vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Τα υπάρχοντα δεδομένα λένε  για κατι  1+1 εταιρείες με βεβαιώσεις.

Κλίκες ,ξεκλικες  , αυτη ειναι η μεχρι τούδε  πραγματικοτα .
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2014, 04:13 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
@vamaxin: Δεν είναι ανάγκη να προσωποποιούμε τις συζητήσεις και να αφήνουμε υπονοούμενα.

@ APOSTOLOS KAL Είναι μια παροιμία που λέει "Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε". Το δεύτερο ενδεχόμενο δεν φαίνεται να σου πέρασε από το μυαλό. Γενικά βλέπω μια αμυντική στάση στα μηνύματά σου που μετατρέπεται σε επιθετική, ίσως με το σκεφτικό "η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση". Αρπάζεσαι πολύ εύκολα. Το ίδιο κι άλλα κάνα δυο σχετικά νέα μέλη του φόρουμ τα οποία μάλλον δεν έχουν συλλάβει τη φιλοσοφία των συζητήσεων εδώ.

Δε βρισκόμαστε εδώ για να κάνουμε κοκορομαχίες.
Ξαναλέω αυτό που έχω πει χιλιάδες φορές: Καθένας μιλάει με τα επιχειρήματά του. Άλλοι θα συμφωνήσουν άλλοι θα διαφωνήσουν και οι αναγνώστες μπορούν μόνοι να βγάλουν τα συμπεράσματά τους μόνοι τους.
Στο κάτω κάτω αν θέλετε να συνεχίσετε κάτι εκτός θέματος, υπάρχουν και τα ΠΜ.


----------

Σχετικά με το παραπάνω μήνυμά σου τώρα: Το ότι συνεχίζαμε να καπνίζουμε ενώ βλέπαμε και στο εξωτερικό του πακέτου τις προειδοποιήσεις, το κάναμε λόγω εθισμού. Όταν αντικαταστήσαμε το κάπνισμα με το άτμισμα, το κάναμε ακριβώς για να ικανοποιήσουμε τον εθισμό μας με τις δυνατόν λιγότερες επιπτώσεις. Αν για το κάθε πρόβλημα που παρουσιάζεται στο η.τ. είχαμε το σκεπτικό που ανέφερες και δεν υπήρχε η παραμικρή διαμαρτυρία, θα κατέληγε τελικά το η.τ. να είναι το ίδιο βλαβερό με το κ.τ., ίσως και χειρότερο. Γι' αυτό υπάρχουν αυτές οι απαιτήσεις για τη μικρότερη δυνατή επιβάρυνση στην υγεία μας.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Κύριε διαχιριστα η φιλοσοφία ποια είναι δλδ αφού δεν έχω καταλάβει, να λέμε ναι  σε όλα  γιατί είμαστε νέοι η να αφήνουμε το καθένα να μας προσβάλει λέγοντας μας  άσχετους και πως πρέπει να διαγράφονται οι άσχετοι από το φόρουμ γιατί η διαφορετική άποψη ενοχλεί? Έγινε και αυτό αλλά εκεί δεν είδα καμία παρέμβαση από τη διαχείριση .Αντιθέτως η διαχείριση έδωσε και μπράβο
 και για πια επίθεση λέτε απλά απάντηση δίνω στις επιθεσης


Σύμφωνο απόλυτα σε όσα λες να φωνάξουμε, αλλά αν ατμισουμε ένα υγρό για λίγες μέρες παραπάνω μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα δε νομίζω πως θα πάμε στο νοσοκομείο . θέλω να πω πως είναι υπερβολή να σταματάμε τα πάντα για να περιμένουμε απλά κάποια αποτελέσματα.Υπερβολή για εμένα πάντα ,άποψη μου , δεν πίεσα κανέναν να ατμιση εάν δεν το επιθυμεί
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2014, 01:16 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απόστολε, το "απλά κάποια αποτελέσματα" το λέμε και εσύ και εγώ διότι είμαστε σχεδόν σίγουροι όλοι ότι θα δείξουν ότι το ΗΤ είναι απλά λιγότερο βλαβερό από το ΚΤ.
Αυτή τη σιγουριά τη χρωστάμε στους λίγους, που 4/5 +++ χρόνια πριν έγιναν τα αληθινά πειραματόζωα. Αυτοί ήταν οι πρώτοι μάρτυρες για τη βελτίωση της υγείας. Αν δεν υπήρχαν αυτοί και διαβάζαμε για διακετύλια και λοιπά τέρατα του ατμού σήμερα θα περιμέναμε να διαβάσουμε από τις φυλλάδες τις εξελίξεις και να καταδικάσουμε το ΗΤ με το πρώτο "ρεπορτάζ" της Σούλας-Μπούλας που ανάθεμα κι αν πέρασε ποτέ έξω από μαγαζί με ΗΤ ή είδε ατμιστή και δεν τον πέρασε για οργανοπαίκτη παραδοσιακής μουσικής, στηριζόμενη βάζοντας και links από "αξιόπιστες επιστημονικές μελέτες".
Ούτε στα 3 χρόνια χρήσης του ΚΤ είχα ποναλάκια στο στήθος και εφιάλτες στον ύπνο. Μπορεί κιόλας - δεν θυμάμαι- η φωνή του ιπτάμενου κόσμου της νιότης να μου ψιθύριζε: "σιγά μη συμβεί κάτι ΣΕ ΣΕΝΑ"

Προσωπικά, ατμίζω τις γεύσεις μου (αρωματάκιας με διπλάσια περιεκτικότητα από την συνιστώμενη δόση) και νοιώθω πολλα-πολλαπλάσια πιο ασφαλής (σε σχέση με το ΚΤ, πάντα), όμως δεν μπορώ να επιβάλλω αυτή τη σιγουριά μου στους άλλους γιατί δεν μπορώ να το αποδείξω - ακόμα.
Ξέρεις ότι χρησιμοποιώ νερό για το σίδερο αντί για wfi εδώ και 3 χρόνια, αλλά δεν μπορώ να το συστήσω.

Τέλος πάντων, μια χαρά είμαι και έτσι νομίζω πως θα εξελιχθεί.
Όμως το "νομίζω" από το "έτσι είναι συνατμιστές, διότι..." απέχουν, χρονικά έστω.
Δεν νομίζω ότι θα κάτσει κάτι στραβό, αλλά απλά "δεν το νομίζω".

Με τις πρώτες μαρτυρίες πορευόμαστε, με τα πρώτα αληθινά πειραματόζωα-πρωτο-ατμιστές προχωράμε και έχουμε όλα τα πιο εξελιγμένα μηχανικο-ηλεκτρονικά μέσα στη διάθεσή μας.
Ε, καιρός να εξελιχθούν και τα υγρά.

Όσο γι αυτούς που μαύρισε το κάρμα τους επειδή μια ύποπτη ουσία ανιχνεύθηκε:
Τα μαθηματικά της Φύσης δεν θα τα καταλάβουμε ποτέ, αλλά την έννοια του μικρού και του μεγάλου αριθμού την έχουμε.
Το σωσίβιο μπορεί να μην είναι τέλειο, αλλά είναι όχι μόνο το πιο αξιόπιστο, αλλά και το μοναδικό σωσίβιο, έστω και χωρίς την Carmen Helectra  :tongue_smilie:
Μην ξεχνάμε ότι το νήμα περιέχει στον τίτλο και τη λέξη "αξιολόγηση".
Μπορούμε να διορθώσουμε κάτι στραβό, γι αυτό είμαστε όλοι εδώ  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2014, 02:24 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε Απόστολε, για να μπορέσεις να έχεις μια διαφορετική άποψη, πρέπει πρώτα να την διαμορφώσεις. Και για να το κάνεις αυτό, πρέπει να ψάξεις πρώτα κάποια πράγματα ώστε να μπορέσεις να την εκθέσεις και να την τεκμηριώσεις ανάλογα. Το να διαφωνείς με όλα χωρίς να μπορέσεις να τεκμηριώσεις το γιατί, είναι δικαίωμά σου, ταυτόχρονα όμως είναι και των υπόλοιπων δικαίωμα να μην δίνουν βάση στα λεγόμενά σου. Κοίταξέ το λίγο το θέμα με ηρεμία, και μετά ίσως μπορέσεις να καταλάβεις τι προσπαθώ να σου πω. Συγγνώμη, όχι "ίσως", σίγουρα. Το να προσπαθείς να πείσεις ψαγμένους ατμιστές τριών ετών ότι έχουν άδικο, χωρίς δεδομένα και με απλά επιθετικά ποστ, είναι σαν να παίρνεις φόρα και να χτυπάς τον τοίχο. Το ίδιο συμβαίνει και όταν οι δημοσιεύσεις σου έχουν το ύφος "οφείλετε να με πείσετε".

Ζητώ την κατανόηση συνδιαχειριστών για το off topic όπως και των υπόλοιπων αναγνωστών που τους κάνω να διαβάσουν ένα σεντόνι συστάσεις σε άσχετο νήμα, αλλά αν αυτό χρειάζεται ώστε να καταλάβει ένα μέλος τι και πως γίνεται σε αυτό το φόρουμ, ας ρισκάρω την αποδοχή μομφής.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς φίλε μου το είπες και μόνο σου δε μπορώ να πάρω σοβαρά τους έμπειρους ατμιστες που εσύ αναφέρεσαι όταν αυτοί οι έμπειροι ατμιστες δεν δίνουν κανένα επιχείρημα για να πείσουν κάποιον άσχετο ας πούμε όπως εγώ για το ότι είναι όπως τα λένε.. δεν λέω τπτ άλλο σταματάω εδώ γιατί δεν εχει νόημα να πω κάτι άλλο, εγώ σαν άπειρος μπορώ να δώσω πολλά παραδείγματα για την αξιοπιστία τον απόψεων σχετικά με την εμπειρία τους και κατά πόσο είναι αντικειμενικοί αλλά όπως είπες νέος, ποιος να σε πάρει στα σοβαρά… φτάνει που ακούγονται οι έμπειροι και είναι αξιόπιστοι . δε χρειάζεται όμως να είσαι παλιός για να καταλάβεις προς τα πού κυλάει το ποτάμι μια πάνω μια κάτω


Έγραψα απλά την άποψη μου και ξέφυγε εντελώς το θέμα … συγνώμη από μέρος μου ας διαγράφουνε τα οφφ σχόλια
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2014, 02:02 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αμ'επος, αμ'εργον λοιπόν...

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Από σήμερα και η Enjoy e-Smoke με τις αναλύσεις τους για τα υγρά Ligua.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22610.msg749555.html#msg749555

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ιδού και η δημοσίευση της έρευνας του Δρ. Φαρσαλινού:

Evaluation of electronic cigarette liquids and aerosol for the presence of selected inhalation toxins

Στο λινκ είναι η περίληψη: το πλήρες κείμενο διατείθεται από το περιοδικό επί πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Η atmos lab θα ανακοινώσει αποτελέσματα ερευνών για διακετύλιο;
« Απάντηση #624 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2014, 00:06 »
Η atmos lab θα ανακοινώσει αποτελέσματα ερευνών για διακετύλιο ή να τα πετάξουμε τα αρωματάκια; Έχει περάσει αρκετός καιρός από όταν ξέσπασε το θέμα και ακόμα τίποτα..Και η σιωπή μόνο αρνητικές σκέψεις προκαλεί.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Επικοινώνησες μαζί τους;

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
στο facebook είπαν αναμονή για το εργαστήριο δε μας ξεχασαν... :hmmm:




Για μαγείρεμα μου πάει η δουλειά και ας γίνομαι κακοήθης :D

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Τοσα αναμονη για δηλωσεις-αναγγελιες ''περιεχομενων'' στα υγρα τους βαραει στα νευρα.Τσαμπα τοσα μνμ, τοσο σε ελληνικες οσο και σε ξενες εταιρειες,ολες θα θα και ανακοινωση καμμια :angry_orange:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 20:52 από EΡΕΒΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
οντως πολυ αναμονη..... :wall:
πρωτα ερθει το iphone 6 κ μετα θα μαθουμε.... :eleos:

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Το Βουτυρικό οξύ είναι ασφαλές?γνωρίζει κάποιος και συγκεκριμένα ο κ. Φαρσαλινός  :hmmm:




Επίσης Ακεταλδεΰδη και φορμαλδεΰδη  που μερικοί προσθέτους προς ανίχνευση στις αναλύσεις έχουν σχέση με το διακετύλιο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4297 352272 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:06
από Barbapaidi
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 52 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 51 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 587400 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796065 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 6794 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 311475 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6120 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11384 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 882 189982 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 31, 2024, 12:19
από zamploutos
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12615 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711
Lost Vape Centaurus P200 [Ηλεκτρονικά mods] 1 2121 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 19, 2024, 22:12
από Tem