vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 7 χρήστες
Pip, kkoumas, chkontog, anetost, treloneritis, zamploutos, Milarepa

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #585 στις: Ιουλίου 11, 2016, 13:55 »
Φορτισε τες μέχρι να πάνε γύρω στα 4.65V 3.65V που είπε παραπάνω ο Γιώργος και αποθηκευσε τες εκεί.

Να ξέρεις όμως πως η μπαταρίες αποφορτιζονται και κατά την αποθήκευση. Μετά από λίγους μήνες καλό θα είναι να τις τσεκάρεις να δεις σε τι επίπεδα είναι κι αν χρειαστεί να τους δώσεις λίγο ρεύμα ακόμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2016, 15:46 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος lakis3

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • The Only One ALIVE !!!
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #586 στις: Ιουλίου 11, 2016, 13:59 »
Νομίζω πως παρασυρθήκατε και οι δύο και γράφετε για φόρτιση 4.42V και 4.65V ενώ προφανώς εννοείτε 3.42V και 3.65V αντίστοιχα.

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #587 στις: Ιουλίου 11, 2016, 14:01 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: απο την βιασυνη τους να απαντησουν τα παιδια εγινε αυτο.την εχω πατησει και εγω ετσι

Αποσυνδεδεμένος Mitsos10

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #588 στις: Ιουλίου 11, 2016, 14:54 »
Οντως απο κεκτημενη εγραψα 4,42 αντι για 3,42 και σας μπερδεψα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #589 στις: Ιουλίου 19, 2016, 21:33 »
Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις στο θέμα φόρτισης με φορτιστή nitecore um10.
1.Αν φορτίζω τη μπαταρία και ο διακόπτης είναι στο usb επηρεάζει σε κάτι?
2.Αν έχω κουμπωμένο κι ένα καλώδιο στην usb υποδοχή χωρίς να φορτίζω το κινητό (ο διακόπτης είναι στο usb) επηρεάζει τη φόρτιση της μπαταρίας 18650?
3.Αν βάλω το βράδυ να φορτίσω κινητό και μπαταρία και το διακόπτη τον βάλω στο battery(για να δώσει προτεραιότητα στην φόρτιση της μπαταρίας), όταν τελειώσει με την μπαταρία, η φόρτιση του κινητού περνάει μέσα απ την μπαταρία ή απευθείας απ τον φορτιστή?
4.Γενικά ο διακόπτης δίνει μόνο προτεραιότητα στην επιλογή που τον έχουμε όταν γίνεται παράλληλη φόρτιση συσκευής και μπαταρίας ή παίζει και κάποιο άλλο ρόλο?
5.Αν έχω το φορτιστή στην πρίζα και συνδεδεμένο καλώδιο στην είσοδο usb από κάτω και δεν φορτίζω κάτι υπάρχει πρόβλημα?
Ρωτάω για να μην βάζω και βγάζω καλώδια. Να τα χω όλα συνδεδεμένα και να φορτίζω απλά όταν θέλω κάτι.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #590 στις: Ιουλίου 20, 2016, 00:19 »
1. Όταν έχεις το διακόπτη στο USB και έχεις στην έξοδο συνδεδεμένη συσκευή USB και η τάση είναι χαμηλή τότε θα σταματήσει η φόρτιση και θα πάρει προτεραιότητα η συσκευή USB. Αν ο διακόπτης είναι στην άλλη θέση τότε δεν θα παίρνει ρεύμα η συσκευή USB και θα συνεχίσει η φόρτιση της μπαταρίας.
2. Όχι
3. Η έξοδος USB δεν περνάει μέσα από τη μπαταρία. Λειτουργεί σαν passthrough και όχι σαν powerbank.
4. Δες το 1
5. Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Jonnis1973

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #591 στις: Αυγούστου 08, 2016, 23:25 »
Καλησπερα Μια ερωτηση για φιλο που θελει να κανει Αγορα Ποιον φορτιστη απο αφτες της μαρκες  Nitecore, Xtar η      και Liitokala  Opus Για 1 η 2 θεσεις φορτισης η αγορα θα γινει απο εξω Gearbest η fasttech Δεν ξερω αν εχουνε ολλες της μαρκες βεβαια Και αν αξιζει να παρει απο ελλαδα σε τιμες εννοω Τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος Chriskos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Enjoy the Silence ....
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #592 στις: Αυγούστου 08, 2016, 23:43 »
 Είμαι αναμεσα σε nitecore D2 , Nitecore UM20 και Xtar VC2 Plus. θα ήθελα μια βοήθεια για την τελική μου επιλογή.


Αποσυνδεδεμένος jimyst

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #593 στις: Αυγούστου 09, 2016, 01:30 »
Έχω τον xtar vc4 δύο φορές μου  έχει κάνει το  εξεις. Βάζω δύο μπαταρίες 18650 θέσεις 1 και 4 με φορτιστή 2 αμπερ   samsung, ανοίγουν οι ενδείξεις στο φουλ μετά μηδενιζουν και αντί να ξεκινήσει η φόρτιση δείχνει τις μπαταρίες γεμάτες. Βγάζω το φορτιστή τον ξαναβαζω όλα καλά αλλά η φόρτιση γίνεται στα 0,1αμπερ. Βγάζω  βάζω  τριτη φορά όλα  νορμαλ. Έχει τύχει σε  καποιον,  τι φταίει  ο xtar ή ο samsung.

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #594 στις: Αυγούστου 09, 2016, 01:41 »
 Απάντηση #546

μαλλον πρεπει να τσεκαρεις το τροφοδοτικο σου


Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #595 στις: Αυγούστου 09, 2016, 10:53 »
@Jonnis1973

Kαλυτερα να αποφυγει φορτιστη της μιας θεσης γιατι σιγουρα στο μελλον θα χρειαστει 2 θεσεων η παραπανω.

Ο καλυτερος μεχρι στιγμης μονης θεσεως ειναι ο Οpus BT-C100.

Για φορτιστη 2 θεσεων θα προτεινα Χtar VC2. Γιατι σου δειχνει το φορτιο που μπαινει στην μπαταρια σου , ωστε να ξερεις αν ειναι αυτο που λεει η οχι η αν ειναι στα τελειωματα της και για το "ξυπνημα" βαθια αποφορτισμενων μπαταριων.

@Chriskos

Oι Xtar εχουν ενα επιπλεον προσον το 0V activation (ενεργοποιηση βαθια αποφορτισμενων μπαταριων). Ο D2 ειναι νεοτερο μοντελο απο τον Um20, φορτιζει μεγαλυτερο ευρος μπαταριων απο τους αλλους 2 και εχει ενσωματωμενο τροφοδοτικο. H αποφαση ειναι δικη σου.

@jimyst

Αλλαξε τροφοδοτικο και προσπαθησε ξανα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 09, 2016, 11:07 από Colton50 »

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #596 στις: Αυγούστου 13, 2016, 20:08 »
Καλησπερα , εγω σκεφτομαι για τον nitecore i2 που ειναι φτηνος (13,3 δολαρια)εχει και δικο του τροφοδοτικο που με βολευει, εχω να χασω κατι σχεση με τους αλλους που προτεινετε πιο πολυ (vc2, d2) εκτος απο τις περισσοτερες πληροφοριες που δειχνουν?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #597 στις: Αυγούστου 13, 2016, 20:23 »
Όχι, μόνο περισσότερες πληροφορίες θα βλέπεις με τους άλλους.

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #598 στις: Αυγούστου 13, 2016, 20:33 »
Eυχαριστω πολυ camber, οποτε παω για τον i2.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #599 στις: Αυγούστου 13, 2016, 23:52 »
Χρειάζομαι ενα δεύτερο φορτιστή δύο θέσεων για 18650. Διάβασα πολλές σελίδες σ αυτό το νήμα, οχι όλες, καταλήγοντας οτι οι περισσότεροι προτείνουν τον vc2.
Επειδή δεν τα πάω καθόλου καλα με τα ηλεκτρικά κι ηλεκτρονικά επισης
Και με ενδιαφέρει πρωτίστως το θέμα της ασφάλειας καθώς δεν μπορώ παντα να επιβλεπω τη φόρτιση και στο σπίτι υπάρχει ηλικιωμένη και ζωάκια. Για να πώ την αλήθεια τρομοκρατήθηκα που κατάλαβα τον κίνδυνο.
Χρησιμοποιώ εναν απλό trustfire που αγόρασα απο το ιδιο ελληνικό κατάστημα που πήρα μοντ και lgh μπαταρίες. Στη θέση δύο, δηλ έξοδος 2,4v γράφει. Η μόνη ένδειξη που εχει ειναι κόκκινο λαμπάκι οταν φορτίζει που γίνεται πράσινο οταν τελειώσει η φόρτιση. Οι μπαταρίες μου ειναι 3000mAh και χρειάζονται γύρω στις επτά ωρες αν ειναι σχεδόν άδειες ή έξι ωρες αν τις βάλω πιο γεμάτες. Μέχρι τωρα φόρτιζα επι έξι μήνες ενώ ελειπα ή κοιμόμουν. Ο φορτιστής αν και φτηνός συνεχίζει να ειναι δροσερος οταν ανάβει το πράσινο. Σε κόκκινο δεν τόλμησα να τον ακουμπήσω..επίσης εχει μακρύ καλώδιο και μπορώ να ακουμπώ στο πάτωμα ή σε επιφάνεια που αερίζεται.
Τι παραπάνω εκτός απο τις ενδείξεις mAh θα μου προσφέρει ο vc2? Ή για να ρωτήσω πιο συγκεκριμμένα, να παρω παλι trustfire ή ποιόν προτείνεται για θεμα ασφάλειας και μόνο. Δεν με ενδιαφέρουν ουτε οι ενδείξεις ουτε να δώσω κατι παραπάνω. Μόνο η ασφάλεια. Υπαρχει άραγε φορτιστής που να μην σκέφτομαι οτι δουλευει οταν λείπω??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501482 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 292 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12696 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan