vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

390 επισκέπτες, 5 χρήστες
Harris, gstamatos, camber, Buliwyf, vsotos

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #105 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 20:53 »
Η δοκιμη εγινε με CE5 και BVC 1,8....


Kαπου εδω κρυβεται η αληθεια.. Οσο καλος κ εαν ειναι ενας τετοιος ατμοποιητης (στην κατηγορια του), δε μπορει να αποδωσει το κατι παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #106 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 21:05 »
και εγω σε ιαττυ το εκανα και ειχα την ιδια άποψη μην πω και χειρότερη...... :yes:

Αποσυνδεδεμένος DimDan

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #107 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 21:10 »
Παιδιά γούστα είναι αυτά.Εγώ το ατμίζώ όλη μέρα κάθε μέρα.Βρήκα το υγρό μου μετά απο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #108 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 21:12 »
ετσι οπως τα λες ειναι φιλε.....πχ το tribeca αλλη το εχουν θεο αλλη για τα σκουπιδια........

παντως το σιγουρο ειναι οτι ουτε τα halo ειναι για 21Ε ουτε αυτα εδω για 29Ε .....

Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #109 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 21:46 »
τα υγρά είναι καθαρά θέμα γούστου αλλά και ενός καλού ατμοποιητή.
πιστεύω ότι ποιοτικά υγρά όπως τα πέντε πιόνια πρέπει να χρησιμοποιούνται σε επισκευάσιμο άτμο και από όχι άπειρους και νέους χρήστες.
τι εννοώ..... χρησιμοποιώ συνήθως ιαττυ και έτυχε χθες να δοκιμάσω το grandmaster από φίλο που το άτμιζε σε ναυτίλο μίνι....
τι να πώ μέρα με την νύχτα....τρόμαξα να το αναγνωρίσω...
θεωρώ το grandmaster ως ένα από τα 3 καλύτερα υγρά ever που έχω δοκιμάσει στα 3 χρόνια που ατμίζω
από τα υπόλοιπα που επίσης έχω δοκιμάσει ξεχωρίζω το castle long reserve και όλα τα υπόλοιπα άσχετα αν σου αρέσουν η όχι
είναι υγρά ψαγμένα που αυτό που λένε στην περιγραφή είναι πραγματικά.




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #110 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 22:49 »
Σέβομαι τον ιαττυ από όσα έχω ακούσει τουλάχιστον καθώς μόνο μια φορά τον δοκίμασα. Αλλά γι αυτά τα υγρά, η έξτρα ένταση που δίνει, δεν κάνει. Μακριά από κεραμικό με απλά λόγια, όταν δοκιμάζετε αυτά τα υγρά. Τουλάχιστον εγώ εκεί έχω καταλήξει.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #111 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 23:06 »
ο ιαττυ ειναι μανουλα σε υγρα τετοιου τυπου δεν νομιζω οτι φταιει αυτος ετσι και αλλιως τα δοκιμασα και σε ιθακη και σε καυφουν με τα ιδια αποτελεσματα....και μαλιστα ξανα μετα απο ωρίμανση αλλα παλι τα ιδια.....

βασικα οταν λετε " ποιοτικά υγρά " αναφέρεσαι στην πολυπλοκότητα της γευσης που υποτίθεται οτι  εχουν και οχι στην ποιοτικά κατασκευής η οποια χωρις επίσημες αναλύσεις κανεις δεν μπορει να μου την εγγυηθεί....και βεβαια δεν υπαρχει κανεις εως τωρα ......(βεβαια εδω την χρησημοποησα και εγω την φραση " ποιοτικά υγρά "σε παλιο ποστ  ΚΑΚΟΣ)

Ποιοτικη εμφανιση και ποιοτικο promotion ναι εχουν και σε μεγαλο βαθμο για αυτο σκαμε 29Ε το μπουκαλι

ξεχασα να πω πως η δοκιμη γινοταν ταυτοχρονα απο τρια ατομα παλια στο χωρο και οι τρεις καταληξαμε σε αυτο που γραφω σε παλιο ποστ αλλα και στο πιο πανω....

 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 23:21 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #112 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 23:19 »
Οπως και να εχει,το Grandmaster ειναι απο τα ΩΡΑΙΑ ΜΗ καπνικα υγρα που ομως θα το ηθελα πιο περιπλοκο...Καταλαβαινω αμεσως την μπανανιτσα,το ιδιο και την καραμελα..Και μαλιστα αποδιδονται αυτες οι 2 γευσεις παρα πολυ σωστα..Δεν αναγνωριζω ομως το φυστικοβουτυρο οσο και αν προσπαθω...Δεν εχει υπαρξει ουτε στιγμη που να με εκανε να φωναξω... ΟΥΑΟΥ ΤΙ ΥΓΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???Και για να πω την αληθεια κατι τετοιο περιμενα απο αυτο το υγρο και ισως γιαυτο το κρινω λιγο αυστηρα..Και μιας και δεν εχω την τυχη να το ατμισω σε επισκευασιμο,το κρινω ατμιζοντας το στον ατμο μου..Αυτον εχω αυτη τη στιγμη οποτε και δεν με ενδιαφερει πως μπορει να ειναι σε αλλο ατμο..Στον δικο μου CE5 με 1,8 bvc του βαζω ενα 7/10... :) Ξανα λοιπον πισω σε Halo Prime15 και Tribeca :yes: ..Παρεπιπτοντως ευχαριστω τον φιλο Cruiser79 που με τα δικα του σχολια με εκανε να αγορασω και να δοκιμασω αυτο το υγρο και ελυσα την απορια μου... :bye:

Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #113 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 23:23 »
εγώ φίλε μου Μπάμπη όταν αναφέρομαι σε ποιοτικά υγρά βασικά εννοώ ότι τα συστατικά που λένε ότι περιέχουν τα γεύομαι
και η γεύση τους είναι πραγματική και όχι σε κάτι που μοιάζει με αυτή. Τώρα ως αναφορά τις αναλύσεις έχεις δίκιο αλλά για εμένα δεν ήταν ποτέ υποχρεωτική στην χρήση υγρών.
Για αυτόν τον λόγο προτιμώ να κάνω υγρά επώνυμα όχι με βάση το κόστος τους αλλά της νόστιμης γεύσης τους.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #114 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 23:43 »
θα συμφωνησω οτι  για να κρινουμε την ποιοτητα ο μονος τροπος που υπαρχει εως τωρα ειναι η γευση και η αίσθηση στο λαρυγγα(αυτο που λεμε οτι παει καλα κατω) αλλα δυστυχως δεν φτανει αυτο σε μενα για ενα υγρο...

και συγκεκριμενα σε αυτα εδω τα υγρα δεν πήρα αυτο που περιμενα για την τιμη που εχουν ,για αυτο και ισως ειμαι αυστηρως στην κριτικη μου λεγοντας οτι για 29Ε ειναι πολυ ακριβα για αυτο που δινουν....


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #115 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 09:07 »
Η λέξη ποιότητα, νομίζω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείται με πολύ προσοχή όταν μιλάμε για υγρά αναπλήρωσης καθώς δεν είναι κάτι το υποκειμενικό. Έχω κάνει ανάλογο σχόλιο εδώ γι αυτό και πρώτος θα πω ότι κακώς στις αρχές τουλάχιστον, χρησιμοποιούσα αυτό τον όρο αδόκιμα για να χαρακτηρίσω ένα υγρό που μου άρεσε.

Η τιμή αυτών εδω των υγρών, είναι υψηλή. Είναι πολύ υψηλή, ιδιαίτερα για τα Ελληνικά δεδομένα. Ακόμα και στην Αμερική που τα βρίσκεις με $27, δηλαδή €21,31 με τη σημερινή ισοτιμία, γκρινιάζουν για την τιμή. Προσωπικά, δεν θα συμφωνήσω με σχόλιο του Busardo (μην γκρινιάζετε για την τιμή, κανείς δεν σας υποχρεώνει να τα αγοράσετε) γιατί το θεωρώ προσπάθεια να τοποθετήσει τα υγρά στη σφαίρα του μυθικά καλού, ακριβού και αποκλειστικού. Θα συμφωνήσω όμως στο ότι ο συνδυασμός promotion, συσκευασίας, τιμής και χαμηλής ποσότητας παραγωγής σε κάνουν να περιμένεις ότι θα βρεις το Άγιο Δισκοπότηρο και ότι μετά την πρώτη τζούρα θα βρεθείς στην κορυφή του Σινά, ακτινοβολώντας ενώ Χερουβείμ θα τραγουδάνε παραδίπλα. Λίγο(!!!) υπερβολικός, το ξέρω αλλά αυτές τις προσδοκίες δημιουργούν.

Δεν θα κάτσω να μιλήσω συγκεκριμένα για το Grandmaster, ότι είχα να πω το έγραψα στην παρουσίασή μου. Και πλέον, η τακτική μου είναι να προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. Οκ, το Grandmaster πέρα από το πόσο αντικειμενικός είμαι, τυχαίνει να μου αρέσει κιόλας. Το χρησιμοποίησα και ως παράδειγμα εδώ καθώς είναι πρόσφατη η εμπειρία μου.

Τώρα, το κατά πόσον η τιμή τους δεν συνάδει με αυτό που προσφέρουν, είναι σίγουρα προσωπική άποψη του καθενός ανάλογα με το πως αντιλαμβάνεται τη γεύση και τι είναι διατεθιμένος να πληρώσει γι αυτήν. Το διατεθιμένος, δεν σημαίνει "σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεται", προς Θεού, αλλά στο αν εκτιμά ότι του αρέσει αρκετά για να πληρώσει αυτά τα χρήματα. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα δοκιμάσουν κάποιο υγρό της εταιρείας (το περιορίζω στα πιο δημοφιλή, και όχι στα "παράξενα" της Mixology) από τις κορυφαίες επιλογές και θα πουν "αυτή η αηδία κοστίζει €29?". Και θα το πουν γιατί έτσι το αισθάνονται, όχι γιατί δεν μπορούν να το αγοράσουν.

Προσωπικά αγοράζω ένα μπουκάλι από το υγρό της εταιρείας που μου αρέσει και μου κρατάει κοντά ένα μήνα. Και την οικονομική δυνατότητα να είχα να αγοράσω ένα την ημέρα, δεν θα το έκανα για να μην μπουκώσω. Οπότε, ένα δύο ml τη μέρα για να σπάσει η σκέτη βάση. Και ευτυχώς που υπάρχει το μπούκωμα δηλαδή γιατί με τα 8-10 ml τη μέρα που ατμίζω, θα καταστρεφόμουν οικονομικά!!!

Όσον αφορά το κατά πόσο ο ΙΑΤΤΥ είναι μανούλα: Από ΙΑΤΤΥ είχα την χαρά να δοκιμάσω μόνο μια φορά, το mini του chriscorfu88 με το After-8 smoke μέσα. Φυσικά και δεν έχω άποψη καθώς από ότι μου είπε και ο Χρήστος, τείνει να αναδεικνύει τη γλυκάδα των υγρών και δεν τα πάει και πολύ καλά με καπνικά. Ακριβώς όμως γι αυτό το λόγο προσωπικά δεν θα το επέλεγα για χρήση Grandmaster. Η μπανάνα και το φυστίκι πρέπει να βρίσκονται σε ισορροπία και ένας ατμοποιητής που απογειώνει τις γλυκές γεύσεις, νομίζω ότι δεν θα το κολάκευε. Μου κάνει εντύπωση πάντως που το υγρό δεν απέδωσε καλά σε Kayfun. Δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση για στησίματα, καθώς είμαι ο πλέον "νέους" στους επισκευάσιμους, αλλά θα πω ότι τα ψηλά βατ, τα γρήγορα αρπάγματα και τα double twisted σύρματα, το "ματώνουν" το υγρό.

Είναι πολύ πιθανόν επίσης, να έγραψα όλο αυτό το ποστ τσάμπα και τα υγρά αυτά απλά να μην σου ταιριάζουν!!!

Καλημέρα σας!

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #116 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 23:16 »
θα συμφωνήσω σε ολα μαζι σου αλλα επειδη αναφερθηκες στην φραση μου "ο ιαττυ ειναι μανουλα σε υγρα τετοιου τυπου" θα σου πω οτι εννοούσα στις γεύσεις που περιεχει το υγρο αυτο και οχι στο καπνικο χαρακτηρα που εχει....δηλαδη ενω ο συγκεκριμενος ατμο βγαζει δυνατα αυτα τα αρωματα εγω δεν καταφερα να τα παρω......εστω κσι σε δυσαναλογια

Και απο οτι ειδα ο φιλος chriscorfu88 σε αυτο το ατμο το βαζει......
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2014, 00:18 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #117 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 23:32 »
Caramel cream by COV  :respect: :respect: .......τελος οφ τοπιτς  :tongue_2:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #118 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 23:37 »
αρε κωστα αν σε κοψουμε καραμελα θα τρεξεις και οχι αιμα..... :))

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #119 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 23:49 »
Κοιτα Μπαμπη........
καλο το Grandmaster αλλα εχει γινει πολυ ''ντορος'' αδερφε...
πιστευω οτι υπαρχουν.....και εχω ατμισει....πολυ καλυτερα υγρα.. :yes:
στα 4 χρονια που ειμαι ατμιστης....γιατι πολυ μεγαλο ρολο παιζει
και το πως προωθεις ενα προιον. 8)

Αποψη μου βεβαια.  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324511 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296167 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155957 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as