vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kanger Aerotank

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 27, 2014, 12:17 »
Υπάρχουν ατμιστές που κάνουν μόνο 2 ml? :o :o (οκ πλάκα κάνω :D ). Όντως ατμίζω 5-6 ml ημερησίως και το υγρό που χρησιμοποιώ στον συγκεκριμένο είναι το bebeca 12 άρι.

Στο μήνυμα λέω το εξής: αν ισχύει ο (υπογραμμισμένος) κανόνας Οσο χαμηλοτερη η τιμη της αντιστασης, τοσο υψηλοτερα τα watt, τότε σε ένα ρυθμιζόμενο μοντ θα πρέπει να προτιμούμε αντιστάσεις μικρότερες (1,5Ωμ) για περισσότερο ντουμάνι και χτύπημα, όπως σωστά λες κι όχι μεγάλες (των 2 Ωμ) που ανέφερες. Σε φιξ μπαταρίες (3,7V) λογικά θα έπρεπε να προτιμούμε τις μεγάλες αντιστάσεις. Αυτό λέω, αλλά επειδή δεν το κατέχω και πολύ, ίσως κάνω λάθος  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 27, 2014, 12:40 »
Το bebeca δε θεωρειται "δυσκολο" υγρο για τις αντιστασεις, αλλα τον ενοχο τον βρηκαμε.
Με 5-6ml καταναλωση δε μπορεις να περιμενεις μια αντισταση να σου κρατησει πανω απο 4-5 μερες.
Αν θεωρεις υπερβολικο το κοστος συντηρησης του ατμοποιητη, σκεψου την αγορα ενος επισκευασιμου. ;)

Για το θεμα των watt. Σε σταθερη ταση η ισχυς ειναι αντιστροφως αναλογη της αντιστασης, δηλαδη οσο μικραινει η τιμη τις αντιστασης τοσο αυξανονται τα watt.
Αυτο δεν εχει σχεση με το η.τ. ειναι νομος (Ρ=V2/R).
Σε mod ρυθμιζομενης τασης/ισχυος δε σε νοιαζει η τιμη τις αντιστασης (αρκει να μην ειναι παρα πολυ χαμηλη και πιασεις το amper limit της συσκευης/μπαταριας),
αρα μπορεις να δουλευεις οποια αντισταση θες μιας και με τη ρυθμιση θα πιασεις τα watt που επιθυμεις.
Ο λογος που προτεινα τη μεγαλυτερη αντισταση ειναι γιατι θα εχεις μεγαλυτερη επιφανεια συρματος, αρα καλυτερη και ομαλοτερη ατμοποιηση.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 27, 2014, 14:57 »
.......Μαυρίζουν τα φυτίλια και σκουραίνει το υγρό.............

Η αλήθεια είναι ότι αυτό συμβαίνει και με τους δύο τύπους κεφαλών. Και μπορώ να πώ ότι συμβαίνει ανεξάρτητα από το υγρό που χρησιμοποιούμε.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι με άλλους ατμοποιητές (πχ Aspire BDC) το φαινόμενο είναι λιγότερο έντονο.  Μια λύση είναι το συχνό πλύσιμο της φιτιλοαντίστασης ώστε να απομακρύνονται τα κατάλοιπα που συσσωρεύονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2014, 15:14 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 01, 2014, 12:07 »
Σήμερα έχω απηυδήσει :-\ Έπλεινα το γυάλινο τανκ κι άλλαξα κεφαλή, αλλά από τότε έχει φοβερές διαρροές! Προφανώς κάτι έγινε λάθος αλλά τί; Το ξεβίδωσα και το βίδωσα 10 φορές αλλά τίποτα :dontknow: Παρότι τσέκαρα τα πάντα και φαίνονται όλα έντάξει, συνεχίζει να βγάζει υγρό κι από πάνω (πιπάκι) κι από κάτω (δαχτυλίδι ρύθμισης). Ρουφάω και μου 'ρχεται το υγρό στο στόμα. Το αφήνω κάτω και κάνει κηλίδες. HELP!

ΥΓ: υπάρχει περίπτωση να έπεσα σε ελαττωματική κεφαλή ατμοποιητή;

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 01, 2014, 12:40 »
Μήπως τον παραγεμίζεις και ξεχειλίζει??? Όπως επίσης κοίτα και τα οριγκάκια του μήπως καταλάθος έχει φαγωθεί κανένα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος td

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 01, 2014, 13:57 »
Τσέκαρε τα ορινγκάκια σου, την έχω πατήσει πολλές φορές μετά από πλύσιμο ατμοποιητή, τα σκουπίζεις και κάποιο από αυτά βγαίνει από τη θέση του, λόγω χρώματος και μικρού μεγέθους δεν τα βλέπεις τα άτιμα

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 04, 2014, 11:04 »
Τί είναι πάλι τα οριγκάκια ρε παιδιά; :confused1: Να ξέρω για άλλη φορά.

Σε κάθε περίπτωση, άλλαξα κεφαλή κι όλα καλά! Προφανώς είχε πρόβλημα η προηγούμενη :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 04, 2014, 11:15 »
Τα οριγκακια είναι αυτά τα πλαστικά ροδελάκια που υπάρχουν ανάμεσα στο γυαλί και στο σώμα του ατμοποιητή και στο driptip στην βάση του και βοηθάνε στην στεγανοποίηση  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 04, 2014, 11:44 »
Και η κανονική τους ονομασία είναι o-rings αν θέλεις να το ψάξεις :)

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 04, 2014, 12:32 »
αααααααα οι λαστιχένιες τσιμούχες δηλαδή  :eyesplash: τις άτιμες  :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 04, 2014, 14:17 »
ακριβώς αυτό είναι τα "ορινγκάκια"

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 14, 2014, 10:12 »
 Γεια σας. Έχω τον Αerotang εδώ και ένα μήνα (τον αγόρασα από διάσημο κατάστημα στην Αθήνα) και θέλω να ρωτήσω τρία πράγματα.
1) Παρόλο που το κουτάκι της συσκευασίας έγραφε Kanger Aerotang, στον ίδιο τον ατμοποιητή έχει χαραγμένο επάνω του το λογότυπο jiksu. Έψαξα λίγο και βρήκα οτι είναι μια εταιρεία η.τ. στην Ολλανδία. Ξέρει κανείς τι παίζει; Να ανησυχώ; Έκανα το scratch test της συσκευασίας στο site της Kanger και δεν με οδηγεί πουθενά (λέει οτι δεν μπορεί να συνδεθεί).
2) Ο δικός μου Αerotang έχει «ορινγκάκι» στεγανοποίησης του γυαλιού μόνο στο πάνω κομμάτι του. Το γυαλί το βιδώνω στο κάτω κομμάτι χωρίς «ορινγκάκι». Παρόλα αυτά δεν έχω διαρροές. Με τον δικό σας τι γίνεται; Δυο μικρά ανταλλακτικά «ορινγκάκια» που έχει στη συσκευασία είναι για το drip tip; Μου φαίνονται πολύ μικρά για να στεγανοποιούν το γυαλί.
3) Το Air Flow το πλένουμε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 14, 2014, 23:24 »
 :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Κανονικά είναι aerotank κι όχι aerotang!
Κι επάνω έχει χαραγμένο το λογότυπο της kanger!
 :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Τώρα αν ο δικός σου γράφει aerotang και το λογότυπο που λες....
Από ποιό μαγαζί τον πήρες; Δεν κάνεις καμιά ερώτηση;  :dontknow:
Ύποπτο μου ακούγεται.....
Το λογότυπο που γράφεις προσωπικά δεν το ξέρω καθόλου! Κι έχω όλη τη... "συλλογή" των protank!
Και ναι, θα έπρεπε να είχε ορινκάκια και πάνω και κάτω.
 :hmmm: :hmmm: :hmmm:  Τι να πω..... Κανένας άλλος παιδιά να ξέρει τι είν' τούτο;;;;;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 15, 2014, 09:27 »
 Το Aerotang είναι δικό μου ορθογραφικό λάθος. Στο κουτάκι γράφει Aerotank και είναι όπως όλα τα κουτάκια που έχω δει σε reviews. Το θέμα είναι με το λογότυπο πάνω στον ατμοποιητή, στον οποίο δεν γράφει τίποτα άλλο εκτός από jiksu. Δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του καταστήματος, γιατί δεν είμαι ακόμα σίγουρος για τίποτα (μήπως κάνω εγώ κατι λάθος :hmmm: ). Γι’ αυτό και ζητάω βοήθεια και πληροφορίες από το forum. Θα προσπαθήσω να επισυνάψω μια photo (είμαι νέος  :dontknow: στο forum και μου φαίνονται τα πράγματα λίγο δύσκολα).

 

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Aerotank
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 15, 2014, 09:33 »
 δεν είναι ο γνήσιος kanger φίλε μου … έχω και εγώ σχεδόν όλη τη σειρά protank – aerotan μέχρι τον mega , αυτό που έβαλες δεν είναι  οριτζιναλ … :( :( 
αν γράψεις στο google kanger aerotank θα δεις πιο είναι το πρωτότυπο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4693 501131 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:42
από anetost
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3222 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240978 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 00:39
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 0 235 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12610 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan