vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 6 χρήστες
ramon, manoslykos, lounik, lidbab, th3ofilos, Ποντικός

Twitter

Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1065 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 18:44 »
Δράττομαι της ευκαιρίας να σας μοστράρω :D και το άλλο μου απόκτημα:
(Image removed from quote.)
ROIDMI 2S Car Bluetooth Charger
της μαμάς Xiaomi
Δίνει και την τάση της μπαταρίας του αυτοκινήτου και έτσι ξέρεις κι αν δουλεύει το δυναμό σου ή θέλει κτεο
Δεν βλέπω να λέει κάτι για τάση μπαταρίας.
Και να έλεγε, είναι άλλη η τάση της μπαταρίας κι άλλη του δυναμό.
Και ίδια να ήταν, το ΚΤΕΟ ουδεμία σχέση έχει με όλα αυτά.

ΥΓ αν δείτε στο νήμα του pico, ψάχνονται για καπάκια μπαταρίας κι όχι για πλακέτες, 🍟 και τα ρέστα.
Γιατί άραγε; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1066 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 18:57 »
έχει οθόνη 7ιντση και σου δίνει την τάση της μπαταρίας..

Αστειεύομαι προφανως, εχει application που στη σύνδεση με το bluetooth σου δίνει την τάση της μπαταρίας. ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ
Θα το λέει κάπου ειμαι σίγουρος, αφου το κάνει δηλαδή.. για κοίτα καλύτερα..   ;) (hint της γλήγορης ματιάς: voltage detection με σ'ημα την μπαταρία του αυτοκινήτου )

Είναι επίσης απλό να καταλάβεις αν δουλεύει το δυναμό σου απο την διαφορά τάσης πριν και μετά την εκκίνηση του κινητήρα ;) ;) Αυτο στο πρώτο εξάμηνο με αυτά που κάποιοι τα λένε αμάξια
Και εναλλακτικά απο όταν θα ψοφήσει η μπαταρία
Σοβαρότερα τώρα, το καλύτερο του σημείο ειναι το τσιπ της εξόδου του και τα ρέστα της τάσης  :angel:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:29 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1067 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:01 »
Σχετικά με την φόρτιση της μπαταρίας του pico :
Ο ίδιος ο κατασκευαστής λέει στην σελίδα του για το pico των 75w ότι είναι recommended η φόρτιση να γίνεται σε εξωτερικό φορτιστή.
Αντίθετα στο pico 25 προτείνει φόρτιση μέσα στο mod.

Νομίζω ότι ο κατασκευαστής γνωρίζει πολύ καλά τι υλικά και τι αλγόριθμους χρησιμοποιούν και οι δύο συσκευές και ανάλογα προτείνει.

:yes:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1068 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:10 »
Λόγω της διασποράς/κυκλοφορίας των πληροφοριών εδώ μέσα, μπορεί να χαθεί η πραγματική πληροφορία, όπως αυτή που ανάρτησε ο GanaG πιο πριν, αλλά και αυτή που έχουν αναρτήσει και σε άλλα νήματα οι πιο ειδικοί για τα ηλεκτρονικά και τις μπαταρίες των mods. Και, όπως ανέφερε ο modivin, καλό είναι να χρησιμοποιείται εξωτερικός φορτιστής μπαταριών (δια παν ενδεχόμενον, λόγω ανεπαρκούς -ίσως- ελέγχου ποιότητας).

Αλλά, τους νέους ατμιστές, που για να μείνουν μακριά από το τσιγάρο γρήγορα, θα περίμεναν η εισαγωγή τους στο άτμισμα να μην είναι πολυέξοδη και ο πρώτος εξοπλισμός τους να είναι αξιόπιστος, καλό είναι να μην τους "φορτώνουμε" με φόβους, πέραν της ελάχιστης εισαγωγικής προσοχής που θα πρέπει να επιδείξουν στη χρήση του εξοπλισμού τους.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο mod, το pico αντέχει και να φορτίζεις την μπαταρία από την micro usb (με λίγη προσοχή στο βάλε-βγάλε το καλώδιο) και να ατμίζεις ταυτόχρονα, αρκεί να μην κάνεις πιπίλα την ώρα που το φορτίζεις και παραζεσταθεί (το καταλαβαίνεις στο χέρι σου πότε ζορίζεται). Φυσικά, ακόμα και αν δεν ατμίζεις παράλληλα, αν το κλείσεις εντελώς πριν το βάλεις να φορτίσει, τότε φορτίζει η μπαταρία πιο γρήγορα (και πάλι θα ζεσταθεί λίγο). Σε σχέση με τον εξωτερικό φορτιστή μπαταριών (στο 1Α), εγώ δεν έχω δει ουσιαστική διαφορά ταχύτητας φόρτισης ως προς τη φόρτιση πάνω στο κλειστό mod (κι αυτό μέχρι 1Α φορτίζει).
Τα δύο pico με τα οποία ξεκίνησα το άτμισμα, κάπως έτσι λειτούργησαν τους δύο πρώτους ατμιστικούς μήνες μου πριν αγοράσω φορτιστή μπαταριών. Και μου έκαναν την ατμιστική μου ζωή, στην αρχή, εύκολη. Τα έβαζα να φορτίσουν τη νύχτα και η πλακέτα έκοβε τη φόρτιση μόλις γέμιζαν οι μπαταρίες τους, ενώ έμεναν συνδεδεμένα μέχρι το πρωί σε παλιό φορτιστή (1Α) κινητού. Χαζό; Όχι... Φυσικός-Ηλεκτρονικός είμαι (το έψαξα για την πλακέτα και το τσιπάκι φόρτισης του mod).
Δεν μπορώ, όμως, να εγγυηθώ (λόγω πιθανού ανεπαρκούς ποιοτικού ελέγχου) ότι όλα τα pico μπορούν να χρησιμοποιηθούν άφοβα, έτσι εντατικά για πολλούς μήνες. Πάντως, η εταιρεία φαίνεται να φτιάχνει αξιόπιστα προϊόντα, γενικά.
Για έναν νέο ατμιστή, το pico είναι από τα πιο αξιόπιστα. Το έχουν αναφέρει πολλοί στο φόρουμ.

GanaG, η εικόνα του κατασκευαστή που εσύ ανάρτησες, λέει recommended σε εξωτερικό φορτιστή, για γρηγορότερη φόρτιση της μπαταρίας και όχι για τον όποιο άλλο λόγο (π.χ. καταστροφή), που μπορεί να υπονοηθεί γενικά από τον κάθε άπειρο στη χρήση του.  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:15 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1069 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:21 »
Δεν λέω οτι δεν μπορεί να φορτίσει το Pico ή το κάθε mod εσωτερικά, ούτε έχει να κάνει με την ταχύτητα φόρτισης. 

Απλά προτιμώ αν γίνει μ******α και βραχυκυκλώσει η μπαταρία μου να είναι σε ανοιχτό χώρο(εξωτερικός φορτιστής) και όχι μέσα σε σωλήνα που γίνεται χειροβομβίδα(όλα τα mods).


Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1070 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:22 »
Ένα νέος ατμιστής, ΑΝ -ο μη γένοιτο- συμβεί κάτι με την εσωτερική φόρτιση, θα πάρει δρόμο, καλά όχι μόνο ο νέος, μην συμβεί είναι το θέμα-...

Σε ΝΕΟ ατμιστή, εγώ θα πρότεινα να πάρει κάποιο μοντάκι με ενσωματωμένη μπαταρία και να ησυχάσει από όλα αυτά.
Υπάρχουν πολλά και αξιόλογα.
Αν βάλεις κόστος δεύτερης μπαταρίας + φορτιστή, θα του βγει και πιο φθηνό μην σου πω....

Γνώμη μου.


Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1071 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:31 »
Από τα υπερ του μοντ με αποσπώμενη μπατ. είναι ότι βάζεις μια φρέσκια μπαταρία και έχεις εκ νεου  πλήρη ισχύ.
Τα υπερ της ενσωματωμένης μπατ. ότι δεν χρειάζεσαι δευτερη μπαταρια....

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1072 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:35 »
Συμφωνώ κι εγώ. Η εσωτερική μπαταρία είναι πιο βολική (και πιο ασφαλής στη φόρτιση) για τον αρχάριο ατμιστή (αν και δεν ξέρω πόσα τέτοια mod έχουν τη δυνατότητα να τα φορτίζεις και να ατμίζεις ταυτόχρονα). Αλλά όταν κανείς πάει σε κάποιο κατάστημα για τον πρώτο εξοπλισμό του και είναι αδαής, δέχεται ό,τι του πουλήσει ο έμπειρος πωλητής. Και αρκετά συχνά φεύγει με ένα pico, καθώς θεωρείται από τα μαγαζιά αξιόπιστο και για "ευρύτερη" χρήση στο μέλλον του ατμιστικής ζωής του αρχάριου ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1073 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 19:53 »
Προσωπικά δεν φορτίζω την μπαταρία μέσα στο pico συστηματικά. Όταν χρειάζεται το συνδέω στο usb αλλά ούτε η υποδοχή του usb του, ούτε οι θερμοκρασίες του που νιώθω στο χέρι κατά την διάρκεια της φόρτισης μου δίνουν σιγουριά (ίσως η θήκη που έχω να αυξάνει την θερμοκρασία  :hmmm:).

Σίγουρα το κόστος των δέκα-είκοσι ευρώ για έναν εξωτερικό φορτιστή αυξάνει το αρχικό κόστος για τον νέο ατμιστή αλλά ουσιαστικά είναι τέσσερα πακέτα τσιγάρα που θα αυξήσουν πολύ την αυτονομία του (αλλά και την ασφάλεια κατα την γνώμη μου).
Και την ταχύτητα φόρτισης που προτείνει ο κατασκευαστής  ;)

Για τα μοντάκια με ενσωματωμένη μπαταρία νομίζω ότι απο οικονομικής άποψης δεν συμφέρουν τελικά, γιατί όταν το πετάς πετάς και την μπαταρία ή ακόμα χειρότερα όταν πέφτει η απόδοση της μπαταρίας πετάς το μοντάκι...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 20:08 από GanaG »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1074 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 20:04 »
Η θήκη αυξάνει τη θερμοκρασία σε όλες τις συσκευές την ώρα της φόρτισής τους και αυτό μειώνει τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας

Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1075 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 20:14 »
Μέχρι να πέσει η απόδοση της ενσωματωμένης, θα έχει αλλάξει 5-6 μοντ σίγουρα..

Ακόμα το δικό μου istick -50w- με βγάζει 2 μέρες + (4400mah ενσωματωμένη) και είναι περίπου 3 ετών.

Τώρα είναι στην άκρη, αλλά αν αποφασίσω να πάρω κάποιον τσιγαρίσιο, θα το επαναφέρω.

Δεν τα πετάς πάντως.. αν είναι λειτουργικά και τα έχεις βολευτεί, αλλάζεις μπαταρίες και είσαι μια χαρά. :)

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1076 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 20:58 »
Τα μοντάκια τα πετάς ή τα συρταρώνεις πολύ εύκολα γιατί πχ δεν έχουν vpc καμπύλη ή δεν υποστηρίζουν το νέο συρματάκι με την τρύπα στη μέση που αρπάζει σε 0,001 sec ή γιατι άλλαξε η μόδα και όλα τα μοντάκια είναι πλέον από πορτοκαλί σιλικόνη για καλύτερο κράτημα  :))

Πρακτικά το ανικανοποίητο είναι στη φύση μας οπότε το περσυνό μοντάκι μας δικαιολογία ψάχνουμε για να το πάμε συρτάρι και να ανακαλύψουμε το καλύτερο δυνατότερο και ομορφότερο μοντάκι με την νέα τεχνολογία με τα τρία γράμματα.

Οι μπαταρίες αντίθετα δεν έχουν αλλάξει δραματικά και μια χαρά παίζεις και με τις περσυνές ( και οι προπέρσυνες περίπου ίδιες ήταν) και ακόμη να αλλάξουν οι μπαταρίες ο φορτιστής σίγουρα  κάνει...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1077 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 21:14 »
Καλά και σωστά όλα αυτά που λέτε, αλλά η αντιπαράθεση ξεκίνησε από το ότι ο μαγαζάτορας, που είπε στον πελάτη οτι δεν έχει πρόβλημα αν φορτίζει στο mod, είναι "ππρ ας χαχαχαχα" και άμα φορτίζεις από το λαπτοπ θα κάψεις το μοντ, πράγματα που δεν ισχύουν.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1078 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 21:22 »
Πράγματι, χρειαζόταν η σύνοψή σου :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods
« Απάντηση #1079 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2017, 21:32 »
Κι αν ο μαγαζάτορας πουλούσε με το ζόρι φορτιστή γιατί είναι επικίνδυνο να φορτίζεις από το mod δεν θα άλλαζαν πολλά. Πάλι "ππρ ας χαχαχαχα" θα ήταν αλλά καλύτερος πωλητής.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 111 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500275 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12384 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki