vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 3 χρήστες
Razor.QQ15, Milarepa, Κώστας Σιδέρης

Δημοσιεύσεις κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος holydiver

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
 Δημοσιογράφος =  Κατίνα Κουτσομπόλα της γειτονιάς με πτυχίο :wall: :fight_shot_bandana: :fight_shot_thickgun:

υ.γ Καλύτερα τώρα? politically correct αρκετά?
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2014, 15:29 από holydiver »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Νομιζω οτι προσβαλλεις ολες τις Κατινες με προεξαχουσα την ΚΑΤΙΝΑ ΠΑΞΙΝΟΥ!!(1900-1973) :o
Δεν κανει.
Προσεχε τις εκφρασεις σου .
Πετρος  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2014, 14:36 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Τους έστειλα αυτό:

Επί της ταμπακιέρας (ή επί της ατμοθήκης, αν προτιμάτε):

1) Βρέθηκαν 2 νανογραμμάρια νιτροζαμίνης, τη στιγμή που ένα τσιγάρο περιέχει 21.000 νανογραμμάρια. Με την ίδια λογική, οτιδήποτε βρίσκεται σε οτιδήποτε. Γι αυτό υπάρχουν τα όρια.
‘Όλα αυτά το 2009. Τα τότε ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν έχουν σχέση με τα σημερινά.

Μία έρευνα… ενώ υπάρχουν 114 που μάλλον διαφωνούν.
ΔΕΝ δίνω link διότι απλά δεν είναι κόπος για τον συντάκτη του άρθρου να το κάνει μόνος του.

2) «Σε αντίθεση με τα άλλα προϊόντα καπνού, τα ηλεκτρονικά τσιγάρα επιτρέπεται να πωλούνται σε ανηλίκους, σε όλες τις χώρες.»
Αυτό μήπως σημαίνει κάτι; Απλά, δεν είναι προϊόντα καπνού.

3) «Ενώ οι εταιρείες τσιγάρων λένε ότι δεν απευθύνονται σε παιδιά, τα e-τσιγάρα κυκλοφορούν σε γεύσεις όπως κεράσι , φράουλα , βανίλια, μπισκότα και κρέμα γάλακτος μιλκσέικ.»
Σαφής παραβίαση του όρκου που δώσαμε στην τελετή ενηλικίωσής μας. Δεν θα ξαναδοκιμάσουμε ποτέ κεράσι, φράουλα κλπ. Όσο για το πόσο επηρεάζονται τα παιδιά, οι παιδικές χαρές έχουν γεμίσει από μπόμπιρες με πουράκια σοκολάτα, βανίλια και ροδάκινο.

4) «Οι νόμοι που ρυθμίζουν τις διαφημίσεις τσιγάρων δεν ισχύουν ακόμη για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα»
Φυσικά, αφού δεν είναι τσιγάρα, γιατί να μην διαφημίζονται;
Το ανησυχητικό είναι ότι δεν προλαβαίναμε να δούμε τα πέναλτι της Εθνικής, τσουπ η διαφήμιση…

5) «Και οι εταιρείες που παράγουν ηλεκτρονικά τσιγάρα στις ΗΠΑ ξοδεύουν εκατομμύρια δολάρια για τη διαφήμιση»
Μάλλον δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά οι NYT:
«Σύμφωνα με τους New York Times, τα έσοδα της βιομηχανίας ηλεκτρονικών τσιγάρων, από την πώληση τους στις ΗΠΑ, αναμένεται να φτάσουν την ερχόμενη χρονιά τα 1.7 εκατομμύρια δολάρια.»

6) «Τα e-τσιγάρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολλά μέρη, όπου το κάπνισμα απαγορεύεται»
Ποιοι κίνδυνοι έδειξαν οι έρευνες ότι εγκυμονούνται;

7) «υποστηρίζει ότι το 53 % των νεαρών ενηλίκων στις ΗΠΑ που έχουν ακούσει για τα e-τσιγάρα, πιστεύουν ότι είναι πιο υγιεινά από τα παραδοσιακά τσιγάρα, ενώ το 45% πιστεύει…»
Πέρα από το «υποστηρίζει» και το «πιστεύει» μήπως πρέπει να δούμε και ποιο ήταν τελικά το… αποτέλεσμα;

8) «Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα δεν φορολογούνται όπως τα παραδοσιακά προϊόντα καπνού»
Μα… δεν είναι προϊόν καπνού.

9) «Οι μισοί από τους νεαρούς ενήλικες που ρωτήθηκαν είπαν ότι θα δοκίμαζαν e – τσιγάρο, αν ένας φίλος τους τους το πρόσφερε, σύμφωνα με έρευνα που δημοσιεύθηκε στο USA Today»
Τρομερά απογοητευτικό…

10) Μόνο 9 βρέθηκαν;

Αλλά δεν βλέπω να ανεβαίνει... ;D
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2014, 15:39 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Με μερικές ειδήσεις δεν ξέρω αν πρέπει να στενοχωρηθώ ή να γελάσω.
 
Σύμφωνα με την Philip Morris συγγνώμη την DailyMail εννούσα οι μπαταρίες των Η.Τ. μας είναι κινητές βόμβες.
Κανονικά δηλαδή θα έπρεπε να υπαχθούν στον νόμο περί όπλων.
Δείτε ζημιά που κάνουν...
 

 
Και δεν είναι μόνο αυτό, δουλεύουν και ύπουλα οι άτιμες. Εκρήγνυνται, βάζουν φωτιά και γκρεμίζουν ολόκληρο σπίτι και όλα αυτά αθόρυβα, αφού εσύ που είσαι στο άλλο δωμάτιο κάνοντας δουλειές, το καταλαβαίνεις μετά από ένα τέταρτο, αφού έχουν γκρεμίσει οροφές, τούβλα, κουφώματα. Μέχρι και μεντεσέδες από πόρτες ξηλώνονται από τις αθόρυβες εκρήξεις. Και για να θίξω και μερικές ευαίσθητες χορδές φιλόζωων, μέχρι και τη γάτα του γείτονα σκοτώνουν! Βέεεεβαια!
 
Μετά από αυτό το άρθρο, το οποίο θα πρέπει να πάρουμε όλοι μας στα σοβαρά, θα σας παρακαλούσα πολύ να εκπαιδεύσετε τα δεκατριάχρονα βλαστάρια σας ώστε να γνωρίζουν τους κινδύνους των Η.Τ. Όταν φορτίζουν τις μπαταρίες των Η.Τ. τους να μη τις αφήνουν χωρίς επίβλεψη για να πάνε να παίξουν με τις κούκλες τους.
 
Επίσης στο σχολείο και ιδιαίτερα στο δημοτικό που τα παιδιά είναι πιο ατίθασα, να φροντίζουν να απενεργοποιούν το ηλεκτρονικό τσιγάρο τους πρίν αρχίσει το μάθημα, πατώντας 5 φορές το κουμπάκι της μπαταρίας.
 
Καλό απόγευμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2014, 16:26 από Alfabravo »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Σωστα εσβησες χωρις να το θελεις το Philip Morris μιας και θα κυκλοφορησει μπαταριοθηκη(μοντ) εχοντας μαλιστα Ελληνικο αρωμα....
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν ξέρω με τι να πρωτογελάσω  :laugh1:
Με τα παιδάκια που έβαλαν το ηλεκτρονικό τους τσιγάρο να φορτίσει και πήγαν να παίξουν?
Με τη γάτα που πήγε να πάρει μια τζούρα αλλά αποδείχθηκε μοιραία?
Με την έκρηξη ατομικής βόμβας?


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
ηλεκτρονικο τσιγαρο ειχε παρει στην 13χρονη κορη της ή χειροβομβιδα? ???

Οπως και να εχει, βλεπω η ιστοσελιδα αυτη έχει και αλλα τετοιου τυπου αρθρα ..
πρεπει να απαγορευτουν και τα κινητα τηλεφωνα...και πασης φυσεως φορτιστες..
House fire which killed nine-week-old baby girl, two little boys aged 7 and 9, their aunt and grandmother was started by 'faulty PHONE CHARGER'

Μεταφραση: Φωτιά στο σπίτι που σκοτωσε 9 εβδομαδων μωρο κοριτσακι, 2 μικρα παιδια ετών 7 και 9, την θεια και την γιαγια τους, προκληθηκε απο προβληματικο φορτιστή κινητου τηλεφωνου...

ΥΓ: Νομιζω ο φορτιστης του κινητου...."νικαει"....  ::) 5 εφαγε...ενω το η.τ. μια γατα μονο....  ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Μου έκανε εντύπωση ότι πουθενά στο άρθρο δεν σχολιάζεται το γεγονός ότι ένα παιδάκι 13 χρονών χρησιμοποιούσε ηλεκτρονικό τσιγάρο, αλλά στο ότι έσκασε η μπαταρία που χρησιμοποιούσε!

Παρακάτω επίσης γράφει ότι "A pensioner was also badly burned when her e-cigarette ignited her oxygen supply". Είτε θα ξεχάσω ότι ξέρω από φυσικοχημεία, ή δώσανε στη γιαγιά μπουκάλα υδρογόνου αντί για οξυγόνο!

Και το κερασάκι στην τούρτα: Πήγα να γράψω ένα σχόλιο και διαπίστωσα ότι τα έχουν κλειδώσει! Αν κρίνω από τα rates των σχολίων, είναι προφανές γιατί τα κλείδωσαν...


ΥΓ. Είναι ιδέα μου ότι τα περισσότερα γεγονότα με εκρήξεις, σεισμούς, λιμούς και καταποντισμούς που προκαλούνται το τελευταίο διάστημα από Η.Τ. συμβαίνουν στην Αγγλία;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν έχω προσέξει αν οι αναφορές ατυχημάτων γίνονται ιδιαίτερα από την Αγγλία αλλά νομίζω πως εκεί ο πόλεμος για το ΗΤ έχει φουντώσει. Με πάνω από 2,1 εκατομμύρια ατμιστές (και πολλούς ακτιβιστές υπέρ του ΗΤ) και το κράτος να πιέζει για απαγορεύσεις (με πιο πρόσφατο παράδειγμα την Ουαλία) νομίζω πως τα έντυπα επιλέγουν στρατόπεδα. Και πολλά το κάνουν... άτσαλα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Η αγγλια ως τώρα είναι χώρα πρωτοπορος στη φιλική αντιμετώπιση των ατμιστών.
Οπότε, είναι το προπύργιο που πρέπει να πέσει.
Το να επικαλούνται ως υπόδειγμα για τις άλλες χώρες την απαγόρευση του η.τ. στη Σαουδική Αραβία, όπου απαγορεύεται επίσης η οδήγηση από τις γυναίκες, είναι μάλλον άστοχο. Αλλά αν κάνει στροφή 180 μοιρών ενάντια στους ατμιστές η Αγγλία, τότε είναι άσχημα τα πράγματα για τους ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μάλιστα...
Επειδή αυτό το "σωματίδια οξυγόνου που ήταν εγκλωβισμένα στη συσκευή βοήθησαν να εξελιχθεί η φωτιά" μου έκατσε κάπως βαρύ (τη σελίδα να γεμίζουμε κι ας είναι η πληροφορία αλλαγμένη, οι "δημοσιογράφοι" εμείς), έψαξα και βρήκα κάποιο αγγλικό κείμενο που αφορά τη συγκεκριμένη είδηση:
http://www.ctvnews.ca/health/u-k-man-killed-as-charging-e-cigarette-explodes-1.1951290
Ο συγχωρεμένος φόρτιζε τη μπαταρία του δίπλα σε, αν κατάλαβα καλά, φιάλη συγκέντρωσης [;] οξυγόνου.

Μια τυχαία μπαταρία προκάλεσε μικρή έκρηξη, λοιπόν.
Απλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2014, 22:31 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Ρε σεις, κάτι συμβαίνει εδώ! Μας δουλεύουν αγρίως. Διαβάστε τι έγραφα λίγο πιό επάνω (Απάντηση #82).
"A pensioner was also badly burned when her e-cigarette ignited her oxygen supply". Το άρθρο ήταν εδώ.  :hmmm:

Η μόνη διαφορά η προηγούμενη ήταν "ηλικιωμένη", αυτός ήταν "ηλικιωμένος". Κατά τα λοιπά, και εδώ είχαμε ανάφλεξη οξυγόνου.


Μπορεί να μου πεί κάποιος πως αναφλέγεται (ignited ) το γ@&η#νο το οξυγόνο; :idiot2:
Μα τόσο γκάου είναι αυτοί που τα γράφουν;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το οξυγόνο αναφλέγεται πολύ εύκολα, αρκεί κάτι να του δώσει μπόλικη ενέργεια όταν είναι συγκεντρωμένο κάπου.

Στην περίπτωσή μας, τα πράγματα είναι απλά:
Ένας ταλαίπωρος Εγγλέζος έγινε ατμιστής για να απαλλαγεί από την κατάρα.
Ανυποψίαστος, φόρτιζε τη μπαταρία του δίπλα σε οξυγόνο, το οποίο φυσικά και ήταν συγκεντρωμένο κάπου, για να μην χαθεί.
Τα ζεστά μόρια του αέρα που πήραν ενέργεια από την έκρηξη της μπαταριούλας, προφανώς και δεν μπορούσαν να μπουν μέσα στην οξυγονο-φυλακή και να δώσουν την ενέργεια αυτή.
Οι αντάρτες του fringe, έκαναν λάθος σημάδι στο χωρόχρονο και μπήκαν φουριόζοι μέσα στη φιάλη. Αυτοί φταίνε.

Και αν ο αποπάνω έχει σωστές υποψίες (διότι βάσιμες είναι),

ανατριχιάζω μόνο με την ιδέα του ότι βλέπω/διαβάζω/ακούω ειδήαεις σε θέματα που δεν είμαι σχετικός. Ανατριχιάζω με την ιδέα του ότι μπορεί να μου έχει ταμπουρωθεί μια ιδέα από λάθος πληροφόρηση.

Ανατριχιάζω στο τι άποψη θα σχηματίσει για το άτμισμα το 99% των άσχετων ανθρώπων, που, φυλακισμένοι στο ανθρωποτέτσι, ταΐζουν το πεινασμένο μυαλό τους με... πληροφορίες.

Δόλια γνώση...

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Το οξυγόνο αναφλέγεται πολύ εύκολα, αρκεί κάτι να του δώσει μπόλικη ενέργεια όταν είναι συγκεντρωμένο κάπου.

Αυτό μου θυμίζει το:
-"Πετάει ο γάιδαρος;"
-"Πετάει και παραπετάει! Άμα του δώσεις μεγάλη αρχική ταχύτητα...:))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151830 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11159 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345754 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147415 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8152 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209031 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545319 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33000 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52606 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361057 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13451 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos