vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, gstamatos, I.P, Buliwyf, sakissalonika

Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:28 »
Με πρόλαβες Λευτέρη
Οι σταγόνες θα δώσουν διαφορετικά ml ανάλογα με την πυκνότητα του υγρού.
Πήρα από φαρμακείο σταγονόμετρο και μου είπε ο φαρμακοποιός ότι βγάζει 20 σταγόνες = 1ml. Το μέτρησα με νεράκι της βρύσης και έδινε 25 σταγόνες =1 ml
Με βάση αυτή τη μέτρηση δοκίμασα με σταγόνες να φτιάξω μίξη βάσης 10ml και μου βγήκε κάπου στα 5ml
Οι σταγόνες θέλουν προσοχή. Παίζουν χοντρά τα ml από υγρό σε υγρό. Ακόμα και για μίξεις μηδενικής βάσης και της ίδιας με νικοτίνη θα πάρετε εντελώς διαφορετικά ml.
Η μόνη σίγουρη μέθοδος είναι ενέσεις ινσουλίνης ή ογκομετρικός σωλήνας.


Αποσυνδεδεμένος NTOUMANIAS

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:37 »
Για την σωστη αποδοση του ποσοστου της νικοτινης προτεινω να χηισιμοποιειται η βαση με την πιο κοντινη στο επιθυμητο αποτελεσμα που θελουμε, ειδικα αν θελουμε νικοτινη με λιγα mg.
Δηλαδη ειναι πιο δυσκολο να εχουμε ακριβεια αν χρησιμοποιουμε VG 36αρα και παμε να την σπασουμε με μηδενικη η 12αρα.
Και μονο αν αλλλαξουμε πιο χοντρη βελονα σε μια συριγγα ινσουλινης τοτε αλλαζει και η ποσοτητα του υγρου στο εσωτερικο της βελονασ και συνεπως ειναι και αλλη η πραγματικη ενδειξη του δεικτη ml.
Αλλα ειναι πιο ευκολα να ειμαστε με πιο μικρη αποκλειση αν σπασουμε VG 18ara με μικροτερη η μηδενικη.
Εκτος βεβαια και αν φτιαξουμε μεγαλυτερες ποσοτητες υγρου , ανω των 10ml.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:38 »
ορθό αλλα δεν ισχύει και για τα αρώματα που έχουν παρα πολύ παρόμοια σύσταση.
Εχω μετρησει σε τρία διαφορετικά υγρά 30 με 33 σταγόνες στο ml.
Συγκεκριμενα, μέντα, μήλο, και καραμέλα, οποτε ψιλοκαλύπτονται και οι διάφορες κατηγορίες!
Προσωπικά φτιαχνω τα δείγματά μου, (1 με 2 ml) μετρώντας βασεις ΠΑΝΤΑ με συριγγα και αρωματα με σταγόνες, και εφόσον θελω να φτιάξω ποσότητα, πλεον χρησιμοποιώ συριγγα και στα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:42 »
Πάντα σταγόνες στα αρώματα.. είναι πιο εύκολο όπως και να το κάνεις και η πιθανότητα να ξεφύγεις δύσκολη...
και εγώ πρώτα φτιάχνω δείγμα των 5 ml και μετά τις ποσότητες των 20ml.. άρα είανι δύσκολο να ξεφύγω από το επιθυμητό αποτέλεσμα..

όσο για τις βάσεις πάντα με σύριγγα..  ;)

NTOUMANIAS... i love your avatar...  ;)

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #589 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:45 »
καλησπερα παιδια μηπως καποιος φιλος γνωριζει αν το υγρο απο εδω ειναι ποιο παχύρρευστο,γιατι ατμιζω ego-c με υγρο καραμελα 9 εδω και 2 μερες αγορασμενο απο e-tsigaro.com και πινω αρκετες σταγονες γιατι ειναι αρκετα ρευστο.
αν ειναι να παραγγειλω και απο zerobaco να δοκιμασω.
 

Αποσυνδεδεμένος ub40

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #590 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:48 »
Δηλαδη αν καταλαβα καλα στα 20 ml fotia, βαζουμε 4σταγονες.εγω που εχω βαλει 13 σταγονες γιαυτο με εχει πιασει ο λαιμος μου,μιλαμε δεν μπορω να ατμισω.
Η αναλογια που εχω κανει ειναι,
12,60vpg(50-50)
7pg 36mg nicotine
0,40 αρωμα fotia.
τελικο 20ml με 12mg nicotine.
Ετσι εχω φτιαξει και το barbara,kapnos,agrinio.
βοηθατε παιδια γιατι εχω απογοητευτει μην γυρισω παλι στο κ.τ :( :'(

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #591 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:48 »
καλησπερα παιδια μηπως καποιος φιλος γνωριζει αν το υγρο απο εδω ειναι ποιο παχύρρευστο,γιατι ατμιζω ego-c με υγρο καραμελα 9 εδω και 2 μερες αγορασμενο απο e-tsigaro.com και πινω αρκετες σταγονες γιατι ειναι αρκετα ρευστο.
αν ειναι να παραγγειλω και απο zerobaco να δοκιμασω.
 
Επιλέγεις από το site της zerobacco με τι βάση το θέλεις.. αν επιλέξεις με βάση mist (όπου είναι vg και νερό) είναι πιο πηχτό το υγρο..

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #592 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 16:53 »
εγω επελεξα απο e-tsigaro αυτο:
Velvet
0% προπυλενογλυκόλη (PG)
80% φυτική γλυκερίνη (VG)
10-20% απιονισμένο νερό
1-5% τεχνητό άρωμα
0 - 3,6% φαρμακευτική νικοτίνη (USP
θα κανω αυτο που μου ειπες για να δοκιμασω απο zerobacco.
ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος NTOUMANIAS

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 17:03 »
Πάντα σταγόνες στα αρώματα.. είναι πιο εύκολο όπως και να το κάνεις και η πιθανότητα να ξεφύγεις δύσκολη...
και εγώ πρώτα φτιάχνω δείγμα των 5 ml και μετά τις ποσότητες των 20ml.. άρα είανι δύσκολο να ξεφύγω από το επιθυμητό αποτέλεσμα

όσο για τις βάσεις πάντα με σύριγγα..  ;)

NTOUMANIAS... i love your avatar...  ;)

... ετσι σωστα ......
μεγαλυτερη ακριβεια μπορουμε να εχουμε με μεγαλυτερες ποσοτητες 20ml και ανω ......
αφου αλλωστε οπως γνωριζουμε λεφτα υπαρχουν  :yes:

thanks mouko ....... για πολλα oscar !!!   ;)

Αποσυνδεδεμένος ub40

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 17:12 »
φιλε H2O αυτα τα ειδα,και καταλαβα οτι μαλλον κατι εχω κανει λαθος,γιαυτο παρεθεσα και την συνταγη.θα ηθελα μια απαντηση αν υπαρχει λαθος σε καποια αναλογια,και ποιο ειναι το σωστο.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #595 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 17:19 »
Φιλαράκι αν εσένα σου αρέσει να βάζεις πολύ άρωμα βάζεις
Αν όχι δεν βάζεις

Στην γεύση είναι δύσκολο να πεις πιο είναι λάθος και πιο σωστό

Ο δημιουργός έδωσε κάποιες αναλογίες που μπορείς να παίξεις λίγο πάνω κάτω ασφαλώς , από ένα σημείο και μετά η γεύση χαλάει και δεν φτιάχνει με τίποτα

Δεν σημαίνει χώνω άρωμα γίνετε και πιο δυνατό , αλλά χαλάει η γεύση 

Αφού τα είδες δεν ξέρεις καλύτερα από τον καθένα μας αφού εσύ τα έφτιαξες και λες ότι δεν ατμίζετε η φωτιά αν έχεις κάνει ή όχι λάθος;;;

Αποσυνδεδεμένος NTOUMANIAS

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #596 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 17:34 »
φιλε H2O αυτα τα ειδα,και καταλαβα οτι μαλλον κατι εχω κανει λαθος,γιαυτο παρεθεσα και την συνταγη.θα ηθελα μια απαντηση αν υπαρχει λαθος σε καποια αναλογια,και ποιο ειναι το σωστο.ευχαριστω.

H αναλογια του αρωματος σου 2% δεν ειναι υψηλη και μεταφραζεται σε περιπου 15 σταγονες.
Βεβαια οπως ηδη αναφερεται η αναλογια του αρωματος εχει να κανει εκτος απο την δυναμικοτητα της συστασης του και με την προσωπικη διαφοροποιηση του καθενος στο τι του αρεσει.
Σταγονες συνηθως βαζουμε 7-8 εως 10 (0.3ml) στα 10ml και μετα προσθετουμε σταδιακα μεχρι να βρουμε επιθυμητη αναλογια και αυτο γιατι ως γνωστο μπορουμε να προσθεσουμε σταγονες αλλα δεν μπορουμε να απαγουμε σταγονες απο το μειγμα μας.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #597 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 17:46 »
Δεν δοκίμασα Φωτιά, αλλά βλέπω πως θεωρείται δυνατή. Για τα 20ml μπορεί οι 10 σταγόνες να είναι αρκετές.
Το ερὠτημα είναι: αρκετές για ποιόν; Μόνο εσύ θα κρίνεις πόσες σου ταιριάζουν.

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #598 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 17:49 »
Ρε παιδιά να κάνω μια σημείωση..Σας βλέπω που γράφετε όλοι για σταγόνες και αναλογίες και μου φαίνεται ότι τα κάνετε πιο πολύπλοκα απότι είναι..ή τουλάχιστον για κάποιον που μπαίνει στο νήμα και δεν έχει ασχοληθεί με diy ???..Όπως ανέφεραν και κάποιοι συνατμιστές πρωτύτερα..δεν μετράνε όλα τα μπουκαλάκια-σταγονόμετρα με τον ίδιο τρόπο και αν συνδυάσουμε αυτό το γεγονός με το ότι κάθε υλικό που βάζουμε στο υγρό από μόνο του μετριέται με διαφορετικό τρόπο δλδ δίνει διαφορετικό αριθμό σταγόνων στο 1ml τότε καταλαβαίνουμε ότι είναι πιο δύσκολος τρόπος και λιγότερο ασφαλής από άποψη αναλογιών..

Δηλαδή γράφουν κάποιοι με λίγα λόγια ότι αφού 1μλ άρωμα ας πούμε είναι 20 σταγόνες(που αν δεν το μετρήσετε είναι πολύ εύκολο να έχετε μεγάλη απόκλιση) τότε αυτό σημαίνει ότι στα 5μλ υγρό δλδ 100σταγόνες άν συμπεριλάβουμε 5 σταγόνες γεύση τότε έχουμε βάλει 5% γεύση??....Ε ΟΧΙ ρε παιδιά αυτό είναι λάθος γιατί αλλίως μετράτε την VG αλλιώς την PG αλλιώς το wfi ..είναι τόσο απλό !! Αμα θέλει κάποιος να φτιάχνει σωστό υγρό πρέπει να μετράει η με πιπέτα του 1μλ με διαγράμμιση του 0,1μλ η αντίστοιχα μια ένεση ινσουλίνης ή κάτι τέτοιο...Δεν απαγορεύεται να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει..κι εγώ φτιάχνω καμιά φορά 5ml και ρίχνω μερικές σταγόνες άρωμα εμπειρικά...είναι ακριβές αυτό??μην τρελαθούμε :wall: απλά το κάνεις και έτσι άμα βιάζεσαι..

Βάζω στοίχημα ότι από τις αναλογίες που έχει δώσει o Kallitexnis για τα καπνικά ο κάθένας έχει βγάλει άλλο συμπέρασμα  :wall: :wall:και αυτό είναι το θέμα ..ότι αν μετράγατε όλοι με μιά πιπέτα στο 0,1μλ θα καταλαβαινόμασταν χωρίς απορίες περί σταγόνων..Διαφωνεί κανείς??

Φιλικά το λέω ελπίζω να μην παρεξήσετε το λίγο απότομο ύφος μου.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:01 από panourgias »

Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #599 στις: Φεβρουαρίου 07, 2012, 18:03 »
Ο ογκομετρικός κύλινδρος επίσης μπορεί να βοηθήσει πολύ ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542589 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31659 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50830 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358892 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12042 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193780 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1573 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1609 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595114 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios