vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

216 επισκέπτες, 8 χρήστες
Mantis039, infernity, Jorge, nikpoth, tibolaso, Buliwyf, camber, manoslykos

Twitter

ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ

Αποσυνδεδεμένος kwstaspan

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Ρεμπέτικο Φόρουμ
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:08 »
Η γυναίκα μου είναι νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο. Ο διευθυντής της παθολογικής κλινικής που εργάζεται το ατμίζει περίπου τρία χρόνια. Πιστεύει ότι είναι σαφώς λιγότερο επιβλαβές από το κτ.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:12 »
Και σε εμένα πνευμονολόγος με ρώτησε ποτε σταμάτησα το κάπνισμα και ειπα
-περίπου πριν απο 2 χρόνια αλλά ατμίζω
-και μου ειπε καμία σχέση


οπότε εγραψε σταματησε το καπνισμα πριν 2 χρόνια

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:19 »
Ε το γιατρό...
Εδω μου εχει πει οδοντίατρος οτι το η.τ. κιτρινίζει τα δόντια χαχα δεν ξανά πάτησα εκεί ποτέ :P

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:25 »
Μηπως ο εν λογω γιατρος καπνιζει; Γιατι τετοια "στουκας" μονο απο παθιασμενους καπνιστες εχω ακουσει.


Κοινως, μπαρουφες! Πιο κοινως, να 'χαμε να λεγαμε! Και ακομα πιο κοινως, τα δοκιμασες και τα δυο οποτε κανε αυτο που πιστευεις απο προσωπικη εμπειρια οτι σου κανει το λιγοτερο κακο, αν φυσικα δεν μπορεις να το κοψεις τελειως!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:26 »
Ο καλός γιατρός που μίλησε για επικαθίσεις νικοτίνης στα αγγεία, μπορει να μας υποδείξει τις συγκριτικές μελέτες και τις ιατρικές έρευνες που έγιναν πάνω στο θέμα;
Εχει διαβάσει τις έρευνες του Dr.Φαρσαλινού;


Γιατρός δεν είμαι, αλλά είναι γνώση του σχολείου ότι οι επικαθίσεις στα αγγειακά και αρτηριακά τοιχώματα προκαλούνται από την αθηρωματική πλάκα, που με τη σειρά της δημιουργείται αρχικά από τη χοληστερόλη. Ο ασθενής οδηγείται σταδιακά στην αρτηριοσκλήρωση και το "φράξιμο" των αρτηριών. Ασθενείς με παχυσαρκία, διαβήτη, καρδιοπάθειες ανήκουν σε υψηλού κινδύνου ομάδες. Η νικοτινη είναι αγγειοσυσταλτικό. η λήψη της προκαλεί προσωρινή συστολή (στένεμα) των αγγείων. Αυτονόητο είναι λοιπον, ότι ενώ η αγγειοσυσταλτική δράση της νικοτίνης δεν ενοχλεί υγιείς ανθρώπους, ασθενείς με αρτηριοσκλήρωση έχουν σοβαρές αντενδείξεις για την πρόσληψή της, ανεξαρτήτως μεθόδου προσληψης. Αν δεν κάνω λάθος όμως, είναι ακόμη πιο επικίνδυνο για ασθενείς με αρτηριοσκλήρωση να προσλάβουν πέραν της νικοτίνης, πίσσα, μονοξείδιο του άνθρακα και άλλα στοιχεία καύσης. To μονοξείδιο του άνθρακα δεσμεύει αιμοσφαιρίνη που χρειάζεται για τη μεταφορά του οξυγόνου, μειώνοντας την οξυγόνωση. Με ποια λογική, η πρόσληψη σκέτης νικοτίνης είναι πιο βλαβερή από το συνδυασμό νικοτίνης και μονοξειδίου του άνθρακα; Μπορεί να μας απαντήσει ο γιατρός που απείλησε να σπάσει το η.τ. του συνατμιστή;

Αποσυνδεδεμένος kwstaspan

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Ρεμπέτικο Φόρουμ
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:31 »
Εχει διαβάσει τις έρευνες του Dr.Φαρσαλινού;
Ο κος Φαρσαλινός τώρα ζωντανά σε ραδιοφωνική εκπομπή.


http://www.e-radio.gr/player/player.asp?sid=501




"κυκλοφορούν διάφορα περί υγρών στον πνεύμονα κα.....Αυτά είναι ανέκδοτα" ;D

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:38 »
και η νικοτίνη που εμπεριέχεται στα αυτοκόλλητα και στις τσίχλες νικοτίνης σε τη μορφή τη παίρνει ο οργανισμός?
Αυτό θα έπρεπε να ερωτηθεί ο αφελής γιατρός

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:39 »
Νομίζω ότι όντως η νικοτίνη τουλάχιστον είναι επιβαρυντικός παράγοντας για τις διάφορες στενώσεις των αρτηριών, κάτι που είναι από τις πλέον σημαντικές επιβαρύνσεις του Κ.Τ. στον οργανισμό μας. Όμως, μην ξεχνάμε και ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ που περιλαμβάνει το Κ.Τ..
Αυτό από μόνο του είναι ένας καλός λόγος για να νομίζω ότι δεν υπάρχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ που να ΠΙΣΤΕΥΕΙ ύστερα από αποδείξεις ή έστω και αποχρώσες ενδείξεις, ότι το Κ.Τ είναι λιγότερο 'αθώο' από το ηλεκτρονικό για τον οργανισμό μας, εκτός βέβαια και πρόκειται για κάποιον με ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ή και προσπάθεια άμυνας απέναντι σε αυτό, λόγω της δικιάς του συνήθειας.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:40 »
Άλλα ειπε ο Φαρσαλινός πριν λίγο για την νικοτίνη


έβαλε κάποια πράγματα στην θέση τους απλά και κατανοητά



Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:40 »
ο κος Φαρσαλινός απάντησε ξεκάθαρα πάντως.. "η νικοτίνη δεν έχει σκοτώσει κανέναν και έχει μικρή επίδραση στα καρδιαγγειακά νοσήματα"

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 14:38 »
Φίλε μου και συνατμιστή billishere με κάθε συμπάθειο,

όταν μου διαπιστώθηκε φραγή στους μικρούς αεραγωγούς των πνευμόνων (λίγα βήματα πριν το ΧΑΠ), έκλεισα ραντεβού στον Ευγαγελισμό στο Ιατρείο διακοπής καπνίσματος.

Επειδή όμως η διαδικασία του καπνίσματος πάντα μου άρεσε (φύσα ρούφα τράβα τόνε  :D ), παράλληλα επισκέφτηκα το πρώτο κατάστημα ατμιστικών ειδών που βρήκα στο δρόμο μου, με κάθε επιφύλαξη , εξυπακούεται!

Όταν έφτασε η ώρα του ραντεβού στο Ιατρείο καπνίσματος, στη συζήτηση με τον Πνευμονολόγο, του παρουσίασα το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου. Κάναμε εκτενή συζήτηση πέραν της μίας ώρας και σε καμία περίπτωση δεν μου ανέφερε τις αντιεπιστημονικές μπαρούφες που είπε ο τάδε γιατρός στο φίλο σου.

Μου είπε φυσικά πως καλό θα ήταν το η.τ. να το δώ ως προσωρινό υποκατάστατο του κανονικού τσιγάρου και θα γλυτώσω από τη ΧΑΠ, αποφεύγοντας πίσες κλπ, καθώς και πλέον των 4.000 καρκινογόνων ουσιών επιστημονικά διαπιστωμένα.

Απεναντίας με τον αλμπάνη ντόκτορα με συγχάρηκε για την απόφασή μου να μπώ στο κόσμο του ατμίσματος διακόπτοντας το τσιγάρο.

Φυσικά τον ρώτησα και για τη νικοτίνη... Μου πρότεινε σταδιακή μείωσή της, πράγμα που έκανα (ξεκίνησα στις 28 Ιουλίου με 18άρα  και σήμερα είμαι στην 5άρα). Μου επισήμανε πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος από αυτήν μέσω του η.τ., αν και είναι εθιστική.

Έλαβα μέρος και στην έρευνα του δρ. Φαρσαλινού για την απορρόφηση της νικοτίνης στο αίμα. Και ο Φαρσαλινός δεν συμμερίστηκε τέτοιες ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ και άλλες πολλές που ακούμε από τον κάθε τυχάρπαστο (αύξηση σακχάρου, παχυσαρκίες, επικαθήσεις  :eyesplash: υγρής νικοτίνης και συγκεντρώσεις υδρατμών στα πνευμόνια :wall: κλπ κλπ).

Όλα αυτά είναι επιεικώς μπούρδες από τυχάρπαστους μπουρδολόγους.

Ακούγοντας και διαβάζοντας τέτοιες ηλιθιότητες γμτ, τείνω να γίνω φανατικός οπαδός του η.τ. :)





 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 14:47 »
Αν μας έλεγε ο γιατρός σε ποια έρευνα βασίζονται οι συμβουλές του, να το συζητούσαμε. Αλλιώς είναι λόγια του αέρα.
Από την άλλη υπάρχει μια έρευνα που αποδεικνύει ακριβώς το αντίθετο. Διαβάστε την εδώ:
Η εισπνοή νικοτίνης δεν έχει επιπτώσεις στην υγεία (έρευνα)

Αποσυνδεδεμένος billishere

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 16:10 »
Δεν διαφωνω καθολου με τις απαντησεις σας ισα ισα ... στο κατω κατω και μονο να το δεις απο την βελτιωση που ζει καποιος που εκοψε το τσιγαρο και το γυρισε στο ατμισμα τοτε ολα ειναι υπερ του η/τ.
Παντως εγω λεω πλεον να δοκιμασω να ελλατωσω σιγα σιγα την νικοτινη στα υγρα που φτιαχνω μηπως καταφερω να σταματησω πλεον την οποια εξαρτηση απο την νικοτινη. Δε ξερω αν εχει δοκιμασει κανενας το υγρο με καφεινη του φανστορ μηπως βοηθαει στην πιο γρηγορη απεξαρτηση απο τα νικοτινουχα.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 16:25 »
Δεν είμαι γιατρός αλλά μηχανικός, δηλαδή θεωρώ τον εαυτό μου (σχεδόν) επιστήμονα που νομιμοποιείται να κάνει την εξής απλή ερώτηση:


Υπάρχουν δύο είδη νικοτίνης? Από την στιγμή που η νικοτίνη μπαίνει στο αίμα, διαλυεται σε αυτό και κυκλοφορεί στα αγγεία τι σημασία έχει πως ήταν πριν φτάσει εκεί?? Θα μας τρελάνουν τελείως δηλαδή.....

Απ: ΥΓΡΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 16:48 »
ο κος Φαρσαλινός απάντησε ξεκάθαρα πάντως.. "η νικοτίνη δεν έχει σκοτώσει κανέναν και έχει μικρή επίδραση στα καρδιαγγειακά νοσήματα"
Και οχι μόνο αυτό. Ας γκουγκλαρει οποιος ενδιαφερεται "νικοτινη αλτσχαιμερ" και "καφεινη αλτσχαιμερ" και ας βγάλει μόνος του συμπεράσμα για το πόσο καλό είναι να διακόπτουμε τελείως την χρήση όλων των διεργερτικών ουσιών χώρις λόγο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem