vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

69 επισκέπτες, 7 χρήστες
Buliwyf, Milarepa, bloodlessz, lagoudakis, camber, th3ofilos, antiklitos140

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1560 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2015, 19:15 »
  Από τη στιγμή που ανακοινώθηκε αυτό το υγρό, έκανε αρκετούς ατμιστές ανά τον κόσμο να το περιμένουν με αγωνία. Ένας από αυτούς και εγώ, δεν είναι κρυφή η τρέλα που έχω με κάποια υγρά της εταιρείας. Στην αρχή, θεώρησα ότι θα αποτελέσει μέρος της νέας σειράς που θα βγάλει η εταιρεία, αλλά τελικά πρόκειται για περιορισμένη έκδοση. Και δεν τα αφήνω αυτά να ξεφύγουν. Μεγάλη πρωτοτυπία ήταν η ιδέα της εταιρείας να κάνει ένα διαγωνισμό μέσω Facebook για την ονοματοδοσία του καινούριου υγρού. Μόνη προϋπόθεση, να έχει να κάνει με το σκάκι, όπως άλλωστε και όλα τα ονόματα των υγρών. Πολλοί από τους συμμετέχοντες πρότειναν το όνομα Caissa, μια υποτιθέμενη θεότητα του σκακιού. Έλαβα κι εγώ μέρος και παρόλο που προφανώς δεν έδωσα τη νικητήρια απάντηση, δεν θυμάμαι καν την απάντηση που έδωσα. Το όνομά του λοιπόν εκφράζει τη συμμετρία που υπάρχει σε μια σκακιέρα ενώ έξι είναι τα συστατικά που ανιχνεύονται στο γευστικό προφίλ αυτού του υγρού. Τα οποία είναι: ζάχαρη, ραβέντι, φράουλα, κρέμα, βρώμη και κράκερ.
 
Το ραβέντι, είναι ένα λαχανικό με χαρακτηριστική πικρή γεύση. Δεν το έχω δοκιμάσει στη φυσική του μορφή, αλλά γνωρίζω ότι είναι ιδιαίτερα δημοφιλές στην Αμερική, και συγκεκριμένα χρησιμοποιείται σε πίτες. Τις κλασσικές γλυκές πίτες, με προτίμηση σε γέμιση από κάποια φρούτα με κάποιες όξινες νότες, όπως βατόμουρα, μύρτιλα, φράουλες κλπ. Η πρώτη μου γνωριμία με αυτό, ήταν ως γεύση σε τσάι, ως φοιτητής, συγκεκριμένα φρούτα του δάσους και ραβέντι. Το όνομά του στα αγγλικά είναι rhubarb και όταν το είχα δει είχα θεωρήσει ότι είναι κάποιο φρούτο. Μου είχαν κάνει εντύπωση τότε οι δυνατές νότες που έδινε στο τσάι και μου είχε καρφωθεί στο κεφάλι. Το πρωτοσυνάντησα σε υγρό αναπλήρωσης στο Sacre Coeur της Artist Collection. Και μου είχε κάνει εντύπωση η απόδοσή του. Παρόλα αυτά, νιώθω μια ανεπάρκεια αφού δεν έχω στη μνήμη μου τη φυσική του γεύση ώστε να έχω μία σίγουρη άποψη για την απόδοσή του.
 
Παρασκευή βραδάκι λοιπόν, τελειώνοντας μια δύσκολη μέρα στο γραφείο, έλεγξα μια τελευταία φορά τα e-mail μου και βρήκα το email από τη vapeland το οποίο με ενημέρωνε ότι μου έχουν στείλει ένα μπουκάλι στο vape corner(ευχαριστώ παιδιά, μένω υπόχρεος!) καθώς και το tracking. Και κάπως έτσι φτιάχνει η μέρα σου, ή μάλλον η νύχτα. Την άλλη μέρα λοιπόν, με το που μπήκα στο Intrnet για να βρω το tracking, βλέπω μήνυμα στο Viber από το Vape Corner με τη φωτό του υγρού. Δεν χρειάζεται και πολλή φαντασία για να καταλάβει κανείς ότι έγινα ελατήριο και σχεδόν διακτινίστηκα για να το παραλάβω. Εκεί το δοκίμασα στα γρήγορα σε έναν Phenomenon στημένο με Kanthal. Απλά για πρώτη εντύπωση, θεώρησα ότι το υγρό θα δείξει καλύτερα σε KF, οπότε έδωσα χρόνο στον εαυτό μου και το δοκίμασα την επόμενη μέρα σε KF4 κλώνο.
 
Symmetry Six Limited Edition 2015, 6mg, KF4 Tobecco Clone, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.83Ω, Nakamitchi
 
Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, η μυρωδιά που ξεχωρίζει είναι αυτή της φράουλας με κρέμα. Δυνατή, βελούδινη, γλυκιά και ταυτόχρονα όξινη. Μόλις συνηθίσει λίγο η μύτη, έρχονται και μυρωδιές που θυμίζουν ζύμη ή μπισκότο, προφανώς λόγω της βρώμης και του κράκερ. Το ραβέντι στη μύτη, πρέπει να είναι υπεύθυνο για κάποιες νότες που ξενίζουν, κυρίως πικάντικες. Έχοντας διαγράψει από τη μνήμη μου τις πρώτες τζούρες που πήρα από το Φαινόμενο, έβαλα υγρό στον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Στην αρχή, η εμπειρία δεν ήταν ευχάριστη για τα προσωπικά μου γούστα. Κρέμα, και μάλιστα έντονη. Αλλά όταν λέμε κρέμα, εννοούμε κρέμα. Ούτε βουτυρίλα, ούτε γαλατίλα. Κρέμα. Κάτι με έσπρωχνε όμως να συνεχίσω να το ατμίζω και να του δίνω ευκαιρίες. Και δικαιώθηκα. Όταν ο ουρανίσκος συνήθισε αυτή την όχι και τόσο αγαπημένη μου γεύση, το υγρό άρχισε να ξεδιπλώνει και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του. Γεύσεις από φράουλα και ραβέντι, παρέα με μια γλυκάδα έντονη μεν, καθόλου μπουχτιστική δε, μια ελαφρά όξινη αίσθηση παρέα με τις πικρές και πικάντικες νότες που συνεισφέρει το ραβέντι, πάνω σε ένα φόντο από μπισκότο. Στη ρινική εισπνοή, τα αρώματα περιορίζονται στη φράουλα και όλα τα στοιχεία ενός λαχανικού. Σε κάποιους μπορεί αυτές οι πικάντικες νότες να θυμίσουν σέλινο, φινόκιο ή ραπανάκι, σίγουρα πάντως την Μεσογειακή και ελληνική γεύση θα την ξενίσουν. Είτε ευχάριστα, είτε δυσάρεστα. Στην εκπνοή από τη μύτη και πάλι ραβέντι συνοδευόμενο από φράουλα. Η παραγωγή ατμού είναι πάνω από τα αναμενόμενα ενώ το χτύπημα συνάδει απόλυτα με τα 6mg νικοτίνης που περιέχει. Η επίγευσή του, γλυκόπικρη, ελαφρά πικάντικη και βελούδινη, με την φράουλα να συνοδεύεται από μπισκοτένια κύματα.
 
Πρόκειται σίγουρα για ένα ιδιαίτερο υγρό. Η φράουλά του θα μπορούσε σίγουρα να ήταν καλύτερη, δεν παύει όμως μαζί με την φράουλα της Atmos Lab είναι μια από τις καλύτερες φράουλες που έχω ατμίσει. Σίγουρα αν κυκλοφορούσε πέρυσι, θα ήταν περήφανο μέλος της Mixology σειράς της εταιρείας. Το ραβέντι δεν είναι κάτι γνωστό στις ελληνικές γεύσεις, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν το δοκιμάζαμε στην αμερικάνικη εκδοχή του, κατά πλειοψηφία θα το εντάσσαμε στις προτιμήσεις μας. Κατά κύριο λόγο μου άρεσε. Παρόλο που μου προξένησε μερικές φορές συναισθήματα όπως το Black Flag Fallen, μία να το θέλω δηλαδή και μία να μη θέλω να το δω μπροστά μου. Θα ήθελα λίγο λιγότερη κρέμα, αρκετά περισσότερο graham και βρώμη, η οποία σαν γεύση δεν ξεχωρίζει, και λίγο λιγότερο ραβέντι. Λέω με σιγουριά ότι αν αυτό το υγρό αντί για σκέτη φράουλα είχε βατόμουρο με μύρτιλο, φραγκοστάφυλο και κράνα, θα ήταν πολύ ανώτερο γευστικά. Δεν νομίζω ότι θα πάθαινα με αυτό το υγρό ότι έχω πάθει με το Castle Long και το Grandmaster, αλλά είμαι σίγουρος ότι για κάποιους η συνταγή θα δουλέψει. Η απόδοση των γεύσεων κατά μόνας και σε συνδυασμό δεν παύει να είναι φανταστική και εκεί οφείλεται κατά κύριο λόγο το 94/100 με το οποίο θα το βαθμολογήσω. Δεν είναι ένα υγρό από αυτά που θα σύστηνα για αγορά στα τυφλά καθώς είναι ισοπίθανα τα ενδεχόμενα να το αγαπήσει ή να το μισήσει κάποιος. Ούτε πιστεύω ότι θα βρεθεί κάποιος να πει ότι είναι «έτσι κι έτσι». Νομίζω ότι μπορεί να μπει στην κατηγορία «ή το αγαπάς ή το μισείς». Σίγουρα όμως συνιστώ σε όλους όσους αρέσκονται σε τέτοιες γευστικές ανησυχίες να το δοκιμάσουν αν έχουν τη δυνατότητα. Κάποιοι μπορεί να με βρίσουν μετά, άλλοι να μου δώσουν συγχαρητήρια. Είναι ένα ρίσκο το οποίο προτίθεμαι να πάρω!
 


Αυτό όπως και όλα τα review μου μπορείτε να τα δείτε και στο blog μου.




 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 10:01 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1561 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 11:28 »
Ένα follow up:
Χτες, έτυχε και το δοκίμασα σε Subtank με την επισκευάσιμη κεφαλή. Καμία σχέση με την περιγραφή που γράφω πριν. Η κρέμα είναι άφαντη, και το κυρίαρχο στοιχείο είναι η βρώμη, ελάχιστα η φράουλα και άφθονη πίκρα. Θα έλεγα ότι μοιάζει με Quaker, αποξηραμένη φράουλα και κάτι πικρό, ένα καλό πρωινό δηλαδή, αλλά χωρίς το γάλα!

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1562 στις: Οκτωβρίου 06, 2015, 13:42 »
Ιδια εμπειρία έιχα και εγώ με το symmetry six σε καυφούν και 36mm σύρμα σε χαμηλά ohm (0.7~) .Γεύση βρώμης με φράουλα ,σαν μια κλασική μπάρα δημητριακών .

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1563 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 04:57 »
Διαθέσιμο πλέον κανονικά και το Symmetry Six
http://www.vapeland.gr/five-pawns-symmetry-six

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1564 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 18:56 »
το βραδυ δοκιμη...


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1565 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 20:11 »
Δοκίμασα σήμερα το symmetry six στη vapeland Αλίμου, αλλά στα πεταχτά γιατί δεν είχα αρκετό χρόνο στη διάθεση μου.
Νομίζω πως θα συμφωνήσω με τον Τρύφωνα ότι ίσως η κρέμα είναι λίγο πιο έντονη απ' ότι θα ηθελα, αλλά συνολικά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον υγρό και σίγουρα πολύ καλύτερο από το black flag fallen.
Επειδή είχα σχεδόν ξεμείνει από castle long, δεν με έπαιρνε να αγοράσω και symmetry six οπότε μάλλον την επόμενη φορά θα πάρω ένα μπουκάλι να το δοκιμάσω στον k4 και φυσικά στον dripper pro στον οποίο ατμίζω αποκλειστικά το cl. Έχω την αίσθηση ότι αν συνηθίσεις ένα υγρό σε ατμοποιητή με κεραμικό μετά δεν το απολαμβάνεις το ίδιο σε ατμοποιητή χωρίς κεραμικο.

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1566 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 16:49 »
παιδια το υγρο δεν λεει και πολλα.ειναι αρκετα μπερδεμένο αλλα πραγματικα μου βγαζει λες και κανω κερί.κριμα γιατι ξεμεινα απο grandmaster και αν το ηξερα θα επαιρνα εκεινο που το ευχαριστιεμαι κιολας.


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1567 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 16:52 »
Κερί???? :))  Καλό κι αυτό. Άβυσσος οι γευστικοί κάλυκες του καθένα μας. Από δευτέρα θα περάσω από κατάστημα να το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1568 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 15:41 »
Εγω το δοκιμασα στον Τασο e-smokers και πολυ ευχαριστως θα κερνουσα τον eviva μου ενα 30μελο 😃😃

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1569 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 17:02 »
 Δεν έχει πλέον το vapeland την αποκλειστική διάθεση των 5p?το είχα δει στο μπανερ ότι το χει και το e smokers

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1570 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 19:54 »
Νομίζω ότι το e-smokers και όποιος άλλος τα πουλάει στην Ελλάδα, προμηθεύεται από τη vapeland που είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1571 στις: Οκτωβρίου 12, 2015, 23:28 »
Vapeland και e-smokers ήταν ( ή εξακολουθούν να είναι και σήμερα) international retailers της Five Pawns στην Ελλάδα.
Δεν αποκλείεται βέβαια να έχει αλλάξει κάτι.
Για την ιστορία βέβαια να αναφερθεί ότι το e-smokers είχε προηγηθεί χρονικά στη διάθεση των συγκεκριμένων υγρών στην ελληνική αγορά.

Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1572 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 02:58 »
Καλησπέρα, Cruiser79 πάνω πάνω που μας περιγράφεις για τις γεύσεις που σου άφησε.. και σου άρεσε.. ποιον ατμοποιητη χρησιμοποίησες?

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1573 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 08:26 »
Οπως γραφει. "KF4 Tobecco Clone, Kanthal D 0.28mm, 2.5mm MC, 1.83Ω, Nakamitchi"   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1574 στις: Οκτωβρίου 13, 2015, 12:28 »
Η τελική ανάλυση έγινε όντως με τον κλώνο KF4 που έχω, πάντα όταν γράφω κάτι για ένα υγρό αναφέρω ατμοποιητή και στήσιμο.

Πριν όμως καταλήξω σε ατμοποιητή για την τελική δοκιμή, δοκιμάζω και σε άλλους. Για το Symmetry Six το δοκίμασα πρώτα σε Phenomenon, και από την πρώτη στιγμή είπα ότι "αυτό θέλει Kayfun".

Από ένα σημείο και μετά, και έχοντας αποκτήσει οικειότητα με τον/τους ατμποποιητή/ές σου, μπορείς να καταλάβεις ατμίζοντας ένα υγρό αν έτσι είναι ή αν τα στοιχεία ενός άλλου ατμοποιητή θα το κάνουν να σου δώσει μια εικόνα πιο κοντά σε αυτό που θέλει να σου προσφέρει ο κατασκευαστής...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291373 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 785 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 566031 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760522 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501864 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 392 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241317 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12816 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 196066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid