Juice 20 Mg και Mist Juice 00mg και απο αρωματα..Μαστιχα χιου..φραουλιτσα...καραμελα και βατομουρο ετσι για το ξεκινημα...!Για να φτιαξω 10μλ πχ..μαστιχουλα που μου αρεσει το αρωματακι τησ(ολα μαματα ειναι αλλα λεω..)..με την μεζουριτσα ποτηρακη τησ Ζεροβαψψο σε 16 νικοτινουλα..σταζω 2 σταγονιτσεσ αρωμα στην μεζουριτσα και προσθετω 5μλ απο  Balanced Juice 20 Mg και 5μλ  Mist Juice 00mg ανακατευω με μπατονετουλα και ξεκιναω να ατμισω??Μην με κραξετε ρε παιδια ειστε εχπερ εδω μεσα  αλλα εγω τωρα ξεκιναω το παληκαρι??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542589 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31660 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50830 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598200 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358892 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12042 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193780 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1609 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595114 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios