vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Νέοι κανόνες της E.E.για τα προϊόντα καπνού και ηλεκτρονικών τσιγάρων 26/2/2014

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας

 θέλω να σας ρωτήσω το εξής: τι ακριβώς προ
ϊόν θα θέλατε να ήταν το η.τ.?
Και ειλικρινά θέλω να μου απαντήσετε τεκμηριωμένα καθώς κατηγορία άτμισμα δεν υπάρχει πουθενά.



Γιατί πρέπει να είναι σε κάποια κατηγορία φάρμακο ή τσιγάρο και να μην αποτελεί μια καινούργια κατηγορία αφού είναι καινούργιο???

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
αφου στο λεει ο άνθρωπος δεν υπάρχει κατηγορία άτμισμα οι πρόγονοι μας ανακάλυψαν μονο το τσιγάρο και τα φαρμάκια..

Αποσυνδεδεμένος Smoke EVERYWHERE

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.smokeeverywhere.gr
Αγαπητοί φίλοι


Μαζί σας και εγώ μόνο που δεν είμαι νομοθέτης.
Κι αν μπορούσα να πώ του νομοθέτη στο Ευρωπαικό κοινοβούλιο συντάσσομαι με τον Ρήγα Φεραίο στο "καλύτερα μιας ώρας, ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνους σκλαβιά και φυλακή".
Στη καλύτερη να εισπράταμε μια ωραία απαγόρευση!
Όταν συγκρούονται τα συμφέροντα της καπνοβιομηχανίας και των φαρμακευτικών είναι δεδομένο οτι δεν θα δημιουργούσαν νέα κατηγορία είτε μας αρέσει είτε όχι.


Με φιλικούς χαιρετισμούς


Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE

Ανακαλυψανε και τα λαμογια που προσπαθουν με νυχια και με δοντια να μας πεισουν οτι τα παραμυθια της Χαλιμας ειναι πραγματικοτητα. Ειλικρινα για μενα δεν με νοιαζει, ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας μια ακρη θα την βρουμε (δεςν χρειαζομαστε και πολυ καθαρη νικοτινη αλλωστε), το προβλημα ειναι οτι τα μικρομαγαζα τελος, τα καρτελ θα κονομησουν παλι. Δεν πειραζει, οπως ειπε ενας συμφορουμιτης, καπιταλισμο εχουμε, το συστημα ετσι δουλευει, μεχρι να το ξεχαρβαλωσουμε τελειως δηλαδη, αλλα μεχρι τοτε υπομονη.


Παιδια, προλαβαινουμε να παραγειλουμε ενα 10λιτρο νικοτινης  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Οι υπερβολικοί περιορισμοί οδηγούν σε ένα και μόνο φαινόμενο: το λαθρεμπόριο.
Όσοι δεν το καταλαβαίνουν, θα το καταλάβουν όταν το δουν μπροστά τους....




Για να αλλάξουμε και λίγο θέμα, αύριο Σάββατο δημοσιεύεται ένα εκτενές άρθρο για το η.τ. στο ΒΗΜΑ της Κυριακής (κυκλοφορεί αύριο λόγω των εορτών).

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Ναι αλλά και οι καθόλου περιορισμοί οδηγούν στην ασιδοσία (δεν ξέρω τη σωστή ορθογραφία της λέξης. Συγνώμη)
Αν δε γινόταν αυτό, όσο μεγαλώνει το μέγεθος της μπίζνας που λέγεται ητ, θα το βρίσκαμε μπροστά μας

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Οι υπερβολικοί περιορισμοί οδηγούν σε ένα και μόνο φαινόμενο: το λαθρεμπόριο.
Όσοι δεν το καταλαβαίνουν, θα το καταλάβουν όταν το δουν μπροστά τους....
Μα γιατί το λες αυτό γιατρέ;
Αμφιβάλεις για την αποτελεσματικότητα των ελεγκτικών μηχανισμών του Κράτους μας;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Κανονισμοί φυσικά και πρέπει να υπάρχουν. Έλεγχοι στα υγρά, ανάλυση τοξικότητας, υλικά χρήσης ατμοποιητών κλπ.
Όμως, οι γελοιότητες περί 2ml τανκ και 10ml ανά φιαλίδιο και 20mg/ml νικοτίνης, θα καταλήξουν νομοτελείακά σε λαθρεμπόριο.

Αγαπητέ vapestoregr



Προσωπικά έχω το θάρρος της γνώμης μου και απαντάω δημόσια ότι είναι προς το συμφέρον των επιχειρήσεων να χαρακτηριστεί το προ
ϊόν καπνικό και όχι φάρμακο ώστε και να μπορεί να πωλείται νόμιμα και σας παραθέτω όλα τα αντίστοιχα επιχειρήματα ώστε να τεκμηριωθεί η άποψη μου  τα οποία είναι τα εξής:



Σε περίπτωση που είχε χαρακτηριστεί το η.τ. φάρμακο σήμερα το πρωί όλα τα καταστήματα του η.τ. θα είχαν βάλει λουκέτο.

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα απευθύνονται σε ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ μόνο, ως μια μέθοδος ελάττωσης του κινδύνου (harm reduction). Γι’αυτό λοιπόν, κάθε προβληματισμός σε σχέση με την ασφάλειά τους θα πρέπει να συγκρίνεται άμεσα με τα δεδομένα που υπάρχουν για την ασφάλεια των συμβατικών τσιγάρων.

Παρόλο που χρειαζόμαστε περισσότερα επιστημονικά δεδομένα, υπάρχουν ήδη μελέτες που δείχνουν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι σημαντικά ασφαλέστερο σε σχέση με το συμβατικό τσιγάρο.

Θα πρέπει να υπάρξει έλεγχος σε σχέση με την ποιότητα των παραγόμενων υγρών για χρήση με τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και να μην γίνει υπέρμετρη φορολόγηση που θα οδηγήσει στην δημιουργία μαύρης αγοράς με προϊόντα αμφιβόλου ποιότητας.

Η πώληση των ηλεκτρονικών τσιγάρων αν είναι ακριβότερα απο τα συμβατικά τσιγάρα θα δημιουργήσει ηθικό πρόβλημα διότι οι καταναλωτές θα οδηγηθούν στην επανέναρξη του καπνίσματος με παραδοσιακά τσιγάρα. Ποιος νομοθέτης θα αναλάβει το ηθικό βάρος μιας τέτοιας απόφασης;

Τέλος το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα μπορούσε να αποτελέσει μια επαναστατική μέθοδος στην ελάττωση των ατομικών αλλά και κοινωνικών επιπτώσεων του καπνίσματος.

Και εγώ θα ήθελα το η.τ. να ελένχεται απο τον ΕΦΕΤ ως τρόφιμο και να κυκλοφορεί ελεύθερο αλλά περιέχει νικότινη όπου είναι εθιστική άρα κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.
 


 θέλω να σας ρωτήσω το εξής: τι ακριβώς προ
ϊόν θα θέλατε να ήταν το η.τ.?
Και ειλικρινά θέλω να μου απαντήσετε τεκμηριωμένα καθώς κατηγορία άτμισμα δεν υπάρχει πουθενά.





Με φιλικούς χαιρετισμούς



Λεωνίδας Κανελλάκης
Smoke EVERYWHERE


Κύριε Κανελλάκη, προσωπικά όπως διαπιστώνετε έχω επίσης το θάρρος της γνώμης μου, μάλιστα δε, θα έγραφα πως υπάρχει μια εκκωφαντική σιωπή από άλλους (όμορους).
Δε νομίζω πως θα διαβάσετε κάπου στα γραφώμενά μου, οποιδήποτε πρόθεση να χαρακτηριστεί το Η.Τ. ως φαρμακευτικό προϊόν. Ωστόσο θεωρώ πως η προβαλλόμενη άποψη σας καθώς και του ΣΕΗΤ στην λογική του "για να αποφύγουμε το έτσι, ας συμβιβαστούμε με το γιουβέτσι", είναι αδιέξοδη, άτοπη και όπως διαφαίνεται, αναποτελεσματική.

Το ότι απευθύνεται σε καπνιστές, δεν το κάνει καπνικό προϊόν. Υπό αυτή τη λογική σας, και τα pach επειδή σε καπνιστές απευθύνονται, είναι καπνικά προϊόντα. Δεν θα τεκημριώσω το γιατί δεν είναι καπνικό προϊόν, πολύ απλά γιατί δεν είναι. Ωστόσο αντεπιχειρώ σε κάθε δικό σας (όχι ποροσωπικά απαραίτητα) επιχείρημα για το ότι είναι καπνικό ή συναφές προϊόν. Μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει κανένα σοβαρό πέραν του ότι αναγκαστήκαμε να το δεχτούμε για να συνεχίσουμε να υπάρχουμε με κάποιο τρόπο. Αυτό αποτελεί ύψιστο εξευτελισμό κάθε ανθρώπινης αξίας. Επιτρέψτε μου λοιπόν να έχω και εγώ την άποψή μου και το θάρρος να την καταθέτω.

Ουδεμία αντίρρηση εκφράστηκε από μέρους μου στο ότι χρειάζονται διαδικασίες ελέγχου ειδικά των υγρών. Που είδατε ενστάσεις από μέρους σε αυτό?
Επίσης δεν είχα ούτε και έχω αντιρρήσεις πως και οι συσκευές οφείλουν να πληρούν κάποιες προδιαγραφές. Οι αντιρρήσεις μου ωστόσο εστιάζονται κύρια ως προς τον τρόπο που θα επιφέρει βαρύτατο πλήγμα στα μικρά καταστήματα αλλά και στην ίδια την ποικιλία του προϊόντως.

Για να μην πιστεύετε πως κάνω μόνο κριτική και δεν έχω πρόταση, πολύ γρήγορα και συνοπτικά θα μπορούσα να σας αναφέρω πως.
Αντί το μπαλάκι να πάει στους εισαγωγείς και στους εμπόρους, θα μπορούσε να πάει στους κατασκευαστές (γιατί δικό τους είναι).

Έλα εδώ Kanger Sigelei Jiu Zitsu. Θέλεις να διακινείς προϊόντα στην ΕΕ? Πολύ ωραία. Άνοιξε έναν αριθμό μητρώου. Άριστα. Έλα τώρα και στείλε μας μια περιγραφή συμμόρφωσης με τις οδηγίες μας, κάθε προϊόντος που θέλεις να διακινήσεις. Πάρε και ένα αριθμό αναφοράς. Άριστα.

Πάω εγώ τώρα στον Κινέζο. Τι έχεις εσύ? Ααα αυτό!!  άριστα!! έχεις αριθμό μητρώου για την ΕΕ? Έχεις!! ωραία. Έχεις αριθμό αναφοράς για αυτό τον ατμοποιητή? Άριστα!! Στείλε 100 κομμάτια!! και απαραίτητα στα συνοδευτικά έγγραφα να αναγράφονται οι αντίστοιχοι αριθμοί.
Φτάνει τελωνείο. Βλέπει αριθμούς, τους καταχωρεί και ξέρει πως 100 τεμάχια από αυτό αγόρασε ο χ έμπορος.!!

Βγαίνει το προϊόν στην αγορά και έχει τα χ ψ προβλήματα. Εγώ ως έμπορος το διαπιστώνω και ενημερώνω τη βάση της ΕΕ πως το τάδε προϊόν με τον τάδε αριθμό έχει αυτό και αυτό. Αντίστοιχα και άλλοι.
Τσουπ τον τσιμπάει το όργανο της ΕΕ και τον υποχρεώνει σε ανάκληση με δικά του εντελώς έξοδα.
Συμμορφώνεται τώρα ο Κινέζος ή όχι? Θα το ξανακάνει η όχι? Και αν το ξανακάνει, 1,2,3 του παίρνουν και τον αριθμό μητρώου.

Έτσι δουλεύουν τα πράγματα κύριε Κανελάκη ώστε όλοι να είναι διασφαλισμένοι. Εμποροι και καταναλωτές.
Όχι πετάμε το μπαλάκι στους εμπόρους και καλά για την προστασία των καταναλωτών να υποβάλουν φάκελο και όλες αυτές οι τρίχες. Ο έμπορος θα τρέχει και ο κατασκευαστής θα κάνει τον Κινέζο. Έ όχι.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2014, 22:55 από vapestoregr »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Ανακαλυψανε και τα λαμογια που προσπαθουν με νυχια και με δοντια να μας πεισουν οτι τα παραμυθια της Χαλιμας ειναι πραγματικοτητα. Ειλικρινα για μενα δεν με νοιαζει, ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας μια ακρη θα την βρουμε (δεςν χρειαζομαστε και πολυ καθαρη νικοτινη αλλωστε), το προβλημα ειναι οτι τα μικρομαγαζα τελος, τα καρτελ θα κονομησουν παλι. Δεν πειραζει, οπως ειπε ενας συμφορουμιτης, καπιταλισμο εχουμε, το συστημα ετσι δουλευει, μεχρι να το ξεχαρβαλωσουμε τελειως δηλαδη, αλλα μεχρι τοτε υπομονη.


Παιδια, προλαβαινουμε να παραγειλουμε ενα 10λιτρο νικοτινης  ;D
Μεγα λαθος!
Το αντίθετο θα συμβεί.
Τα "μικρομάγαζα" θα βολεύουν εμας τους μονίμους πελάτες τα "μεγαλομάγαζα" με 10χ10 τοίχο και 5 τσιγαροσυσκευές (αυτες που λεγαμε μέχρι χθες ατμοσυσκευές) ειναι αυτα που θα κλείσουν, καθώς μαρούλι δεν βλέπουν καλα καλα  τώρα απο παλαιούς ατμιστές αυριο δεν θα βλέπουν και τους νέους γιατι ως δια μαγείας θα πάψει να υπάρχει νέος ατμιστής.
Αυτη είναι η γνώμη μου  ;)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Παράθεση απο Smoke Everywhere.

θέλω να σας ρωτήσω το εξής: τι ακριβώς προϊόν θα θέλατε να ήταν το η.τ.?
Και ειλικρινά θέλω να μου απαντήσετε τεκμηριωμένα καθώς κατηγορία άτμισμα δεν υπάρχει πουθενά.







Ο ηλεκτρονικός ατμοποιητής είναι αυτό που είναι, ηλεκτρονικός ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ.
Είναι ηλεκτρική συσκευή ατμοποίησης, που για εμένα χρησιμοποιήται ως συσκευή ψυχαγωγίας και αναψυχής.

Μάλιστα δεν έχω πρόβλημα και με μηδενική να ζήσω... Δεν μου δημιουργεί εξάρτηση η νικοτίνη που παίρνω από αυτό, αλλά η συμβίωση μαζί του (τον Ηλεκτρονικό Ατμοποιητή). Αν δηλαδή μου άρεσε αντί στο στόμα να βάζω τον ατμοποιητή μου και έβαζα ένα μολύβι φυσώντας τον αέρα ψηλά θα έπρεπε να μου φορολογήσουν το μολύβι ή τον αέρα μιας και θα μιμούμουν την κίνηση του τσιγάρου?

Το να μην υπάρχει σαν άτμισμα η κατηγορία, χάρη σε κάποιους σαν κι εσάς δεν υπάρχει. Μπράβο τα καταφέρατε. :thumpup:
Φέρατε τη συζήτηση και την επιχειρηματολογία σας (και τα δικά σας τεκμήρια) εκεί που εσείς το θέλατε.


Πρέπει δηλαδή πλέον να επιλέξουμε από την επιλογή Α, ή την επιλογή Α, ή την επιλογή Α!!!!!


Αφου λοιπόν βγάλατε έξω όλες τις άλλες επιλογές, είναι πολύ δημοκρατικό αυτό που κάνετε!!!!

Αγαπητοί φίλοι


Μαζί σας και εγώ μόνο που δεν είμαι νομοθέτης.


Επίσης... Μαζί μας δεν είστε... Δεν σας θέλω εγώ προσωπικά μαζί μου, ο ΑΤΜΙΣΤΗΣ Κωνσταντίνος Δεμίρης.
Τα συμφέροντά σας υπερασπίζεστε. Κι εγώ τα δικά μου που οικονομικά συγκρούονται με τα δικά σας.



Με φιλικούς χαιρετισμούς


Κωνσταντίνος Δεμίρης

Ελεύθερος ατμιστής.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2014, 23:19 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY

Κανονισμοί φυσικά και πρέπει να υπάρχουν. Έλεγχοι στα υγρά, ανάλυση τοξικότητας, υλικά χρήσης ατμοποιητών κλπ.
Όμως, οι γελοιότητες περί 2ml τανκ και 10ml ανά φιαλίδιο και 20mg/ml νικοτίνης, θα καταλήξουν νομοτελείακά σε λαθρεμπόριο.
Πράγματι είναι γελοιότητες. Αστεία πράγματα. Το έγραψα και πριν ότι ο νόμος δεν είναι τέλειος. Βρίσκεται όμως στο σωστό δρόμο. Τα μπουκάλια των 10ml και τα τανκ των 2 ml είναι ανόητο αν και για τα μπουκάλια σκέφτομαι μήπως γίνεται για να μην υπάρχει θανατηφόρα δόση στα μπουκάλια σε περίπτωση κατάποσης. Μπούρδες λες και δεν μπορεί να πιει κάποιος δυο μπουκάλια.
Τα 20mg νικοτίνη μια χαρά είναι. Σίγουρα υπάρχουν και ταλιμπάν αλλά η συντριπτική πλειοψηφία βρίσκεται παρακάτω. Και οι ταλιμπάν καλά θα κάνουν να κατέβουν. Έτσι και αλλιώς κτ με τετοιο χτυπημα δεν προκειται να βρουν

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Μπορεί να σας φανεί γελοιότητα αλλά, γιατί είναι ανόητο το 2ml χωρητικότητα;

Μέχρι πριν λίγο καιρό πολλοί συνατμιστές μας διατείνονταν ότι τα άφησαν όλα στην άκρη για έναν evod πχ ή για ένα thor bdc ή όπως αλλιώς λέγεται, δεν θυμάμαι...
Πόσα ml χωράνε αυτοί είπαμε ;


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Χαχαχα. Και εγώ evod χρησιμοποιώ αποκλειστικά. Αλλά γιατί να είναι υποχρεωτικό μέχρι 2μλ; Αν κάποιος βολεύεται τον προτάνκ γιατί όχι;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να σας φανεί γελοιότητα αλλά, γιατί είναι ανόητο το 2ml χωρητικότητα;

Μέχρι πριν λίγο καιρό πολλοί συνατμιστές μας διατείνονταν ότι τα άφησαν όλα στην άκρη για έναν evod πχ ή για ένα thor bdc ή όπως αλλιώς λέγεται, δεν θυμάμαι...
Πόσα ml χωράνε αυτοί είπαμε ;

6/10 ατμιστες του φορουμ χρησιμοποιουν αποκλειστικα επισκευασιμους.
Ποσους επισκευασιμους ξερεις κατω απο 2ml χωρητικοτητα? Το 20%?
Αρα 5/10 ατμιστες γινονται αυτοματως παρανομοι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498891 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4710 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy