vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

302 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, camber, manoslykos, Micha3L

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #120 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 12:53 »

Mε Nitecore i2 και D4 κανενα προβλημα εδω.Παντως νομίζω πως το θεμα εχει ξεφυγει λιγο και η συζητηση για φορτιστες ειναι τελειως offtopic.


Για να επαναφερω τη κουβεντα, το συγκεκριμενο mod μου εχει γυαλισει και ειναι στα υπόψιν τουλαχιστον σαν backup του VS.
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, αλλα δινει παλμικο ή συνεχες ρεύμα?
Βάση τιμής μαλλον για παλμικο το κοβω  :( [size=78%] [/size]



Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #121 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 13:33 »
I4 Version 2 από fasttech, 2 χρόνια περίπου χωρίς πρόβλημα. Μήπως τα είχε η V1 τα προβλήματα;

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #122 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 17:31 »
Με βλέπω να σκάω το πενηντάρικο μαζί με τα μεταφορικά για τον Opus από NKON... Ότι ζητάω ακριβώς έχει, κρίμα να μην έχει και το οθονάκι του VC4...

Είπε ο τύπος που 3+χρόνια ακόμα δουλεύει τον TR-001 V1 χωρίς το διακοπτάκι επιλογής... :laugh1:
Τρύφωνα το περιμένω απο gearbest. Τσεκαρε το και απο κει αν θες
http://www.gearbest.com/chargers/pp_174044.html?wid=3?wid=3
Θα σου ρθει το ίδιο γρήγορα, όσο και από nkon γιατί τον στέλνουν απο την αποθήκη στην Αγγλία. Τον παρήγγειλα στις 24 και μάλλον παραλαμβανω αυριο καθώς είναι Αθηνα.
Έχει τσιμπησει βέβαια λίγο στη τιμή, καθώς πριν 10 μέρες εμενα μου κόστισε συνολικά μαζί με μεταφορικά 35e.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #123 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2015, 18:48 »
Τον βρήκα FT με κάπου 37 ή 47$ αν είδα καλά, ίδωμεν!!!

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #124 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 02:46 »
Θελω να σας αναφέρω την τελευταία εμπειρία μου απο τον Opus που ειναι ο ποιο αξιόπιστος φορτιστης. Σήμερα το απόγευμα βγάζω 4 μπαταριες Nitecore protected 3400 mah τις οποίες είχα αφηςει σε ενα φακό περίπου 10 μήνες τους βάζω λοιπον σε εναν φορτιστή Nitecore D4 και μου έδειξε ότι ηταν πολυ χαμηλά. Ξεκινάω την φορτιση και οταν παω μετά απο 5 ώρες να τις βγάλω αφού σκέφθηκα οτι θα ηταν έτοιμες βλεπω με έκπληξη ότι ο φορτιστης είχε ανεβάσει θερμοκρασία αλλα οι μπαταριες ηταν στην ιδια κατάσταση. Μακρυά λοιπον απο Nitecore φορτιστές ειναι φόλα. Τους βγάζω και τους βάζω στον Opus αμέσως ξεκίνησε η φορτιση, τα ma άρχισαν να ανεβαίνουν και το πρωί πιςτευω θα ειναι έτοιμες.
Οποιος λοιπον ψάχνει για φορτιστή δεν υπάρχει καλύτερος Opus και παλι Opus μην πετάτε τα λεφτα σας σε άλλους οπως τα πέταξα εγω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #125 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 03:47 »
Aυτο φιλε μου εχει να κανει με το απο ποσο χαμηλα μπορει ο φορτιστης να αρχησει τη φορτιση.
Καποιοι Xtar , μπορουν να φορτισουν απο το μηδεν.
Αλλοι απο τα 2.0 Volts.
Δεν ειναι λοιπον κριτήριο για το αν ειναι καλος ή οχι ενας φορτιστης.
Οι protected μπαταριες μπορει και να μη φορτισαν λογο καποιου λαθους.
Εχω δει μπαταρια να μη φορτιζει , την εβγαλα , την ξαναεβαλα και φορτισε κανονικα.
Το οτι σηκωσε θερμοκρασια , ειναι κατι που στον Opus θα δεις σπανια μεχρι και καθολου. 
Σε Nitecore ειναι συχνο , οπως και σε Xtar , αλλα ειναι απλοι φορτιστες.
Και οι μπαταριες σου ομως εισαι σιγουρος οτι ειναι σωστες ;;;


Μετρα την εσωτερικη τους αντισταση να δεις τι σου λεει ο Opus.
Μπορει και να ειναι οι μαπταριες σου η αιτια.


Τωρα στο θεμα ποιος ειναι καλυτερος , εκει θα συμφωνισω , οτι ο Opus ειναι πιο καλος και ιδιαιτερα με την τελευταια εκδοση (3100  V2.2) , ειναι και πιο αθορυβος.


Δεν ξερω αν εχει καποια αλλη βελτιωση , αλλα και στην προηγουμενη εκδοση , μια χαρα δουλεια εκανε.
Σαν συγκιση δεν υπαρχει πουθενα για πουθενα ομως καποιο σημειο για να συγκρινουμε τους Xtar ή τους Nitecore με τον Opus.


Tελειως διαφορετικοι οι φορτιστες και σε αλλη εντελως κατηγορια.


Οι Xtar / Nitecore ειναι απλα φορτιστες και ο Opus  αναλυτής .  Φυσικα και θα ειναι καλυτερος , αφου ειναι κατι σαν hobby charger σε μικρο μεγεθος.


Με την τιμη που εχει αυτη τη στιγμη , συμφωνω οτι ειναι η καλυτερη αγορα για καποιον που θελει φορτιστη ενα σκαλη ανωτερο απο τους απλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 03:54 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #126 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 04:08 »
μπαινω σφηνα στην κουβεντα και ρωταω: ο nitecore um20 τι λεει σαν φορτιστης ; τον εχω αγορασει σαν εναλλακτικη του i2 γιατι μου αρεσε πιο πολυ η οθονη που δειχνει % και η δυνατοτητα χρησης του usb που εχει για φορτιση αλλης συσκευης. Να ανεβαζει θερμοκρασια το εχω δει σπανια, και στην μερια της οθονης, οχι οι ιδιες οι μπαταριες, αλλα και παλι, οχι κατι τραγικο. οσον αφορα το ρευμα τον συνδεω με φορτιστη κινητου η ταμπλετ στα 2Α.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #127 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 10:02 »
Φίλε shadockan δεν αμφιβάλλω οτι ειναι έτσι όπως τα λες μια κι εγω δεν εχω ψάξει το θέμα οςο εσύ που φαίνεται ότι κατέχεις το θέμα αλλά αγορασα τον Nitecore D4 παρά το οτι είχα τον I4 οταν πρωτοβγήκε απο το ebay οπως και τις περισσότερες αγορές μου κι επειδη τον πήρα οταν πρωτοκυκλοφόρησε τον πλήρωσα ακριβά 25€ ενω πήρα αργότερα τον  OPUS BT-C3100 V2.2 αρκετά αργότερα με τιμη 35€. Συγκριτικά λοιπον η διαφορα ηταν μονο 10€ δεν ζητάω να εχει ο Nitecore όλες τις δυνατότητες του  OPUS BT-C3100 αλλα δεν θα έπρεπε λοιπον ο Nitecore να μπορει να φορτίσει τις μπαταριες έστω κι αν εχουν πέσει τα V πολύ χαμηλά ; Φορτιστης ειναι και αυτη θα έπρεπε να ειναι η δουλεια του γι αυτο και έχασα πια την εμπιστοσύνη μου. Θα πρεπει λοιπον απο εδώ κι εμπρός να κανω φορτιση σε αυτόν μονο οταν τα V ειναι μεςα στα όρια του γι αυτο και παραιτουμε απο αυτόν. Εχω και τον XTAR VC2 τον εχεις καθολου υπόψιν σου; Λες να εχει κι αυτός τα ιδια κουσούρια; Αν ξέρεις πες σε παρακαλω την γνώμη σου. Ευχαριστώ

ΥΓ. Ξύπνησα το πρωί και οι μπαταριες ηταν Φούλ φορτισμένες έτοιμες για χρήση. Εαν ο μοναδικός μου φορτιστης ηταν ο Nitecore και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συμβαινει οι μπαταριες θα είχαν καταλήξει στον κουβά μονο με εναν κύκλο φόρτισης. Και ειναι πανάκριβες οι άτιμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 10:20 από Λάμπρος »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #128 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 18:53 »
Δυστυχως φιλε μου , δεν ειναι ολα για να κανουν τα παντα.... 8)
Καλος ειναι και ο i2/i4 , αλλα ειναι απλοι φορτιστες καλης τιμης.
Δεν μπορεις να ζητησεις και πολλα πραγματα.  Αν εκανε οτι ζητουσαμε , δεν θα ειχε αυτη την τιμη.
Δεν εχουν  συστημα που να δινει ρευμα απο το μηδεν και ετσι θα πρεπει να εχεις εσυ το νου σου ωστε οι μπαταριες σου να ειναι μεσα στα πλαισια στα οποια ο φορτιστης αυτος μπορει να δωσει ρευμα.


Ο Opus ειναι κατι παραπανω απο απλος φορτιστης.
Εχει πολλα απο τα χαρακτηριστηκα των balance chargers , αλλα σε τιμη και μεγεθος απλου φορτιστη.
Το συστημα του Opus ειναι κατα πολυ ανωτερο απο τους απλους φορτιστες και μπορεις να πεις οτι ειναι κατασκευασμενος ωστε να εχουμε εναν ''τυπου hobby charger'' σε μικρο μεγεθος , χωρις τα εξτρα που χρειαζονται για τετοιου τυπου φορτιστες.


Αν θελεις λοιπον κατι παραπανω απο απλο φορτιστη , δεν θα παρεις τον Nitecore .
Αν δεν παρεις ομως τον Nitecore και πας σε καποιον ανωτερο , θα ειναι διαφορετικη και η τιμη.


H σειρα VC της Xtar , ειναι η ανωτερη κατασκευη της εταιριας σε τετοιου τυπου φορτιστες.
Προσωπικα θα τον αγοραζα με κλειστα ματια , ακομα και απο Ελλαδα.  Αξιζει.
Δεν ειναι ομως ουτε αυτος στην κλαση του Opus.
Απο τους απλους ομως , ειναι ο ανωτερος.  Ακομα πιο συμφερον αγορα ομως , πιστευω οτι ειναι ο VC4.

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #129 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 19:02 »
αν δηλαδη μια 18650 αδειασει μεχρι τελους , ο Ι2 δεν θα μπορει να την φορτισει ??  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #130 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 20:24 »

Αν δεν κανω λαθος , πρεπει να φορτιζει τις μπαταριες οταν ειναι απο  +-2 Volts και πανω.


Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #131 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 21:29 »
Με τόσα καλά λόγια που διάβασα για το Opus, και έχοντας εμπιστοσύνη στις γνώσης του shadockan, τον παρήγγειλα μόλις.
Τώρα φορτίζω με έναν noname και δεν τον έχω και πολύ εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #132 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 00:37 »
Oτι θελετε να μαθετε για τον Opus , υπαρχει νημα απο τον μαστροcamber

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25013.msg821907.html#msg821907

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #133 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 18:48 »
Θα ηθελα οικονομικη και καλη προταση για φορτιστη για τις παραπανω μπαταριες.ειναι για πρωτη φαση να φορτιζω μονο 1 τετοια μπαταρια καθως τωρα την φορτιζω επανω στο μοντακι και δεν το θελω αυτο να πω την αληθεια.να μπορω ομως και να φορτισω 2 μπαταριες μαζι αν χρειαστει πχ να παω ενα ταξιδι.ευχαριστω.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #134 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 20:11 »
Nitecore d2 παρήγγειλα εγώ από Κίνα κάπου στα 18 ευρώ.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem