vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

390 επισκέπτες, 5 χρήστες
Harris, gstamatos, camber, Buliwyf, vsotos

Twitter

Νέοι κανόνες της E.E.για τα προϊόντα καπνού και ηλεκτρονικών τσιγάρων 26/2/2014

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Τα 20mg νικοτίνη μια χαρά είναι. Σίγουρα υπάρχουν και ταλιμπάν αλλά η συντριπτική πλειοψηφία βρίσκεται παρακάτω. Και οι ταλιμπάν καλά θα κάνουν να κατέβουν. Έτσι και αλλιώς κτ με τετοιο χτυπημα δεν προκειται να βρουν
Εγώ είμαι καλά και με 10mg. Αυτός που δεν είναι καλά δεν είναι ταλιμπάν, ούτε έχω δικαίωμα να του πω "κοφ'το σβέρκο σου και κατέβα".
Ούτε περισσότερες πιθανότητες από εμένα για καρκίνο έχει, ούτε επιβαρύνει τους γύρω περισσότερο από εμένα.  :dontknow:
Γούστο του και καπέλο του. Δεν νοείται να θεωρούμε κάθε όριο και απαγόρευση σαν αναγκαίο κακό.
Αναγκαίο δεν είναι για εμάς, μόνο γι αυτούς που θα βασιστούν στην απαγόρευση για να "σπρώξουν" κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Smoke EVERYWHERE

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.smokeeverywhere.gr
Αγαπητέ vapestoregr


Απάντηση δυστυχώς δεν έλαβα.
Θα επαναλάβω οπότε την ερώτηση:  τι ακριβώς προϊόν θα θέλατε να ήταν το η.τ. ώστε να εγκριθεί απο το Ευρωπαικό κοινοβούλιο.

Μέχρι σήμερα ολοι μας πουλάμε τα η.τ. ως εναλλακτικά προϊόντα καπνίσματος.
Για τους νομοθέτες δεν υπάρχει κατηγορία εναλλακτικό προϊόν καπνίσματος,προϊόν ατμίσματος, ουτε προϊόν αέρα κοπανιστού, ούτε επαναστατικό προϊόν, ούτε κατηγορία ηρωικού προϊόντος!
Σε πρώτη φάση κερδίσαμε τη μάχη και είμαστε νόμιμοι. Ως το 2016 που θα εφαρμοστούν τα μέτρα ας κάνουμε οτι περνάει απο το χέρι μας να γίνουν αλλαγές εκεί που πρέπει.
Σε κάθε αγώνα πρέπει να βλέπουμε και ποιόν έχουμε αντίπαλο, και δυστυχώς απέναντι μας έχουμε ομάδες του CL ενώ εμείς παίζουμε στα τοπικά.
Και όσο για το λαθρεμπόριο κ. Φαρσαλινέ πλέον φυλακίζουν τους λαθρέμπορους στα πετρέλαια, στο η.τ. θα τους αφήσουν να αλωνίζουν?


Με φιλικούς χαιρετισμούς


Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να σας φανεί γελοιότητα αλλά, γιατί είναι ανόητο το 2ml χωρητικότητα;

Μέχρι πριν λίγο καιρό πολλοί συνατμιστές μας διατείνονταν ότι τα άφησαν όλα στην άκρη για έναν evod πχ ή για ένα thor bdc ή όπως αλλιώς λέγεται, δεν θυμάμαι...
Πόσα ml χωράνε αυτοί είπαμε ;


Ενταξει δεν ειναι ανοητο,αλλα πες μου με ποια λογικη ειπαν για τανκ των 2 ml;
Θα ξεθαψουμε τους ντριπινγκ και ολα καλα! Μπορουν να ελενξουν κατι απο την στιγμη που και μεις χανουμε την μπαλα πολλες φορες με τα ml σε αυτου του ειδους ατμοποιητες;

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Δεν διαφωνώ. Γούστο τους και καπέλο τους. Για το αν επιβαρύνει περισσότερο τους γύρω του έχω αμφιβολίες αλλά τέλος πάντων.
Τι εννοείς για τα όρια; Ότι δεν πρέπει να υπάρχουν; Εκεί διαφωνώ. Όρια πρέπει να υπάρχουν στα πάντα από τη στιγμή που μιλάμε για πράγματα επιβαρυντικα για την υγεία. Αν είναι έτσι να πωλείται ελεύθερα και πρέζα γιατί γούστο τους και καπέλο τους αυτων που την πίνουν. Και αφου δεν γίνεται να φτιάξουμε οκανα για τους υπερ του 20 ατμιστές, ας απαγορευτεί

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Ηθελα εναν εμπεριστατωμενο σχολιασμο για την ολη κατασταση που παει να διαμορφωθει απο τον nemesis-rds, γιατι ξερω οτι εχει καλο αισθητηριο. :)  Εαν το επιθυμει φυσικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2014, 23:40 από jhon100 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Την απάντηση την ψάχνετε από το vape store μόνο κύριε της Smoke Everywhere?


Δεν είναι τεκμηριομένο δηλαδή το εξής?


Ο Ηλεκτρικός Ατμοποιητής είναι συσκευή ψυχαγωγίας και αναψυχής.

Αποσυνδεδεμένος Smoke EVERYWHERE

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.smokeeverywhere.gr
Αγαπητέ demkoni


Κάθε άποψη σεβαστή.
Αλλά δεν δέχομαι ταμπέλες του τύπου μαζί μας δεν είστε. Και επειδή η κουβέντα πάει επι προσωπικού τι κάνατε εσείς ως ατμιστής ώστε να υπάρχει κατηγορία ατμίσματος και σήμερα μας κολλάτε ταμπέλες και μας ζητάτε και τα ρέστα?
Ούτε εγώ νομοθετώ, ούτε ο ΣΕΕΗΤ, ούτε ο Πετρόπουλος.
Οι υπόλοιποι εμπόροι μπορεί να κρύβονται στα δύσκολα, προσωπικά καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.

Με φιλικούς χαιρετισμους



Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
πλέον φυλακίζουν τους λαθρέμπορους στα πετρέλαια, στο η.τ. θα τους αφήσουν να αλωνίζουν?




 :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Smoke EVERYWHERE

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.smokeeverywhere.gr
Αγαπητέ demkoni


Και ο τζόγος ψυχαγωγία και αναψυχη είναι αλλά φορολογείται και διέπεται απο νομοθεσίες.


Με φιλικούς χαιρετισμους



Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Κύριε Κανελλάκη...


Επιμένω... μαζί μας δεν είστε...


Δεν είστε δηλαδή με τους ατμιστές...


Είσαστε με τους καπνιστές... δεν νομίζω οτι λεω κάτι λάθος!!!!


Κατα τα άλλα, πράγματι έχετε δίκιο. Εγώ σαν ατμιστής δεν έκανα τίποτε γι αυτό, γιατί το θεωρούσα αυτονόητο οτι αυτό που κάνω είναι άτμισμα και όχι κάπνισμα...


Με φιλικούς χαιρετισμούς


Κωνσταντίνος Δεμίρης
Ελεύθερος Ατμιστής


Edit: και τα πάρκα και η εξοχή τόποι ψυχαγωγίας και αναψυχής είναι. Δηλαδή πιστεύεται οτι πρέπει να φορολογηθούν και αυτά?


Κοιτάξτε εσείς τώρα πατάτε στο γράμμα του νόμου και της πολιτικής.
Εγώ είμαι λαϊκός άνθρωπός και σίγουρα δεν μπορώ να σας νικήσω στις λέξεις.


Και κάτι τελευταίο. Ότι λέω ειναι για όλους όσους συνηπόγραψαν την Οδηγία. Δεν σας ξέρω προσωπικά. Αλλά αφού λέτε κάτι, θα έχετε και απαντήσεις. Τουλάχιστον αυτό κάνουμε σε αυτό το φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 07:25 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ποιος λαθρέμπορος θα πάει φυλακή;
Ο ατμιστής που θα παραγγείλει 50mg/ml νικοτίνη σε 100ml μπουκαλάκι που θα δηλωθεί ως άρωμα ή γεύση για χρήση σε τρόφιμα; Φαντάζεσαι ότι ο τελωνειακός θα ανοίγει το κάθε μπουκαλάκι και θα το μυρίζει ή μήπως θα το στέλνει για ανάλυση στο εργαστήριο να δει αν πληρεί τα όρια της Ευρωπαικής Ένωσης?
Ή μήπως αν θα πάρει ατμοποιητή με 5ml χωρητικότητα και θα δηλωθεί ως κάτι άλλο, θα κρίνει ο τελωνειακός αν κάνει για ηλ. τσιγάρο?


Αυτά είναι αστειότητες, και αυτό θα γίνει πλέον καθημερινό φαινόμενο, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Αγαπητέ vapestoregr


Απάντηση δυστυχώς δεν έλαβα.
Θα επαναλάβω οπότε την ερώτηση:  τι ακριβώς προϊόν θα θέλατε να ήταν το η.τ. ώστε να εγκριθεί απο το Ευρωπαικό κοινοβούλιο.

Μέχρι σήμερα ολοι μας πουλάμε τα η.τ. ως εναλλακτικά προϊόντα καπνίσματος.
Για τους νομοθέτες δεν υπάρχει κατηγορία εναλλακτικό προϊόν καπνίσματος,προϊόν ατμίσματος, ουτε προϊόν αέρα κοπανιστού, ούτε επαναστατικό προϊόν, ούτε κατηγορία ηρωικού προϊόντος!
Σε πρώτη φάση κερδίσαμε τη μάχη και είμαστε νόμιμοι. Ως το 2016 που θα εφαρμοστούν τα μέτρα ας κάνουμε οτι περνάει απο το χέρι μας να γίνουν αλλαγές εκεί που πρέπει.
Σε κάθε αγώνα πρέπει να βλέπουμε και ποιόν έχουμε αντίπαλο, και δυστυχώς απέναντι μας έχουμε ομάδες του CL ενώ εμείς παίζουμε στα τοπικά.
Και όσο για το λαθρεμπόριο κ. Φαρσαλινέ πλέον φυλακίζουν τους λαθρέμπορους στα πετρέλαια, στο η.τ. θα τους αφήσουν να αλωνίζουν?


Με φιλικούς χαιρετισμούς


Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE

Κύριε Κανελάκη Ο κος Vapestore είναι ο κος Πεντήκης (όπως εσείς άλλωστε δεν είστε ο Κος Smoke Everywhere) και απάντηση έχω δώσει αρκετά μηνύματα πριν και σκέφτηκα πως δεν χρειαζόταν να την επαναλάβω. Εσείς πιθανόν να πουλούσατε και να συνεχίζετε να πουλάτε συσκευές ως εναλλακτικά προϊόντα καπνίσματος. Εγώ πουλάω εναλλακτικές συσκευές πρόσληψης νικοτίνης και το κατάστημά μου δεν το έχω ονομάσει Smoke Everywhere αλλά Vapestore είδη ατμιστή και από τις 25/11/2010 (ημερομηνία που εσείς πιθανόν δεν ξέρατε καν τι είναι ο ατμισμός) εδώ σε αυτό το θέμα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20697.msg718372.html#msg718372  είχα διαβλέψει το μέλλον (έχω και καλές σχέσεις με τα άστρα) και είχα προτίνει τόσο στο forum όσο και στους εμπόρους την πλήρη αποστασιοποίηση από όρους που παραπέμπουν σε καπνό ή κάπνισμα.

Το ότι οι νομοθέτες δεν ξέρουν από ατμισμό δεν αποτελεί ούτε δικαιολογία ούτε επιχείρημα. Αφού δεν ξέρουν, ας τους κάνατε να μάθουν. Οτιδήποτε πριν δημιουργηθεί και οριστεί, δεν υπήρχε και με την υπάρχουσα λογική σας, οτιδήποτε το νέο πρέπει να εντάσσεται σε κατηγορία συγγενή ή συναφή με κάτι το παλιότερο. Πόθεν προκύπτει αυτό και ποια ακριβώς νομοτέλια το επιβάλει ???

Αποσυνδεδεμένος Smoke EVERYWHERE

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.smokeeverywhere.gr
Αγαπητέ demkoni


Με τις ευλογίες του Ευρωπαικού κοινοβουλίου πλέον ΑΤΜΙΣΜΑ=ΚΑΠΝΙΣΜΑ.


Με φιλικούς χαιρετισμους



Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Είσαστε με τους καπνιστές... δεν νομίζω οτι λεω κάτι λάθος!!!!
Θα σκάσω αν δεν το πω. Smoke EVERYWHERE;;;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Όσο αφορά τί είναι το ηλ. τσιγάρο και πως πρέπει να κατηγοριοποιηθεί, θα το δείτε γραμμένο σε ανάλυση που θα δημοσιευτεί σύντομα σε επιστημονικό περιοδικό. Η ανάλυση έχει ήδη γίνει αποδεκτή και αυτή τη στιγμή κάνω μερικές τροποποιήσεις που ζήτησαν οι reviewers. Ο τίτλος θα είναι: "Is there any legal and scientific basis for classifying electronic cigarettes as medications?", αλλά δεν θα μιλάει μόνο γι'αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324511 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296168 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155957 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as