vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

231 επισκέπτες, 3 χρήστες
anetost, camber, ΛΥΚ

Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #285 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 13:04 »
Εχω να προσθεσω αλλο ενα θετικο στα υγρα απο zerobacco - καλλιτεχνη.....

Ισως και να ειναι συμπτωση αλλα δε το νομιζω.....

Λοιπον, εχω την εντυπωση οτι βοηθανε στη μακροζωια του καρτο μου (Giant 1.6).....
Με τα ετοιμα υγρα, οι Giant μου κραταγαν περιπου μια εβδομαδα....Απο την 6η μερα, αρχιζαν "αισθητα" να μπουκωνουν....κ μετα την εβδομη πλεον υστερουσαν αρκετα σε αερα τζουρας (γινοταν πολυ σφιχτη) και σε γευση. Κοιταζωντας τη τρυπα στη μεση, αυτη "εκλεινε" αισθητα απο τα καταλοιπα στην αντισταση.

Σημερα κλεινω 7η μερα, με καρτο απο τον ιδιο προμηθευτη, ιδια παρτιδα, και δεν εχει καμμια αλλαγη στην αποδοση του. Θεωρω, οτι τα υγρα που εφτιαξα με τις βασεις και τα αρωματα απο Καλλιτεχνη - zerobacco αφηνουν πολυ λιγοτερα καταλοιπα πανω στην αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος Bill_tsiminieras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπούχτισα το στριφτό και το γύρισα στον ατμό!
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #286 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 13:07 »
Μπορεί να είμαι off topic αλλά... Παρατήρησα στο πρωινάδικο που βλέπει η γυναίκα (Μες την τρελή χαρά) πριν περίπου μισή ώρα, ότι φτιάχνουν χειροποιητο σαπούνι.... Το μπουκαλάκι με τα αιθέρια έλαια βανίλιας που έσταξε 2 σταγόνες ήταν... η Βανίλια του Kallitexnis....

Ρε που πάμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #287 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 13:21 »
Φίλε μου καταρχάς καλά έκανες και πήρες  Mist 0mg καθώς είναι σωστά αραιωμένη από zerobacco και άρα έτοιμη για άτμιση ή για να φτιάξεις υγρό.Αυτό που λέει ο mouko είναι λάθος ότι χάνει.Ίσα ίσα που επειδή είναι εξαρχής αραιωμένη άρα και δεν χρειάζεται να υπολογίζεις εξαρχής το νεράκι  που χρειάζεται να συμπληρώσεις στην σκέτη vg, θα σε βολέψει δλδ στο να βάζεις πιό στρογγυλές ποσότητες VG ειδικά τώρα που ξεκινάς .

Αυτό ακριβώς λέω.. ότι χάνει από την ακριβή αναλογία 75vg/25pg γιατί η mist εμπεριέχει ήδη νεράκι που σημάνει ότι το διάλυμα δεν είναι ακριβώς 75/25 αλλά μέσα στο 75 της vg υπάρχει ένα ποσοστό νερού...

Και καλά κάνει για μένα γιατί πραγματικά είναι πιο εύκολο έτσι... ;)αυτή η μικροποσότητα δεν σου χαλάει το μείγμα.. ;)

Πάραυτα, έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι υπολογιστές ανάμειξης μπορεί να σου βγάλουν ότι πρέπει να προσθέσεις και νερό γιατί όταν σου ζητούν να βάλεις τις βάσεις που διαθέτεις (και σε τι αναλογίες είναι) δεν σε ρωτάνε για νερό που τυχόν εμπεριέχεται και σου βγάζουν στο τέλος μια συνταγή που πρέπει να προσθέσεις νερό εσύ.. κάτι το οποίο είναι λάθος γιατί έχεις ήδη νερό μέσα στις βάσεις σου!!  :eyesplash:

τέλος παντων, η αναλογία είναι σωστή με μικροαποκλίσεις!!  :) σιγά τα αυγά!!  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #288 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 13:54 »
mouko όταν γράφεις ένα υγρό 75%VG 25% PG υποτίθεται ότι μιλάς για αραιωμένες vg kai pg στις δικές τους αραιώσεις αντίστοιχα.Εκτός και αν σημειώσεις το ποσοστό του wfi στο διάλυμα η αν προκύπτει πχ 70vg25pg προφανώς περισσεύει 5% που είναι νερό.Εκεί που πιθανόν θα χάσει το υγρό σου,είναι αν φτιάχνεις 10 μλ βάση και μετά προσθέτεις το άρωμα γιατί τότε δεν θα έχεις πχ.7 σταγόνες στα 10 μλ δλδ από 193+7=200 σταγόνες =10 μλ υγρό, αλλά θα είναι 200+7 δλδ λίγο παραπάνω...Η απώλεια που θα καταλάβεις εξαρτάται και από τις ποσότητες που διαχειρίζεσαι ,αλλά αφού πάντα μπορείς να προσθέσεις άρωμα δν πειράζει να σου προκύψει λιγότερο. Στην αρχή τουλάχιστον είναι κλασσικό λάθος που γίνεται στον υπολογισμό.Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πώ  :)

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 237
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #289 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 14:54 »
Εχω να προσθεσω αλλο ενα θετικο στα υγρα απο zerobacco - καλλιτεχνη.....

Ισως και να ειναι συμπτωση αλλα δε το νομιζω.....

Λοιπον, εχω την εντυπωση οτι βοηθανε στη μακροζωια του καρτο μου (Giant 1.6).....
Με τα ετοιμα υγρα, οι Giant μου κραταγαν περιπου μια εβδομαδα....Απο την 6η μερα, αρχιζαν "αισθητα" να μπουκωνουν....κ μετα την εβδομη πλεον υστερουσαν αρκετα σε αερα τζουρας (γινοταν πολυ σφιχτη) και σε γευση. Κοιταζωντας τη τρυπα στη μεση, αυτη "εκλεινε" αισθητα απο τα καταλοιπα στην αντισταση.

Σημερα κλεινω 7η μερα, με καρτο απο τον ιδιο προμηθευτη, ιδια παρτιδα, και δεν εχει καμμια αλλαγη στην αποδοση του. Θεωρω, οτι τα υγρα που εφτιαξα με τις βασεις και τα αρωματα απο Καλλιτεχνη - zerobacco αφηνουν πολυ λιγοτερα καταλοιπα πανω στην αντισταση.
Έχεις απόλυτο δίκιο το διαπίστωσα και εγώ που εδώ και τρεις εβδομάδες χρησιμοποιώ τα υγρά του καλλιτέχνη σε Giant 1.6 και DCT....
Δηλαδή τα αρώματα του καλλιτέχνη μπορούμε να τα βάζουμε σε τσάι,γάλα κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος aplakas

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
  • dum spiro vapor
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #290 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:22 »
15 ml βαση της αρεσκειας σας , εγω χρησιμοποιω misτ αραιωμενη στα 10 mg nico / ml , προσθεστε 10 σταγονες zerobacco καφε  + 7 σταγονες zerobacco vanilla + μια -μονο μια - σταγονα χυμο απο φρεσκοκομενο λεμονι , αναδευστε για 3 λεπτα ,   τo αφηνουμε 6 ωρες να ωριμασει και μετα ........... ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ ΓΕΥΣΗΣ !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #291 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:39 »
Θα πάω τη Δευτέρα να δοκιμάσω.. Αν είναι φέτα θα στο πω εγώ.. έχω πρόβλημα με τα τυριά σε σημείο που μπορώ να σηκωθώ να φύγω από τραπέζι αν βγάλουν επάνω κανένα ροκφόρ!! (και δεν κάνω πλάκα.. έχω γίνει μαλλιά κουβάρια με τη μάνα μου για κάτι τέτοια.. )

άρα περίμενε μνμ μου τη Δευτέρα το βράδυ..   :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Στράτος

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #292 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 16:58 »
Τις φήμες για φέτα τις διαψεύδω...κατηγορηματικά... μην με τρελάνετε...


Αγελαδινη , πρόβεια, τελεμες, βαρελισια, αλμυρη , γλυκεια, πικαντικη.....;;;


Οτι θελει λεει ο καθενας......

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #293 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 17:13 »
Όποιος πήγε στο μαγαζί και άτμισε AGRINIO να πεί τη γνώμη του.  :tongue_smilie:
Και μια Αμφιλοχία παρτιδούλα ωραία θα ήταν.  ;)

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #294 στις: Ιανουαρίου 21, 2012, 20:01 »
:)) :)) :laugh1: :laugh1: :laugh1: :)) :))
Παμε μετα για γευσεις ψωμι, μπεικον, λουκανικο κλπ, και ειμαστε κομπλε!!!!!!!!!!!!!!!!   :laugh1: :laugh1: :laugh1:

οff topic

Βacon υπάρχει πάντως :
http://www.johnsoncreeksmokejuice.com/product/J011/juice/
 :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #295 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 02:26 »
Εχω να προσθεσω αλλο ενα θετικο στα υγρα απο zerobacco - καλλιτεχνη.....

Ισως και να ειναι συμπτωση αλλα δε το νομιζω.....

Λοιπον, εχω την εντυπωση οτι βοηθανε στη μακροζωια του καρτο μου (Giant 1.6).....
Με τα ετοιμα υγρα, οι Giant μου κραταγαν περιπου μια εβδομαδα....Απο την 6η μερα, αρχιζαν "αισθητα" να μπουκωνουν....κ μετα την εβδομη πλεον υστερουσαν αρκετα σε αερα τζουρας (γινοταν πολυ σφιχτη) και σε γευση. Κοιταζωντας τη τρυπα στη μεση, αυτη "εκλεινε" αισθητα απο τα καταλοιπα στην αντισταση.

Σημερα κλεινω 7η μερα, με καρτο απο τον ιδιο προμηθευτη, ιδια παρτιδα, και δεν εχει καμμια αλλαγη στην αποδοση του. Θεωρω, οτι τα υγρα που εφτιαξα με τις βασεις και τα αρωματα απο Καλλιτεχνη - zerobacco αφηνουν πολυ λιγοτερα καταλοιπα πανω στην αντισταση.

Αυτό που λές ισχύει 1000% για όλα τα DIY.... Τα έτοιμα υγρά στη πλειοψηφία τους έχουν και άλλα "μικρά" συστατικά που δεν αναγράφονται στη σύνθεση, εκτός της βάσης και του αρώματος. Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι αυτά, μπορεί να είναι ενισχυτικά, χρώματα κλπ. Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ Clearomizers CE2 που είναι "φάτσα" η αντίσταση και βλέπω τι γίνεται. Έχω ένα Clearomizer γεμάτο με Golden Margy, ένα με Fruit Feast (Plan B της Νobacco), και άλλο ένα με DYI. Ειδικά αυτό με το Fruit Feast μπουκώνει πρίν τελειώσει το Clearomizer, το χρωμα του υγρού γίνεται πιο βαθύ (είναι πολύ κίτρινο έτσι κι αλλιώς)  και η γεύση αποκτά μια άλλη χροιά όταν βρίσκεται προς το τέλος, η δε "γέφυρα" του γίνεται ένα συσσωμάτωμα που δεν ξεχωρίζεις αντίσταση και φιτίλι, και όλα αυτά πρίν τελειώσουν 1.5 ml. Παρόμοιο φαινόμενο υπάρχει, αν και σε μικρότερη κλίμακα στο Golden Margy. Στα DIY το Clearomizer αντέχει χαλαρά πάνω από 5-6 ml χωρίς ίχνος κατάλοιπου στην αντίσταση.
Είμαι πεπεισμένος ότι στα περισσότερα έτοιμα υγρά υπάρχουν και άλλα συστατικά που προσθέτουν κάποια χαρακτηριστικά στό υγρό (οξύτητα στη γεύση, χρώμα, πικρίλα κλπ, είχε αναφερθεί σε αυτό καποια στιγμή ο Καλλιτέχνης) και πολλά από αυτά προκαλούν υπόλειμμα στην αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #296 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 02:30 »
Μαλιστα! Τοτε αυτο σημαινει οτι με τα DIY εχουμε λιγοτερα "προσθετα" το οποιο με χαροποιει ιδιαιτερα οχι μονο λογω καταλοιπων - διαρκειας ατμοποιητη αλλα γιατι σημαινει οτι εισπνεουμε κ λιγοτερα!

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #297 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 02:37 »
Η διαφορά είναι πασιφανής. Το πρωί γέμισα 3 Clearomizers με Fruit Feast, Golden Margy και DIY, τώρα που τα έχω σχεδόν καταναλώσει και τα γεμίζω για να τα έχω αύριο, βλέπω τη διαφορά. Σε αυτό που έχει Fruit Feast, το φυτίλι έχει γίνει μαύρο όχι μόνο κατα μήκος της αντίστασης αλλά και εκτός κεραμικού, αφού σκέφτομαι να το πετάξω. Αν είχα μηχανή που μπορουσε να κάνει τέτοιο zoom, θα έστελνα φωτό με τα τρία φιτίλια.....
Έχω προβληματιστεί τόσο πολύ βλέποντας τα (όσο άτμιζα σε κάρτο δεν έπαιρνα χαμπάρι....), που δεν πρόκειται να ξαναπάρω έτοιμο υγρό. Χίλιες φορές σκέτη VG....

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #298 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 03:26 »
Με προβληματίζεις slammer...

20 μέρες τώρα ατμίζω και χρησιμοποιώ ασταμάτητα 4 ΗΤ. Μιλάμε για πολλή κατανάλωση (έτοιμων μόνο) υγρών. Όλων των εταιριών σχεδόν και δυο απ' την ZEROBACCO (τα πιο νικοτινούχα μου: Coffee & Tuscan στα 18mg).
Αυτά τα φτιάχνει "χειρωνακτικά" η εταιρία ή είναι έτοιμα εισαγόμενα ζουμιά και τα συσκευάζει;
Εγώ σαν να κατάλαβα στην αγορά τους πως αυτοί τα φτιάχνουν...
Και πώς θα είναι σίγουρος κάποιος γιαυτό;

Πάντως,
Δεν έχω αλλάξει τόσες μέρες ούτε ατμοποιητή, ούτε έχω κάνει κανα εξειδικευμένο καθαρισμό, από αυτούς που περιγράφουν άλλοι --με κατσαβίδια, λαβίδες, αφρόλουτρα, οινοπνεύματα κι ουσίες!-- ;D παρά μόνο φυσήματα, χαρτοπετσέτες, και μπατονέτες...
Δεν μου έχει μυρίσει ακόμα κάτι καμένο, αν και τα φυτιλάκια που βλέπω με το μάτι στους υποδοχείς τους είναι μαυριδερά...

Είμαι αλλού γι' αλλού ακόμα; Τι δεν πάει καλά;

Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #299 στις: Ιανουαρίου 22, 2012, 03:42 »
Misirlou  :bye:
Τα υγρά της ZEROBACCO είναι Ελληνικής Παραγωγής από το ATMOS LAB  ;)


Πάντως,
Δεν έχω αλλάξει τόσες μέρες ούτε ατμοποιητή, ούτε έχω κάνει κανα εξειδικευμένο καθαρισμό, από αυτούς που περιγράφουν άλλοι --με κατσαβίδια, λαβίδες, αφρόλουτρα, οινοπνεύματα κι ουσίες!-- ;D παρά μόνο φυσήματα, χαρτοπετσέτες, και μπατονέτες...

από την στιγμή που δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με την απόδοση του ατμοποιητή σου τα φυσήματα, χαρτοπετσέτες, και μπατονέτες... είναι ότι πρέπει για μια απλή συντήρηση!  :D


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342700 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597589 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358138 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11706 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193236 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1399 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592856 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios